Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Dec 12th, 2018
80
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 3.38 KB | None | 0 0
  1. Szymon Hudziak 3TI Rozsądek czy namiętność
  2.  
  3. Miłość to uczucie, które sprawia wiele radości, lecz w niektórych przypadkach możemy odczuwać wielki ból. Czy warto posłuchać rozsądku i podjąć przemyślaną decyzję, czy oddać się wdziękowi drugiej osoby?. Według mnie warto żyć spontanicznie i nie patrzeć w przeszłość. Trzeba iść za głosem serca i decydować bez głębszych przemyśleń. Jestem przekonany, że jeżeli człowiek jest naprawdę w kimś zakochany nie potrzebuje czasu na rozmyślania tylko idzie za głosem serca.
  4. Przytoczony fragment pochodzi z "Lalki" B. Prusa, czyli jednego z najważniejszych dzieł polskiego realizmu. Jest to rozmowa głównego bohatera ze swoim przyjacielem. Wokulski opowiada się po stronie uczuć, dla miłości jest w stanie poświęcić wszystko, natomiast Rzecki próbuje przemówić do niego głosem rozsądku, zarzuca przyjacielowi, że zatracił się w miłości do Izabeli Łęckiej, czuje, że bardzo pomylił się w stosunku do przyjaciela. Nie rozumie, jak można narażać własne życie i dobre imię dla zdobycia majątku, a następnie stracić go próbując zaimponować jakiejś kobiecie. Niestety uczucie zaślepia na tyle, że nie jest on w stanie dostrzec prawdziwej strony Izabeli, która jest materialistką. Prawie dochodzi do kłótni pomiędzy nim i jego przyjacielem, który stara się przemówić mu do rozsądku. Miał on przykre doświadczenie i chce ostrzec przyjaciela. Stanisław jednak broni swego uczucia i ukochanej, tłumaczy się tym, że on tak samo, jak każdy inny ma prawo do szczęścia i do miłości.
  5. Kolejnym dziełem, do którego warto się odnieść na ten temat, jest powieść Goethego - "Cierpienia młodego Wertera". Historia miłości Wertera i Lotty przypomina wiele innych, znanych z literatury romansów. Młodzieniec zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Jest zafascynowany nie tylko urodą kobiety, ale także jej dobrocią i opiekuńczością nad młodszym rodzeństwem. Ich pierwsze spotkanie ma miejsce na balu, kiedy to Werter dowiaduje się, że kobieta odwzajemnia jego uczucie, niestety jest ona prawie zaręczona z kimś innym. Wkrótce miłość stała się priorytetem jego życia. Nie mógł myśleć o niczym innym tylko o Lottcie. Sytuacja się zmienia, gdy po sześciu tygodniach nieobecności powraca narzeczony Lotty. Werter zaczyna odczuwać zazdrość o ukochaną, ale nie ma odwagi, aby wyznać swoje uczucie. Nie może przestać myśleć o ukochanej, aż wreszcie zdaje sobie sprawę, że nigdy nie będzie mógł z nią być. Postanawia zakończyć ten związek i wysyła do kobiety wiadomość o rozstaniu. Gdy dowiaduje się o ślubie Lotty z Albertem, zdaje sobie sprawę, że nigdy nie przestał jej kochać. Uczucia Wertera wobec Lotty zdają się jeszcze silniejsze niż wcześniej. Obojgu kochankom zabrakło odwagi i zdecydowania do tego, żeby zrealizować swoje marzenia i niestety nic z ich uczucia nie wynikło.
  6. Dwaj powyżsi bohaterowie są przykładami mocy miłości. W obu przypadkach jednak uczucie kończy się tragedią. Mężczyźni targnęli się na własne życie, więc można z tego wywnioskować, że zachowanie zdrowego rozsądku mogłoby uchronić tych bohaterów przed nieszczęściem. Każdy pragnie kochać i być szczęśliwym, lecz ja nadal jednak pozostaję przy swojej opinii, że w miłości najważniejsze są uczucia, a rozum pomaga jedynie kontrolować nasze zachowania.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement