Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Nov 20th, 2019
115
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 2.54 KB | None | 0 0
  1. Od początku istnienia człowieka, praca jest nieodłącznym elementem życia. Dzięki niej, ludzie mogli pozyskiwać pożywienie, które jest niezbędne do przetrwania. Z biegiem czasu, praca zaczęła nabierać nowego znaczenia, już nie była tylko walką o przetrwanie, ale służyła rozwojowi własnej wartości oraz zwiększeniu pozycji w społeczeństwie.
  2. Na podstawie fragmentu "Chłopów" W.S Reymonta oraz innych tekstów kultury, chciałbym potwiedzić swoją tezę: "Praca nie musi być tylko obowiązkiem, ale stanowi też pasję".
  3.  
  4. W fragmencie "Chłopów" W.S Reymonta jest ukazany moment wyjazdu tytułowych "Chłopów" na pola, aby zasiać ziarno. Dla chłopów, był to jak rytuał, który wprowadzał ich w trans, podczas którego nie odczuwali zmęczenia i mogli pracować bez wytchnienia. Wiedząc że matka natura ich za tą pracę hojnie wynagrodzi, odczuwali dzięki temu ogromną satysfakcję.
  5.  
  6. W "Lalce" Bolesława Prusa jednym z bohaterów jest Ignacy Rzecki. Był on subiektem w sklepie, który na początku należał do Pana Mincla, a następnie do jego przyjaciela Stanisława Wokulskiego. Oddanie do pracy widać po samym jego zachowaniu, miał wyrzuty sumienia, gdy musiał w czasie pracy opuścić sklep, aby udać się na licytację kamienicy. Praca dawała mu poczucie, że jest potrzebny, bez niej czuł się nieswojo i po zmianie właściciela sklepu, pracował za darmo, dzięki czemu mógł się wciąż spełniać.
  7.  
  8. Kolejnym przykładem jest Stanisław Wokulski, który również jest bohaterem "Lalki". Jego determinacja i ciężka praca, doprowadziła go do majątku, który pozwolił mu na zwiększenie swojej pozycji w społeczeństwie oraz zdobył w ten sposób szacunek ludzi. Jego pierwszą pracą, była praca w winiarni Hopfera, w której zarabiał na swoje wykształcenie. Po powstaniu styczniowym, w którym brał udział, został zesłany na Syberię, gdzie poznał kupca Suzina. Gdy powrócił z zsyłki, ożenił się z Małgorzatą Minclową, która zmarła po 4 latach, a on otrzymał w spadku 30 tysięcy rubli oraz sklep. Kupie Suzin zaproponował mu wyjazd na wojnę rosyjsko - turecką, gdzie dzięki swoim umiejętnością w ciągu roku pomnożył swój majątek dziesięciokrotnie.
  9.  
  10. Powyższe przykłady ukazują iż praca nie zawsze i nie dla każdego stanowi obowiązek, ale pozwala dzięki pasji oraz ciężkiej pracy osiągnąć wyznaczone sobie cele oraz pozwala na doświadzczenie ogromnej satysfakcji. Myślę że udało mi się potwierdzić moją tezę: "Praca nie musi być tylko obowiązkiem, ale stanowi też pasję".
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement