Advertisement
PatrZDZ

Fikcyjna Polska - Fundacja Lux Veritatis

Aug 26th, 2021
127
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 7.55 KB | None | 0 0
  1. Fundacja „Lux Veritatis” (łac. światło prawdy) – fundacja założona w 1998 przez redemptorystów o. Jana Króla i o. Tadeusza Rydzyka, nadawca Telewizji Trwam i Radia Maryja, wydawca gazety Nasz Dziennik, realizator geologicznych prac poszukiwawczych w Toruniu (tzw. geotermia).
  2.  
  3. ===
  4. Telewizja Trwam – polska stacja telewizyjna o charakterze edukacyjno-poradnikowym i religijnym, katolicko-narodowym, z siedzibą w Toruniu, należąca do Fundacji Lux Veritatis zarejestrowanej w Warszawie. Telewizja posiada studia w Toruniu, Warszawie, Lublinie, Chicago i Toronto.
  5.  
  6. Dyrektorem stacji jest o. Tadeusz Rydzyk CSsR, a pełnomocnikiem finansowym o. Jan Król CSsR. Dyrektorem oddziału w Chicago jest o. Zbigniew Pieńkos CSsR.
  7.  
  8. Telewizję można odbierać drogą naziemną oraz satelitarną za pośrednictwem satelity Astra. Stacja emituje też swój program całodobowo w internecie na swojej stronie internetowej. Programy wyprodukowane przez Fundację Lux Veritatis, właściciela kanału można oglądać w bezpłatnym serwisie vod za pośrednictwem tv-trwam.pl oraz w serwisie YouTube.
  9.  
  10. Telewizja Trwam otrzymała koncesję 13 marca 2003, a zainaugurowała nadawanie 10 czerwca 2003 transmisją z okazji 750. rocznicy zjazdu drohiczyńskiego. Regularne nadawanie programów drogą satelitarną rozpoczęła 12 czerwca o godz. 18:00 modlitwą „Anioł Pański” i serwisem informacyjnym.
  11.  
  12. Właścicielem stacji jest Fundacja Lux Veritatis, która jest wspierana przez widzów TV Trwam, którzy wpłacają pieniądze na jej konto. W przeciwieństwie do Radia Maryja, TV Trwam nie posiada statusu nadawcy społecznego i może emitować reklamy, choć korzysta z tego dość sporadycznie, a przychody z emisji reklam nie są zbyt duże.
  13.  
  14. Telewizja Trwam dostępna jest drogą satelitarną, dostępna jest również w większości polskich sieci kablowych, a także w Internecie, w tym za pośrednictwem aplikacji iPhone’a i iPada. Telewizja Trwam była jedną z pierwszych stacji, która udostępniła streaming w Internecie. Firmowe dekodery Telewizji Trwam dystrybuowane przez Fundację Lux Veritatis posiadają czytnik kart płatnych telewizji cyfrowych.
  15.  
  16. Informacje dnia – program informacyjny Telewizji Trwam, emitowany od początku nadawania TV Trwam tj. od 12 czerwca 2003 roku. Pierwotnie nazwa była powieleniem znanego z Radia Maryja „Serwisu informacyjnego”. Od 30 listopada 2007 roku nadawany jest pod obecną nazwą, ze zmienioną oprawą graficzną i scenografią studia. Początkowo emitowano cztery wydania, w tym główne o godzinie 20.00. Program powstawał w studio i redakcji warszawskiej TV Trwam.
  17.  
  18. Od 23 września 2013 roku oprócz wydań o 16:00, 18:05, 20:00 (wydanie główne) i 21:20 produkowane są wydania poranne o godzinie 8:00, 10:00 i 12:00, realizowane w nowym studiu informacyjnym w Toruniu, podczas gdy wydania wieczorne z początku nadal były emitowane z Warszawy. Od 11 lutego 2014 roku wszystkie wydania realizowane są w Toruniu.
  19.  
  20. ===
  21. Radio Maryja – polska rozgłośnia radiowa o charakterze społeczno-katolickim, założona 8 grudnia 1991 w Toruniu przez zakonników ze Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela (redemptorystów) z o. Tadeuszem Rydzykiem na czele. Jest rozgłośnią religijną o największym zasięgu w Polsce. Część emitowanych audycji pokrywa się z równoległą transmisją w Telewizji Trwam.
  22.  
  23. 10 lutego 1990 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach o. Tadeusz Rydzyk wraz z Iwano Pietrobellim podjęli decyzję stworzenia Radia Maryja. W marcu 1991 prowincjał oo. redemptorystów w Polsce zgodził się na start radia. 9 czerwca 1991 stacja otrzymała pierwsze pozwolenia na stacje nadawcze w Toruniu i Bydgoszczy.
  24.  
  25. Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu radiowego 9 grudnia 1991, działając jako stacja lokalna. Statut radiu nadał prowincjał oo. redemptorystów. Rozgłośnia otrzymała następnie 117 koncesji lokalnych nie przystępując do konkursu na koncesję ogólnokrajową. Dodatkowo w 1993 niektóre diecezje udostępniły Radiu Maryja otrzymane przez nich od KRRiT częstotliwości radiowe. 23 czerwca 1994 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zmieniła to na siedmioletnią koncesję ogólnokrajową i obiecała 80% pokrycia powierzchni kraju.
  26.  
  27. Radio Maryja w 1993 uzyskało status nadawcy społecznego – w zamian za zobowiązanie się do rezygnacji z emisji reklam, opłata koncesyjna została zredukowana o 80% (dla stacji ogólnokrajowej wynosi ona w granicach 1 mln 617 tys. euro rocznie).
  28.  
  29. Od 2 maja 2006 nadzór nad programem i treściami emitowanymi w radiu sprawuje 8-osobowa Rada Programowa, w której skład wchodzi 4 członków powoływanych przez Episkopat Polski oraz 4 członków powoływanych przez zakon redemptorystów. Jej pierwszym przewodniczącym został ks. prof. Wacław Depo, obecnie metropolita archidiecezji częstochowskiej.
  30.  
  31. Głównymi elementami programu rozgłośni są: ewangelizacja, modlitwa, medytacja, muzyka religijna oraz publicystyka społeczno-polityczna. Radio emituje programy, takie jak: Rozmowy niedokończone, w których porusza się różnorodne tematy, Aktualności dnia, Audycje dla małżonków i rodziców, Audycje dla młodych, Audycje dla rolników, Porady, Katechezy oparte na Katechizmie Kościoła Katolickiego, nauczaniu papieży i biskupów, odmawianiu brewiarza, różańca, koronki do Miłosierdzia Bożego, godzinek. Codziennie transmitowana jest msza święta oraz Apel Jasnogórski z Częstochowy. Retransmitowany jest serwis informacyjny Radia Watykańskiego. Transmitowane są wszystkie pielgrzymki papieskie oraz cotygodniowa modlitwa Anioł Pański. Radio emituje też m.in. następujące programy: Mogę, chcę pomóc, audycje dla dzieci, Radiowa lektura (cykliczny program, w którym czytane są książki), Muzyka mistrzów (program o muzyce poważnej).
  32.  
  33. Radio Maryja nadaje z 118 nadajników UKF na terenie całego kraju. Jest ich zdecydowanie więcej niż innych stacji ogólnopolskich, ponieważ nadają one z mniejszą mocą niż stacje komercyjne czy publiczne. Poza tym stacja obecna dostępna jest w drugim multipleksie DAB+. Sygnał stacji przekazywany jest przez satelity do Europy i Ameryki Północnej, poprzez wynajmowanie czasu w kilku rozgłośniach w Stanach Zjednoczonych oraz przez Internet. Do 2003 emitowano ją również z nadajników krótkofalowych wynajmowanych w Rosji.
  34.  
  35. ===
  36. Nasz Dziennik – ogólnopolski dziennik o profilu katolicko-narodowym wydawany w Warszawie przez spółkę Spes sp. z o.o., należącą do Fundacji Lux Veritatis. Pismo istnieje od 29 stycznia 1998. Od 1999 redaktorem naczelnym jest Ewa Nowina-Konopka.
  37.  
  38. Inicjatorem powstania gazety był o. Tadeusz Rydzyk. W 1997 edycję gazety przygotowywał późniejszy poseł Artur Zawisza. Następcą Artura Zawiszy na stanowisku redaktora naczelnego był Artur Górski, który również został później posłem.
  39.  
  40. Nasz Dziennik jest jednym z dwóch dzienników o profilu katolickim w Polsce. Nakładu gazety nie obejmuje kontrola Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, z tego powodu brak jest potwierdzonej informacji o wynikach sprzedaży. Według informacji wydawcy, sprzedaż wynosi około 100 tys. przy nakładzie 150 tys. egzemplarzy.
  41.  
  42. Gazeta prezentuje wiadomości w głównych działach Polska (w tym Polonia i Kresy), Świat, Ekonomia, Wiara, Sport oraz Kultura, Myśl jest bronią, Wiara Ojców, Czytelnicy, Ostatnia strona. Pismo propaguje prawicowy dyskurs, który łączy w sobie idee narodowej tożsamości z radykalnym katolicyzmem. Jednak podkreśla się, że naród jest wartością jedynie w perspektywie doczesności, kiedy to najważniejsze miejsce w publicystyce dziennika zajmuje Bóg.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement