PatrZDZ

Fikcyjna Polska - Wirtualna Polska Holding

Sep 6th, 2021
104
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 11.15 KB | None | 0 0
  1. Wirtualna Polska Holding Spółka Akcyjna – spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, właściciel platformy medialnej online oraz uczestnik rynku reklamy internetowej, holding spółek mediowych oraz e-commerce. Jest właścicielem portali WP i o2. Prowadzi specjalistyczne serwisy tematyczne i rozrywkowe, w tym m.in. money.pl, WP Wiadomości, WP SportoweFakty, dobreprogramy.pl i WP Magazyn. W branży e-commerce WP działa w obszarach turystyki, mody, wyposażenia wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Wirtualna Polska nadaje również Telewizję WP dostępną naziemnie, na platformie cyfrowej, w sieciach kablowych oraz usłudze WP Pilot.
  2.  
  3. ===
  4. WP (do 8 grudnia 2016 jako WP1) – polska stacja telewizyjna o charakterze uniwersalnym, należąca do spółki Wirtualna Polska Media SA, która jest częścią Grupy Wirtualna Polska Holding Spółka Akcyjna.
  5.  
  6. Stacja jako jeden ze zwycięzców konkursu otrzymała koncesję na nadawanie naziemne w DVB-T2. Testy stacji rozpoczęły się 10 października 2016 roku – emitowano planszę z nazwą stacji i sygnałem kontrolnym. 2 grudnia 2016 o 16:50 programem informacyjnym „#dziejesię” stacja rozpoczęła regularną emisję.
  7.  
  8. Program telewizji WP to między innymi wiele światowych, serialowych hitów, nieemitowanych wcześniej w polskich kanałach otwartej telewizji, pasma publicystyczne i lifestylowe o wspólnym tytule #dziendobryWP, widowiska kabaretowe, a także szereg programów dokumentalnych i poradniczych, w tym niezwykle popularnych o remontowaniu domu i urządzaniu wnętrz. Oprócz tego ramówka kanału to kultowe seriale kryminalne, kostiumowe, science fiction, wojenne a także telenowele, które zdobyły uznanie milionów widzów na całym świecie.
  9.  
  10. #dziejesię
  11. Poniedziałek-piątek: 11:50, 16:50, 18:50
  12. Sobota-niedziela: 16:50, 18:50
  13. Szybko i ciekawie o wszystkim, co ważne na świecie, z akcentem na sprawy polskie w ujęciu krajowym i lokalnym. Zawsze obiektywnie, niezależnie i rzetelnie jesteśmy w centrum wydarzeń. Relacjonujemy bieżącą sytuację społeczną i gospodarczą, będąc jednocześnie blisko ludzi i ich realnych problemów. Prezentujemy również nowości ze świata show-biznesu i współczesnych technologii. Prowadzącym program - pomagają dziennikarze, korespondenci, wydawcy i producenci.
  14.  
  15. #dzieńdobryWP 9.00
  16. Poniedziałek-piątek: 09:00
  17. W #dzieńdobryWP 9.00 widzowie obejrzą wywiady ze znanymi i ważnymi osobistościami życia publicznego, bohaterami bieżących, istotnych społeczno - politycznych wydarzeń. Gośćmi w studiu telewizyjnym są wiodący politycy, eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych, ludzie biznesu, kultury i sportu. W programie ważne miejsce zajmą również magazyny konsumenckie oraz biznesowe z akcentem na polskie firmy i rodzimą przedsiębiorczość, reportaże z kraju, a także felietony o tematyce społecznej. Pasmo złożone jest z modułów tematycznych, których łącznikiem są bieżące informacje, przegląd materiałów z serwisów WP, opinie i komentarze internautów, treści dostarczane przez widzów oraz prognoza pogody.
  18.  
  19. #dzieńdobryWP 10.00
  20. Poniedziałek-piątek: 10:00
  21. #dzieńdobryWP 10.00 to pasmo dla widzów, którzy szukają inspiracji w codziennym życiu. Poświęcone relacjom międzyludzkim, stylowi życia, zdrowiu, urodzie, kondycji fizycznej, rodzinie a także trendom w polskim i światowym designie architektonicznym i modzie. W programie również porady biznesowe, finansowe i prawne przydatne każdemu „Kowalskiemu”, a także przegląd nowinek technologicznych domowego użytku oraz rankingi zaskakujących gadżetów. Podobnie do pasma publicystycznego, pasmo lifestylowe złożone jest z tematycznych modułów przeplatanych treściami z serwisów WP oraz opiniami i komentarzami widzów i internautów.
  22.  
  23. ===
  24. Wirtualna Polska (WP) – pierwszy polskojęzyczny serwis internetowy, założony w 1995 roku. Obecnie należy do spółki Wirtualna Polska Media SA, która jest częścią Grupy Wirtualna Polska Holding Spółka Akcyjna. Jest to grupa spółek działających w mediach i e-commerce. Jest właścicielem portalu – Wirtualnej Polski. Prowadzi też portal o2.pl oraz specjalistyczne serwisy tematyczne, takie jak money.pl czy dobreprogramy. W branży e-commerce WP działa w zakresie turystyki, mody, urządzania wnętrz i projektowania domów, usług finansowych oraz motoryzacji. Od 7 maja 2015 roku spółka Wirtualna Polska Holding jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
  25.  
  26. WP stworzyli na Politechnice Gdańskiej Leszek Bogdanowicz, Marek Borzestowski, Jacek Kawalec i Damian Woźniak, którzy poznali się za pośrednictwem Internetu. Ich celem było uporządkowanie ówczesnych stron internetowych według kategorii życia codziennego. W marcu 1995 roku ruszył katalog stron internetowych Wirtualna Polska, który później przerodził się w serwis. Od października nad rozwojem portalu czuwało Centrum Nowych Technologii, firma zajmująca się ewolucją, promocją i zastosowaniem najnowszych technologii w WP. Początkowo dostępny był pod adresem www.wp.cnt.pl (CNT, tj. Centrum Nowych Technologii). W 1998 roku został przeniesiony na adres www.wp.pl, który do dzisiaj pozostaje aktualny. Wirtualna Polska w krótkim czasie przeobraziła się w portal internetowy oferujący szereg usług oraz kompleksowych serwisów, stała się platformą transakcji e-commerce i komunikacji oraz medium reklamowym.
  27.  
  28. Wiele działań portalu na rynku internetowym w Polsce miało charakter prekursorski. Wirtualna Polska zastosowała XHTML, jako pierwsza stworzyła Katalog stron WWW i możliwość ich pozycjonowania, wprowadziła personalizację i panel rozmów na żywo. Pierwsza oddała Internautom multimedialny komunikator zintegrowany z systemem Jabber oraz zastosowała w nim technologię VoIP. Oprócz wielu serwisów informacyjnych (wiadomości, sport) WP udostępnia także takie usługi jak m.in. darmowe konta pocztowe.
  29.  
  30. W 2014 roku Orange Polska za 375 milionów złotych sprzedał Grupie o2 (dotychczas wydawcy portali o2.pl i Pudelek.pl), 100 procent akcji Wirtualnej Polski. Transakcje sfinansował fundusz private equity Innova Capital. Od marca 2018 roku prezesem spółki Wirtualna Polska Media SA jest Joanna Pawlak.
  31.  
  32. Lista serwisów i usług Wirtualnej Polski
  33. Strony główne: wp.pl, o2.pl
  34. Informacje: WP Wiadomości, WP Opinie, WP #dziejesie, WP Pogoda, Wawalove
  35. Biznes i finanse: money.pl, WP Finanse
  36. Sport: WP SportoweFakty
  37. Skrzynki pocztowe: WP Poczta, poczta o2
  38. Wideo: WP Wideo, WP Pilot
  39. Telewizja i program TV: WP Program TV
  40. Radio on-line: Internetowa platforma radiowa Open.fm
  41. Serwisy lifestyle: WP Kobieta, WP Facet, WP Moto, WP Autokult, Autocentrum.pl, WP abcZdrowie, WP Parenting, WP Kuchnia, WP Dom, WP Książki, WP Film, WP Teleshow, WP Turystyka, WP Gwiazdy, WP Magazyn
  42. Serwisy o nowych technologiach: dobreprogramy.pl, WP Tech, WP Komórkomania, WP Gadżetomania, WP Fotoblogia
  43.  
  44. Usługi e-commerce
  45. Zakupy: WP radarOkazji
  46. Moda: Domodi, Allani
  47. Projektowanie i wyposażenie domów i mieszkań: Homebook
  48. Projekty domów: Extradom.pl
  49. Turystyka i noclegi: wakacje.pl, nocowanie.pl, eHoliday
  50. Usługi finansowe: Direct Money, totalmoney.pl, finansowysupermarket.pl
  51. Motoryzacja: Superauto.pl
  52.  
  53. ===
  54. o2 – polski portal internetowy będący własnością Grupy Wirtualna Polska sp. z o.o.. (dawniej o2 sp. z o.o., a wcześniej MediaOne Sp. z o.o.). Znany przede wszystkim dzięki Komunikatorowi Tlen.pl umożliwiającemu domyślnie komunikacje z sieciami Tlen i Gadu-Gadu.
  55.  
  56. o2, początkowo funkcjonujący pod nazwą go2.pl, pojawił się w 1999, debiutując jako dostawca kont pocztowych. Został stworzony przez trzech studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie: Michała Brańskiego, Jacka Świderskiego i Krzysztofa Sierotę, którzy po połączeniu działalności o2.pl i Wirtualnej Polski (wp.pl) tworzą kierownictwo spółki Wirtualna Polska Holding S.A.
  57.  
  58. Usługi:
  59. - konto e-mail o pojemności 30 GB w czterech domenach go2.pl, o2.pl, tlen.pl i prokonto.pl,
  60. - Komunikator Tlen,
  61. - Forum dyskusyjne,
  62. - Wiadomości – aktualności ze świata, kraju, sportu i gospodarki.
  63. - portal randkowy
  64.  
  65. ===
  66. WP Pilot (wcześniej pod nazwą Netvi i Videostar) – polska platforma telewizji internetowej. Platforma umożliwia oglądanie kanałów telewizyjnych w systemie live streaming (na żywo) w przeglądarce internetowej, przez Wi-Fi lub 5G w aplikacji mobilnej na urządzeniach przenośnych z systemem Android i iOS oraz w telewizorach typu Smart TV.
  67.  
  68. Serwis oferuje jeden pakiet kanałów za darmo oraz 4 płatne pakiety tematyczne. Aplikacja umożliwia dostęp do 80 kanałów telewizyjnych.
  69.  
  70. 21 lipca 2014 zmieniono nazwę na Videostar i dołączono 5 nowych stacji. Pod koniec 2016 roku Wirtualna Polska kupiła spółkę Netwizor za 2,27 mln zł, a w połowie 2017 roku platforma zmieniła nazwę na WP Pilot. Od 20 marca 2018 roku WP Pilot udostępniono w całej Unii Europejskiej po wejściu w życie przepisów ws. transgranicznego przenoszenie usług internetowych. W kwietniu 2021 roku WP Pilot udostępniono w Norwegii i Islandii.
  71.  
  72. Od 1 lipca 2021 platforma oferuje do wyboru nowy pakiet, w którym oferta telewizji linearnej (na żywo) połączona jest z biblioteką VOD serwisu cineman.pl, należącego do Monolith Films - jednego z największych niezależnych dystrybutorów filmowych w Polsce. Tak, jak inne pakiety, również i ten jest dostępny wyłącznie w modelu subskrypcyjnym obejmującym co najmniej jeden miesiąc liczony od momentu dokonania wpłaty. Dodatkowo w tym samym czasie do swojej oferty platforma dodała trzy nowe kanały - History, History 2 i Crime+Investigation Polsat.
  73.  
  74. ===
  75. Open.fm (dawniej pod nazwą Gadu Radio) – polska internetowa platforma radiowa, dostępna na stronie internetowej i w komunikatorze internetowym – Gadu-Gadu. Platforma radiowa rozpoczęła nadawanie 8 marca 2006 roku. Właścicielem platformy jest spółka Wirtualna Polska. Open.fm posiada ponad 120 kanałów muzycznych.
  76.  
  77. Od 8 marca 2006 roku wybrana grupa użytkowników miała dostęp do usługi. Na początku dostępne były trzy kanały tematyczne – Po Polsku, Impreza oraz Classic. Od 5 czerwca 2006 roku stacje (dodatkowo – House i Smak 80 lat) były dla wszystkich internautów dostępne na stronie internetowej oraz testowej wersji Gadu-Gadu 7.5. W dniach 10–11 listopada 2007 stacja „Starter” pierwszy raz transmitowała na żywo imprezę muzyczną Mayday 2007. Sygnał był nadawany z katowickiego Spodka. Transmisja była prowadzona i komentowana przez prezenterów kanału.
  78.  
  79. 5 grudnia 2007 roku producent udostępnił możliwość tworzenie własnych stacji radiowych w oparciu o platformę. W ramach tego każda zainteresowana firma dowolnie kreuje program muzyczny kanału i otrzymuje swoją stronę radiową. 15 października 2008 roku radio zmieniło nazwę na open.fm.
  80.  
  81. Od marca 2009 roku GG Network rozpoczęło wdrażanie nowej oprawy identyfikacyjnej swoich kanałów. Oprawę dźwiękową przygotowało studio „Nieustraszeni Łowcy Dźwięków” w Krakowie. W dżinglach swojego głosu użyczyli m.in. Artur Gadowski, Duże Pe i zespół muzyczny Renton. 25 maja 2015 roku serwis open.fm został sprzedany przez GG Network grupie Wirtualna Polska.
Add Comment
Please, Sign In to add comment