Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Feb 17th, 2019
160
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 6.52 KB | None | 0 0
  1. 1. Wstęp
  2.  
  3. Poniższa praca inżynierska przedstawia projekt oraz implementację aplikacji mobilnej służącej do śledzenia aktywności biegowych, która umożliwia rejestrowanie treningu, wyliczanie potrzebnych danych oraz zapisywanie informacji o wydarzeniach biegowych. W pracy wykorzystywane są najnowsze technologie aktualnie stosowane w sektorach informatycznych (na rynku informatycznym).
  4.  
  5. W obecnych czasach bieganie stało się szczególnie popularną pasją. Zrzesza ono coraz liczniejsze grono ludzi. Nie ważny jest wiek, płeć ani inne uwarunkowania, ponieważ każdy w tym sporcie znajdzie coś z czego będzie czerpał radość. W Internecie pojawia się coraz więcej źródeł z artykułami dotyczącymi tej dziedziny sportu. Możemy tam znaleźć porady dietetyczne, informacje o sprzęcie, a także plany treningowe. Bieganie nie tylko może korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, lecz także porusza aspekty społeczne. Zwiększająca się grupa osób uprawiających tę aktywność fizyczną wpływa na wzrost organizowanych wydarzeń biegowych na których możemy rywalizować z innymi ludźmi. W okresie startowym nie ma tygodnia bez zorganizowanych zawodów, w których możemy wziąć udział. Pragnienie stawania się coraz szybszym powoduje chęć stosowania najnowocześniejszych technologii. Nowe modele butów są w stanie oddawać energię, a koszulki chłodzą nasze ciało. Ponadto coraz częściej na ramieniu osób biegających możemy dostrzec (znajdują się) smartfony z zainstalowaną aplikacją (oprogramowaniem) przeznaczoną do tego typu ćwiczeń. Użytkowników do tego typu(x2?) rozwiązań przyciąga przede wszystkim prostota obsługi, automatyczne zbieranie wielu danych oraz szybkie ich analizowanie przez aplikację, a także ich darmowość. Dzięki informatyzacji w tym segmencie sportowiec nie jest zmuszony do wykonywania trudnych obliczeń, które często nie są w pełni poprawne. Wynika to z niedokładności lub braku wszystkich informacji na temat przebytego treningu takich jak (jakim jest) na przykład nachylenie terenu. Co więcej oprogramowania są zazwyczaj w pewnym zakresie całkowicie darmowe, dzięki czemu nie musimy wydawać pieniędzy na porady specjalistów jeśli dostarczane informacje są wystarczające.
  6.  
  7. Wybór tego tematu pracy nie jest przypadkowy. Środowisko osób biegających rozwija się bardzo dynamicznie (prężnie) , a więc wymagania stawiane przed technologią nieustannie rosną. Użytkownicy mogą korzystać z wielu dostępnych źródeł, aby zdobyć interesujące ich informacje, monitorować dokonania biegowe lub obliczyć dane takiej jak czas lub prędkość uzyskana podczas treningów, aby osiągnąć zadowalający ich wynik na zawodach. Problemem w tej dziedzinie jest brak oprogramowania na smartfony, które posiadało by wszystkie te funkcje w jednym miejscu. Konieczność instalowania kilku programów nie tylko nie potrzebnie wykorzystuje nasze zasoby takie jak pamięć urządzenia lub czas na znalezienie informacji, lecz także wpływa negatywnie na komfort użytkowania. W celu rozwiązania tego problemu konieczna jest dobra organizacja aplikacji. Użytkownicy powinni mieć możliwość w łatwy sposób zbierać dane o treningach oraz je przeglądać. Co więcej aplikacja powinna (x2?) posiadać potrzebne dla użytkownika narzędzia takie jak kalkulatory, kalendarz z możliwością dodania własnych notatek oraz oferować artykuły z interesującą dla odbiorcy treścią. Przy tym wszystkim należy pamiętać, aby aplikacja była prosta i czytelna, a nawigacja po niej intuicyjna.
  8.  
  9. Celem niniejszej pracy dyplomowej jest zaprojektowanie oraz zaimplementowanie programu na telefony komórkowe, który służyć będzie w celu śledzenia aktywności biegowych, zbieraniu danych oraz ich analizowaniu, a także dostarczaniu informacji interesujących osoby biegające. Działanie aplikacji musi być jak najbardziej intuicyjne i dostępne dla szerokiego grona odbiorców przy zachowaniu płynności działania.
  10. Do tego zadania koniecznie będzie stworzenie aplikacji mobilnej uzyskującej dane z usług lokalizacji oraz od użytkownika, a następnie ich wyświetlania i zapisywania potrzebnych informacji do bazy danych. Najważniejszymi funkcjami programu jest stworzenie konta użytkownika do identyfikacji osób korzystających z aplikacji, śledzenie i zbieranie danych treningu, przeglądanie historii aktywności fizycznych oraz statystyk. Ponadto użytkownik ma możliwość przeglądania i dodawania notatek do kalendarza, wyliczania potrzebnych wartości za pomocą kalkulatorów, a także przeglądania dodanych do aplikacji artykułów. Całe oprogramowanie wspiera dwa języki w celu trafienia do jak największego grona odbiorców. Podstawowym z nich jest angielski, natomiast dla użytkowników z polskim systemem operacyjnym dodany jest język polski.
  11.  
  12.  
  13.  
  14.  
  15.  
  16.  
  17. Praca została podzielona na siedem rozdziałów, w których kolejno omówiono:
  18. W rozdziale pierwszym znajduje się powyższy wstęp pracy inżynierskiej.
  19. W drugim rozdziale teoretycznie przedstawiono język programowania Java wraz z budową oraz język znaczników, a także przybliżono informacje o dodatkowych narzędziach wykorzystywanych w projekcie.
  20. W kolejnym rozdziale przedstawiona została praktyczna część pracy. Zostały w nim opisane wymagania funkcjonalne, niefunkcjonalne oraz dziedzinowe, a także diagramy UML. Szczegółowo opisano najbardziej istotne funkcjonalności aplikacji mobilnej z załączonym kodem i wyglądem interfejsu.
  21. W czwartym rozdziale wyjaśnione zostało działanie bazy danych aplikacji, wraz z jej strukturą.
  22. W następnym rozdziale znajduje się podsumowanie oraz własne wnioski o pracy.
  23. W piątym rozdziale przedstawiono wykaz rysunków.
  24. W ostatnim rozdziale przedstawiono bibliografie i inne źródła pomagające w stworzeniu pracy dyplomowej.
  25.  
  26.  
  27. 1.1 Uzasadnienie wyboru tematu pracy inżynierskiej
  28.  
  29. Powodem wybrania takiego tematu pracy dyplomowej jest świadomość dynamicznego rozrostu środowiska osób biegających, które wymaga coraz więcej od specjalistycznego oprogramowania. Na rynku jest wiele aplikacji dla osób aktywnych, lecz brakuje programu, który łączy wszystkie funkcjonalności tych narzędzi w jedno. Dzięki połączeniu wszystkich aplikację w jedną(x2?) istnieje możliwość zaoszczędzenia miejsca na urządzeniu mobilnym, a także zwiększenia komfortu użytkowania, co jest problematyczne przy używaniu wielu różnych programów. Projekt oraz jego implementacja zostały w całości wykonane od podstaw jedynie wykorzystując otwarte oprogramowania i biblioteki.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement