Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Oct 16th, 2019
121
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 5.58 KB | None | 0 0
  1. Pościgiem zmotoryzowany - podejrzany ucieka przed jednostkami PBSO pojazdem, nie reagując na ostrzeżenia świetlne i wydane za pomocą megafonu przez oficerów. Kiedy rozpoczynamy pościg meldujemy na radiu: Kryptonim jednostki, 10-70 za [kolor, marka wozu, opcjonalnie rejestracja], TAC1/TAC2/TAC3/TAC4
  2.  
  3. W tej sytuacji nakazuje się wysyłanie wiadomości przez megafon do kierowcy pojazdu, aby zatrzymał się i zjechał na pobocze. Podczas takiego pościgu znaczenie ma liczba jednostek. Pozycje pościgu podaje kierowca pierwszego radiowozu. Ma ją podawać średnio od 5 do 10 sekund i w miarę możliwości przewidywać ruchy uciekiniera. Najlepszym wyjściem na zakończenie pościgu jest jazda za podejrzanym do momentu, gdy popełni błąd uderzając w ścianę/latarnię lub skończy mu się paliwo. Ponadto zapamiętajcie, że w pościgu nie chodzi o to kto pierwszy będzie jechał, ani kto spowoduje zatrzymanie uciekiniera. Utrzymywać macie się ciągle w takiej samej kolejności, chyba że kierowca pierwszego radiowozu nie jest w stanie utrzymać stałej odległości między sobą, a pojazdem uciekającym. Wszystkie przepychanki będą karane. Oczywiście gdy pojazd się zbliża do Was - nie musicie go taranować, ustąpcie i zwolnijcie.
  4. W przypadku gdy podejrzany sprawia zbyt duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego można podjąć działania bardziej ofensywne, jednakże wymaga to co najmniej trzech jednostek (pojazdów) podążającym za ściganym oraz zgody Supervisora pościgu). Za działania ofensywne uważa się:
  5. Tworzenie blokad za pomocą radiowozu w poprzek drogi na sporą odległość od ściganego.
  6. Tworzenie blokad za pomocą kolczatek, blokad.
  7. Manewr PIT - wykonywany tylko za zgodą przełożonego.
  8. Gdy dojdzie do zatrzymania pojazdu podejrzanego są dwie możliwości. Albo zostanie w pojeździe, albo zacznie uciekać pieszo. W przypadku ucieczki odsyłamy do informacji na temat pościgu pieszego, a w przypadku zostania w pojeździe - procedur dotyczących zatrzymania wysokiego stopnia zagrożenia.
  9. 4.4 Określenia pościgowe.
  10. P1 - Jest to jednostka prowadząca pościg. Jego zadaniem jest podążanie za uciekającym pojazdem, podawanie pozycji na bieżąco innym jednostkom. Jeśli jednostką P1 jest patrol jednoosobowy, nieoznakowany lub motor, jego rolę powinien jak najszybciej przejąć patrol dwuosobowy oznakowany, są jednak od tego ustępstwa, jeśli na przykład pościg jest prowadzony za jednośladowcem, lub nie ma jednostki Adam. Jednostka P1 nie próbuje żadnych manewrów na uciekającym.
  11. P2 - Jest to grupa jednostek, które służą jako wsparcie, jeśli jednostka P1 napotka jakiś problem, najbliższa jednostka P2 przejmuje jego rolę. P2 stara nie oddalać się od pościgu. Jednostka P2 ma prawo ubiegać się do SV pościgu o wykonanie manewru PIT.
  12. P3 - Pozostałe jednostki biorące udział w pościgu. Starają się one obrać alternatywną drogę do podejrzanego. Do zadań jednostek P3 należy rozstawienie blokad i kolczatek, jednak w sytuacji, w której nie utrudnią one działań jednostkom P1 i P2.
  13. SV - Supervisor - Jest to jednostka dowodząca pościgiem, na ogół jest to pierwszy patrol SV który dołączył się do pościgu, w specjalnych przypadkach, rolę SV w pościgu może przejąć dowolna jednostka Traffic Division. Jednostka SV trzyma się razem z P2. To on wydaje pozwolenie na wykonanie manewrów, rozstawienie blokad i kolczatek, otworzenie ognia. Decyduje także o wezwaniu specjalnych pojazdów przeznaczonych do pościgów za szybszymi pojazdami.
  14. PIT - Precision Immobilization Technique/Pursuit Intervention Technique - Wykonanie manewru PIT są dozwolone tylko na autostradach, drogach stanowych, poza terenami zabudowanymi. Manewr polega na uderzeniu przednią częścią radiowozu w tylni bok pojazdu uciekającego, tak by wytrącić go z równowagi, przekręcić go do 180.
  15. BOX - manewr polegający na zamknięciu uciekającego pojazdu w tzw. boxie. Do manewru potrzebne są co najmniej 4 jednostki. Pierwsza wyprzedza pojazd i jedzie przed jego maskę, druga i trzecia utrzymują prędkość identyczną jak pojazd uciekający, będąc równolegle do niego. Ostatnia jednostka, znajduje się za pojazdem. Na polecenie Supervisora krąg zostaje zacieśniony, a pojazd zostaje zblokowany.
  16. PIT-BOX - manewr polegający na natychmiastowym zablokowaniu pojazdu przez jednostki departamentu, zaraz po wykonanym manewrze PIT.
  17. 4.5 Pościg pieszy
  18.  
  19. Pościgiem pieszym (pursuit on foot) nazywamy ucieczkę osoby przed funkcjonariuszem. Dobrym rozwiązaniem w przypadku pieszego pościgu jest rozdzielenie się. Pasażer powinien wyskoczyć z pojazdu i ścigać uciekiniera pieszo, natomiast kierowca starać się blokować drogę uciekającemu. Funkcjonariusz goniący pieszo powinien bez przerwy podawać pozycję pościgu, tak aby ten drugi był w stanie przewidzieć ruchy przestępcy. Ponadto ważne jest wykrzykiwanie co jakiś czas komendy do poddania się.
  20. Mamy kilka sposobów na zatrzymanie uciekiniera:
  21. Pchnięcie w trakcie biegu w celu spowodowania upadku uciekiniera.
  22. Użycie Taser
  23. Potrącenie radiowozem (przodem, pushbarem bądź zderzakiem)
  24. Użycie Less Lethal Shotgun
  25. Inne metody, które nie zagrażają utratą życia bądź ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu
  26. Jeśli zatrzymaliśmy już podejrzanego maksymalnie jak najszybciej rzucamy się na niego przygniatając własnym ciałem (/me), a następnie skuwamy w kajdanki. Przypomnę, że im więcej osób rzuci się na podejrzanego tym lepiej, gdyż nie dajemy mu żadnej możliwości do wstania i kontynuowania ucieczki. Nie bijemy bez powodu, ale swoimi czynami powinniśmy pokazać lekką brutalność.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement