Advertisement
Not a member of Pastebin yet?
Sign Up,
it unlocks many cool features!
- Glamuursetele ärimeestele tasus riigi tüssamine kenasti ära
- Kütuseärimehed tabati 2,5 miljoni euro suuruselt käibemaksupettuselt, kuid jäid kõvasti plussi, sest kohus suutis tagasi nõuda vaid 118 000 eurot.
- jaga
- 7 kommentaari
- Laupäeva, 27. mai lõunal helistab SEB panga kontorisse murelik ärimees.
- „Tervist, firmast Skylux helistan, et mul on… konto ei ole aktiivne.“
- Pangatöötaja jätab helistaja hetkeks ootele ning annab varsti mahedal toonil teada, et konto on keskkriminaalpolitsei rahapesu andmebüroo palvel blokeeritud. Ärimehele antakse uurija number, kellele probleemiga helistada. Selleks on Eesti parimaid rahapesu uurijaid Aivar Orukask.
- „Kesse?!“ imestab ärimees ja lõpetab kõne.
- Aasta on 2011. Tallinnas Sossi mäel Fahle majas, endisest tselluloosivabrikust ehitatud klaasist kõrghoones on ärevad ajad. Kütuse- ja automüüja OÜ Skylux omanikud, endised klassivennad Janek Aasma ja Hando Hanschmidt (endine Palm, Mäesalu – korduvalt nime vahetanud) pingutavad kõvasti, et viis aastat vana firma lõplikult põhja lasta.
- http://g2.nh.ee/images/pix/800x533/nmh12vqUhQc/oskasid-elada-aritandem-hanschmidt-aasma-punus-oma-rahapesuskeeme-uhes-73521241.jpg
- OSKASID ELADA: Äritandem Hanschmidt-Aasma punus oma rahapesuskeeme ühes Tallinna silmatorkavamas büroohoones Zelluloosi kvartalis.
- Foto: Ilmar Saabas
- Maksuamet on juba ammu tundnud elavat huvi, miks firmalt käibemaksu ei laeku. 2011. aasta veebruaris käivitatakse kriminaaluurimine ja politsei sokutab firma kontorisse „lutika“, mis neid ärimeeste omavahelisi vestlusi salvestab.
- „Päris put*is – Aivar Orukask! Sa pead ruttu helistama talle, t*rademaa,“ lõugab Hanschmidt.
- „Mis ma helistan, loll oled peast või?“ vastab Aasma.
- „Ai, vi**u! T*ra, oli ju jutt, et viimased päevad.“
- „T*ra, maksuametist helistati ka just.“
- „Ma arvasin seda, mul oli munades see tunne,“ annab Hanschmidt mõista, et haistis kinnipidamist ette.
- Kindluse mõttes on ta lasknud päev varem kodusest seifist suure summa sularaha ühte peidikusse viia, seifi jättis „vaid“ 2000 eurot.
- Nüüd läheb meestel kiireks. Nad teevad mitu tüüpkäiku, mida enne firma põhjalaskmist ikka tehakse: kandivad varad välja, kannavad pangaarvel oleva raha teistele kontodele ja paluvad äripartnereid, et nood Skyluxi enam ülekandeid ei teeks. Lõpuks kustutavad arvutist kõik ettevõttega seotud dokumendid, et uus omanik (tankist nimega John Steel) saaks alustada puhtalt lehelt. Adjöö, tuled kustu!
- Ometi ei lähe esialgu kõik nii libedalt. Maksuamet laseb arestida kõik teisedki Skyluxi omanikega seotud ettevõtted. Nii jääb firmal saamata tasu viimaselt kütusemüügitehingult (20 592 eurot). Hanschmidt imestab, et ajastus on nii filigraanne: maksuamet „oleks justkui teadnud, et me täna [tegevuse] ära lõpetame“.
- Tal on õigus. Nende toimetamist jälgib juba teist kuud maksupolitsei.
- Jälitusprotokollis kirjeldatakse mahlakalt seika, kuidas kolm meest (lisaks Hanschmidtile ja Aasmale ka mootorispordihuvilisest ettevõtja Kristo Ebras) võtavad auto pakiruumist pappkastid ja tassivad need Hanschmidti koju. Uurijad märkavad, et viisteist minutit hiljem tõuseb maja korstnast suitsu.
- „Väljas on kuum suveilm, üle 30 kraadi sooja ja nemad hakkavad kodus ahju kütma,“ naerab menetlust juhtinud ringkonnaprokurör Andrei Voronin. „Meie jaoks tegi see töö mõnevõrra raskemaks, aga siiski mitte võimatuks.“
- http://g1.nh.ee/images/pix/800x452/g_xFB5gQ8uk/6d02756a8abef78fb1-73525593.jpg
- RAHA NAGU MUDA: Elukaaslasele juubeliks kinkis Janek Aasma (paremal) reisi eralennukis. Sõidu tegi kaasa ka äripartner Kristo Ebras.
- Foto: Ekraanitõmmis Blizzardfoto videost
- Teise piinliku vea tegid uurijad veel. Neil oli info, et Hando Hanschmidt viis oma tööarvuti kõvaketta puhastamiseks IM arvutisalongi. Arvuti said uurijad enda käsutusse aga alles järgmisel hommikul, kui kõvaketas oli juba puhas ja uus operatsioonisüsteem peal. Ringleb versioon, et uurijad küsisid poest küll Hanschmidti arvutit, küll Aasma arvutit, aga õige masin olevat registreeritud hoopis Hanschmidti hüüdnimele Must.
- Nii massiline tõendite hävitamine käivitas suuroperatsiooni, mis algas ootamatult isegi maksuametnikele endile. Osa mehi kutsuti puhkuse ajast tööle, et mitmes kontoris (mh Olerex ja Tartu Terminaal, kes Skyluxilt kütust ostsid) korraga läbiotsimisi teha.
- Kinnipidamine ise toimus nagu märulifilmis. Kiiresti ja jõuliselt peeti kolmik Tallinna lähedal Peetris kinni, tõmmati autost välja ja suruti näoli vastu maad. Sealt viidi Skyluxi omanikud otsejoones läbiotsimistele ning järgnenud kaks ööd möödusid neil arestimajas.
- „Seal istudes on aega üht-teist järele mõelda küll,“ tunnistas Aasma.
- Ühe moraalse punktivõidu maksuametnike üle said nad veel. Kristo Ebrase juurest leiti läbiotsimisel 43 000 eurot. Hiljem, kui uurijad raha üle lugesid, oli summa tuhande euro võrra väiksem. Tuhat eurot oli kuhugi kadunud! Maksuamet algatas distsiplinaaruurimise, kuid süüdlast ei tuvastatud. Amet hüvitas kahju oma eelarvest.
- Järgnevatel kuudel sukeldusid uurijad Skyluxi paberimajandusse. Nad võtsid firma viimase poolaasta tegevuse pulkadeks lahti. Avanes pilt kuritegelikust korralagedusest: maksudest kõrvalehoidmine, võltsarved ja -lepingud, rahapesu. Kuni selleni välja, et maksupettuse arvelt soetatud luksusautosid pööritati küll Soome, küll Läti liisingufirmade vahel, aga lõpuks jõudsid sõidukid kummalisi skeeme pidi ikka enamasti Hanschmidti või Aasma garaaži tagasi.
- http://g2.nh.ee/images/pix/800x863/eYi0OMRqjNg/facd856a83323a0ec2-73521533.jpg
- Graafik: Tarmo Rajamets
- Foto: Tarmo Rajamets
- Toome ühe näite: märtsi lõpul osteti Saksamaalt 7. seeria BMW. Kuu aega hiljem müüs Skylux sõiduki Toyota müügiesindajale Amserv Auto ASile. Samal päeval müüs Amserv sõiduki ühele Soome ettevõttele, kust see kaks päeva hiljem Eestisse tagasi müüdi.
- Pärast sedalaadi pingpongimängu komistas juhuslikult sama sõiduki otsa Aasma elukaaslane Merlin Nigul, kes ostiski BMW ära. Kaks kuud hiljem müüs ta sõiduki liisingufirmale MC Liising ja hakkas autot firmalt hoopis liisima.
- Suurema osa ajast seisis bemm tegelikult Janek Aasma maja ees.
- Tehingute jada oli mõeldud maksuhaldurite eksitamiseks ehk sõiduki tegeliku omaniku varjamiseks. See on tüüpiline rahapesuskeem, juriidilises keeles sai Nigulist nüüd auto heauskne ostja ja BMWd temalt konfiskeerida ei tohtinud.
- Või teine näide. Firma ostis Saksamaalt Mercedes-Benz AMG S63. Soliidse mersu võttis 12. mail arvele Hando Hanschmidt. Samal päeval vormistas ta auto ümber oma modellist abikaasa Mirjam Hanschmidti (endine Väljaots, valiti 2007. aastal Miss Tallinna teiseks printsessiks) ning kuu aja pärast ekskallima Mariliis Siffi nimele.
- Tuntud ärimehe tütar aga müüs sõiduki peagi maha. Edasi liikus mersu juba meile tuttava liisingufirma MC Liising OÜ kätte, kellelt hakkas autot liisima Hando Hanschmidt isiklikult. Ülekuulamisel põhjendas Siff kiiret meeleolumuutust sellega, et kolme auto hooldamine käis talle üle jõu.
- „Sõitsin Mercedes AMG S63ga vaid paar korda, näiteks koerte sõidutamiseks näitusele, sest need ei mahu Ferrarisse ära.“ Tunnistaja Mariliis Siff
- „Omasin juba niigi BMW X5, aga ka seda autot kasutasin vähe, kuna sõitsin enamasti Ferrariga. Mercedes seisis Hando juures Pirital, kuna elan vanalinnas ja seal lõhutakse pargitud autosid,“ jutustas Siff uurijatele. „Sõitsin Mercedesega vaid paar korda, näiteks koerte sõidutamiseks näitusele, sest need ei mahu Ferrarisse ära.“
- Väärib rõhutamist, et liisingumaksed katkesid pärast meeste vahistamist ja niipea, kui nad vabanesid, kadusid ka autod Eestist jäljetult. Sarnaseid skeeme tehti veel mitme autoga.
- Maksumaksja seisukohalt on hoopis olulisem teadmine, et riigil ei õnnestunud ühelegi sõidukile küüsi taha saada, ja nüüd, mil firma on tankisti abil ametlikult likvideeritud, pole maksuametil enam lootust saamata jäänud käibemaksu tagasi nõuda.
- http://g3.nh.ee/images/pix/800x598/iyT0_ETKV60/huudnimi-must-hando-hanschmidt-kinnitab-ekspressile-et-skyluxi-afaaris-73521227.jpg
- HÜÜDNIMI „MUST“: Hando Hanschmidt kinnitab Ekspressile, et Skyluxi afäärist ei tasu otsida seoseid allilmaga. „Panen käe südamele, ma pole Assar Pauluselt kopikatki laenanud,“ ütleb ta.
- Foto: Karli Saul
- Novembri lõpus jõustus Skyluxi omanike suhtes süüdimõistev kohtuotsus. Ometi tegutsevad kõik äris edasi. Hanschmidt kolis paar aastat tagasi perega Dubaisse. Ta alustas seal toiduainesektoris uut äri, importides tervislikke jooke ja magustoite. Ebras ja Aasma toimetavad kodumaal. Riigi tüssamisega ei kaasnenud neile ühtegi keeldu ega piirangut peale tingimisi vangistuse, mis lõpeb kõigi kolme jaoks hiljemalt 2020. aasta sügisel.
- Hanschmidt ütleb Ekspressile, et neli aastat kestnud Skyluxi uurimine oli maksuametile häbiplekk. Meediasse tilkus tema sõnul pidevalt valeinfot, et süüdistatavaid mõjutada. Üks neist puudutab sidemed kuritegeliku allilmaga.
- „Assar Paulust tunnen ma 15–20 aastat,“ kinnitab Hanschmidt. „Oleme ühes seltskonnas viibinud, aastas paar korda nägin seda inimest, aga et helistaks ja saaks kokku, midagi sellist polnud. Panen käe südamele, ma pole temalt kopikatki laenanud.“
- „See on prokuröri muinasjutt,“ eitab ka Aasma suhteid allilmaga.
- „Kui te vihjate, et see oli meile majanduslikult kasulik, siis mulle tundub ka nii.“ Süüdimõistetud käibemaksupettur Hando Hanschmidt
- Selle loo moraal on, et riigile tekitati kahju 2,5 miljonit eurot. Sellest ligi 2 miljonit põles ära Skyluxi majandustegevuses, näiteks uue kütuse ja luksusautode soetamiseks. Teine osa, 500 000 eurot kulus otseselt kurjategijate elujärje parandamiseks: osteti kalleid autosid, tehti naistele kingitusi, käidi šikkides restoranides ning šampanja voolas jõena.
- Kriminaal- ja maksumenetluses õnnestus sellest poolest miljonist kätte saada ja konfiskeerida kokku umbes 118 000 eurot. Lihtne matemaatika ütleb, et skeemimeistrid petsid riiki täiega, tabati teolt ja mõisteti süüdi, aga jäid ometi 382 000 euroga plussi. Kaotajaks pooleks on hoopis Eesti riik. Skyluxi omanikud suutsid hukule määratud ettevõtte nagu käsna kuivaks pigistada. Möödaminnes tunnistavad nad nüüd seda isegi.
- „Päris nii ka ei olnud! (Muheldes.) Jäi veel vähe niiskeks. Eesti Vabariik teeb ise kõik selleks, et inimestel äri ei toimiks. Kõik need ärimehed, kes seal rikaste edetabeli tipus on, mis te arvate, kust nad oma raha võtsid? Ausa tööga? Tühjagi! Nad on samamoodi käsna pigistanud. Aga kui te vihjate, et see oli meile majanduslikult kasulik, siis mulle tundub ka nii,“ teatab Hanschmidt rahulolevalt.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement