Guest User

Untitled

a guest
Feb 10th, 2022
24
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 23.30 KB | None | 0 0
  1. Gwałtowna progresja chłoniaka Angioimmunoblastycznego z komórek T po szczepieniu uzupełniającym szczepionką BNT162b2 mRNA: Opis przypadku
  2. Serge Goldman1, Dominique Bron2, Thomas Tousseyn3, Irina Vierasu1, Laurent Dewispelaere4, Pierre Heimann4, Elie Cogan5 i Michel Goldman6*
  3.  
  4. 1Oddział Medycyny Nuklearnej, Szpital Erasme, Université Libre de Bruxelles, Bruksela, Belgia
  5. 2Zakład Hematologii, Instytut Jules Bordet, Université Libre de Bruxelles, Bruksela, Belgia
  6. 3Department of Pathology, UZ Leuven Hospitals, Leuven, Belgia
  7. 4Laboratorium Hematologii, LHUB, Université Libre de Bruxelles, Bruksela, Belgia
  8. 5Oddział Chorób Wewnętrznych, Szpital CHIREC, Bruksela, Belgia
  9. 6I3h Institute, Université Libre de Bruxelles, Bruksela, Belgia
  10.  
  11. Ponieważ szczepionki mRNA modyfikowane nukleozydami silnie aktywują komórki pomocnicze pęcherzyków T, ważne jest zbadanie możliwego wpływu zatwierdzonych szczepionek mRNA przeciwko SARS-CoV-2 na nowotwory dotykające ten typ komórek. W niniejszej pracy przedstawiono i omówiono nieoczekiwaną szybką progresję zmian limfomatycznych po podaniu dawki przypominającej szczepionki mRNA BNT162b2 u mężczyzny, u którego niedawno rozpoznano AITL.
  12. Wstęp
  13.  
  14. Niezwykła skuteczność modyfikowanych nukleozydami szczepionek mRNA przeciwko SARS-CoV-2 jest związana z ich zdolnością do wywoływania silnej stymulacji komórek pomocniczych pęcherzyków T (TFH), co prowadzi do trwałej odpowiedzi komórek B ośrodków zarodkowych (1, 2). Klinicznie może się to przekładać na reaktywną limfoadenopatię, która niekiedy może nasuwać rozpoznanie różnicowe z zaburzeniami limfoproliferacyjnymi (3, 4). Jednocześnie nie ustalono jeszcze, jaki wpływ może mieć szczepienie SARS-CoV-2 mRNA na istniejące wcześniej chłoniaki z obwodowych komórek T.
  15. Opis przypadku.
  16.  
  17. 66-letni mężczyzna bez istotnego wywiadu chorobowego poza nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią i cukrzycą typu 2 zgłosił się 1 września 2021 roku z limfadenopatiami szyjnymi, które ujawniły się ostatnio w przebiegu zespołu grypopodobnego. Dwie dawki szczepionki BNT162b2 mRNA podano odpowiednio 5 i 6 miesięcy wcześniej w lewy deltoid. Poza umiarkowaną astenią nie zgłaszał żadnych objawów konstytucjonalnych. Badanie krwi wskazywało na łagodny zespół zapalny, bez niedokrwistości i zmian w zakresie krwinek białych; immunofenotyp limfocytów był bez zmian. Elektroforeza białek i poziom immunoglobulin były prawidłowe, a test Coombsa był ujemny.
  18.  
  19. Badanie 18F-FDG PET/CT ujawniło liczne objętościowe hipermetaboliczne limfadenopatie powyżej i poniżej przepony, a także kilka pozawęzłowych hipermetabolicznych zmian (ryc. 1, lewy panel). W związku z przypuszczalnym rozpoznaniem chłoniaka w IV stopniu zaawansowania wykonano biopsję węzła chłonnego szyjnego lewego. W badaniu patologicznym stwierdzono resztkowe zanikowe centra germinalne, otoczone rozległym obszarem paracortical, składającym się z atypowego nacieku T-komórkowego o morfologii komórek czystych, wykazującego ekspresję markerów komórek TFH (CD3, CD4, PD1, ICOS, BCL6, CXCL13) i utratę CD7. Obszar okołokomorowy zawierał zwiększoną liczbę high-endothelial venules, wspieranych przez zwiększoną liczbę sieci pęcherzykowych komórek dendrytycznych, z kilkoma ogniskami immunoblastycznej proliferacji komórek B EBV+ w tle (Rycina 2). Cechy te sugerowały rozpoznanie AngioImmunoblastic T cell Lymphoma (AITL), schemat 2. Sekwencjonowanie nowej generacji (NGS) wykonane na materiale biopsyjnym pozwoliło zidentyfikować mutację RHOA G17V charakterystyczną dla AITL (5) oraz mutacje DNMT3A, IDH2 i TET2. Rearanżacja genu TCR-gamma potwierdziła klonalną proliferację komórek T. W sumie wyniki te jednoznacznie przesądziły o rozpoznaniu AITL. Biopsja szpiku kostnego nie wykazała nieprawidłowości morfologicznych ani fenotypowych, ale badanie NGS ujawniło mutacje DMNT3A i TET2 w komórkach szpiku kostnego z częstością alleli wynoszącą odpowiednio 41% i 36%.
  20. RYSUNEK 1
  21. www.frontiersin.org
  22.  
  23. Rycina 1. Obrazy projekcji maksymalnej intensywności 18F-FDG PET/CT na linii podstawowej (8 września) i 22 dni później (30 września), 8 dni po wstrzyknięciu szczepionki BNT162b2 mRNA w prawy mięsień naramienny. 8 września: hipermetaboliczne węzły chłonne głównie w okolicy nadobojczykowej, szyjnej i lewej pachowej; ograniczone zmiany hipermetaboliczne w przewodzie pokarmowym. 30 września: Dramatyczny wzrost zmian hipermetabolicznych węzłowych i żołądkowo-jelitowych. Asymetryczna progresja metaboliczna w okolicy szyjnej, nadobojczykowej i pachowej, wyraźniejsza po stronie prawej.
  24. RYSUNEK 2
  25. www.frontiersin.org
  26.  
  27. Ryc. 2. Materiał biopsyjny. (A,B) Barwienia H&E wykazujące zaburzenia architektoniczne spowodowane średniej wielkości populacją limfoidalną o morfologii komórek jasnych. (C-F) Barwienia immunohistochemiczne wskazujące na pochodzenie TFH nieprawidłowej populacji komórek: CD3+, CD4+, CD10+ (nie pokazano), ICOS+ (C), PD1 (D), BCL6 (E) i ekspresja CD30 (F). Barwienie CD21 (G) wykazuje rozszerzoną sieć pęcherzykowych komórek dendrytycznych. (H) Pośredniej wielkości immunoblasty EBV+ metodą hybrydyzacji in situ EBER. Skalówka: 100 μm.
  28.  
  29. Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
  30.  
  31. Czternaście dni po badaniu PET/CT podano dawkę przypominającą szczepionki zawierającej mRNA BNT162b2 w prawy deltoid w ramach przygotowania do pierwszego cyklu chemioterapii. W ciągu kilku dni po podaniu dawki przypominającej szczepionki pacjentka zgłosiła zauważalny obrzęk węzłów chłonnych szyjnych prawych. W celu uzyskania wartości wyjściowej zbliżonej do rozpoczęcia terapii, 8 dni po podaniu boostu szczepionkowego, czyli 22 dni po pierwszym badaniu, wykonano drugie badanie 18F-FDG PET/CT.
  32.  
  33. Wykazała ona wyraźny wzrost liczby, wielkości i aktywności metabolicznej istniejących wcześniej limfadenopatii na poziomie nad- i podprzeponowym. Ponadto od czasu pierwszego badania w kilku różnych lokalizacjach pojawiły się nowe hipermetaboliczne węzły chłonne i nowe miejsca hipermetaboliczne (ryc. 1, panel prawy). Do oceny zmian w aktywności węzłów chłonnych wykorzystano wskaźnik całkowitej glikolizy zmian (TLG) (6). W porównaniu z badaniem wyjściowym nastąpił wyraźny 5,3-krotny wzrost TLG całego ciała, przy czym w badaniu postboosterowym wzrost ten był dwukrotnie wyższy w prawej okolicy pachowej niż w lewej. Równolegle odnotowano łagodny wzrost stężenia ferrytyny, białka C-reaktywnego i LDH we krwi.
  34.  
  35. Bezpośrednio po 2. badaniu PET/CT rozpoczęto podawanie metyloprednizolonu, a następnie podano pierwszy kurs brentuksymabu wendotyny w skojarzeniu z cyklofosfamidem i doksorubicyną (BV-CHP) zgodnie z niedawno opublikowanym protokołem (7). W chwili obecnej, 2 tygodnie po rozpoczęciu leczenia, badanie kliniczne wskazuje na znaczne zmniejszenie obrzęku szyjnych i pachowych węzłów chłonnych, a ogólny stan sprawności chorego ulega poprawie. Co ważne, porównanie poziomu przeciwciał anty-SARS-CoV-2 bezpośrednio przed i 21 dni po podaniu szczepionki przypominającej nie wykazało istotnej zmiany w produkcji przeciwciał przeciwko krętkom (171 vs.147 wiążących jednostek przeciwciał/ml).
  36. Dyskusja
  37.  
  38. Wkrótce po rozpoczęciu kampanii szczepień przeciwko SARS-CoV-2 okazało się, że iniekcje szczepionek z mRNA mogą wywoływać obrzęk węzłów chłonnych drenujących miejsce iniekcji. Ten odczyn poszczepienny, choć uważany za łagodny, niekiedy komplikował interpretację badania obrazowego 18F-FDG PET/CT w przypadku podejrzenia procesu nowotworowego obejmującego węzły chłonne (3). Gdy wykonywano biopsję węzła chłonnego w celu wykluczenia procesu złośliwego, w obrazie patologicznym stwierdzano reaktywne zmiany łagodne z widocznymi centrami germinalnymi (3, 8). Diagnostykę różnicową z chłoniakiem komplikowało niekiedy pojawienie się miejsc hipermetabolicznych w odległości od miejsca iniekcji, w tym kontralateralnych węzłów chłonnych lub śledziony (9, 10). U pacjenta z chłoniakiem płaszcza badanie PET/CT sugerowało nawrót choroby, ale ostatecznie zostało wykluczone (11).
  39.  
  40. Ostatnio dokonano przeglądu opublikowanych badań dotyczących hipermetabolicznej limfadenopatii po szczepieniu SARS-CoV-2, które stały się przedmiotem metaanalizy (8, 12). Większość obserwacji odnotowano po wstrzyknięciu zatwierdzonych szczepionek mRNA modyfikowanych nukleozydami, a mianowicie BNT162b2 (Pfizer-BioNTech) lub mRNA-173 (Moderna) (8). Niemniej jednak hipermetaboliczne powiększenie węzłów chłonnych zaobserwowano również u 31 pracowników służby zdrowia po podaniu szczepionki Vaxveria zawierającej adenowirusy (13).
  41.  
  42. Jeśli chodzi o pacjentów onkologicznych, najbardziej pouczające badanie przeprowadzono na serii 728 pacjentów, którzy otrzymali szczepionkę zawierającą mRNA BNT162b2 (14). Badanie PET/CT wykazało hipermetaboliczne węzły chłonne w okolicy pachowej i nadobojczykowej drenujące miejsce wstrzyknięcia szczepionki u 36% badanych, którzy otrzymali pierwszą dawkę i u 54% badanych po drugiej dawce. Węzły chłonne hipermetaboliczne były powiększone u 7% osób zaszczepionych 1. dawką i u 18% osób zaszczepionych 2. dawką. Obie różnice były istotne statystycznie, wykazując, że wpływ na węzły chłonne odprowadzające był większy po podaniu dawki przypominającej, co potwierdza dane z powyższej metaanalizy (12). Jeśli chodzi o związek z podstawową chorobą nowotworową, hipermetaboliczne węzły chłonne uznano za złośliwe u 5% pacjentów, natomiast nie można było wyciągnąć wniosków co do złośliwego charakteru u 15% szczepionych, w tym u 16 pacjentów z chłoniakiem. Co ciekawe, w żadnym z tych badań nie rozważano możliwości, że szczepionki z mRNA mogły odegrać rolę w rozwoju złośliwych węzłów chłonnych. Rzeczywiście, dotychczasowy konsensus jest taki, że występowanie hipermetabolicznych limfadenopatii nie powinno kwestionować bezpieczeństwa szczepionek mRNA, ani u osób zdrowych, ani u pacjentów ze stanami nowotworowymi (15).
  43.  
  44. Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
  45.  
  46. Według naszej najlepszej wiedzy, jest to pierwsza obserwacja sugerująca, że podanie szczepionki SARS-CoV-2 może indukować progresję AITL. Kilka argumentów przemawia za taką możliwością. Po pierwsze, dramatyczna szybkość i wielkość progresji wykazana w dwóch badaniach 18F-FDG PET-CT wykonanych w odstępie 22 dni. Tak szybka ewolucja byłaby wysoce nieoczekiwana w naturalnym przebiegu choroby. Ponieważ wiadomo, że szczepienie mRNA indukuje powiększenie i hipermetabolizm drenowanych węzłów chłonnych, można postulować, że było ono czynnikiem wyzwalającym obserwowane zmiany. Rzeczywiście, wzrost wielkości i aktywności metabolicznej był większy w węzłach chłonnych pachowych drenujących miejsce wstrzyknięcia szczepionki w porównaniu z ich kontralateralnymi odpowiednikami. Jednakże istniejące wcześniej węzły chłonne były również wyraźnie powiększone w porównaniu z pierwszym badaniem. Ponadto w odległości od miejsca iniekcji wyraźnie pojawiły się nowe zmiany hipermetaboliczne, najprawdopodobniej o charakterze limfatycznym.
  47.  
  48. Przypuszczalne nasilenie działania szczepionki na komórki nowotworowe AITL jest w pełni zgodne z wcześniejszymi obserwacjami wskazującymi na komórki TFH w obrębie centrów germinalnych jako kluczowe cele szczepionek z mRNA modyfikowanym nukleozydami zarówno u zwierząt, jak i u człowieka (1, 2). Złośliwe komórki TFH, będące cechą charakterystyczną AITH, mogą być szczególnie wrażliwe na szczepionki mRNA, gdy są nosicielami mutacji RHOA G17V, która była obecna w naszym przypadku. Istotnie, mutacja ta ułatwia proliferację i aktywację kilku szlaków sygnałowych w komórkach TFH (16). Ponadto, myszy genetycznie zmodyfikowane w celu odtworzenia mutacji RHOA G17V i TET2 - obie były obecne w naszym przypadku - rozwijają chłoniaka po immunizacji owczymi czerwonymi krwinkami (16). Ta obserwacja eksperymentalna ma znaczenie dla szczepionek RNA, ponieważ wykazano, że RNA owczych krwinek czerwonych jest odpowiedzialne za ich zdolność do stymulowania TFH i indukowania reakcji ośrodków zarodkowych (17).
  49.  
  50. W naszym przypadku w pierwszej kolejności nasuwa się pytanie o strategię zapobiegania COVID-19 u tej pacjentki, która obecnie jest słabo chroniona przed COVID-19. Na krótką metę jedyną opcją jest zalecenie ścisłego maskowania i dystansu społecznego, a w przypadku kontaktu wysokiego ryzyka zaproponowanie mu terapii przeciwciałami anty-SARS-CoV-2 (16). W dłuższej perspektywie czasowej należy zdecydowanie unikać stosowania szczepionek mRNA, natomiast można rozważyć zastosowanie innych rodzajów szczepionek.
  51.  
  52. W chwili obecnej ekstrapolacja wyników tego przypadku na innych pacjentów z AITL lub innymi chłoniakami z obwodowych komórek T z udziałem komórek TFH jest przedwczesna. Pacjenci z AITL są rzadcy, a ich profil mutacyjny jest heterogenny. Co więcej, leczenie może wpływać na ich reakcje immunologiczne. Jest zatem mało prawdopodobne, aby istniejące systemy nadzoru nad bezpieczeństwem farmakoterapii były w stanie skutecznie identyfikować niezwykle rzadkie przypadki, takie jak nasz. Być może konieczne będzie przeprowadzenie prospektywnych badań obejmujących systematyczne obrazowanie PET/CT po szczepieniu SARS-CoV-2 u chorych na AITL z określonym profilem mutacji. Niezależnie od wyników takich badań, nie powinny one wpłynąć na ogólny korzystny stosunek korzyści do ryzyka tych bardzo potrzebnych szczepionek.
  53. Wnioski
  54.  
  55. Ta obserwacja, która została opublikowana jako pre-print na platformie SSRN (18), sugeruje, że szczepienie szczepionką mRNA BNT162b2 może indukować szybką progresję AITL. Potrzebne są dedykowane badania w celu ustalenia, czy ten przypadek można ekstrapolować na populacje pacjentów z AITL lub innymi chłoniakami z obwodowych komórek T z udziałem komórek TFH.
  56. Perspektywa pacjenta
  57.  
  58. Pacjent jest autorem tego opisu przypadku. Ma on nadzieję, że niniejsze doniesienie zachęci do przeprowadzenia badań mających na celu wyjaśnienie możliwego wpływu szczepienia mRNA przeciwko SARS-CoV-2 na przebieg AITL. Jest on przekonany, że szczepionki mRNA są bardzo skutecznymi produktami o korzystnym stosunku korzyści do ryzyka.
  59. Oświadczenie o dostępności danych
  60.  
  61. Oryginalny materiał przedstawiony w pracy jest zawarty w artykule/materiale uzupełniającym, dalsze pytania można kierować do autora/autorów odpowiedzialnych.
  62. Oświadczenie etyczne
  63.  
  64. Nie uzyskano zgody etycznej na to badanie z udziałem ludzi, ponieważ retrospektywna analiza danych PET/CT została zatwierdzona przez Komisję Etyczną Hôpital Erasme (nr ref. P2017/020). Pacjent, będący jednym z autorów, wyraził zgodę na publikację. Pacjenci/uczestnicy dostarczyli pisemną świadomą zgodę na udział w tym badaniu. Uzyskano pisemną świadomą zgodę od osoby (osób) na publikację wszelkich potencjalnie możliwych do zidentyfikowania obrazów lub danych zawartych w tym artykule.
  65. Wkład autorów
  66.  
  67. Wszyscy wymienieni autorzy wnieśli istotny, bezpośredni i intelektualny wkład w powstanie tej pracy i zatwierdzili ją do publikacji.
  68. Finansowanie
  69.  
  70. Oddział medycyny nuklearnej szpitala w Erasme jest wspierany finansowo przez Fonds Erasme i Association Vinçotte Nuclear (Belgia).
  71. Konflikt interesów
  72.  
  73. Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)
  74.  
  75. Wszystkie twierdzenia wyrażone w tym artykule są wyłącznie twierdzeniami autorów i nie muszą reprezentować twierdzeń ich organizacji stowarzyszonych, ani też twierdzeń wydawcy, redaktorów i recenzentów. Każdy produkt, który może być oceniany w tym artykule, lub roszczenie, które może być wykonane przez jego producenta, nie jest gwarantowane lub popierane przez wydawcę.
  76. Podziękowania
  77.  
  78. Ten artykuł został opublikowany jako pre-print na platformie SSRN https://ssrn.com/abstract=3945001. Dziękujemy Alexandre De Wind i Denis Larsimont (Department of Pathology, Jules Bordet Institute, Bruksela, Belgia) oraz Laurence de Leval (Institut Universitaire de Pathologie, CHUV, Lozanna, Szwajcaria) za dodatkowe analizy próbek biopsyjnych, a także Olivierowi Hermine (Department of Pathology, Necker Hospital, Paryż, Francja) za przydatną dyskusję.
  79. Piśmiennictwo
  80.  
  81. 1. Pardi N, Hogan MJ, Naradikian MS, Parkhouse K, Cain DW, Jones L, et al. Nucleoside-modified mRNA vaccines induce silent T follicular helper and germinal center B cell responses. J Exp Med. (2018) 215:1571. doi: 10.1084/jem.20171450.
  82.  
  83. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar.
  84.  
  85. 2. Turner JS, O'Halloran JA, Kalaidina E, Kim W, Schmitz AJ, Zhou JQ, et al. Szczepionki mRNA SARS-CoV-2 indukują trwałe odpowiedzi ludzkich ośrodków zarodkowych. Nature. (2021) 596:109-13. doi: 10.1038/s41586-021-03738-2.
  86.  
  87. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  88.  
  89. 3. Özütemiz C, Krystosek LA, Church AL, Chauhan A, Ellermann JM, Domingo-Musibay E, et al. Lymphadenopathy in COVID-19 vaccine recipients: diagnostic dilemma in oncologic patients. Radiology. (2021) 300:E296-300. doi: 10.1148/radiol.2021210275
  90.  
  91. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  92.  
  93. 4. Cohen D, Krauthammer SH, Wolf I, Even-Sapir E. Hipermetaboliczna limfadenopatia po podaniu szczepionki BNT162b2 mRNA Covid-19: częstość występowania oceniana za pomocą [18F]FDG PET-CT i znaczenie dla interpretacji badania. Eur J Nucl Med Mol Imaging. (2021) 48:1854-63. doi: 10.1007/s00259-021-05314-2
  94.  
  95. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  96.  
  97. 5. Sakata-Yanagimoto M, Enami T, Yoshida K, Shiraishi Y, Ishii R, Miyake Y, et al. Somatic RHOA mutation in angioimmunoblastic T cell lymphoma. Nat Genet. (2014) 46:171-5. doi: 10.1038/ng.2872.
  98.  
  99. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  100.  
  101. 6. Kitadate A, Narita K, Fukumoto K, Terao T, Tsushima T, Kobayashi H, et al. Baseline total lesion glycolysis combined with interim positron emission tomography-computed tomography is a robust predictor of outcome in patients with peripheral T-cell lymphoma. Cancer Med. (2020) 9:5509-18. doi: 10.1002/cam4.3226.
  102.  
  103. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  104.  
  105. 7. Horwitz S, O'Connor OA, Pro T B, Illidge, Fanale M, Advani R, et al. Brentuximab vedotin with chemotherapy for CD30-positive peripheral T-cell lymphoma (ECHELON-2): a global, double-blind, randomised, phase 3 trial. Lancet. (2019) 393:229-40. doi: 10.1016/S0140-6736(18)32984-2.
  106.  
  107. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  108.  
  109. 8. Keshavarz P, Yazdanpanah F, Rafiee F, Mizandari M. Lymphadenopathy following COVID-19 vaccination: imaging findings review. Acad Radiol. (2021) 28:1058-71. doi: 10.1016/j.acra.2021.04.007.
  110.  
  111. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  112.  
  113. 9. Weeks J, O'Brien S, Rosenspire K, Dubroff J, Pantel A. evolving bilateral hypermetabolic axillary lymphadenopathy on FDG PET/CT following 2-dose COVID-19 vaccination. Clin Nucl Med. (2021) 46:1011-2 doi: 10.1097/RLU.0000000000003711
  114.  
  115. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  116.  
  117. 10. Nawwar AA, Searle J, Lyburn ID. Features of systemic immune response from COVID-19 vaccination on 18F-FDG PET/CT. Clin Nucl Med. (2021). doi: 10.1097/RLU.00000000003859. [Epub ahead of print].
  118.  
  119. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  120.  
  121. 11. Xu G, Lu Y. COVID-19 mRNA vaccination-induced lymphadenopathy mimics lymphoma progression on FDG PET/CT. Clin Nucl Med. (2021) 46:353-4. doi: 10.1097/RLU.0000000000003597
  122.  
  123. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  124.  
  125. 12. Treglia G, Cuzzocrea M, Giovanella L, Elzi L, Muoio B. Prevalence and significance of hypermetabolic lymph nodes detected by 2-[(18)F]FDG PET/CT after COVID-19 vaccination: a systematic review and a meta-analysis. Pharmaceuticals. (2021) 14:762. doi: 10.3390/ph14080762
  126.  
  127. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  128.  
  129. 13. Shin M, Hyun CY, Choi YH, Choi JY, Lee K-H, Cho YS. COVID-19 vaccination-associated lymphadenopathy on FDG PET/CT: distinctive features in adenovirus-vectored vaccine. Clin Nucl Med. (2021) 46:814-9. doi: 10.1097/RLU.0000000000003800.
  130.  
  131. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  132.  
  133. 14. Treglia G, Cuzzocrea M, Muoio B, Elzi L. Wyniki badania PET po szczepieniu COVID-19: "Keep Calm and Carry On". Clin Transl Imaging. (2021) 9:209-14. doi: 10.1007/s40336-021-00430-3
  134.  
  135. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  136.  
  137.  
  138. Streszczenie PubMed | CrossRef Full Text | Google Scholar
  139.  
  140. 15. Cortes JR, Ambesi-Impiombato A, Couronné L, Bernard OA, Ferrando AA. RHOA G17V indukuje specyfikację komórek pomocniczych T folikularnych i promuje limfomagenezę. Cancer Cell. (2018) 33:259-73.e7. doi: 10.1016/j.ccell.2018.01.001
  141.  
  142. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  143.  
  144. 16. Loetsch C, Warren J, Laskowski A, Vazquez-Lombardi R, Jandl C, Langley DB, et al. Cytozolowe rozpoznawanie RNA napędza odpowiedź immunologiczną na heterologiczne erytrocyty. Cell Rep. (2017) 21:1624-38. doi: 10.1016/j.celrep.2017.10.044.
  145.  
  146. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  147.  
  148. 17. Cohen MS, Nirula A, Mulligan MJ, Novak RM, Marovich M, Yen C, et al. Wpływ bamlanivimabu vs placebo na częstość występowania COVID-19 wśród mieszkańców i personelu wykwalifikowanych placówek opiekuńczych i wspomaganego życia: randomizowane badanie kliniczne. JAMA. (2021) 326:46-55. doi: 10.1001/jama.2021.8828.
  149.  
  150. PubMed Abstract | CrossRef Full Text | Google Scholar
  151.  
  152. 18. Goldman S, Bron D, Tousseyn T, Vierasu I, Dewispelaere L, Heimann P, et al. Rapid Progression of Angioimmunoblastic T Cell Lymphoma Following BNT162b2 mRNA Vaccine Booster Shot. A Case Report. Dostępne online na stronie: https://ssrn.com/abstract=3945001 (dostęp 18 października 2021).
  153.  
  154. Google Scholar
  155.  
  156. Słowa kluczowe: szczepionka mRNA, komórki T, chłoniak, COVID-19, angioimmunoblastyczny, pęcherzykowy
  157.  
  158. Citation: Goldman S, Bron D, Tousseyn T, Vierasu I, Dewispelaere L, Heimann P, Cogan E i Goldman M (2021) Rapid Progression of Angioimmunoblastic T Cell Lymphoma Following BNT162b2 mRNA Vaccine Booster Shot: A Case Report. Front. Med. 8:798095. doi: 10.3389/fmed.2021.798095.
  159.  
  160. Otrzymano: 19 października 2021; Zaakceptowano: 08 listopada 2021;
  161. Opublikowano: 25 listopada 2021 r.
  162.  
  163. Edited by:
  164. Ihsan Ullah, Khyber Medical University, Pakistan
  165.  
  166. Reviewed by:
  167. Tzvi Dwolatzky, Technion Israel Institute of Technology, Izrael
  168. Laurent Pierre Nicod, Uniwersytet w Lozannie, Szwajcaria
  169.  
  170. Copyright © 2021 Goldman, Bron, Tousseyn, Vierasu, Dewispelaere, Heimann, Cogan i Goldman. This is an open-access article distributed under the terms of the Creative Commons Attribution License (CC BY). Wykorzystanie, dystrybucja lub reprodukcja na innych forach jest dozwolona pod warunkiem, że oryginalny autor (autorzy) i właściciel (właściciele) praw autorskich są wymienieni i że oryginalna publikacja w tym czasopiśmie jest cytowana, zgodnie z przyjętą praktyką akademicką. Nie zezwala się na wykorzystanie, dystrybucję lub reprodukcję, która nie jest zgodna z tymi warunkami.
  171.  
  172. *Korrespondencja: Michel Goldman, mgoldman@i3health.eu
  173.  
  174. Zastrzeżenie: Wszystkie opinie wyrażone w tym artykule są wyłącznie opiniami autorów i nie muszą reprezentować opinii organizacji z nimi powiązanych, wydawcy, redaktorów i recenzentów. Żaden produkt, który może być oceniany w tym artykule lub roszczenie, które może być dokonane przez jego producenta nie jest gwarantowane lub popierane przez wydawcę.
Add Comment
Please, Sign In to add comment