View difference between Paste ID: 7Mad5KaG and 10SEkkAJ
SHOW: | | - or go back to the newest paste.
1
See graph of RAW stuff here, though it doesn't have two-handed melee (the difference compared to my numbers is crits which I've ignored for simplicity): https://www.reddit.com/r/3d6/comments/rw59nt/baselines_math_a_reddit_guide_2/hrkgfzu/
2
3-
+3 stat if a feat was taken on lv4 (assuming vuman for the two-feat builds), 65% base hit chance with +4 stat.
3+
I've juggled the level req for these a bit, so these were done assuming +4 stat, or +3 for the raw options that have to give up the ASI (assuming vuman), with extra attack. If you didn't get a free ASI comparatively (two if you include power attack), these would probably be fine level 6, where I originally had them.
4
5-
No cleave, brace, cover bypass, none of the riders or unreliable additional effects. This benefits TWF in particular.
5+
No cleave, brace, cover bypass, none of the riders or unreliable additional effects. This benefits TWF in particular. Also no GWF fighting style since it's often eschewed, and I have a homebrew for it. Treat them as having +1 AC when imagining their impact more broadly.
6
7-
Fighting styles for dueling / archery / TWF are applied since they're auto picks and synergistic, but not GWF since it's most likely to be eschewed, and I'm using a homebrew for it. Account for that with two-handed PAM numbers in particular, they have more than just reach compared to the one-handed PAM.
7+
8
		5.5+3.5+4=13 per beam
9-
	Level 5
9+
10
		8.45*2=16.9 DPR
11
 
12
	Base XBX+SS: 22.275
13
		3.5+10+3=16.5 per attack
14
		16.5*45%=7.425 with hit rate
15
		7.425*3=22.275 DPR
16
	Base PAM+GWM: 18.375
17
		5.5+10+3=18.5 per attack --- 2.5+10+3=15.5 per butt attack
18
		18.5*35%=6.475 with hit rate ---  15.5*35%=5.425 with hit rate
19
		6.475*2+5.425=18.375 DPR
20
	Base PAM spear & shield: 16.575
21
		3.5+2+4=9.5 per attack --- 2.5+4=6.5 per butt attack
22
		9.5*65%=6.175 with hit rate --- 6.5*65%=4.225 with hit rate
23
		6.175*2+4.225=16.575 DPR
24
 
25
	New XBX: 23.125
26
		3.5+10+4=17.5 per power attack --- 3.5+4=7.5 on the extra attack
27
		17.5*50%=8.75 with hit rate --- 7.5*75%=5.625 with hit rate
28
		8.75*2+5.625=23.125 DPR
29
	New PAM (no GWF): 25.275
30
		5.5+16+4=25.5 per attack --- 3.5+4=7.5 per butt attack
31
		25.5*40%=10.2 with hit rate --- 7.5*65%=4.875 with hit rate
32-
	New PAM (no GWF): 24.625
32+
		10.2*2+4.875=25.275 DPR
33-
		5.5+16+4=25.5 per attack --- 2.5+4=6.5 per butt attack (you could juggle the PA over to this but it's marginal)
33+
	New PAM spear & shield: 23.525
34-
		25.5*40%=10.2 with hit rate --- 6.5*65%=4.225 with hit rate
34+
35-
		10.2*2+4.225=24.625 DPR
35+
36-
	New PAM spear & shield (Dueling): 23.525
36+
37
	New GWM Sword & Board: 23.6
38
		4.5+13+4+2=23.5 per power attack
39
		23.5*40%=9.4 with hit rate
40-
	New GWM Sword & Board (Dueling): 21.2
40+
		Graze: 4*60%=2.4
41
		9.4*2+2.4*2=23.6 DPR
42
	New GWM greatsword (no GWF): 26.4
43-
		Graze: 2*60%=1.2 so 2.4
43+
44-
		9.4*2+2.4=21.2 DPR
44+
45
		Graze: 4*60%=2.4 twice
46
		10.8*2+2.4*2=26.4 DPR
47
	New TWF: 26.95
48
		4.5+4+13=21.5 per power attack --- 3.5+4=7.5 per offhand attack
49
		21.5*40%=8.6 with hit rate --- 7.5*65%=4.875 with hit rate
50-
	New TWF: 26.95 (with no situational extra attacks like cleave etc., and no shield, and no range or free hand)
50+
51
	New SS with longbow (assuming one attack at advantage): 23.125
52
		4.5+4+10=18.5 per power attack
53
		18.5*50%=9.25 with hit rate --- 18.5*75%=13.875 with advantage
54
		9.25+13.875=23.125 DPR
55
	
56
So full damage two-handed melee builds can do 26. 10-20% behind that falls basically everything else, with varying degrees of extra benefits like range, free hands, more spread out damage, synergy with various class features, reach, situational bonus attacks, etc.