Advertisement
lopezloo

stepujacypsychiatra 2022-11-20 19:40:47 [68914231]

Dec 18th, 2022 (edited)
738
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 5.10 KB | None | 0 0
  1. #stepujacypsychiatra #psychiatria
  2.  
  3. Dziś garść protipów od psychiatry, jak usprawnić swoje leczenie na podstawie doświadczeń z 9 lat praktyki:
  4.  
  5. 1) przed pierwszą wizytą u psychiatry:
  6. - spisz swoje dolegliwości na kartce, na początku te najbardziej dokuczliwe, potem te mniej ważne. Rozgranicz te, które masz od niedawna (i które Cię przyprowadzają do lekarza) od tych, które masz "od zawsze" i na które lekarz będzie miał mniejszy wpływ. Nieraz widzę, że moi pacjenci się stresują od samego wejścia, łamie się im głos, z trudem powstrzymują łzy i taka kartka wielu osobom pomaga zebrać myśli.
  7. - upewnij się, że lekarz, do którego idziesz, poświęci ci ilość czasu, jaką potrzebujesz. U mnie pierwsza konsultacja trwa 40min, kolejne 20min. Wielu lekarzy (zwłaszcza na nfz, gdzie płacą marnie, zatem idzie się w ilość kosztem jakości) ogranicza się jednak do 10-20min, jak dla mnie w tym czasie niewiele psychiatra może wybadać.
  8. - weź ostatnie wypisy ze szpitali, listę leków, jakie ostatnio przyjmowałeś (nawet na schorzenia pozornie niezwiązane z psychiką)
  9. - weź kogoś bliskiego, zaufanego - niekoniecznie, by z tobą wszedł do gabinetu, ale by dodał otuchy np towarzysząc w czasie oczekiwania w poczekalni.
  10. - szanujmy swój czas i kolejkę oczekujących - jeśli się spóźnisz/ nie dotrzesz, uprzedź o tym dzwoniąc do rejestracji. Jeśli kilka razy z rzędu umówisz wizytę i nie przyjdziesz na nią bez usprawiedliwienia - możesz się liczyć z odmową umówienia kolejnych wizyt w rejestracji (mamy taką czarną listę na takie sytuacje do dwóch razy sztuka). Wiem, że wielu lekarzy ma nieraz spore opóźnienie w przyjmowaniu pacjentów, też tego nie rozumiem i nie lubię.
  11.  
  12. 2) w trakcie wizyty
  13. - wypowiedz swoje obawy - np czy mam chorobę psychiczną, czy mogę z tym pracować, prowadzić samochód, obsługiwać maszyny, czy to się dziedziczy, czy konieczne jest stosowanie leków i jak długo
  14. - wypytaj o najczęstsze skutki uboczne zaleconych ci leków
  15. - jeśli nie leki - wypytaj jakie są inne sposoby leczenia mych dolegliwości?
  16. - nie wstydź się przyznać do nałogów - trudno o bardziej kompetentny typ lekarza do zajęcia się tą sprawą
  17.  
  18. 3) wychodząc od psychiatry
  19. - poproś o diagnozę i zalecenia na piśmie (ciężko zapamiętać wszystko, niejeden pacjent mimo wielu wizyt nawet nie wie, na co się leczy)
  20. - zapytaj o możliwość kontaktu sms/ mail /inny typ wiadomości w razie trudności w czasie do kolejnej wizyty
  21. - jeśli do twojego lekarza jest długa kolejka, upewnij się, że umówiłeś już wizytę kontrolną za parę tygodni.
  22. - jeśli schorzenie nie należy do przewlekłych typu schizofrenia, ChAD i nie wymaga chodzenia do psychiatry co kilka miesięcy, zapytaj o zaświadczenie dla lekarza pierwszego kontaktu, by on mógł dalej przepisywać leki zalecone przez psychiatrę - jeśli będzie utrzymywała się poprawa - mimo poprawy, w wielu zaburzeniach należy lek stosować przez 6-12 miesięcy. Ja sam takie zaświadczenie proponuję wielu mym pacjentom, skraca to kolejki do mnie nowym osobom.
  23.  
  24. 4) psychoterapia
  25. - na NFZ najkrótsze kolejki są w Poradniach Terapii Uzależnień - ale co, jeśli to nie mój problem? Te poradnie obsługują też rodziny osób uzależnionych - jeśli Twoje dolegliwości mają źródło w dorastaniu w domu z alkoholikiem albo Twój partner nadużywa różnych substancji - też możesz tam skorzystać z terapii. Nie jest wymagane tam skierowanie.
  26. - jeśli komercyjna psychoterapia - polecam podejście CBT (poznawczo-behawioralne) - krótszy termin trwania (a tym samym koszt) niż w innych nurtach, nie ma często niepotrzebnego rozgrzebywania przeszłości, jest skupienie na bieżących rozwiązaniach
  27.  
  28. 5) zmiana toksycznego środowiska - ( "dobrze wybieraj swoich rodziców" ) jeśli twoje dolegliwości wynikają z mieszkania z toksycznymi rodzicami, partnerem, pracą z toksycznym przełożonym/współpracownikami - najpierw spróbuj zmienić to środowisko (nieraz w tym pomagam wypisując chorobowe na czas zmiany pracy tj 1-3 miesiące) nieraz to bardziej pomoże niż leki, czy psychoterapeuta. Lepiej mieć spokój, niż mieć rację. To jest też bardzo ważne w leczeniu uzależnień - twoje miejsce przebywania i ludzie, którymi się otaczasz, powinno rodzić jak najmniej skojarzeń z tym środowiskiem, w którym piłeś lub ćpałeś.
  29.  
  30. 6) inne - jeśli masz sezonowe spadki nastroju, poczytaj o lampach do fototerapii i rozważ kupno
  31. - zadbaj o regularną aktywność fizyczną lub jakieś hobby, cel (niech to będzie pierdoła, ale rytuał - np raz w tygodniu wylosuję przepis z książki kucharskiej i go zrobię) - ten mem o babce, co po wizycie u psychiatry zaczęłą biegać z "je*** Falubaz" pod spodem ma coś w sobie ;)
  32.  
  33. 7) Na pewno o wielu rzeczach zapomniałem, o wielu nie wiem - jeśli macie jakieś inne protipy - proszę napiszcie w komentarzach, abym też miał okazję się czegoś nauczyć.
  34.  
  35. / pozdrawiam każdego z osobna. Zdrowia życzę. Tradycyjnie wiadomości do mnie są zablokowane, nie mam czasu każdemu odpisywać. Jestem tu anonimowo, zatem nie napiszę, jak się do mnie można zapisać.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement