Guest User

Untitled

a guest
Apr 23rd, 2018
65
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 5.37 KB | None | 0 0
  1. Unia personalna(wspólny tylko monarcha)– 1370 r., Ludwik Węgierski
  2. 1374-przywilej koszycki Ludwika Węgierskiego, ograniczył podatki do jednego zwanego poradlnym, czyli 2 grosze od łanu, rozpoczęło to proces przekształcania rycerstwa w szlachtę
  3. 1382-śmierć Ludwika
  4. 1384 – córka Ludwika, Jadwiga, przybywa do Krakowa gdzie zostaje ukoronowana na króla Polski.
  5. Połowa XIII wieku-zjednoczenie Litwinów pod wodzą Mendoga
  6. Oba państwa zawierając unie zamieniały nieprzyjaciół w sprzymierzeńców, chciały pokonać Krzyżaków, Litwini musieli się przed nimi bronić. Kościół chciał nawrócić Litwinów. Bojarzy mieli nadzieje na prawa i przywileje szlachty. Polscy możnowładcy liczyli na ziemie, wpływy i stanowiska na wschodzie.
  7. 1385 – umowa w Krewie. Jagiełło obiecał oddanie ziem i zwrócenie strat, uwolnić porwanych Polaków, wcielić Litwę do Korony Polskiej
  8. 1386 – podpisanie unii personalnej z Litwą, Chrzest Jagiełły(otrzymał imię Władysław), poślubienie Jadwigi. Unia przetrwała aż do 1795 r.
  9. Latem 1399 Jadwiga zmarła po porodzie córki, która zmarła po 3 tygodniach.
  10. Jagiełło odnowił Akademię Krakowską w 1400
  11. Witold porozumiał się z Krzyżakami i zaatakował Wilno, które zostało obronione m.in. przez Polaków. Pod koniec XIV w. odstąpił Krzyżakom Żmudź, za co uzyskał pomoc w walce z Tatarami. Poniósł jednak straszliwą klęskę. Zaczął rozmawiać z Jagiełłą. W 1401r. odnowiono zasady unii, Witold uznał zwierzchnictwo Jagiełły i otrzymał dożywotni tytuł wielkiego księcia Litwy.
  12. Wiosną 1409r. na Żmudzi wybuchło powstanie przeciw Krzyżakom. Witold je poparł, a wówczas Krzyżacy zagrozili Litwie wojną. Polska stanęła po stronie Litwy. W sierpniu Jagiełło otrzymał akt wypowiedzenia wojny. Trwała ona w latach 1409-1411.
  13. W sierpniu 1409r. Krzyżacy zajęli ziemię dobrzyńską.. Jednak Polacy nie byli gotowi, dlatego jesienią podpisano rozejm.
  14. W początkach lipca 1410 Polacy przeszli przez Wisłę po moście pontonowym. Połączyli się z Litwinami i zaczęli nacierać na Malbork. Kierunek uderzenia zaskoczył wielkiego mistrza.
  15. Wojska spotkały się rankiem 15 lipca 1410 Wygrana Polaków miała duże znaczenie psychologiczne, krzyżacka potęga została raz na zawsze złamana.
  16. W 1411 roku zawarto pierwszy pokój toruński, Polska odzyskała ziemię dobrzyńską, Litwa Zmudź, ale tylko na czas życia Witolda. Krzyżacy musieli zapłacić także ogromną kontrybucję wojenną.
  17. Sobór w Konstancji – 1414 r. Polacy przedstawili tam żądanie zwrotu Pomorza Gdańskiego i ziemi chełmińskiej. Członkiem delegacji był Paweł Włodkowic. Jako jeden z pierwszych w Europie potępił nawracanie pogan siłą i przyznał im prawo do posiadania własnego państwa. Sobór nie zajął stanowiska w sprawie sporu Polski z zakonem. W 1422r. po nierozstrzygniętej wojnie, podpisano kolejny pokój. Przyznał on Litwie Żmudź na stałe – jego postanowienia obowiązywały aż do 1454r.
  18. W 1422 60-letni Jagiełło poślubił 17-letnią Sonkę.2 lata później narodził się Władysław, a 3 lata po nim Kazimierz.
  19. Dynastia Jagiellonów – 1386-1572 || Wiosna 1434 – śmierć Jagiełły. Królem Polski został 10-letni Władysław Warneńczyk. Władzę za niego sprawował Zbigniew Oleśnicki, biskup krakowski. W 1440 koronowano Władysława na króla Węgier, unia personalna z Węgrami. W 1443 podjął wojnę z Turcją. Do decydującego starcia doszło w 1444 pod Warną. Atak króla Władysława, podjęty bez porozumienia z Hunyadim, na czele 500 rycerzy, przesądził o klęsce chrześcijan. Monarcha zginął razem ze swoim oddziałem.
  20. W 1447 roku Kazimierz IV Jagiellończyk został królem Polski. Usunął on zapis o wcieleniu Litwy do Polski, chciał ‘braterskiego’ związku. Rządził państwem przez 45 lat. Miał 13 dzieci, z których 4 zostało królami.
  21. W 1440 roku mieszczanie i rycerze zakonu założyli Związek pruski, który sprzeciwiał się Krzyżakom. Na początku lutego 1454 wypowiedzieli posłuszeństwo wielkiemu mistrzowi. W Prusach wybuchło powstanie. W ciągu kilku dni w rękach powstańców znalazły się wszystkie twierdze z wyjątkiem Malborka i dwóch innych zamków. W 1454 Kazimierz Jagiellończyk wydał akt inkorporacji, czyli wcielenia Prus do Korony. Akt oznaczał wojnę z zakonem. Król zwołał pospolite ruszenie, jednak szlachta odmówiła marszu bez nowego przywileju. Dopiero wtedy ruszyli naprzód, żeby we wrześniu 1454 przegrać pod Chojnicami. W krótkim czasie zakon odzyskał znaczną część swojego państwa. Wojna z zakonem trwała 13 lat. W 1466 strony postanowiły zawrzeć pokój. Był to drugi pokój toruński. Polska odzyskała Pomorze Gdańskie, ziemie chełmińską i michałowską. Uzyskała Malbork, Elbląg i Warmię (których nie posiadała wcześniej). Wszystkie te ziemie nazwano Prusami Królewskimi. Otrzymały one znaczną autonomię. Państwo krzyżackie, zamknięte w granicach Prus Zakonnych ze stolicą w Królewcu, stało się stolicą Polski. Odzyskanie ujścia Wisły otworzyło Polsce drogę handlową na Zachód. Dzięki temu Polacy uzyskali z czasem znaczne zyski z handlu zboże, drewnem, smołą i artykułami leśnymi. Drugi pokój toruński ustalił północne granice Polski na ponad 300 lat.
  22. Pańszczyzna – obowiązkowe świadczenie chłopa na rzecz pana (praca na polu, naprawa, wykonanie prostych przedmiotów) zamiast opłat czynszowych
Add Comment
Please, Sign In to add comment