Advertisement
Guest User

Roman Giertych o plánu Orbána a Kaczyńskiego na ovládnutí západní Ukrajiny ve spojení s Putinem

a guest
Mar 19th, 2022
1,150
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 9.32 KB | None | 0 0
 1. Původně publikováno na FB Romana Giertycha v polštině:https://www.facebook.com/100050478939975/posts/514701036889190/
 2.  
 3. Orbánův plán.
 4.  
 5. Před 11 lety jsem dlouze hovořil s premiérem Viktorem Orbánem na konferenci nedaleko Říma, kterou pořádal kardinál Schonborn. Považoval mě za někoho a la Jobbik [maďarská nacionalistická strana, tou dobou považovaná za pravicové extremisty] a začal mi vysvětlovat, jak je třeba přestavět Evropu s využitím čínských peněz a ruské vojenské síly. Je to inteligentní, vzdělaný muž, který se nechtěl spokojit s rolí premiéra malé země. Už tehdy se o Ukrajině vyjadřoval velmi nelichotivě.
 6.  
 7. Byl to Orbán, kdo přesvědčil Kaczyńského, aby se pokoušel destabilizovat EU. Celá hra Orbána a později Kaczyńského byla postavená na Putinem roky plánované válce, jejímž cílem byla obnova Sovětského svazu. Plán této války byl Putinem jasně představen krátce před jejím vypuknutím a zahrnoval znovuzískání území bývalého SSSR a vytvoření nárazníkových oblastí kolem Ruska ze zemí s ním spojených, případně ze zemí neutrálních či poloneutrálních. Za Tuska bylo nemožné do této hry vtáhnout kohokoli z EU. Jednou se Putin pokusil o vyjednávání v této otázce a jakoby žertem nabídl západní Ukrajinu Polsku. Tusk a Sikorski o tom odmítli byť jen žertovat. Problém západní Ukrajiny byl v Putinově (mylném) uvažování tehdy tím nejdůležitějším. Rusko nemělo statisíce vojáků, aby plně obsadilo Ukrajinu. Putin očekával rychlé vojenské dobytí Kyjeva a jihu země, ale obsazení západní Ukrajiny, která nemá ruskojazyčné obyvatelstvo, nebylo nikdy možné. Proto Putin ve svých plánech na zničení ukrajinského státu vycházel z toho, že nejlepší bude, když západní Ukrajinu převezme pod patronát Polsko, což se mělo uskutečnit například v rámci mírové mise NATO. Proto mimochodem Jaroslaw Kaczyński v rámci akce, která měla zakrýt jeho účast na Orbánově plánu, použil termín "mírová mise NATO" pro svůj směšný návrh. Pro Putina bylo Polsko důležité ještě z jednoho důvodu. Vzhledem ke konfliktu s Ukrajinou a očekávatelnému dlouhodobému partyzánskému odporu, hrálo Polsko zásadní roli jako tranzitní země pro spojení s Německem. Uvědomme si, že mluvíme o plánech, které vůbec nepočítaly s dlouhodobým odporem Ukrajiny nebo se sjednocením Západu a vůbec nepočítaly s tím, že by Ukrajinci mohli vyhrát válku. Mimochodem pokud jde o tranzit zboží, tak Polsko se chová pořád podle původního Orbánova plánu - přibližně 55 % veškerého vývozu a dovozu do Ruska probíhá přes Polsko. Vláda nám propagandisticky tvrdí, jak moc chce sankce, ale nezavedla ani ty nejjednodušší.
 8.  
 9. Realizace Orbánova plánu trvala několik let. Záměrem představitelů Maďarska a Polska bylo vytvořit faktický protektorát nad částí Ukrajiny (Polsko nad západní Ukrajinou a Maďarsko nad Zakarpatskou Rusí s velkým podílem maďarského obyvatelstva). A díky těmto územním ziskům (de facto, byť by nešlo o přímé obsazení) zajistit Kaczynskému a Orbánovi a jejich stranám popularitu a vládu na mnoho desetiletí. Všechny Kaczynského a Orbánovy kroky, které se týkaly: potlačení soudů, podřízení si prokuratury, médií, škol, armády, konfliktu s EU, odporu vůči americkému kapitálu atd. atd. - jsou racionální pouze za předpokladu, že má dojít k zásadním geopolitickým změnám v mezinárodní politice. Jinak si nelze vysvětlit, proč vláda nerespektovala rozsudky Soudního dvora EU, čímž mohla přijít o stovky milionů euro, nebo proč chtěla ještě před měsícem nacionalizovat největší americkou investici v Polsku. Pokud by Orbánův plán uspěl, sled událostí by byl následující:
 10.  
 11. Rusko vstupuje na Ukrajinu a obsazuje Kyjev. Ruská vojska však nepostupují ani na západní Ukrajinu, ani na Zakarpatskou Rus. Místní úřady západní Ukrajiny a Zakarpatské Rusi prosí NATO o pomoc proti okupaci, načež Polsko a Maďarsko dojdou až na hranice vymezené Putinem a přebírají "péči" o tuto část Ukrajiny, což se setkává s vděčností místního obyvatelstva. Rusko vytvoří v Kyjevě loutkovou vládu, východní část připojí k Rusku a západní část Ukrajiny a Zakarpatská Rus vytvoří samostatný prozápadní útvar pod ochranou Maďarska a Polska. Možná by něco dostalo i Bělorusko. Na východě Polska se již operativně nacházejí polské jednotky, které tam byly "náhodou" přivolány v rámci migrační krize, kterou Lukašenko nečekaně vyvolal před několika měsíci. První den války se maďarské jednotky přesunuly na východ. Úspěch plánu byl samozřejmě podmíněn jeho utajením a samozřejmě úspěchem Putinovy vojenské operace. Málokdo si to už pamatuje, ale dokud Rusové neprohráli svůj pokus o ovládnutí Kyjeva a dokud Biden nesjednotil Západ, Polsko neposkytovalo Ukrajině žádnou pomoc, a dokonce i návrh na bezletové pásmo se objevil až jako reakce na tlak veřejnosti. V Maďarsku se hned v prvních dnech války hovořilo o potřebě postarat se o Maďary žijící na Ukrajině.
 12.  
 13. Kdy byly uzavřeny konečné dohody? Dne 4. 12. 2021 se ve Varšavě sešla proputinovská internacionála. Tehdy Marine Le Pen vozili po městě jako by šlo o hlavu státu. Toho dne se Orbán setkal s Kaczyńským. Oba, alespoň ze strany Američanů, již o plánech invaze věděli (Biden to spojencům sdělil v listopadu). A hned poté následovala akce proti TVN, která byla podle mého názoru signálem Putinovi o připravenosti Polska jít do konfrontace s USA [vládnoucí strana PiS prosadila 18. prosince zákon, který znemožňuje vlastnictví polských televizních kanálů subjekty mimo EU - TVN je vůči vládě dlouhodobě kritická a v Polsku velmi vlivná televizní stanice, vlastněná americkou televizní skupinou Discovery]. Ke konečnému potvrzení Orbánova plánu mělo dojít 29. 1. 2022 v Madridu [další setkání "národoveckých" stran]. Hned po této schůzce s Morawieckým odletěl Orbán 5. února 2022 osobně za Putinem. O několik dní později vyšel Putinův rozkaz jednotkám o zahájení války. Rozkazy jasně vynechávaly západní část Ukrajiny z válečného úsilí.
 14.  
 15. Mohla se válka uskutečnit bez tohoto plánu? Určitě ano, ale tichá spoluúčast PiS Rusku plány velmi usnadnila. Plán se ovšem zcela zhroutil, jakmile se vojenský útok zasekl a Západ se sjednotil v odporu proti Rusku. PiS pak velmi rychle opustila Orbána, Le Pen a Salviniho a začala hrát roli hlavního obránce Ukrajiny. Výprava do Kyjeva, kterou podnikli Morawiecki a Kaczyński, stejně jako slovinský premiér Janša, další fanoušek Putina, měla zakrýt jejich spoluúčast na tomto plánu. Stejně tak se Salvini snažil vymazat své zapojení do spolupráce s Putinem tím, že náhle přijel do Przemyšlu. Všichni se najednou stali přáteli Ukrajiny.
 16.  
 17. Jak to všechno vím? Protože jaký smysl má zasáhnout americké investice v době, kdy už víte o ruské invazi na Ukrajinu, pokud nemáte dohodu s Putinem? Jaký smysl má naprosté ignorování EU a vysmívání se rozsudkům Soudního dvora EU, když ne to, že víte o zásadní geopolitické změně, která se za chvíli odehraje? Jaký smysl má setkání s Le Pen, kterou financuje Rusko, v době, kdy už se ví, že dojde k invazi na Ukrajinu? Proč zvete Salviniho, který měl na sobě tričko s Putinem, když chcete bojovat proti Putinovi? Proč se setkávat s Orbánem, který je v Moskvě každý měsíc, když ne proto, abyste se dohodli na plánech? Pokud někdo ví o invazi a chce být na straně Západu, měl by se Orbánovi, Putinovu příteli, vyhýbat jako moru. Proč se v Madridu setkáváte se všemi Putinovými spojenci, když chcete být na opačné straně ve válce, o které víte, že brzy vypukne?
 18.  
 19. Tyto věci jsou zřejmé! A to, že nemáme k dispozici přepisy rozhovorů Kaczyńského a Morawieckého s Orbánem, je také pochopitelné. Nic důvěrnějšího se ani nedá představit.
 20.  
 21. Závěr je jediný: připravovala se na nás zrada století. A jen vítězství Ukrajiny, rozhořčení západního veřejného mínění a rozsah tohoto rozhořčení spojený s hrdinným odporem a jednota celého Západu zabránily této zradě. Připomínám, že Putinův plán byl: rychlé dobytí Kyjeva, velmi málo civilních obětí a rozdělený Západ s rétorickými sankcemi. Nic z toho nezafungovalo. Pokud by se vojenská operace podařila, Orbánův plán by se mohl bez problémů uskutečnit. A Kaczyński by triumfálně dobyl Lvov a jako zachránce Ukrajinců a vzkříšitel polské moci by mohl počítat s absolutní vládou.
 22.  
 23. Neuspěli. Díky Bohu a sláva Ukrajině!
 24.  
 25. Roman Giertych
 26.  
 27. [V komentářích jsou také připomenuty další momenty: polský prezident Andrzej Duda byl jediný z evropských politiků, kdo jel do Číny na olympiádu a potkal se tam s Putinem.
 28. Slavná "Lukašenkova mapa" se směry útoku na Ukrajinu nemá žádné šipky naznačující útok na západní Ukrajinu.
 29.  
 30. Na druhou stranu: jiní komentující připomínají, že pokud měli Američané tak podrobné informace o útoku, těžko by jim mohl tento plán uniknout; objevují se také pochybnosti o tom, že by na podobnou akci měli kádry PiS dostatečnou erudici i troufalost.]
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement