Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Jun 21st, 2018
128
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 4.35 KB | None | 0 0
  1. Ülikooli kliinikum unustas patsiendi tundideks MRT-masinasse ja vaikis juhtunu maha
  2. 21.06.2018, 00:05
  3. Joosep Tiks
  4.  
  5.  
  6. Kui magnetresonantstomograafi jäetud patsient poleks põgenema saanud, võinuks mitmetunnine vangistus venida hommikuni.
  7.  
  8. Mõne nädala eest unustati Tartu ülikooli kliinikumis patsient magnetresonantstomograafi (MRT). Uks keerati lukku, patsient jäi masinasse mitmeks tunniks.
  9.  
  10. Põlveuuringutele läinud patsient pidanuks masinas olema mõnikümmend minutit, kuid ühel hetkel tundus talle uuring ilmselt liiga kaua kestvat. Ta oli kinniseotult masinas, mis tegi hirmsat müra ja tekitas klaustrofoobiat. Eesti Päevalehe allika, anonüümseks jääda soovinud radioloogiaeksperdi Madise (nimi muudetud - toim.) sõnul vajutas patsient korduvalt punast paanikanuppu. Keegi ei reageerinud.
  11.  
  12. MRT-st läks signaal teisele poole seina tehnikute ruumi, kus arvutite taga pidanuks olema kaks radioloogiatehnikut. Alati kaks. Aga ei olnud kumbagi.
  13.  
  14. Mõlemad lahkusid
  15.  
  16. Eesti Päevalehele teadaolevalt pidi MRT eest vastutav radioloogiatehnik, teistelegi radioloogiaohutust õpetav Triin Kasesalu olema tööl ja vastutama. Kuid Kasesalu läks varem ära ja 15-aastase staažiga radioloogiaõde Marit Ustav – keda kolleegid kiidavad, ehkki on viimasel ajal tähele pannud tema flegmaatilist olekut – jäi üksi. Peagi lahkus temagi. „Masin töötab, see ei saa niisama ununeda,” kahtlustas kolleeg Ustavil terviseriket. „Teine töötaja oleks kindlasti pidanud juures olema, kui midagi juhtub.” Kuid Ustav lahkus ja patsiendi paanika ei jõudnud kellenigi.
  17.  
  18. Kas Ustavit tabas terviserike? Vastust ei ole, sest Eesti Päevaleht sai küll kätte Ustavi abikaasa, ent tema sõnul naine ühelegi küsimusele vastata ei soovi. „Sellest ei ole midagi rääkida, auf Wiedersehen,” palus abikaasa edasised kontaktiotsingud lõpetada ja katkestas kõne.
  19.  
  20. Masinasse jäetud patsient oli seal juhtmetega kinni, sest polegi ette nähtud, et sealt vabalt liikuma saaks. Patsiendi õnneks oli ta kõhn. „Kui ta oleks natuke suurem olnud, ei oleks ta kuidagi mähist maha saanud,” kommenteeris Madis. End vabaks rabelemata oleks patsient aga masinas lõksus olnud ilmselt hommikuni. Võimalik et tõsiste tervisekahjustustega. „See on ülimalt ohtlik ruum, seal on tugev magnetväli, mida paljud patsiendid ei talu,” väljendas Madis murelikult.
  21.  
  22. Pärast vabanemist tormas patsient kõrvalasuvasse riietusruumi, kus olid ta riided ja telefon ning kutsus abi. MRT-sse sisenes patsient kell viis või kuni pool tundi enne viit, sealt pääses kell seitse.
  23.  
  24. Kliinikumis otsustati, et vastutus toimunu eest jääb ainuisikuliselt Marit Ustavile, kes järgmisel päeval pikema aruteluta vallandati. Triin Kasesalu jätkab tööd.
  25.  
  26. Sõlmiti kompromiss
  27.  
  28. Tartu ülikooli kliinikum säästis juhtunu kommenteerimisel sõnu. Kuigi intsident leidis aset ligi kahe nädala eest, siis avalikuks tuli see eile. Kliinikumi pressiesindaja Kristi Tael tõdes, et juhtum leidis aset, ent täpsemat informatsiooni keeldus ta jagamast. „Oleme patsiendiga sõlminud kompromisskokkuleppe ja seetõttu ei ole meil juhtunust voli kolmandale osale kõneleda,” teatas ta. Ka radioloogiaosakonnast ei tahtnud keegi öelda enamat, kui soovitada suhelda Taelaga. „Kui teid huvitab mis iganes,” teatas MRT ruumist esimesena lahkunud, kuid erinevalt Ustavist tööle jäetud Triin Kasesalu, „mis info teil on, siis pöörduge [pressiesindaja] Kristi Taela poole.” Ülejäänud päeva vältel jäi Kasesalu tabamatuks.
  29.  
  30. Madise sõnul ootaks avaliku rahaga ülal peetavas haiglas toimunust avalikkusega info jagajat kohene vallandamine. Ravivigade ja äparduste kinnimätsimine on tema sõnul Tartu ülikooli kliinikumis läbiv probleem. Patsientidele pakutakse haigla eksimuste eest kümnetesse tuhandetesse eurodesse ulatuvaid kompromisslepinguid. Vastutasuks ei tohi patsient juhtunust kunagi kellelegi rääkida. Arstid kinnitavad, et sellised lepingud on tavaline strateegia skandaali vältimiseks. Ei räägi ka töötajad, sest kardavad oma töö pärast.
  31.  
  32. Terviseameti pressiesindaja Simmo Saar oli üllatunud, kui kuulis ühe töötaja vallandamisest, aga teise töölejätmisest. „See on küll tavapäratu,” ütles ta. Saare sõnul jõudis info patsiendi mitmetunnisest tomograafi jätmisest ehk Tartu ülikooli kliinikumi rängast eksimusest terviseametini ajakirjanduse kaudu. Terviseamet asub juhtunut uurima.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement