Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Jun 19th, 2022
77
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 20.09 KB | None | 0 0
  1. Milan Reindl je zatiaľ jediným dizajnérom z Českej republiky. Slovensko zatiaľ v dánskom Billunde svojho zástupcu nemá.
  2.  
  3. Bývalý učiteľ, ktorý navrhuje technicky náročné modely, vysvetľuje, ako sa nápad mení na stavebnicu, ako zistil, že stavanie ide horšie deťom zvyknutým na hru s mobilom a či patrí stúpenie na kocku zo stavebnice LEGO naozaj k najbolestivejším zraneniam.
  4.  
  5. V rozhovore sa dočítate aj o tom:
  6.  
  7. ako sa cítil, keď jeho model staval jeho obľúbený komik a Davidovi Beckhamovi to trvalo pridlho;
  8. či je technické lego vhodnejšie pre chlapcov a domčeky pre dievčatá;
  9. či sa mu zdá LEGO drahé a prečo je niekedy lepšie mať kociek menej;
  10. že LEGO má aj nelegálne techniky stavania;
  11. či si tím LEGO Technic uťahuje z tímu DUPLO;
  12. čo robiť, keď doma postavíte nový model a myslíte si o ňom, že by sa uplatnil na trhu.
  13. [ Radi čítate o ľudskej mysli, prírode, zdraví či vesmíre? Aktivujte si týždenný newsletter Otakara Horáka s výberom najlepších článkov. ]
  14. Dizajnérom pre LEGO Technic ste desať rokov. Je niečo, čo neviete postaviť?
  15.  
  16. Lietadlo, ktoré bude lietať. Kocky sú pomerne ťažké a naše motory sú na to slabé. No čím viac lietadlo potrebujete spevniť, tým väčšiu hmotnosť musia motory uniesť. Museli by sme na to vyvinúť špeciálne jednokusové krídla z nejakého odľahčeného plastu a výkonnejšie motory. Takže lietajúce lietadlo vám nepostavím, ale inak sa dá postaviť prakticky čokoľvek.
  17.  
  18. Začínate pri navrhovaní stavebnice prvými kockami, ktoré spojíte, alebo máte softvér, v ktorom stavebnicu navrhnete a potom ju prenesiete do reálneho sveta?
  19.  
  20. Sú ľudia, ktorí vedia stavať v 3D softvéri a až potom začnú myšlienky testovať v praxi. Ale u nás to príliš nefunguje, pretože máme v stavebniciach veľa funkcií. Keď ich skúšame, potrebujme pohyblivými časťami hýbať v rôznych uhloch a overiť stabilitu toho modelu. Softvér vám často dovolí viac alebo menej než fyzikálne zákony v realite.
  21.  
  22. Vznikajú nové modely spontánnym nápadom alebo vám vedenie povie, že potrebuje konkrétny model auta, a vy sa pustíte do práce?
  23.  
  24. V poslednom čase je druhý scenár častejší. Je to tým, že naše oddelenie Technic pokrýva množstvo licencií stavebných strojov či automobilov. Ale máme aj svoje obľúbené vozidlá, ktoré sa snažíme pretlačiť. Mne čoskoro vyjde auto, o ktoré som žobral už niekoľko rokov a konečne sa to podarilo. Ale nič viac vám k nemu zatiaľ nemôžem povedať.
  25.  
  26. Dizajnujete veci dopredu pre konkrétnu vekovú kategóriu alebo sa až po dokončení ukáže, v akom veku ju deti už zvládnu postaviť?
  27.  
  28. Väčšinou to odhadujeme vopred, lebo čím máte viac dielov, tým komplikovanejšiu stavbu si môžete dovoliť a tým sa zvyšuje aj veková hranica. Začíname pri približne šesťročných deťoch a končíme pri kategórii 18+, ale sú talentované deti, ktoré zvládnu postaviť aj takéto stavby. Nejde len o počet dielikov, sú aj určité stavebné techniky, ktoré sú pre deti zložitejšie. Napríklad s 12-piestovým vidlicovým motorom bude mať sedemročné dieťa pravdepodobne veľké problémy. Ale desaťročné to už zvládne viac-menej v pohode.
  29.  
  30.  
  31. Jedným z obľúbených motívov, ktoré Reindl stavia, sú zvieratá. Zdroj – archív M. R.
  32. Testujete stavebnice štýlom, že necháte deti stavať a sledujete, či ich to neprestalo baviť, lebo je to pre ne príliš náročné?
  33.  
  34. Áno. Počas takéhoto testovania sme si napríklad všimli, že deti zvyknuté hrať sa s mobilmi nemajú vo všeobecnosti také šikovné ruky ako generácie pred nimi. V našej hlavnej vekovej kategórii 9 – 12 je zaujímavé pozorovať aj to, ako stavajú LEGO Technic dievčatá a chlapci. Dievčatá väčšinou stavajú pomalšie, ale stavebnica bude postavená bezchybne. Chlapci sú „anarchisti“ a chcú to dokončiť čím skôr. No môže sa stať, že na konci to vôbec nebude fungovať. Dievčatá si zväčša kocky aj organizovanejšie pripravia. Chlapci si otvoria všetky vrecká s dielikmi a potom desať minút hľadajú ten, na ktorom sedia.
  35.  
  36. Vidíte, my to máme v rodine opačne.
  37.  
  38. No, to je pekný príklad toho, že stále ide len o zovšeobecnenia.
  39.  
  40. Dlho malo LEGO punc chlapčenskej hračky, momentálne má líniu pre dievčatá, kde si staviate domček, cukráreň alebo veterinárnu ordináciu. Čo si myslíte o týchto stereotypoch?
  41.  
  42. Ja to takto nevnímam. Keď som v 80. rokoch nazeral do katalógov, tak tam takisto boli kaviarne a nemocnice. Akurát neboli špecificky cielené na dievčatá a boli farebne viac neutrálne. Inak to ani nešlo, lebo LEGO vtedy malo osem základných farieb. Dnes ich je viac ako päťdesiat. Ale nemyslím si, že by technickejšie LEGO cielilo viac na chlapcov než na dievčatá.
  43.  
  44. Pracuje na novej stavebnici jeden človek alebo celý tím technikov a dizajnérov?
  45.  
  46. Odvíja sa to od veľkosti a zložitosti modelu. Stredne veľké modely často zvládame sami, no stane sa, že niekto na pár týždňov vypadne z práce a z vývoja sa stáva tímová práca. V Technicu nemáme vojny ega, pri ktorých si každý chráni svoj model a nikto iný sa ho nemôže dotknúť. Keď niekto potrebuje pomôcť, správame sa ako tím.
  47.  
  48. Ak sa rozprávame o najväčších modeloch, napríklad Bugatti Chiron, tak jemu predchádzal vývoj úplne novej prevodovky, na ktorej sa podieľali štyria ľudia a pracovali na nej niekoľko mesiacov.
  49.  
  50. Koľko modelov ročne navrhnete?
  51.  
  52. Väčšinou jeden-dva, ale závisí to od typu modelu. Menšie mi idú pomerne rýchlo. Mojou veľkou záľubou je pracovať na alternatívnych modeloch. To si zoberiete krabicu a z kociek, ktoré máte k dispozícii, postavíte niečo úplne iné. Takéto modely potom dávame na zadnú stranu krabice.
  53.  
  54. Čo najzábavnejšie ste takto postavili?
  55.  
  56. Model Ford Mustang som prestavil na tyranosaura, ktorý šoféruje motokáru.
  57.  
  58.  
  59. S pomocou fantázie sa dá stavebnica využiť aj viackrát. Foto – archív M. R.
  60. Autori si svoje modely nepodpisujú. Nechávate na svojich výtvoroch nejakú stopu?
  61.  
  62. Každý z dizajnérov má svoj staviteľský rukopis. Modely môjho kolegu Markusa Kossmana pozná asi každý, kto stavia LEGO. Jeho predstavivosť hraničí s úplným šialenstvom a genialitou zároveň. Rôzni autori majú aj svoje obľúbené farby a dieliky, ktoré často používajú. Mojimi sú uhlové spojky, ktoré umožňujú prepojiť dve štruktúry v pevnom uhle.
  63.  
  64. V stavebniciach však nechávame cez samolepky aj osobnejšie stopy a podpisy. Kocku v tvare svojich iniciál si vyrobiť neviem, ale môžem ich dať na nálepku s poznávacou značkou auta. Rovnako viem dať iniciály mojich detí na lietadlá a na terénne auto dátum narodenia mojich rodičov. Na stavebnice dávam aj odkaz na štát, z ktorého pochádzam. Takmer všetky lietadlá a helikoptéry, ktoré som dizajnoval, majú registračnú značku OK. Tú má aj Česká republika.
  65.  
  66. Z akého modelu, ktorý ste dizajnovali, máte najväčšiu radosť?
  67.  
  68. Asi to budú modely Land Rover Defender, keďže išlo o obrovský projekt, a požiarne lietadlo z roku 2015, ktoré sa mi proste páči. Mám pocit, že je dostatočne pohyblivé a zároveň pevné. Takže sa s ním pohrá aj päťročné dieťa a lietadlo to prežije. Takto má podľa mňa vyzerať hračka, a preto ho mám rád.
  69.  
  70. Obľúbené mám aj iné malé lietadlo, ktoré som robil minulý rok a momentálne sa na ňom snažím prekonať svoj rekord prestavieb. Práve robím na tridsiatej a chýbajú mi ešte dve. Ide väčšinou o iné lietadlá a zvieratá, keďže v stavebnici sú iba tri malinké kolieska, z ktorých auto nepostavím.
  71.  
  72.  
  73. Rybárik postavený z kociek určených pre lietadlo. Zdroj – archív M. R.
  74. Vráťme sa k modelu Land Rover Defender, ktorý staval napríklad David Beckham. V rozhovore pre LEGO spomínate, že mu to šlo dosť pomaly…
  75.  
  76. Áno, jeho manželka Victoria sa na Instagrame sťažovala, že to už stavia pridlho. Myslím, že to bol dokonca prvý LEGO Technic model, ktorý David Beckham spomenul na sociálnych sieťach. On väčšinou staval paláce ako Taj Mahal či Disney hrady. Toto bolo prvé vozidlo, ktoré som zaregistroval.
  77.  
  78. David Beckham a jeho Disney hrad. Zdroj – Twitter/LEGO
  79.  
  80.  
  81. Bol som tým veľmi poctený, no najviac ma potešilo, že tento model si na začiatku pandémie postavil komik Conan O’Brien, ktorého Late Night Show som roky sledoval. Poznám odtiaľ aj kopec rockových kapiel, ktoré počúvam doteraz, takže som mal pocit, že cez LEGO sa na oplátku o jeho hobby starám ja.
  82.  
  83. Land Rover Defender vraj obsahuje najdômyslenejšiu prevodovku, akú sa zatiaľ zo stavebnice podarilo vyrobiť. Navrhovali ste ju vy?
  84.  
  85. Áno, spolupracoval som na nej a musím povedať, že prevodovka tú stavbu dosť komplikovala. Také veľké súčiastky totiž dávame do oveľa väčších áut. Natlačiť ju do tohto modelu tak, aby sa tam vošli aj sedačky a ostatné funkcie, bolo nesmierne náročné. Nakoniec však z toho vyšiel dobrý model a som s ním veľmi spokojný.
  86.  
  87.  
  88. Milan Reindl so svojím modelom a predlohou. Zdroj – archív M. R.
  89. Celkovo to bol zatiaľ pre mňa jeden z najväčších zážitkov, keďže model vznikal zároveň s automobilom a verejnosti boli predstavené naraz. Predstavte si, že model konečne funguje, ako má, no dizajnéri skutočného auta zmenia nejaký detail, kvôli ktorému musíte polovicu modelu prestavať. Miestami to bolo únavné, no výsledok je skvelý. Nikdy som nič veľkolepejšie nerobil.
  90.  
  91. Robíte radšej veci podľa predlohy alebo tie, ktoré si kompletne vymyslíte?
  92.  
  93. Najlepšie je to striedať, pretože každý postup má svoje úskalia. Keď vyvíjate niečo z vlastnej fantázie, tak sa samého seba neustále pýtate, či vec, ktorá z vás vypadla, vyzerá naozaj dobre. Stáva sa, že už máte veľkú časť stavebnice hotovú, kým vás niekto vyvedie z tohto omylu. Na druhej strane máte úplnú slobodu v tom, čo sa s tým modelom bude diať, aké bude mať farby a ako sa bude hýbať.
  94.  
  95. Pri reálnej predlohe je to dané a vy sa tomu snažíte čo najviac priblížiť. To zase prináša komplikácie v tom, že vozidlo môže mať tvar, ktorý sa dostupnými kockami vystihuje naozaj ťažko.
  96.  
  97. Viete si v takom prípade nový dielik navrhnúť a vyrobiť?
  98.  
  99. Naše oddelenie môže kocky aj navrhovať, no ich počet je ročne obmedzený, aby sme príliš nezaťažovali výrobu. Často sú to nové ozubené kolesá, piesty či blatníky. S blatníkmi máme neustále problémy, lebo dizajnový jazyk LEGO Technic sa za posledných 20 rokov dosť zmenil. Kedysi ste mali len hrubý skelet vozidla a videli ste na všetky jeho funkcie. No dnes máte pekne vyzerajúce zakryté auto a jeho funkcie obdivujete zospodu alebo pod kapotou.
  100.  
  101. Koľkokrát poskladáte jednu stavebnicu, kým svoj návrh posuniete vedeniu?
  102.  
  103. Je to rôzne. Niektoré časti stavebnice mi prejdú rukami aj 150-krát, kým sa dostanú do finále, ale väčšinou máme na model asi desať kôl. Počas nich ho postavíme, optimalizujeme stavebný proces, rozložíme a staviame znova.
  104.  
  105. Píšete aj knihu návodov?
  106.  
  107. To robia iní kolegovia. My pri schvaľovaní musíme ukázať, že to daná veková kategória dokáže postaviť a stavebnica má svoj logický začiatok a koniec. Takisto nesmieme pri stavaní použiť žiadne nelegálne stavebné techniky. Ľudia, ktorí píšu návody, si to potom nafotia, zoberú si fyzický aj softvérový model a pustia sa do práce.
  108.  
  109. LEGO má nelegálne techniky?
  110.  
  111. Nespočetné. No keď to zjednoduším, tak základné pravidlo je, že nesmiete kocky namáhať tak, aby mohlo dôjsť k ich poškodeniu alebo deformácii. Sú ľudia, ktorí majú na nelegálne techniky dobré oko. Rovnako si myslím, že z fotky rozlíšim, či je niečo dobre postavené, alebo len pekne naaranžované a nebude to držať.
  112.  
  113. Je Technic najťažší rad stavebnice LEGO? Radia sa s vami kolegovia z iných oddelení, ako dizajnovať autá do ich stavebníc?
  114.  
  115. Pomerne často, hlavne keď má ich model veľa funkcií. Najlepšie je, keď sa za nami zastavia hneď v začiatkoch. Vec, nad ktorou by možno strávili týždeň, im často pomôžeme vyriešiť v rámci minút či hodín.
  116.  
  117.  
  118. Reindl a jeho model Land Rover Defender Zdroj – archív M. R.
  119. Doťahujú sa medzi sebou jednotlivé oddelenia v zmysle „my sme tzv. technici, vy ste od Harryho Pottera a s tímom DUPLO pri obede nesedávame“?
  120.  
  121. To vôbec nie. Každé oddelenie má svoje úskalia a aj dizajnovať DUPLO môže byť v určitých ohľadoch náročné. Ja by som si to napríklad veľmi rád skúsil. Musíte ho totiž spraviť tak, aby ste sa k výsledku dostali rýchlo a aby to zároveň vyzeralo ako niečo, čo deti poznajú. Takú vec je ľahké postaviť, ale nie nadizajnovať.
  122.  
  123. Je vysoká cena stavebníc LEGO súčasťou filozofie značky? Nie každý si môže dovoliť výstavný model hviezdnej lode Millennium Falcon z Hviezdnych vojen, rovnako ako si každý nemôže dovoliť kúpiť dizajnérsku kabelku.
  124.  
  125. Úlohu zohráva exkluzivita aj kvalita, ale nemyslím si, že LEGO je u nás drahšie, ako bývalo. Za dnešnú výplatu si môžete kúpiť oveľa viac kociek ako za komunizmu alebo tesne po ňom.
  126.  
  127. Keď nemáte veľa peňazí, môžete si kúpiť aj menšiu a oveľa lacnejšiu skladačku, ktorá sa dá rôzne prestavať. Potom je len otázkou vašej vôle a fantázie, kam to dotiahnete. Moje obľúbené lietadlo má 160 dielov a zatiaľ ho viem prestavať na 29 ďalších modelov. Ani ja som ako dieťa veľa stavebníc LEGO nemal, ale menej dielikov ma nútilo hľadať úplne nové spôsoby, ako niečo postaviť. Čiže z tohto uhla pohľadu si myslím, že mať menej kociek je celkom dobrá vzdelávacia vec.
  128.  
  129. V ktorej krajine je LEGO najpopulárnejšie?
  130.  
  131. Myslím, že všade, no závisí to aj od typu stavebnice. Napríklad v Nemecku je veľmi obľúbený Technic. Možno to súvisí s tým, že sa o Nemcoch hovorí, akí sú pedantní a technicky založení. Môj nemecký kolega rád žartuje, že keď majú párty, tak si vysypú šrauby a usporadúvajú ich podľa veľkosti.
  132.  
  133. Prispôsobujú sa stavebnice jednotlivým trhom? Mohli by ste navrhnúť aj niečo československé?
  134.  
  135. Je to jedným z mojich dizajnérskych snov, ale tieto nápady zatiaľ nepadli na úrodnú pôdu. Možno časom, pretože niektoré „naše“ nákladné vozy majú konštrukciu podvozku, aká nikde na svete nie je, a v strednej Európe vznikajú aj lietajúce vozidlá. Záleží najmä na tom, či majú tieto veci dostatočne veľkú fanúšikovskú základňu, aby ich modely fungovali globálne.
  136.  
  137. LEGO robí modely rôznych vesmírnych bojových lodí, ale napríklad model tanku v jeho portfóliu nie je. Prečo?
  138.  
  139. Je to želanie zakladateľa firmy, ktorý si neprial, aby sa robili súčasné vojenské hračky. Súboj dobra a zla k hraniu, samozrejme, patrí, nemalo by to však odrážať realitu. LEGO robilo napríklad pirátov alebo Hviezdne vojny, ktoré sú v inej galaxii. V iných stavebniciach bojujú nindžovia s drakmi, ale súčasnú vojenskú techniku tam nenájdete.
  140.  
  141. Prísť do práce a stavať si kocky, to znie ako zábavný pracovný deň. Je to naozaj také romantické, ako si to predstavujem?
  142.  
  143. Keď mám fakt dobrý deň, tak z ôsmich hodín staviam aj viac ako šesť. To sú dni, ktoré mám najradšej, lebo nemusím chodiť na schôdze ani robiť administratívu. Keď mám menej obľúbený deň, tak sedím v zasadačke a s dvadsiatimi ľuďmi sa bavím o veciach, ktoré sú síce rovnako dôležité, no zďaleka menej zábavné ako skladanie a vymýšľanie nových riešení.
  144.  
  145.  
  146. Z kociek určených pre model auta postavil Reindl draka. Zdroj – archív M. R.
  147. Nosíte si prácu domov, alebo musíte v rámci ochrany pred špionážou nechať všetky kocky a plány v práci?
  148.  
  149. Od obdobia covidu je to trochu voľnejšie, lebo vtedy sme z domu pracovať museli. Vôbec mi to však nevyhovovalo. V práci mám okrem bezodného skladu kociek k dispozícii aj obrovskú mentálnu kapacitu skúsených kolegov. Niektorí navrhovali ešte LEGO Technic stavebnice, s ktorými som sa hrával ako dieťa, a keď si neviem rady, idem často priamo za nimi.
  150.  
  151. Ešte stále si LEGO aj kupujete?
  152.  
  153. Jasné. Ale už to nie je také zúrivé nakupovanie, ako keď som mal 25 rokov. Dnes si stavebnice dôkladne vyberám a opakovane z nich staviam. Nie som zberateľský typ, ktorý by mal krabice LEGO katalogizované v Exceli a odložené v skrini. Mňa kocky baví používať ako stavebný materiál. Beriem to aj ako prejav sebavyjadrenia a druh umenia. Pretože keď postavíte niečo, čo vyzerá skvele a ľudia z toho padnú na zadok, to je podľa mňa umenie.
  154.  
  155. Ste porotcom v súťaži LEGO Masters. Jej súťažiaci pochádzajú z československých LEGO hobby komunít. Zúčastňovali ste sa aj na ich výbere?
  156.  
  157. Vôbec som dopredu nevedel, koho vybrali, no medzi súťažiacimi som zahliadol zopár známych tvárí z rôznych výstav pre LEGO fanúšikov. Pri porotcovaní to však vôbec nezohľadňujem. Všetky modely si najprv do detailov prezriem a potom si spíšem svoje argumenty za a proti. Musím na to mať zodpovedný systém, keďže oznamujem aj to, ktorý súťažiaci vypadáva.
  158.  
  159. Ponúkli by ste niekomu zo súťažiacich miesto vo vašom dizajnérskom tíme?
  160.  
  161. Pár ľudí by sa tam určite nestratilo, ale, bohužiaľ, to nie je v mojej právomoci.
  162.  
  163.  
  164. Milan Reindl ako porotca súťaže LEGO Masters. Zdroj – Televízia Markíza
  165. V prvej epizóde súťažiaci stavali svoje modely osem hodín a moderátori ich potom rozbili pálkou či pádom z výšky. Aké ste mali pocity z tejto nočnej mory domácich staviteľov?
  166.  
  167. Úplne chápem, že hobby staviteľom to príde šialené. Dodnes si pamätám, ako dlho mi trvalo, kým som sa rozhodol podomácky skrátiť prvý dielik. Potreboval som dĺžku, ktorá vtedy ešte neexistovala, ale aj tak som mal z toho zlý pocit. No LEGO Masters je show a výbuchy či deštrukcie k nej patria. Práve preto, že majú taký nečakaný a šokujúci efekt.
  168.  
  169. Keď niekto doma z dostupných kociek vymyslí nový model a povie si „toto by sa mohlo rovno zabaliť do krabice a predávať“, koho s tým môže osloviť?
  170.  
  171. Ak chcete svoj návrh premeniť na stavebnicu, tak najjednoduchším postupom je využiť portál LEGO Ideas. Tam ho nafotený a opísaný môžete zaregistrovať. Ak potom od fanúšikovskej komunity získate 10-tisíc hlasov, začne sa ním zaoberať naša vnútorná rada. Tá rozhoduje, či je návrh postaviteľný a v súlade s našimi pravidlami. Ak áno, ozve sa vám profesionál a spolu tento návrh premeníte na reálnu stavebnicu. Takýmto spôsobom navrhol model gitary so zosilňovačom Slovák Tomáš Letenay.
  172.  
  173. Stúpnutie bosou nohou na kocku LEGO je často s humorom prirovnávané k najhorším bolestiam, aké človek môže zažiť. Mávate často takéto pracovné úrazy?
  174.  
  175. Už nie. V začiatkoch som však staval na zemi a raz som potme stúpil na kopu ozubených kolies. To bolo nepredstaviteľne bolestivé. Obyčajné kocky také hrozné nie sú. Zhodou okolností sme si to skúšali aj pri natáčaní LEGO Masters a dokázal som po nich aj prebehnúť. Takže dá sa to, no neodporúčam to skúšať doma.
  176.  
  177. Dáva skladanie stavebníc deťom nejaké praktické zručnosti do života?
  178.  
  179. Rozvíja to ich motorické schopnosti a myslím, že to učí aj kritickému mysleniu a riešeniu problémov. Keď umiestnite nejaký dielik zle, musíte sa vrátiť a zistiť, kde ste spravili chybu. No a pokiaľ staviate niečo vlastné a nemáte ideálny dielik k dispozícii, musíte hľadať inovatívne riešenia. To je dosť bežná životná situácia aj mimo stavebníc.
  180.  
  181. Milan Reindl
  182.  
  183. Je dizajnér stavebníc LEGO®. Pôvodným povolaním je učiteľ a pôsobil na Základnej škole Sušice, kde vyučoval angličtinu a viedol krúžok zameraný na LEGO stavebnice. Dizajnérom LEGO Technic sa stal v roku 2012 ako doteraz jediný Čech. Do jeho portfólia patria modely automobilu Land Rover Defender či diaľkovo ovládaný model terénneho Mercedesu. Je porotcom v televíznej súťaži LEGO Masters. S rodinou žije v dánskom meste Billund, pár minút chôdze od centrály stavebnicovej značky.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement