Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Feb 18th, 2019
90
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 9.82 KB | None | 0 0
  1. Tak więc gratuluję wszystkim, którzy zdali :) Ktoś prosił mnie o spoilery na ten semestr tak więc o to jestem, ale z góry uprzedzam, że mogę jedynie opisać Wam swoje doświadczenia z punktu widzenia BSI - czyli osobom z TI może się przydać jedynie wiedza nt. przedmiotów wspólnych. Generalnie semestr raczej przyjemny, zdecydowanie więcej programowania niż teorii jako takiej (no i oczywiście dokumentowania efektów tego programowania...). Nie przedłużając (zacznę od przedmiotów wspólnych):
  2.  
  3. SI:
  4. Wykład - wykłady były cholernie nudne, ale nasz rok ugadał się i były listy. Niestety na końcu nie udało się ustalić co te listy mają nam finalnie zagwarantować (domyślacie się jak to jest z doktorem Meissnerem). Nasz rok okazał się "pierwszym w historii, który wszyscy studenci zdali na pierwszym terminie". Chociaż patrząc po waszych perypetiach w poprzednim semestrze zastanawiam się, czy rzeczywiście tak było, czy wyszła jego niemożliwość sprawdzenia wszystkiego na termin. Info z poprzedniego roku mieliśmy takie, że nie da się nie zdać. No i chyba coś w tym było.
  5.  
  6. Laboratoria - tutaj dr Meissner obmyślił ciekawy sposób losowania tematów projektów. Macie się dobrać w 2-3 osobowe grupy i ustalić między sobą (całym rokiem) jaka grupa bierze jaki temat. Zasady są mniej więcej takie - jest kilka "grup tematycznych" - w jednej grupie laboratoryjnej może być wybrany tylko jeden temat z danej grupy tematycznej. Na całym roku, może być wybrane kilka tematów z jednej grupy tematycznej, ale nie mogą się powtarzać. Tematy potrafią być popierdolone - jedna grupa od nas, z braku innego wyboru miała chyba napisać serwis (service) w prologu (pod koniec Meissner się nad nimi zlitował i chyba mogli to zrobić w Javie). Najłatwiej jest chyba zrobić jakąś grę (grupa tematyczna nr 1) ale w sumie napisanie algorytmu SI dla przeciwnika do gry w pseudowarcaby + jakiejś heurystyki dla mnie było zbyt czasochłonne. Jakby ktoś wybrał/wylosował Cinc Camins, to nie wzorujcie się na mojej pracy, to nie jest prawidłowa implementacja (XD). W każdym razie, przez cały semestr robicie sprawozdania przyrostowe (Meissner wam wytłumaczy jak to ma wyglądać), a na końcu sprawozdanie końcowe + prezentacja aplikacji. Parę osób z ostatnim punktem miało problem, także radzę się przyłożyć.
  7.  
  8. WTI:
  9. Wykład - wykład u nas prowadziła doktor Cybulka. Tutaj u was widzę zmianę na lepsze w postaci dr Szwabe. W związku z czym gratuluję, ale nie jestem w stanie powiedzieć jakby to miało wyglądać. U nas materiał obejmował w większości ontologie i był mega nudny. Jeżeli egzamin będzie wyglądał tak samo jak na czwartym semestrze to pewnie będziecie mieli o wiele łatwiej niż z dr Cybulką :)
  10.  
  11. Laboratoria - ja miałem z dr Misiorkiem i było bardzo fajnie. Jak dobrze to rozegracie to będziecie mogli połączyć projekt, który będziecie robić na PZ z tym tutaj (polecam ten rodzaj efektywnego wykorzystania swojego czasu xD). Z drugiej strony nie wiem jak laboratoria będą wyglądały u was, bo dr Szwabe być może wprowadził jakieś zmiany. U nas w dużym skrócie wyglądało to tak, że na jednych z pierwszych zajęć oddawaliście jakąś przykładową ontologię zrobioną w programie protege, a na kolejnych już tylko prezentowaliśmy postępy w projekcie.
  12.  
  13. PT:
  14. Wykład - CJ. Zaliczenie - CJ. Chyba już wiecie z czym to się je xD
  15.  
  16. Projekt - mgr Walkowiak. Atmosfera na luzie, wybieracie temat z listy wcześniej przez Niego przygotowanej i co bodaj 2 tygodnie prezentujecie co do tej pory postęp waszej pracy. Programujecie w czym chcecie, ale oczywiście C++ to najlepszy język na świecie. Ja wraz z moją grupą tworzyliśmy projekt sprawdzania obecności poprzez kamerkę video (rozpoznawanie twarzy). Działało, jak działało (w związku ze słabą jakością obrazu xD) ale przeszło. Na koniec przygotowujecie dokumentację projektu na (minimum xD) 20 stron (jeśli mnie pamięć nie myli). Generalnie spoko, ale radzę chodzić i prezentować, bo potem ktoś miał kłopoty w związku z tymi nieobecnościami.
  17.  
  18. IO:
  19. Wykład - my myliśmy tak, że część wykładów była z dr Meissnerem, a część z mgr Walkowiakiem ale u was widzę powrót dr Sikorskiego :) Te z dr Meissnerem były raczej nudne, tłukliśmy zagadnienia typu SCRUM itd. Te z mgr Walkowiakiem zdecydowanie ciekawsze, jakieś wzorce programistyczne, zapach kodu itd. Na koniec zaliczenie wyglądało tak, że część testu była z pytaniami od dr Meissnera, a część od mgr Walkowiaka. Chyba nie dało się nie zdać i myślę, że z dr Sikorskim tym bardziej.
  20.  
  21. Projekt - tutaj u was kolejna zmiana. My mieliśmy zajęcia z mgr Blinkiewiczem, ale jego już na uczelni chyba nie ma. Bardzo mgliście pamiętam te zajęcia, ale to wyglądało tak, że co zajęcia przychodziliśmy pokazać jakiś projekt. No i to był tak, że pierwszy projekt miał dotyczyć diagramów UML - trzeba było wykonać kilka diagramów (podane były te obowiązkowe, i chyba jeden albo dwa dowolne). Łatwo wykorzystać te z innych projektów :) Potem było chyba wygenerowanie automatycznej dokumentacji do projektu, a na końcu napisanie kilku "pseudo" programów w oparciu o różne wzorce projektowe. Generalnie był z tym spory młyn, bo było dużo ludzi do obsłużenia, a niewiele czasu więc jeżeli formuła się nie zmieni, to polecam przychodzić nieco wcześniej i siadać sobie przy stanowiskach, od których zaczynane będzie sprawdzanie. Teraz chyba macie z dr Sikorskim, więc może będzie inaczej, no ale o tym przekonacie się pewnie niebawem.
  22.  
  23. To chyba wszystko z ogólnych, ale TI może jeszcze przeczytać o ESK, bo jest to bliźniaczo podobny przedmiot do waszego AWSI (chyba nawet lista pytań na egzamin jest identyczna).
  24.  
  25. ESK:
  26. Wykład - dr Bilski i w sumie tutaj mógłbym zakończyć. Doskonale wiecie co to oznacza. Zasady te same co zawsze - 8 pytań, 45 minut. Dokładnie nie pamiętam ilości zagadnień, ale chyba coś w okolicach 40. Generalnie taka mała powtórka z rozrywki w stosunku do TSów z 3ciego semestru. Nie spóźniamy się na wykłady, nie przeszkadzamy, standard.
  27.  
  28. Laboratoria - mgr Apolinarski. Jeśli pamiętacie jego część labek na 3cim semestrze, to tutaj będzie praktycznie tak samo, ale już na nieco większym luzie (nikt za używanie telefonu nie został wyrzucony xD). Tematyka będzie nieco odmienna - będziecie pracować na dwóch maszynach wirtualnych - jednej z Windows Server (chyba 2016), a drugiej z Windows 7, albo 8.1, nie pamiętam. W każdym razie zestawienie server + stacja robocza. Będziecie tworzyć serwer dhcp, zasady firewalla i kilka innych, o których już nie pamiętam. Wraca losowanie "chętnych" do sprawozdań. Na koniec można zrobić projekt z active directory (tylko dla chętnych) i jak będzie na poziomie, to dostaję się zwolnienie z kolokwium. Kolokiwum wygląda tak, że dostajecie chyba 2 albo 3 zadania praktyczne + część teoretyczne. Praktycznie to samo, co na TSach, ale tematyka związana z obecnym materiałem. Nie wiele osób nie zdało.
  29.  
  30. TIP:
  31. Wykład - ponownie dr Bilski. Te same zasady, tylko tematyka telefonii IP. Chyba nie wymaga dalszych wyjaśnień.
  32.  
  33. Projekt - mgr Apolinarski. Projekt polega na stworzeniu (w najlepiej 2-osobowych grupach) aplikacji do komunikacji (najlepiej głosowej). Co zajęcia prezentujecie postęp w tworzeniu aplikacji. Na koniec prezentacja finalna + oddanie dokumentacji i aplikacji na płycie (ale tutaj już wszystko Wam wyjaśni na zajęciach). Zajęcia mają luźny charakter, ale radzę się przyłożyć, bo jak ktoś ewidentnie będzie sobie leciał w kulki, to przestanie być miło. Wraz z PZ dostaniecie tutaj szkołę poprawnego pisania dokumentacji (no, tutaj nieco mniej niż na PZ, ale zawsze). Przyda wam się to dosyć mocno podczas pisania inżynierki, więc warto się przyłożyć.
  34.  
  35. Seminarium:
  36. W zasadzie rodzaj luźnych zajęć. Prezentujecie kto jest waszym promotorem, jaki wybraliście temat, jakich technologii zamierzacie użyć i dlaczego. Generalnie nie ma spiny, zaliczenie na podstawie aktywności + obecności. Jako, że prowadzi je dr Idzikowska, to musi panować bezwzględna cisza, ale będzie zdecydowanie milsza w odbiorze niż na poprzednich zajęciach :)
  37.  
  38. PZ:
  39. Projekt - w zasadzie to samo co na TIPach, ponownie mgr Apolinarski, grupy najlepiej 3 osobowe, tworzycie dowolną aplikację (warto dobrze wycelować, bo jak wspominałem wcześniej, da się to połączyć z innymi przedmiotami i narobić się zdecydowanie mniej xD). Bardzo istotne będzie tutaj pisanie dokumentacji. Będzie Wam często zwracał uwagę na formę, zasady pisania itd. ale to bardzo przydatne wskazówki - pisanie inżynierki poszło zdecydowanie szybciej wykorzystując tę widzę. Co zajęcia prezentujecie przyrost i kolejne fazy koncepcyjne. Kluczem jest tutaj zacząć programować w odpowiednim momencie, bo jak za długo będziecie skupiać się na konceptach to nie wyrobicie się do czerwca z projektem. Podobnie jak w przypadku TIPów przysługiwać będą wam terminy dodatkowe w trakcie wakacji i we wrześniu, ale u nas przestawał być przychylny w pewnym momencie bo my trochę przegięliśmy xD No ale nie znam osób, które ostatecznie nie oddałyby projektu i nie zaliczyły, także chyba nie jest tak źle.
  40.  
  41. Laboratoria - dr Idzikowska. W zasadzie prezentowaliśmy to samo co na zajęciach projektowych, tylko zamiast wyświetlania dokumentu dokumentacji pokazywaliśmy to na google slides, bo chyba tak było lepiej według prowadzącej. Generalnie siedzicie i robicie dokładnie to samo co na projekcie, tylko przed innym prowadzącym. Oczywiście w obu przypadkach ocena na podstawie jakości/stopnia zaawansowania projektu, funkcjonalności itd.
  42.  
  43. Uff, to chyba wszystko. Z góry przepraszam za gramatykę i ewentualne literówki/błędy. Gdyby ktoś miał jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć w wolnym czasie. Powodzenia :)
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement