Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Jan 18th, 2019
55
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 6.37 KB | None | 0 0
  1. Úvod
  2.  
  3. Čína ako najľudnatejší Štát na svete sa začína stretávať s doteraz neznámymi problémami, ktoré súvisia s veľkým počtom a hustotou obyvateľstva. Tieto problémy narúšajú každodenný chod spoločnosti a vytvárajú chaos, ktorý sa čínska vláda rozhodla riešiť novými sociálnymi experimentami. Vláda by chcela tento systém zaviesť celonárodne do roku 2020. Tieto experimenty podnecujú kontrolovanie obyvateľov a snažia sa zamedziť výskytu nemorálneho a nezodpovedného správania. Taktiež tento systém odmeňuje vzorných občanov a trestá tých nepohodlných.
  4. Nižšie budeme rozoberať experiment ako taký, jeho dopad, ciele vlády a skutočný odraz na obyvateľoch.
  5. Lokálne experimenty
  6. Toto sociálne testovanie sa začalo najprv lokálne vo viacerých oblastiach Číny. Najmä mestách a menších provinciách. Každý experiment má svoje individuálne špecifiká. Vláda tým chcela odskúšať, ktorá variácia je najvhodnejšia na následné aplikovanie do praxe. Po pár mesiacoch začali zbierať prvé relevantné výsledky, ktoré sa líšili v rôznych aspektoch. Na niektorých miestach experiment úplne zlyhal, no našli sa aj také, kde sa experiment vydaril a obyvatelia s ním boli stotožnení a spokojní. Našli sa aj také miesta kde bol experiment odignorovaný a obyvatelia ho odmietli podstúpiť. To bola príčina viacerých protestov, ktoré vznikali po území celej republiky. Teória je vždy iná ako prax, preto aj vláda musela najprv odskúšať ako budú jednotlivé experimenty fungovať. Každý človek je iný, a každá spoločnosť ľudí sa líši od druhej, správaním, návykmi a pod.. Z nášho pohľadu je takmer samozrejmé, že sa dali očakávať komplikácie a nezhody. Hlavne ľudia, ktorí nie sú veľmi prispôsobiví, egoistickí, zaujíma ich iba vlastné blaho a spoločnosť im je ukradnutá, práve takíto ľudia budú vždy vytvárať komplikácie.
  7.  
  8. Rongcheng
  9.  
  10. Myslíme si, že Rongcheng slúži ako najlepší príklad funkčnosti kreditového systému. Tento systém funguje na jednoduchom princípe, obyvatelia dostávajú rôzny počet kreditov za morálne a svedomité správanie, na druhej strane svojím zmyslom trestá nezodpovedných ľudí , ktorí si nespĺňajú svoje základné občianske a ľudské povinnosti. Musíme povedať, že práve tento konkrétny prípad bol pre nás najviac zaujímavý, pretože obyvatelia Rongchengu úplne prijali pravidlá a aj sa nimi riadili alebo sa aspoň snažili nimi riadiť. Určite sa našli aj prípady kedy nechceli konkrétne osoby spolupracovať, no v svojej podstate to na výsledku veľa nezmenilo. Obyvatelia zbierali kredity a pokiaľ mali akýkoľvek problém tak im stačilo prísť do jedinej hlavnej budovy, v ktorej sa nachádzajú všetky oddelenia kde môžu riešiť svoje problémy. Zaujímavým aspektom bola aj takzvaná „tabuľa cti“, kde sú vystavený tí najvzornejší občania a hrdinovia, ktorí inšpirujú svojím správaním ostatných občanov. Takmer každý by sa chcel dostať na takúto tabuľu. Je to symbolické vyjadrenie pocty a vďačnosti a práve tak podľa mňa funguje ľudská psychika. Ľudia sú radi, keď ich niekto ocení a cítia sa byť prospešní pre samých seba a aj pre spoločnosť. Často záleží aj na uvažovaní celej skupiny ľudí aby sa myšlienka ujala a mohla fungovať v praxi. Práve to sa stalo v Rongchengu. Ale otázka znie prečo sa ujala práve tu tak dobre a nie všade? Ide o silu individuálnych lídrov? Myslíme si, že silno ovplyvnení a motivovaní by mali byť práve prirodzení lídri, ktorí majú silnejší vplyv na okolie. Väčšina ľudí ma svoje vzory, ku ktorým vzhliada a motivujú ich byť lepšími a preto práve keď uvidia na tabuli miestneho hrdinu, ktorý zachránil človeka pred idúcim autobusom tak ich to inšpiruje a v budúcnosti budú viac odhodlaný robiť výnimočné skutky.
  11.  
  12. Ciele vlády
  13.  
  14. Základom riešenia každého problému je vymedzenie cieľov hneď na začiatku a určenie alternatív na jeho dosiahnutie. Najväčším problémom sú podľa nášho názoru ľudia, pretože nikdy nevieme s určitosťou povedať ako sa budú správať a či niektoré pozitívne faktory nebudú mať v konečnom dôsledku negatívny dopad. Ľudia nie sú stroje a použitiu moci sa nikdy nedá úplne vyhnúť. Každopádne je vždy lepšie keď ľudia robia činnosti dobrovoľne a myšlienky príjmu za svoje vlastné. Človeka bez motivácie nedokážete presvedčiť aby robil niečo zlé a nemorálne no pokiaľ sledujete vyšší cieľ, tak by všetko malo ísť jednoduchšie. Ľudia sú egoisti a len málokedy sa nájde výnimka. Je to základný pud človeka, ktorý ho núti postarať sa najprv o seba a taktiež o svoju rodinu a blízkych. Aj preto je jedným z cieľov všeobecné dobro. Každý sa predsa chce cítiť dobre a bezpečne. Každý sa chce postarať o svoju rodinu a myslím si, že väčšina rodičov chce zabezpečiť pre svoje dieťa dobrú a najmä bezpečnú budúcnosť. A nielen budúcnosť. V modernej, častokrát zvrátenej dobe, deťom hrozí nebezpečenstvo. Bezpečnosť je preto tiež jedným z najdôležitejších cieľov. Nikto nechce žiť v strachu ani o seba, ani o svojich blízkych. Dôležitý cieľ je aj dodržiavanie poriadku, čo by podľa nášho názoru malo byť úplne prirodzené, ale ako všetci vieme, nájdu sa aj takí, ktorým to problém robí. Práve v tom spočíva čaro kreditov. Chcete si predsa dovoliť krajší dom či cestovať na dovolenku, takže za predpokladu, že myslíte na vlastné dobro, nebudete konať protizákonne, pretože to by znamenalo, že prídete o cenné kredity a žiadny dom ani dovolenka sa konať nebude. Avšak chce byť bežný občan neustále kontrolovaný? Pre nikoho nie je príjemné byť pod dohľadom 24 hodín denne. Každý chce mať trochu súkromia a nebyť neustále v napätí, že niečo spraví zle a bude za to potrestaný odňatím kreditov. Na každom rohu na Vás číhajú kamery, na každej platbe a účte je vaše meno, ste kontrolovaný, kde, kedy a s kým ste boli. Náš pohľad na vec je, že práve toto je cieľom vlády, vedieť o Vás všetko, o vašich zvykoch a správaní. Takéto údaje sa potom dajú zozbierať a rôzne s nimi manipulovať v svoj prospech. Existujú tisíce psychologických metód, ktoré bežní ľudia ani netušia, že existujú a sú na nich aplikované.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement