Advertisement
Nehring

Kochanowski

Mar 15th, 2021
56
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 14.61 KB | None | 0 0
  1. Wyborcza.pl
  2. Twoja prenumerata jest aktywna
  3. malgorzatajasiukiewicz1
  4. Warszawa.Wyborcza.pl
  5. Poniedziałek 15.03.2021 Dzisiejsza gazeta (e-wydanie)
  6. Wiadomości
  7. Tygodnik Warszawa
  8. Koronawirus
  9. Strajk Kobiet
  10. Dzielnice
  11. Wypadki
  12. Komunikacja
  13. Inwestycje
  14. Warszawa na zdjęciach
  15. Więcej
  16. Kontakt
  17. Miasta
  18. Powązki
  19. Prof. Kochanowski: Armia Czerwona wyciągała zmarłych z grobu, teraz chce to zrobić PiS
  20. Tomasz Urzykowski
  21. 15 marca 2021 | 07:57
  22. Grób Bolesława Bieruta. Warszawa, Powązki Wojskowe, 26 marca 20187 ZDJĘĆ
  23. Grób Bolesława Bieruta. Warszawa, Powązki Wojskowe, 26 marca 2018 (Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)
  24. To, że z Powązek Wojskowych usuniemy stąd grób Bieruta nie znaczy, że usuniemy tę postać z historii Polski. Odwrotnie, pokażemy tylko swój bandytyzm historyczny - mówi prof. Jerzy Kochanowski z Uniwersytetu Warszawskiego
  25. NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
  26. Młodzi uciekają z Kościoła. "To już nie jest pełzająca sekularyzacja, ale kłus"
  27. WARSZAWA
  28. Młodzi uciekają z Kościoła. "To już nie jest pełzająca sekularyzacja, ale kłus"
  29. Branża IT dla kobiet
  30. MATERIAŁ PROMOCYJNY PARTNERA
  31. Branża IT dla kobiet
  32. Lekarze łączą się, by walczyć ze zmianą klimatu: "Działania dla klimatu powinny stać się priorytetem".
  33. MATERIAŁ PROMOCYJNY PARTNERA
  34. Lekarze łączą się, by walczyć ze zmianą klimatu: "Działania dla klimatu powinny stać się priorytetem".
  35. 17-kondygnacyjny punktowiec powstanie na miejscu zabytkowej kamienicy
  36. WARSZAWA
  37. 17-kondygnacyjny punktowiec powstanie na miejscu zabytkowej kamienicy
  38. Te liczby nie zostawiają złudzeń. Horrendalnie drogie śmieci w Warszawie, ale nie ma odwrotu
  39. WARSZAWA
  40. Te liczby nie zostawiają złudzeń. Horrendalnie drogie śmieci w Warszawie, ale nie ma odwrotu
  41. REKLAMA
  42.  
  43. 38
  44. PiS, Powązki, historia
  45. Rozmowa o przyszłości cmentarza na Powązkach
  46. Tomasz Urzykowski: Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz chce, żeby państwo przejęło należący do m.st. Warszawy Cmentarz Wojskowy na Powązkach, usunęło stąd pochowanych przedstawicieli elit PRL-u i stworzyło nekropolię „żołnierzy niezłomnych”. Powiedział to kilka dni temu w Polskim Radiu 24, ale obóz rządzący już wcześniej zapowiadał działania w tym kierunku.
  47. Prof. Jerzy Kochanowski. Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Lublin, 23 października 20187 ZDJĘĆ
  48. Prof. Jerzy Kochanowski. Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Lublin, 23 października 2018 Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
  49.  
  50. Prof. Jerzy Kochanowski*: Uważam, że to jest bolszewicki fundamentalizm, kontynuacja myślenia mającego swoje początki w rewolucji francuskiej. Pod hasłem likwidacji starych elit sprofanowano wtedy królewską nekropolię w bazylice w Saint Denis. Tak samo robiła rewolucja bolszewicka w Rosji, a potem wojenna, na Kresach po 17 września 1939 i powojenna rewolucja w Polsce, gdy polscy chłopi razem z Armią Czerwoną likwidowali groby dawnych właścicieli ziemskich, wyciągali z nich i rabowali zwłoki.
  51.  
  52. Czytaj także: Jak odnaleźć groby sławnych ludzi na warszawskich nekropoliach? [PRZEWODNIK]
  53. Jeśli się nie mylę, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach nowa władza zachowała po 1945 r. wszystkie groby przedwojennych polityków, oficerów i żołnierzy, do których miała przecież negatywny stosunek.
  54. - Dotykamy tu jednego z najważniejszych tabu kulturowych: trwałości grobu. Byłem kiedyś na Powązkach Wojskowych z moim starym znajomym, niemieckim profesorem. Zapytał: jak to jest, że komuniści zostawili na tym cmentarzu pomnik żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.? Jak to jest, że zachowali tutaj groby bliskich współpracowników Józefa Piłsudskiego: Walerego Sławka, Ignacego Boernera i innych, całej przedwojennej plejady postaci związanych z rządami sanacyjnymi? On tego nie był w stanie zrozumieć, bo w NRD przyjechałby spychacz i wszystko rozjechał. U nas było to sprzeczne z pragmatycznym działaniem i tradycją kulturową.
  55.  
  56. Grób komunistycznego generała Karola Świerczewskiego ps. Walter. Warszawa, Powązki Wojskowe, 28 lutego 19977 ZDJĘĆ
  57. Grób komunistycznego generała Karola Świerczewskiego ps. Walter. Warszawa, Powązki Wojskowe, 28 lutego 1997 Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
  58.  
  59. Czytaj także: Z Powązek znikną groby Bieruta i Berlinga? Jest żądanie dekomunizacji cmentarza
  60. Dzisiejsza władza nie widzi tej sprzeczności. W 2017 r. w wywiadzie dla TVP Info prezes IPN Jarosław Szarek powiedział, że nie wyobraża sobie, żeby na Powązkach Wojskowych nadal istniały mauzolea Juliana Marchlewskiego i Bolesława Bieruta. W 2020 r. w rozmowie z „Rzeczpospolitą” szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oświadczył, że „dołoży wszelkich starań”, by powstał projekt ustawy, zgodnie z którą Powązki Wojskowe staną się państwową nekropolią narodową. Według niego, powinno się powołać specjalny organ do przenoszenia stąd w inne miejsce grobów komunistów.
  61. - Przyznam, że jest mi wstyd za Jana Józefa Kasprzyka, przed laty mojego studenta. Jako że zawsze był fanem Piłsudskiego i Legionów, chciałbym jemu, i nie tylko, przypomnieć fakt sprzed dokładnie 80 lat, nieźle pasujący do obecnego kontekstu. Otóż w 1941 r. niemieckie władze okupacyjne, aby poszerzyć kwatery swoich poległych i zmarłych żołnierzy, zażądały likwidacji kilkudziesięciu grobów z kwatery legionistów, odstępując jednak od tego wskutek sprzeciwu zarówno rodzin, jak i Zarządu Miejskiego. Można stworzyć cmentarz towarzyszy wyklętych przez władzę, gdzieś daleko. Tylko proszę pamiętać, że byłoby to złamanie tabu kulturowego, precedens, po którym przy zmieniających się rządach każdy grób mógłby tam kiedyś trafić. Cmentarz Wojskowy na Powązkach powinno się potraktować jak muzeum. Jeśli chcemy, żeby niektóre groby były przestrogą dla następnych pokoleń, postawmy przy nich jakąś tabliczkę z informacją, kto tu leży, ale wytłumaczmy to w sposób rozsądny i wyważony. W Ratyzbonie w centrum miasta znajduje się katedra. W XIV w. na jednym z jej filarów od strony dawnej dzielnicy żydowskiej wyrzeźbiono Żyda ssącego sutek świni. Chciano w ten sposób upokorzyć Żydów. Kilkanaście lat temu pod tym filarem umieszczono tabliczkę z pleksi z wytłumaczeniem, że ta rzeźba jest znakiem swoich czasów. Tak samo groby na Powązkach Wojskowych są znakiem swoich czasów, a te czasy elementem naszej historii, którego nie wykreślimy. To, że usuniemy stąd grób Bieruta, nie znaczy, że usuniemy tę postać z historii Polski. Odwrotnie, pokażemy tylko swój bandytyzm historyczny. Z pełną odpowiedzialnością używam tego określenia.
  62.  
  63. Politycy i publicyści obecnej władzy nazywają Cmentarz Wojskowy na Powązkach „panteonem polskich bohaterów” i przekonują, że to nie miejsce dla „zdrajców ojczyzny” wymieniając Bieruta, Świerczewskiego, Berlinga i innych.
  64. Brzozowe krzyże poległych z batalionu 'Zośki'. Powązki Wojskowe, Warszawa, 1 sierpnia 20107 ZDJĘĆ
  65. Brzozowe krzyże poległych z batalionu 'Zośki'. Powązki Wojskowe, Warszawa, 1 sierpnia 2010 Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
  66.  
  67. - Chciałbym przypomnieć, że założyli go Rosjanie i wciąż są tu pochowani. Opowiem o zdarzeniu, którego w połowie lat 60. doświadczył mój ojciec. Zrobił kurs przewodnicki i pewnego razu z grupą starszych pań z Nowej Huty poszedł na ten cmentarz. Była to część obowiązkowej trasy zwiedzania Warszawy. Ojciec potem wspominał, że nie wiedział, jak zareagować, kiedy uczestniczki tej wycieczki uklękły przed grobem Bieruta i zaczęły się modlić. Zapytał je, dlaczego to zrobiły. Odpowiedziały: „To jest nasz wybawiciel, dopiero za jego czasów zaczęliśmy żyć po ludzku, dał nam pracę i mieszkania”. Postęp społeczny, jaki dokonał się w czasach Bieruta, był nieprawdopodobny. Tego dziś się już nie pamięta, ale pan prezes IPN Jarosław Szarek jako historyk powinien wiedzieć, że historia składa się z kontekstów, nie jest czarna ani biała. Skoro tego nie wie, to niech zrezygnuje z funkcji prezesa IPN i odda swój dyplom historyka.
  68.  
  69. Pomnik Smoleński na Powązkach Wojskowych. Warszawa, 30 października 20167 ZDJĘĆ
  70. Pomnik Smoleński na Powązkach Wojskowych. Warszawa, 30 października 2016 Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
  71.  
  72. Czasy Bolesława Bieruta były też okresem okrutnej stalinowskiej dyktatury.
  73. - Nie mówię, że musimy czcić jej przywódców. Przypominam tylko, że stali się oni częścią naszej historii, również naszych negatywnych odwołań. Gdy w 1920 r. Miklós Horthy ze swoją ekipą objął władzę na Węgrzech, pierwszą decyzją tamtejszego parlamentu było uznanie okresu od momentu burżuazyjnej rewolucji na jesieni 1918 r. za nieistniejący z punktu widzenia prawnego. Tak samo chce teraz zrobić PiS z okresem PRL, wyciąć go z historii. Ta władza wierzy, że usuwając tablice pamiątkowe, pomniki, zmieniając nazwy ulic i przenosząc groby, zlikwiduje pamięć. Chce doprowadzić do sytuacji, w której za kilkadziesiąt lat w przestrzeni symbolicznej Warszawy po okresie Polski Ludowej nie będzie żadnego śladu, pozostanie pustka.
  74.  
  75. * Prof. Jerzy Kochanowski – historyk najnowszych dziejów Polski, wykładowca Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego, autor książek m.in.: "Proces szesnastu", "Zapomniany prezydent...: życie i działalność Ignacego Boernera 1875-1933", "Tylnymi drzwiami: >>Czarny rynek<< w Polsce 1944-1989", "Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956-57" oraz podręczników szkolnych.
  76.  
  77. ***
  78. Autorski przegląd wydarzeń codziennie na Twojej skrzynce. W kilka minut dowiesz wszystkiego, co najważniejsze. Zapisz się!
  79. Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, podziel się nim!
  80. Udostępnij ten artykuł w całości, komu tylko chcesz
  81. Dzięki Twojej prenumeracie nawet 5 osób może przeczytać ten artykuł.
  82. Wybrana przez Ciebie osoba otrzyma na podany adres e-mail link z odblokowanym dostępem.
  83.  
  84. Podany adres email nie jest przez nas przechowywany, używany jest jednorazowo tylko do przesłania dostępu do tego artykułu
  85. Wyślij dostęp
  86. KONTAKT
  87. INNE
  88.  
  89. 17-kondygnacyjny punktowiec powstanie na miejscu zabytkowej kamienicy
  90.  
  91. Młodzi uciekają z Kościoła. "To już nie jest pełzająca sekularyzacja, ale kłus"
  92.  
  93. Te liczby nie zostawiają złudzeń. Horrendalnie drogie śmieci w Warszawie, ale nie ma odwrotu
  94.  
  95. Tama im. Edwarda Gierka. Protest pod ministerstwem przeciwko inwestycji za 4,5 mld zł
  96.  
  97. Biedroń: Zgłosimy Piotra Ikonowicza na rzecznika praw obywatelskich
  98.  
  99. Pożar na Pradze-Południe. Jedna osoba ranna
  100. KOMENTARZE
  101. 38
  102.  
  103. Ustaw dla siebie nick
  104. Zasady Komentowania w Serwisach Grupy Wyborcza.pl
  105. Skomentuj
  106. Najnowsze Popularne
  107. Myrtel 15.03.2021, 08:41
  108. Kiedyś może przyjść czas na porządki na Wawelu...
  109. 60
  110. 1
  111. Odpowiedz
  112. Pokaż odpowiedzi (4)
  113. mossebo 15.03.2021, 08:42
  114. I znów prawica podniesie larum że GW broni komunistów. Niestety przyzwoitość jest kosztem demokracji. Dlatego Was prenumeruję
  115. 50
  116. 1
  117. Odpowiedz
  118. f.h. 15.03.2021, 08:15
  119. Bezmyślni barbarzyńcy!!!
  120. 42
  121. 1
  122. Odpowiedz
  123. Pokaż odpowiedzi (2)
  124. orkan85 15.03.2021, 09:42
  125. Zanim wzruszymy się nad wspaniałomyślnością stalinowskich komunistów epoki Bieruta, chciałbym tylko przypomnieć, że na tym samym cmentarzu zakopali w bezimiennych dołach dziesiątki swoich przeciwników, zamordowanych bez żadnego wyroku. Znęcając się jednocześnie nad ich rodzinami, które nigdy nie dostały szansy aby ich godnie pożegnać i pochować. Nieco młodsi komuniści epoki jaruzelskiego teren nad tymi dołami zapełnili grobami komuszych dygnitarzy, aby ich ofiary na zawsze pozostały w niepamięci. GW strasznie zabiega o godność komuszych grobów. Dla komunistycznych ofiar, w zamian za to przypomni kilka razy do roku o zbrodniach Łupaszki czy Rajsa (których nie neguję), aby upewnić się że odium przestępców będzie ciążyć na całym ruchu antykomunistycznym - tak jak by sobie tego życzyła propaganda Bieruta.
  126. 4
  127. 36
  128. Odpowiedz
  129. Pokaż odpowiedzi (4)
  130. to_znowu_ja 15.03.2021, 09:27
  131. Miala byc Irlandia, potem Budapest, a wyladowalismy w Korei Polnocnej.
  132. 37
  133. 0
  134. Odpowiedz
  135. Pokaż odpowiedzi (1)
  136. Chlido 15.03.2021, 09:33
  137. Dziękuję za kolejne otworzenie oczu na głupotę tych popaprańców. Marzę o tym gdy wreszcie głos fachowca, naukowca, historyka będzie należycie respektowany przez urzędników, polityków. Przed nami jeszcze większa rewolucja niż przejście z PRL do Wolnej Polski. A potem ciężka robota aby przepracować naszą historię tak jak zrobili to Niemcy już dawno temu. Bez naukowców, prawdziwych historyków nie uda się to, ale muszą oni wreszcie dojść do głosu i mieć moc sprawczą.
  138. 25
  139. 1
  140. Odpowiedz
  141. bb7676 15.03.2021, 09:29
  142. Jestem pewien, że nie doczekam usunięcia grobu Bieruta z Powązek, jestem za to pewien, że doczekam usunięcia truchła Kaczyńskiego z Wawelu
  143. 22
  144. 0
  145. Odpowiedz
  146. l1205 15.03.2021, 09:58
  147. Ojej to gdzie pochowamy obecnego prezydenta i prezesa?
  148. 19
  149. 0
  150. Odpowiedz
  151. Więcej
  152.  
  153. REKLAMA
  154.  
  155. REKLAMA
  156.  
  157. REKLAMA
  158.  
  159. Materiały promocyjne Partnera
  160. Ruszyła produkcja nowych pociągów dla Warszawy
  161. Materiały promocyjne Partnera
  162. Lucy Boynton - uosobienie wolnego ducha Chloé
  163. Materiały promocyjne Partnera
  164. Biznes z empatią - rynek potrzebuje firm tworzonych przez kobiety
  165. Materiały promocyjne Partnera
  166. Projekt PKM zmienia Pomorze
  167. Materiały promocyjne Partnera
  168. Menopauza - jak oswoić naturalne zmiany?
  169. Materiały promocyjne Partnera
  170. Polską e-mobilność napędzają autobusy
  171. TEMATY WAŻNE DLA WARSZAWY
  172. Wyborcza.pl Wyborcza.pl
  173. Wyborcza.pl
  174.  
  175. Kraj
  176. Świat
  177. News from Poland
  178. Opinie
  179. Gospodarka
  180. Nauka
  181. Technologia
  182. Kultura
  183. Sport
  184. Wideo
  185. Witamy w Polsce
  186. Wyborcza Classic
  187. Wyborcza.biz
  188.  
  189. Aktualności
  190. Zakupy i finanse
  191. Giełda
  192. Kursy walut
  193. ZUS i emerytury
  194. Podatki
  195. Praca
  196. Motoryzacja i podróże
  197. Nieruchomości
  198. Serwisy lokalne
  199.  
  200. Białystok
  201. Bielsko-Biała
  202. Brodnica
  203. Bydgoszcz
  204. Chełmno
  205. Częstochowa
  206. Gliwice
  207. Gorzów Wlkp.
  208. Katowice
  209. Kielce
  210. Kraków
  211. Lublin
  212. Łódź
  213. Olsztyn
  214. Opole
  215. Płock
  216. Poznań
  217. Radom
  218. Rzeszów
  219. Sosnowiec
  220. Szczecin
  221. Świecie
  222. Toruń
  223. Trójmiasto
  224. Warszawa
  225. Wrocław
  226. Zielona Góra
  227. Wysokieobcasy.pl
  228.  
  229. Najnowsze
  230. Głosy Kobiet
  231. Psychologia
  232. Wasze listy
  233. Portrety Kobiet
  234. Nowy Numer
  235. Wysokie Obcasy Extra
  236. Zdrowie
  237. Uroda
  238. Jedzenie
  239. Wysokie Obcasy Praca
  240. Magazyny
  241.  
  242. Duży Format
  243. Magazyn Wyborczej
  244. Ale Historia
  245. Tylko zdrowie
  246. Telewizyjna
  247. Książki
  248. Więcej
  249. BIQdata.pl
  250. Archiwum
  251. Komunikaty.pl
  252. Serwisy partnerskie
  253. Gazeta.pl
  254. TOK.fm
  255. Sport.pl
  256. Publio.pl
  257. Kulturalnysklep.pl
  258. Napisz do redakcji
  259. Kup prenumeratę
  260.  
  261. Newsletter
  262. Copyright © Agora SA PrywatnośćLicencje/KontentReklama w InternecieReklama w papierzeKontaktZgłoś błądRegulaminPomoc Wszystkie artykuły Zgody
  263.  
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement