Advertisement
farmi

Encyklopedia mykologiczna

Dec 3rd, 2019
153
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 9.64 KB | None | 0 0
  1. INTRODUKCJA
  2.  
  3. Potrzebujemy:
  4. -zarodniki
  5. -szybkowar
  6. -mąka ryżowa (najlepiej brązowa)
  7. -wermikulit
  8. -woda
  9. -słoiki z szerokim wlotem
  10. -folia aluminiowa
  11. -woda destylowana
  12.  
  13.  
  14. Dwa najwazniejsze cele do zrealizowania
  15. 1. Odtworzenie warunkow srodowiskowych w domu ktore pozwalaja grzybom kwitnac w naturze
  16. 2. Uchronienie idealnego środowiska od zakażeń
  17.  
  18. PRZEGLĄD PROCESU KULTYWACJI
  19.  
  20. Grzybnia ktora rozrasta się z paru innych ognisk zarodników po zetknieciu ze soba krzyżuje sie genetcznie tworzac grzybnie wtórną, ktora rozwija się dalej i ostatecznie staje sie fizycznym i fundamentalnym podlozem do wzrostu owocników. Gdy grzyby wyrosną wyrzucaja z blaszek zarodniki, przez co koło się zamyka. Cały cykl trwa 8 tygodni od początku do końca jeśli warunki są idealne.
  21. Należy przygotować substrat z wermikulitu, wody i mąki ryżowej. Potem należy słoiki z wermikulitem wysterylizowac w celu wyjałowienia. Po ostygnięciu słoików można zabrać się za zaszczepianie słoików grzybnią. Sprawi to, ze grzyb przerośnie cały substrat grzybnią, aby jednak rósł szybko należy je inkubować w odpowiednich warunkach czyli tam gdzie jest czysto ciemno i ciepło. Wkrótce grzybnia zacznie się rozrastać przez następne 2-4 tygodnie dopóki nie pokryje całego substratu w słoiku. Substrat nastepnie jest wyjmowany ze słoika i wkładany do terarrium, które przepuszcza światło lecz trzyma wilgoć. Jeśli wilgotnośc grzybni nie zostanie zachowana, substrat wyschnie, a grzybnia zginie. Po 2-3 tygodniach owocniki w terarrium zaczna rosnąć.
  22. Doświadczeni hodowcy mogą zrobić substrat z wody i nasion żyta, różniący się tym, że nawet po tym jak się skolonizują łatwo rozdzielić. Wszytsko co hodowca musi zrobić to wstrząsać słoikiem co pare dni w celu zapobiegniecia zbryleniu substratu. Jest to użyteczne ponieważ moze zostać przesypany na tacki gdzie zaowocnikuje lub zostanie wykorzystany do zaszczepnia innych sloikow (przesypanie zaszczepionego substratu do świeżo wysterylizowanego). Jeden słoik starczy na skolonizowanie 10 nastepnych tego samego rozmiaru i jest to powszechny sposob wykorzyszywany przy uprawie masowej.
  23.  
  24. UTRZYMYWANIE STERYLNOSCI
  25.  
  26. Wsyztskie inne organizmy, które zalęgną się w kulutrze grzybni są uwazane za zakażenia. Wielu początkujących hodowców spodziewają się licznych zakażeń, a nawet ci doświadczeni sporadycznie doświadczają. Większość zakażeń objawia się obecnością przebarwień lub dziwnych zapachów. Najpopularniejsza to zielona penicylina. Nie warto jest więc próbować ocalać zakażoną kulturę, a słoik leci do wyjebania. Nawet usuwanie zakażonych kultur powinno odbywać się ostorżnie ponieważ to może byc niebezpieczne dla zdrowia.
  27. Największe potencjalnie źródło zakażeń pochodzi z samego substratu dlatego muszą zostać wysterylizowace w celu zabicia zarodników niechcianych szczepów bakterii lub grzybów. Jednak po sterylizacji są one nadal narażone na zakazenia znajdujące się w powietrzu lub te które znajdują się na skórze, ubraniu, włosach, narzędziach etc. Zatem narzędzia powinny być wysterylizowane przy pomocy dezynfekatu lub gorąca.
  28. Zwalczanie zakażeń z powietrza jest ważne gdy zaszczepiasz kulutry.
  29. Glowboxy są tanim wyjściem do prostego i skutecznego zachowania sterylości powietrza lecz powinny być wykorzystywane w połączeniu z dużą ilością spreju antyseptycznego. Włoż rzeczy do gloveboxu, a następnie dezynfekuj obszar naokoło gloveboxu, a następnie w rękawiczkach przeprowadź zabieg.
  30.  
  31. MĄKA RYŻOWA I WERMIKULIT
  32.  
  33. Zaleca się wykonanie małych otworów w pokrywce słoika co ułatwi ich późniejsze zaszczepianie, a co za tym idzie nie trzeba będzie odkręcać ich co zredukuje powstanie zakażenia.
  34. Wymieszaj składniki do zrobienia substratu w proporcjach:
  35.  
  36. verm. mąka woda
  37. 3/4 1/4 1/4
  38.  
  39. Mieszaj dokładnie i jednolicie po czym napełnij każdy słoik zostawiając ok. centymetra miejsca, aby uzupelnic to suchym wermilulitem. Zakręć pokrywki zostawiając je poluzowane, aby ciśnienie w poźniejszym procesie sterylizacji szybkowarem nie spowodowało rozjebania ich w środku garnka. Nastepnie załóż na nie folie aluminiową, która uchroni przed zakażeniami po sterylizacji.
  40.  
  41. STERYLIZACJA
  42.  
  43. Włóż do szybkowaru słoiki, zalej wodą, a następnie gotuj przez ponad godzinę w temperaturze 121*C i cisniniu 15 psi (1.03 bar). Po tym czasie, zdejmij go z gazu i pozwól mu stygnąc przez kilka godzin, nalepiej jednak zostwiając go na noc. Postaraj się nie otwierać szybkowaru zanim nie będziesz gotowy przejść odrazu do procesu zaszczepiania.
  44.  
  45. ZASZCZEPIANIE
  46.  
  47. Od momentu otwarcia szybkowaru powiwnienes jak najszybciej zasczepić słoiki, ponieważ to w tym momencie dochodzi wiekszosci zakażeń. Z tego powodu zakładamy rękawiczki, maskę przeciwpyłową i fartuch ochronny lub czyste ubranie.
  48. Wypalamy czubek igły przed zaszczepianiem każdorazowo słoika. Metoda z igłą jest dość mało podatna na zakażenia ale zaleca się do tego użycia wysterylozwanego małego pomieszczenia.
  49. Każdą potrzebną rzecz zostaw w pomieszczeniu, a następnie spryskaj srodkiem dezyfekcyjmym lub roztworem wybielacza (1:10 wody) środek. Po spryskaniu zamknij drzwi i czekaj 5-10 minut. Będąc już w środku, zacznij od wyjecia słoików z szyybkowaru, a następnie wsrząśnij strzykawką, zdejmij osłonkę igły i wypal ją nad palnikiem, nie pozwalając aby końcówka igły dotkneła czegokolwiek. Po włożeniu igły do słoika przekrzyw ją tak alby dotykała szkła wewn słoika aby zobaczyc wplywajaca wode.
  50. Po zaszczepnieniu umieśc je w pojemniku, spryskaj srodkiem dezynfekujacym i wyjdz na pomieszczenia.
  51.  
  52. INKUBACJA
  53.  
  54. W tym kroku słoiki powinny zostać pozbawione swiatła bedąc w stałej i ciepłej temperaturze, można założyć na nie czarny foliowy worek ktory nie bedzie przepuszczał swiatla.
  55. Im temperatura w której stoją jest bliższa 30*C tym lepiej, pomiędzy 25-32 powinno być okej. Temperatura powinna być stała i nie może sie wahać. Im bliżej 30*C bez przekraczania tym szybciej urośnie grzybnia. Słoik potrzebuje 10-15 dni na pełną kolonizacje w idealnych warunkach (30*C), a od 30 do 60 dni jeżeli będzie inkubowany w około 23*C. W tym okresie od czasu do czasu sprawdzaj przebieg rozrostu grzybni, najlepiej co 3-4 dni lecz pozatym trzymaj je w ciemnosci. Po około tygodniu od zaszczepienia, powinna pojawić się grzybnia w miejscu zaszczepienia. W kolejnych dniach grzybnia zacznie sie rozrastać do momentu kolonizacji calego sloika.
  56. Każdy dziwny zapach lub przebarwienia świadczą o zakażeniu co wiąże się z usunięciem słoika. Jedynym wyjątkiem od tgo są niebieskawo purpurowe przebarwienia będące spowodwane dotknięciem lub uderzeniem grzbyni psylocibe. Jednakże pojawia się do niezwykle rzadko na grzybni będącej w słoiku.
  57.  
  58. TERRARIUM
  59.  
  60. Terarrium to pół-szczelny pojemnik w ktorym beda przetrzymywane w pełni skolonizowane ciaska substratu, powinny one przepuszczać jak najwięcej światła. Wywiercenie otwórów 5mm przy dnie jest dobry do wymiany powietrza, bo pozwala zminializować CO2, które spowalnia wzrost owocników.
  61. Istnieją przynajmniej trzy spoosby na utrzymywanie wilgotnosci:
  62. 1. Butelka wody z rozpylaczem
  63. 2. Nawilżacz
  64. 3. Metoda z pelitem
  65.  
  66. Metoda ze spryskiwaczem wymaga wpryskiwania wody do terarrium kilka razy dziennie na pulpit umieszczony pochyle nad ciastkami zapobiegajac opadu wody na grzybnie co moze spowodowac uszkodzenie jej.
  67. Druga metoda może wydawać się nieopłacalna dla małych terrariów.
  68. Metoda z perlitem jest najłatwiejsza i nie wymaga opieki, należy wyłożyc terarrium 5mm perlitem, który uprzednio namoczony zostanie w wodzie. Aby to zrobić, włoż perlit do durszlaka, a durszlak do miski z woda na 2 minuty i pozostaw do odcieknięcia na 5 minut. Niewielka ilosc wody utlenionej pozwoli zachowac jej sterylnosc. Mokry perlit wsyp do terarrium i przysyp centymetrem suchego perlitu.
  69. Wilgotnosć w terarrium powinna być utrzymywana przy 100% lecz przedział 85-100% jest jak najbardziej odpowiedni. W pełni nawilżony perlit utrzyma wilgotność przez kilka tygodni. Woda na ciastkach sprzyja zakażeniom więc staraj się tego unikać.
  70. Mimo otworów na dole staraj się zdejmować pokrywę raz-dwa razy dziennie wachlując nad terrarium.
  71.  
  72. NARODZINY CIASTKA
  73.  
  74. Ostatni raz sprawdź czy ciastko nie ma przebarwień, otwórz słoik i zeskrob górna warstwę wermikulitu. W pełni skolonizowy substrat nie jest podatny na zakażenia z powietrza, bo grzbynia jest dobrze ugruntowania i zarazki nie znajda punktu zaczepienia. Ciastko powinno być zbite i twarde, staraj sie nie dotykac ciastka poniewaz kazdy dotyk spowoduje sinienie co moze nie pozwolic na wyrosnecie grzyba. Jeśli na ciastku znajdują się krople wody, odsącz je papierem. Aby pomoc zaowocnikować należy obnizyć temperature o ~6*C wzgledem procesu inkubacji. Temperatura pokojowa jest odpowienia. Ciastka powinny być codziennie wystawione na światło, najlpiej pośrednie światło słoneczne lecz należy mieć na uwadze to, aby nie przyczniło sie do zwiekszenia temperatury. Staraj się dawać 12h światla i 12h ciemności oraz pamiętaj, że one potrzebują swiatła z innych powodów niż rośliny. Długość okresu światła bedzie miała wpływ na rozmiar ich żniw.
  75.  
  76. ŻNIWA
  77.  
  78. Nie rozwinięte grzyby tzw aborty występują pospolicie. Gdy woalka (błona zakrywająca blaszki) zacznie się rozrywać, grzyb są gotowe do zebrania.
  79. Można jeść je na surowo lub ususzyć lecz należy w pełni usunąć wodę bo inaczej mogą zapleśnieć. Można wykorzystać żel silica i umieścić go w szczelnym naczyniu z zerwanymi owocnikami, dzieki czemu moga być przechowywane miesiacami.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement