Advertisement
MrDemon7

Karta Etyki Adwokackiej

Feb 1st, 2022 (edited)
333
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 4.03 KB | None | 0 0
  1. § 1.1 Adwokat ma prawo zostać nadany z urzędu lub zostać wynajętym przez klienta za własną określoną przez siebie stawkę.
  2. § 1.2 Decyzja odnośnie wyboru adwokata z urzędu dla oskarżonego przypada pracownikowi DPPC. Wówczas musi on zostać wybrany z wyprzedzeniem przynajmniej [1 dnia]. Wszystko powinno odbywać się zgodnie z § 6 drogą listowną lub bezpośrednio.
  3. § 2.1 Adwokat ma prawo uczestniczyć w przesłuchaniu oskarżonego przez aurorów nie utrudniając im pracy. Może wówczas jedynie informować o prawach oskarżonego oraz kontrolować, czy aurorzy nie przekraczają swoich uprawnień.
  4. § 2.2 O każdym przesłuchaniu swojego klienta adwokat musi zostać poinformowany z wyprzedzeniem co najmniej [4 godzin], zaś dojście na przesłuchanie powinno mu zostać umożliwione przez aurorów.
  5. § 3.1. Adwokat może przeprowadzić przesłuchanie w celu przygotowania obrony. Podczas przesłuchania może jednocześnie poinformować oskarżonego o swoim cenniku i opłatach związanych z jego wynajęciem oraz przyjąć zaliczkę na którą zgodzi się oskarżony.
  6. § 3.2 Powołany z urzędu adwokat nie ma prawa żądać wynagrodzenia od podmiotu, do obrony którego go powołano - dochodzi wówczas do przekroczenia uprawnień.
  7. § 4. O podjęciu się obrony danej osoby należy poinformować pracownika DPPC. Zyskując jego akceptację jednocześnie adwokat zyskuje prawo do korzystania z przywilejów, wymienionych w § 2. i 3. Zgoda musi zostać wydana pisemnie.
  8. § 5.1. Aurorzy mają obowiązek poinformowania osadzonego o prawie do wynajęcia obrońcy zaraz po osadzeniu.
  9. § 5.2. Od chwili zatrzymania bądź rozpoczęcia tymczasowego aresztu osadzony ma prawo do wyboru oraz wynajęcia adwokata. Osoba podejmująca taką decyzję powinna zostać poinformowana o liczbie dostępnych adwokatów.
  10. § 5.3. Obowiązkiem aurora jest umożliwienie osadzonemu kontaktu z adwokatem.
  11. § 5.4 .Jeśli osadzony nie zdecyduje się na zawarcie umowy z adwokatem, wówczas powinien zostać poinformowany o tym pracownik DPPC, który wybierze mu adwokata z urzędu.
  12. § 6.1. Przed oddaniem sprawy adwokatowi, przysługuje mu prawo do zapoznania się z zarzutami stawianymi oskarżonemu oraz jego danymi, które są w posiadaniu Ministerstwa Magii. Po zapoznaniu się z nimi adwokat ma prawo odrzucić rozprawę, bądź ją przyjąć.
  13. § 6.2. W wypadku przyjęcia zgody ma on obowiązek złożenia podpisu na przygotowanym przez pracownika DPPC dokumencie, w którym zobowiąże się on (adwokat) do poprowadzenia sprawy oskarżonego.
  14. § 7. Adwokat zyskuje dostęp do akt osoby, której broni. Kopię tych dokumentów może dostarczyć mu dowolny auror, upoważniony przez jedno z wymienionych:
  15. a) Ministra Magii
  16. b) Naczelnego Maga Wizengamotu
  17. c) Pracownika DPPC
  18. d) Szefa Biura Aurorów
  19. e) Sekretarza Ministra Magii
  20. § 8. Obrońca ma prawo wglądu w zebrany materiał dowodowy, a także prawo do opracowywania materiału dowodowego w sposób zgodny z etyką i prawem. Reprezentuje interes oskarżonego.
  21. § 9. Po przesłuchaniu oskarżonego przez aurorów oraz przez adwokata w celu przygotowania obrony. Dany adwokat może wnieść do pracownika DPPC o przygotowanie rozprawy informując o gotowości oskarżonego.
  22. § 10. Obrońca ma również prawo życzyć sobie kopii dokumentów przydatnych w sprawie, spełniać rolę pośrednika lub mediatora pomiędzy klientem a poszkodowanym oraz wzywać świadków na rozprawy Wizengamotu.
  23. § 11. Uprawnień adwokackich może pozbawić Wizengamot po prawomocnym wyroku, orzeczonym na sali podczas jego wydawania, gdy następuje on na skutek rzeczowych powodów takim jak złamanie prawa bądź przekroczenie uprawnień.
  24. § 12.1. Osoba chcąca zostać adwokatem musi wysłać pisemne zawiadomienie do pracownika DPPC. Z momentem wpisania kandydata na Listę Adwokacką może świadczyć usługi adwokackie.
  25. § 12.2. Adwokatem może zostać tylko pełnoletni czarodziej, który ukończył dowolną szkołę magii i który nigdy nie był karany.
  26. § 12.3. Tylko osoba znajdująca się na Liście Adwokackiej ma prawo do świadczenia usług adwokackich.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement