Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Jan 27th, 2020
224
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 2.92 KB | None | 0 0
  1. Ókori Athén
  2. Az Athéni társadalom felépítése és az államszervezetek müködése
  3. A berendezkedés kialakulásának fontosabb állomásai
  4. Az Athéni berendezkedés kapcsolata a jelen állam-berendezkedésekkel
  5. Ki lehetett athéni állampolgár és ez milyen jogokkal és kötelezettségekel járt?
  6.  
  7. Athéni társadalom 2 nagy részből állt, egyik csoport a szabadok, míg a másik csoport a rabszolgák alkották.
  8. A szabad polgárok között is voltak külömbségek. Megkülömböztetünk Teljes jogú polgárokat akik közé tartóztak az arisztokraták és a démoszok, a másik azok a betelepültek
  9. akik nem rendelkeztek polgári jogokkal. Ebben a korban még a nők nem vehettek részt sok mindenben köztük a politikai életben sem.
  10. Ezek a társadalmi rétegbe tartózást nagyban befolyásolta azt hogy ki milyen családba született, röviden vérségi elv alapján.
  11.  
  12. Miután megszünt a királyság Athénban az arkhóni méltóság lett a legfőbb hivatal amiket csak arisztokraták tölthettek be mivel ekkor még csak nekik voltak politikai jogaik.
  13.  
  14. Törvénybe foglalták a vérbosszú tilalmát és szokásjogot írásba foglalták. Ez önkénynek gátat szabott és védelmet nyújtott a politikai jogokkal nem rendelkező démoszoknak.
  15. Szolónt megkérték hogy rendezze a démoszok és az arisztokraták közötti viszonyt. Eltörölte az adósrabszolgaságot és elengedte az adókat és teljesítette a szegénység követeléseit.
  16. Ezzel képes volt sok parasztnak megőríztetnie a földjüket. Politikai jogokat biztosított a szegényebb polgároknak úgy hogy részvételi lehetőséget biztosított a népgyűlésen és a esküdtbíróságokban.
  17. A lakosságot újraosztotta, így már nem származás alapján volt hanem a vagyon határozta meg az emberek politikai jogait és a katonaságban való részvételt.
  18. Ezzel növelte a démoszok hivatali és a katonai szerepét. Ezzel Szolón megteremtette a demokrácia alapját.
  19.  
  20. Kr. e. 6. század közepén Peiszisztratosz magához vette a hatalmat és zsarnokságot vezetett be. Miután a zsarnokságát felszámolták olyan intézményrendszert alakítottak ki amely kiszorítja a zsarnokság visszatérését.
  21. Minden athéni polgár jogot kap a hatalom ellenőrzésére. A változtatásokat Kleiszthenész intézte. A poliszt felosztotta területekre. Biztosította a szélesebb demokráciát amivel megszüntette a szabad polgárok közötti jogi különbségeket.
  22. A legfőbb hatalom a népgyűlés kezébe került amelyben minden athéni polgár részt vehetett. A népgyűlés hozta a törvényeket, a háborús kérdéseket és kisebb kérdéseknek a döntése az ő kezükbe volt.
  23. Mikor a népgyűlés nem ülésezett a tanács vette át az ügyeket. A tanácsnak a létszámát felemelték 500ra.
  24. Katonai vezetők a sztratégoszok voltak akiket 1 év után újra választhatóak voltak.
  25.  
  26. Periklész korában bevezették a napidíjat az esküdtbíósági munkák után.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement