PatrZDZ

Fikcyjna Polska - Presspublica

Dec 1st, 2020 (edited)
467
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 35.39 KB | None | 0 0
  1. Presspublica – spółka działająca od 1991 będąca w 100% własnością należącej do Grzegorza Hajdarowicza grupy kapitałowej Gremi. Presspublica jest wydawcą dzienników „Rzeczpospolita”, „Życie Warszawy”, „Parkiet”, „Sport”, tygodników „Przekrój” i „Uważam Rze”, miesięczników „Sukces” i „Uważam Rze Historia” oraz „Bloomberg Businessweek Polska”, tygodnika ekonomiczno-biznesowego (na licencji Bloomberg LP).
  2.  
  3. ===
  4. Rzeczpospolita – ogólnopolski dziennik ekonomiczno-prawny o profilu konserwatywno-liberalnym. Ukazuje się sześć razy w tygodniu. Tytuł to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawana przez spółkę Presspublica.
  5.  
  6. Po raz pierwszy czasopismo pod takim tytułem było wydawane w latach 1920–1931, jako organ konserwatywnego Stronnictwa Chrześcijańsko-Narodowego.
  7.  
  8. W czasie II wojny światowej, w latach 1940–1943, pod takim samym tytułem ukazywało się nieregularne wydawnictwo związane z jednym z nurtów polskiego podziemia – Polską Ludową Akcją Niepodległościową.
  9.  
  10. Jeszcze w czasie trwania działań wojennych, 23 lipca 1944 roku, ukazał się w Chełmie pierwszy numer „Rzeczpospolitej” – organu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Całą pierwszą stronę zajmował dekret Krajowej Rady Narodowej oraz manifest PKWN. Pomysłodawcą, i zarazem jej pierwszym redaktorem naczelnym, został organizator prasy z ramienia Polskiej Partii Robotniczej, Jerzy Borejsza, w latach międzywojennych działacz komunistyczny i publicysta, po wybuchu wojny współpracujący z Rosjanami przed ich wkroczeniem na tereny Polski. Jego teksty na łamach gazety przedstawiały stanowisko zbieżne z zamierzeniami Kremla. Wydawnictwo krytykowało dowództwo AK i jego decyzję o wybuchu powstania warszawskiego, popierało nacjonalizację i reformę rolną.
  11.  
  12. Po wojnie „Rzeczpospolitą” zaczęła wydawać Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, której prezesem został właśnie Borejsza. Przekazał kierowanie gazetą Pawłowi Hoffmanowi, który wkrótce zmienił tytuł na „Rzeczpospolita. Dziennik Gospodarczy”, a potem „Polityczno-Gospodarczy”. W 1949 roku redaktorem naczelnym został Henryk Korotyński, a pismo włączyło się w kampanię przeciw Kościołowi katolickiemu. „Rzeczpospolita” przestała się ukazywać z początkiem 1951 roku – część zespołu przeszła do „Głosu Pracy”, kilku dziennikarzy, wraz z Korotyńskim, znalazło pracę w „Życiu Warszawy”.
  13.  
  14. Wiosną 1981 roku – a więc w czasach solidarnościowego zrywu – na posiedzeniu Sejmu PRL poseł Edmund Osmańczyk zaproponował wznowienie pisma jako „organu rządowego prezentującego codziennie nasze racje stanu”. Na redaktora naczelnego wyznaczono Józefa Bareckiego, który wcześniej kierował m.in. „Trybuną Ludu”, był członkiem Komitetu Centralnego PZPR oraz posłem na Sejm, a przez rok pełnił funkcję rzecznika rządu. Pierwszy numer nowej „Rzeczpospolitej” ukazał się w stanie wojennym, 14 stycznia 1982 roku.
  15.  
  16. Po częściowo wolnych wyborach 4 czerwca 1989 roku i objęciu teki premiera przez Tadeusza Mazowieckiego zmieniło się także kierownictwo gazety. „Rzeczpospolita” przestała być dziennikiem rządowym i stała się pismem niezależnym. Redaktorem naczelnym został Dariusz Fikus (na stanowisku do 1996 roku), a w zespole redakcyjnym znaleźli się m.in. Maciej Łukasiewicz i Jacek Moskwa.
  17.  
  18. W lutym 1991 roku Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita”, którego kierownictwo objął wówczas Maciej Cegłowski, utworzyło wraz z francuską grupą prasową Roberta Hersanta – Presse Participations Europennes – spółkę Presspublica. Pierwszym jej prezesem został ówczesny redaktor naczelny „Rzeczpospolitej” Dariusz Fikus. Początkowo polski udziałowiec miał w niej 51% udziałów, Francuzi – 49%. W 1993 roku Kapituła im. Fillippidesa przyznała „Rzeczpospolitej” tytuł Gazety Roku.
  19.  
  20. W połowie lat dziewięćdziesiątych strona polska sprzedała francuskiej grupie dodatkowe 2% udziałów. W 1996 roku udziały francuskiego koncernu Roberta Hersanta przejął norweski koncern Orkla. Przez następne 10 lat 51% udziałów znajdowało się w posiadaniu spółki – córki Orkli Press Polska – Presspublica Holding Norway, a 49% należało do Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” (od 1 marca 2005 – Przedsiębiorstwa Wydawniczego „Rzeczpospolita” SA). W październiku 2006 udziały Orkli Press Polska zostały przejęte przez spółkę Mecom Poland Holdings S.A. należącą do brytyjskiej Mecom Group.
  21.  
  22. W październiku 2011 roku przedsiębiorca i producent filmowy Grzegorz Hajdarowicz wykupił udziały od Mecom Poland oraz udziały należące do PW Rzeczpospolita (Skarb Państwa), stając się 100% udziałowcem wydawnictwa Presspublica. Wydawnictwo to w styczniu 2017 roku przekształciło się w spółkę akcyjną.
  23.  
  24. W 2020 roku, w ramach obchodów 100-lecia „Rzeczpospolitej” nawiązujących do tytułu wydawanego w latach 1920–1931, ukazał się okolicznościowy numer gazety, natomiast Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek pocztowy.
  25.  
  26. "My dostarczamy informacje - Ty podejmujesz decyzje", to dewiza "Rzeczpospolitej". Staramy się dostarczać ich jak najwięcej, w przystępnej formie, ale bez uproszczeń. Chcemy, aby informacje wybrane z ogromnego strumienia, przekazywane Czytelnikom, były pełne i obiektywne. "Rzeczpospolita" jest gazetą o zasięgu ogólnopolskim, co oznacza, że można ją kupić w całym kraju, tego samego dnia, z niemal identyczną zawartością merytoryczną (dwa wydania pisma opuszczające drukarnię o godzinie 20.00 i 2.00 różnią się co najwyżej w kilku procentach serwisem najświeższych informacji). Jesteśmy więc konkurencyjni dla regionalnej prasy codziennej.
  27.  
  28. Codziennie czyta nas 780.000 osób, gazetę redaguje 250 dziennikarzy i pracowników sekretariatu redakcji, w tym 17 korespondentów zagranicznych i 13 krajowych, korzystamy z 6 agencji prasowych, pracujemy na 325 komputerach, przygotowując codziennie średnio 39 stron gazety, na której produkcję codziennie zyżywa się około 50 ton papieru. "Rzeczpospolita" dostarczana jest do około 50.000 punktów sprzedaży w całym kraju, korzystamy z usług kolporterskich Ruchu i prywatnych firm dystrybutorskich, gazetę codziennie rozwozi po kraju 9 samochodów ciężarowych i 3 samoloty.
  29.  
  30. Struktura:
  31. Ekonomia i rynek
  32. To aktualne informacje ekonomiczne z kraju i ze świata, analiza wydarzeń i zjawisk ekonomicznych. Przewaga informacji nad publicystyką. Specjalistyczne kolumny: rynki - ceny, trendy, prognozy rynków towarowych, przedsiębiorstwa - sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw, finanse - codzienny przegląd wydarzeń na rynku finansowym w Polsce i na świecie, banki - kondycja finansowa banków, tabele kursów, lokaty złotowo-dewizowe, oprocentowanie kredytów bankowych, kursy terminowe walut obcych, informacje o przetargach bonów skarbowych, giełda - notowania z sesji, komentarze maklerów, analizy sytuacji ekonomicznej spółek giełdowych, raporty (dokumentacja) - obszerne materiały na temat gospodarki wybranych krajów, miast w Polsce, a także branż przemysłowych oraz banków, wraz z informacjami praktycznymi (adresy, telefony, kontakty), moje pieniądze - informacje przydatne dla oszczędnych i inwestorów indywidualnych.
  33.  
  34. Prawo Co Dnia
  35. To bieżące informacje prawne, ujednolicone teksty aktów prawnych ukazujące się jeszcze przed ich publikacją w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim, komentarze specjalistów oraz wyspecjalizowane kolumny: podatkowa, prawo zagraniczne, prawo spółek. Stałe cykle tematyczne, np. wszystko o VAT, omówienia orzecznictwa Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, stałe rubryki: "Już obowiązują", "Dziennik Ustaw", "Monitor Polski", "RPO sygnalizuje", "Sejm uchwalił", "Mieszkaniowe dylematy", "Ważne dla samorządu załogi", recenzje publikacji o tematyce prawnej, porady z dziedziny prawa pracy, relacje z procesów polskich i zagranicznych, felietony.
  36.  
  37. Polityka i społeczeństwo
  38. To aktualna informacja polityczna i społeczna, systematyczne relacje z prac parlamentu, rządu, urzędu prezydenta, wszystkich partii politycznych. Naczelna zasada - obiektywizm, zachowanie maksymalnej bezstronności w przedstawianiu faktów. Publicystyka społeczna poruszająca problemy zdrowia, oświaty, wojska. Codzienna kolumna "Analizy, Komentarze, Opinie" zawiera komentarze redakcyjne, teksty autorów obcych, polityków, naukowców, głosy czytelników. Kolumna "Media - Biznes - Reklama" (w każdą środę i piątek) prezentuje problemy komunikacji społecznej, rynek reklam w Polsce i na świecie, reklamę w mediach, środowisko ludzi reklamy. W wydaniach sobotnio-niedzielnych ukazują się także (raz na dwa tygodnie) kolumny: "Styl Życia", "Moda". Natomiast w wydaniu wtorkowym (raz na dwa tygodnie) "Demokracja lokalna i obywatel" oraz "Rynek - Konsumenci".
  39.  
  40. Świat
  41. To codzienny, pełny przegląd wydarzeń światowych, analizy i komentarze autorów polskich i zagranicznych (największa w prasie polskiej sieć korespondentów zagranicznych), stale obecna problematyka miejsca Polski na mapie Europy i świata, dylematy polskiej polityki zagranicznej i kwestie związane z Unią Europejską i NATO.
  42.  
  43. Kultura
  44. To bogaty serwis informacyjny o krajowych i zagranicznych wydarzeniach kulturalnych, recenzje nowości książkowych, filmowych, teatralnych i muzycznych, stała obecność w galeriach, muzeach, na aukcjach dzieł sztuki. Przeglądy czasopism kulturalnych i społeczno-kulturalnych. Rozmowy z pisarzami, wydawcami, reżyserami, idolami rocka. Obserwacja nowych form mecenatu i sponsorowania kultury w warunkach gospodarki rynkowej. Programy TV, repertuar kin i teatrów.
  45.  
  46. Nauka i Technika
  47. To najnowsze krajowe i światowe osiągnięcia nauki i techniki, od informatyki, telekomunikacji, motoryzacji po ekologię i medycynę, nowe technologie, rozmowy z uczonymi, konstruktorami, wynalazcami, prezentacja placówek naukowo-badawczych.
  48.  
  49. Sport
  50. To relacje z najważniejszych imprez sportowych w kraju i na świecie, tabele wyników, publicystyka, wywiady, stałe rubryki NBA, NHL.
  51.  
  52. Plus-Minus
  53. To dodatek tygodniowy "Rzeczpospolitej": publicystyka polityczna i kulturalna, eseje historyczne, reportaże, cykle dyskusyjne. Wypowiedzi wybitnych intelektualistów. Stałe felietony, m.in. "Klub oldboyów", "Wicher dziejów" i "Krótka pamięć". Specjalistyczna kolumna książkowa, rankingi bestsellerów, zapowiedzi wydawnicze, sylwetki ludzi książki. Ukazuje się na stronach łososiowych w sobotnio-niedzielnym wydaniu gazety.
  54.  
  55. Rzecz o Książkach
  56. Ukazujacy się w 2 środę miesiąca przegląd nowości wydawniczych, recenzje i rekomendacje, listy bestsellerów, multimedia. Stałe kolumny: czyta - nie czyta, orientacje, wiedzie więcej, rynek, nowe media, przegląd wydawniczy, notowania.
  57.  
  58. Moje Podróże
  59. To cotygodniowy dodatek poświęcony turystyce i rekreacji. Informacje i porady dla turystów i wczasowiczów, charakterystyki regionów turystycznych w kraju i za granicą, relacje z podróży dziennikarzy i czytelników, oferty biur podróży. Ukazuje się w piątki.
  60.  
  61. Moja Kariera
  62. To tematyczny dodatek do "Rzeczpospolitej", ukazuje się w każdą środę. Publikuje artykuły problemowe, komentarze, poszerzone informacje dotyczące m.in. problematyki kadrowej (zarządzanie, polityka płacowa, nowe zawody i specjalizacje), zagadnienia prawne, aktualności rynku pracy. Prezentuje także sylwetki menedżerów i menedżerek, które osiągnęły sukces zawodowy, zapewniając swym firmom stabilny rozwój.
  63.  
  64. Budownictwo i Nieruchomości
  65. To tematyczny dodatek do "Rzeczpospolitej", ukazuje się w poniedziałki. Publikuje ogłoszenia i reklamy oraz poszerzone informacje i komentarze na tematy: nieruchomości - rynek obrotu nieruchomościami, inwestowanie w nieruchomości, mieszkania, powierzchnie biurowe, obiekty przemysłowe, wycena nieruchomości, zagadnienia prawne i finansowe, budownictwo - inwestycje, nowoczesne technologie, surowce i materiały, zagadnienia ustawodawcze i prawne.
  66.  
  67. Moje Prawo
  68. Publikowane w poniedziałek praktyczne informacje dla osób nie znających prawa. Prezentuje w przystępny sposób problematykę prawa, z którą czytelnicy mają do czynienia w różnych sytuacjach życiowych.
  69.  
  70. Moje Auto
  71. Informacje dla zainteresowanych motoryzacją, samochodami i motocyklami. Prezentacje nowych modeli, pojazdy przyszłości, źródła napędu. Poradnik dla wszystkich pragnących wiedzieć, które auta są lepsze, a które gorsze. Bezpieczeństwo na drogach. Ukazuje się co wtorek.
  72.  
  73. Rzecz w Sieci
  74. Informatyka w praktyce (domowa i biurowa), informacje o urządzeniach najnowszej generacji, komputerach, faksach, technice laserowej w kopiowaniu i odtwarzaniu obrazu i dźwięku. Poradnik dla wszystkich korzystających na co dzień z łączności, a więc także z telefonów komórkowych i satelitarnych. Elektronika w codziennym życiu. Ukazuje się w czwartki.
  75.  
  76. Moje Pieniądze
  77. Obszerny praktyczny poradnik dla osób, które pragną zainwestować i pomnożyć zarobione pieniądze oraz zabezpieczyć swoją przyszłość. Ukazuje się w piątki.
  78.  
  79. TeleRzeczpospolita
  80. Czwartkowy dodatek telewizyjny do "Rzeczpospolitej". Porządkuje i systematyzuje program telewizyjny zarówno pod względem układu tematycznego, tygodniowego, jak i wartości poszczególnych audycji. Każdy numer zawiera: szczegółowy program 49 stacji telewizyjnych, recenzje z 100 filmów i wybranych spektakli Teatru TV i filmów dokumentalnych, omówienie ponad 50 najatrakcyjniejszych programów tygodnia, Zbliżenie - sylwetka wybitnego aktora, reżysera, człowieka TV, O nich się mówi - czyli dwie kolumny ciekawostek i plotek z kraju i ze świata, Tydzień kibica oraz specjalne strony poświęcone wideo, fonografii, grom komputerowym. Problemy publicznych i komercyjnych stacji radiowych. TeleRzeczpospolita organizuje raz w roku wśród swoich czytelników plebiscyt "Złota Piątka", na najpopularniejsze postaci kultury polskiej.
  81.  
  82. Dobre - Lepsze - Najlepsze
  83. Cotygodniowy dodatek do "Rzeczpospolitej" wydawany razem z "TeleRzeczpospolitą". Zawiera krótkie rekomendacje najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju i na świecie na najbliższy tydzień - od piątku do czwartku. Są to minirecenzje i omówienia premier filmowych, spektakli teatralnych oraz operowych, koncertów, wystaw, nowości książkowych. Wszystkie informacje wzbogacone są o numery telefonów do kas biletowych, ceny biletów itp. "Dobre - Lepsze - Najlepsze" to unikatowy przewodnik dla czytelnika "Rzeczpospolitej". Ma on służyć przez cały tydzień i ułatwiać podejmowanie decyzji, w których wydarzeniach kulturalnych warto uczestniczyć.
  84.  
  85. Magazyn "Rzeczpospolitej"
  86. Ukazuje się w piątek. Kontynuuje wątki tematyczne gazety, wzbogacając je i poszerzając o tematy dotyczące różnych form spędzenia wolnego czasu. Ponadto stałe felietony, rozmowy z osobistościami życia społecznego, fotoreportaże, krzyżówka z nagrodami.
  87.  
  88. ===
  89. Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” – ogólnopolski dziennik specjalistyczny poświęcony gospodarce, giełdzie papierów wartościowych i rynkowi kapitałowemu wydawany przez spółkę Presspublica. Pierwszy numer gazety ukazał się 15 lutego 1994 roku.
  90.  
  91. W codziennych wydaniach prezentowane są analizy specjalistów giełdowych, notowania i prognozy. Gazeta ma też swój portal internetowy prezentujący m.in. na bieżąco informacje o notowaniach na warszawskiej giełdzie oraz Forum Parkietu będące największym polskim forum internetowym poświęconym inwestycjom w akcje na WGPW.
  92.  
  93. Gazeta organizuje Mistrzostwa Polski Inwestorów Giełdowych „Parkiet Challenge”. Co roku rozdaje też swoje nagrody „Byki i Niedźwiedzie”, które przyznaje wyróżniającym się spółkom giełdowym, osobom związanym z giełdą oraz instytucjom rynku kapitałowego. Kilka razy w roku wydaje almanachy spółek notowanych na parkietach warszawskiej giełdy.
  94.  
  95. Gazeta Giełdy i Inwestorów „Parkiet” już od ponad 25 lat jest jedynym dziennikiem ogólnopolskim specjalizującym się tak szeroko w tematyce rynku kapitałowego i zagadnieniach gospodarczo-finansowych. Codziennie dostarczamy najważniejsze informacje dotyczące gospodarki, finansów i rynku kapitałowego, niezbędne dla przedsiębiorców, menedżerów i inwestorów w prowadzeniu interesów i podejmowaniu decyzji finansowych i inwestycyjnych.
  96.  
  97. Dziennikarze „Parkietu” opisują zjawiska, analizują je, prognozują, ale i edukują Czytelników. Dzięki tym działaniom „Parkiet” to nie tylko kompleksowy dziennik, ale platforma wymiany opinii Ludzi Rynku.
  98.  
  99. ===
  100. Życie Warszawy – dziennik ukazujący się w Warszawie od 15 października 1944. Gazeta powstała, według jednych źródeł - z inicjatywy Polskiej Partii Robotniczej, zaś według innych - z inicjatywy Mariana Spychalskiego, pierwszego prezydenta Warszawy. Nakład pierwszego numeru wyniósł 1.500 egz. "Życie Warszawy" było, obok "Trybuny Ludu", jednym z najbardziej opiniotwórczych dzienników w PRL.
  101.  
  102. Gazeta powstała, według jednych źródeł – z inicjatywy Polskiej Partii Robotniczej, zaś według innych – z inicjatywy Mariana Spychalskiego, pierwszego powojennego prezydenta Warszawy. „Życie Warszawy” było, obok „Trybuny Ludu”, jednym z opiniotwórczych dzienników w PRL. Nazwa gazety miała informować Polskę i świat, że Warszawa żyje.
  103.  
  104. Pierwszy numer gazety w niewielkim nakładzie (1,5 tys., według innego źródła 3 tys. egz.) ukazał się 15 października 1944 na Pradze. „Życie Warszawy” drukowano w drukarni znajdującej się w budynku zakładu wychowawczego braci albertynów przy ul. Grochowskiej 194. Po wyczerpaniu się niewielkiego zapasu papieru, gazetę drukowano na papierze pakowym z zakładów Wedla. W budynku drukarni nie było szyb, elektryczności i wody. Ręczny skład gazety o formacie 34 x 24 cm zajmował 11 godzin. Z powodu braku elektryczności pierwszy numer wydrukowano na maszynie pedałowej o napędzie nożnym. Drukarnia pracowała pod ostrzałem artyleryjskim. Wiosną 1945 druk przeniesiono do Domu Prasy przy ul. Marszałkowskiej 3/5.
  105.  
  106. W sprawozdawczości wykazywano wychodzenie dziennika od 17 stycznia 1945, od dnia wejścia do miasta wojsk ZSRR. W 1946 roku zaczął wychodzić dodatek popołudniowy „Życie Warszawy. Wieczór”, przekształcony od 14. numeru w oddzielne pismo „Wieczór Warszawy”.
  107.  
  108. W pierwszych latach wydawcą gazety była Spółdzielnia Wydawniczo-Oświatowa „Czytelnik”. Nakłady gazety wynosiły wówczas ok. 167 tys. egz. Po przekształceniu Czytelnika w wydawnictwo książkowe w 1951 r. dziennik „Życie Warszawy” był wydawany przez RSW „Prasa”.
  109.  
  110. W czasie stanu wojennego edycja dziennika została zawieszona, wznowiona od 16 stycznia 1982. Od 1991 gazeta była wydawana przez spółkę Życie Press należącą do sardyńskiego biznesmena Nicola Grauso. Od 2000 roku wydawcą gazety Domem Prasowym kierował Michał Sołowow, kielecki biznesmen, wydawca lokalnej prasy: Echo Dnia i Słowo Ludu. Życie Warszawy było na początku lat 2000. jedynym dziennikiem nie należącym do dużej grupy medialnej.
  111.  
  112. Później dziennik należał do polskiego biznesmena Zbigniewa Jakubasa. W maju 2006 dyrektorem Domu Prasowego został Jacek Podsiadły. W sierpniu 2007 została sprzedana przez spółkę Dom Prasowy Sp. z o.o. Presspublice – wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”.
  113.  
  114. Życie Warszawy ukazuje się sześć razy w tygodniu na terenie stolicy i całego Mazowsza. Jesteśmy świetnie poinformowanym, opiniotwórczym dziennikiem. W każdym wydaniu gazety nasi Czytelnicy znajdują dogłębne analizy i komentarze znanych publicystów. Prezentujemy pełen zakres informacji ogólnopolskich i regionalnych. Gwarantujemy ciekawe wywiady z najbardziej wpływowymi ludźmi w Polsce.
  115.  
  116. Codziennie publikujemy też bogaty, 20-stronicowy dodatek warszawski, zawierający wszystkie niezbędne i ciekawe informacje na temat funkcjonowania stolicy, jej władz oraz opisujący sprawy mieszkańców.
  117.  
  118. W piątki i soboty Czytelnicy Życia Warszawy otrzymują wydanie magazynowe dziennika z tekstami, podsumowującymi najważniejsze wydarzenia tygodnia i opisujące ludzi, którzy je kreowali.
  119.  
  120. Jak z najlepszej strony pokazać się przyszłemu pracodawcy, gdzie i za ile kupić ładne mieszkanie i jak je gustownie umeblować to tylko niektóre porady, jakie czytelnicy mogą znaleźć w dodatkach wydawanych przez "Życie Warszawy". Mamy ich kilkanaście, co stawia nas w ścisłej czołówce na rynku prasowym.
  121.  
  122. "Witryna"
  123. W niej Czytelnik dostanie sporą dawkę informacji handlowych, nowości rynkowych, porad Federacji Konsumentów. Z takim informatorem z powodzeniem można się wybrać po zakupy, są tu bowiem adresy sklepów oferujących towary z wyprzedaży. Gospodynie domowe mają stały kącik kulinarny, a ci, którzy chcą dobrze wyglądać rubrykę z nowościami kosmetycznymi i z najnowszymi tendencjami w modzie.
  124.  
  125. "Sport" w poniedziałek
  126. Informuje o najważniejszych sportowych wydarzeniach weekendowych. W cyklu o co w tym chodzi przybliżamy dyscypliny mniej popularne, takie jak chodzenie po skałkach, bieg na orientację czy paintball. Co tydzień prezentowana jest sylwetka znanego sportowca. Jako jedyny dziennik publikujemy sprawozdania z rozgrywek IV ligi i ligi okręgowej.
  127.  
  128. "Praca" w poniedziałek
  129. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, co robić po studiach i jaki kierunek wybrać, by w przyszłości bez problemów znaleźć dobrą pracę. W tym dodatku porady praktyczne znajdą studenci, osoby poszukujące pracy, pracownicy małych i dużych firm. Można tu znaleźć porady prawne, czyli jakie są obowiązki pracownika, a jakie pracodawcy. Jakie prawa przysługują kobiecie w ciąży, a jakie zwalnianemu właśnie z pracy. Dużo miejsca poświęcamy także zagadnieniom psychologicznym. Informujemy np., jak sobie radzić ze stresem, jak zwiększyć efektywność pracy czy jak przetrwać pierwsze, najtrudniejsze dni w nowej firmie. Bezrobotni mogą też liczyć na ogłoszenia o pracy.
  130.  
  131. "Mieszkać" we wtorek
  132. Umeblowanie nowego mieszkania to często problem nie mniejszy niż zmiana starych, nieatrakcyjnych już mebli na funkcjonalne i nowoczesne. Chcemy mieszkać ładnie i wygodnie. Czy w kuchni postawić stół, czy może jednak zdecydować się na blat. Kiedy wybrać tapety, a kiedy ściany po prostu malować. Nie brakuje też przykładowych aranżacji wnętrz czy porad architektów.
  133.  
  134. "Kierowca" w środę
  135. Najchętniej czytany przez zmotoryzowanych. Za ile kupić używany samochód, jakie są nowości motoryzacyjne na rynku. Co tydzień też, w porozumieniu z agencją detektywistyczną Krzysztofa Rutkowskiego, publikujemy numery skradzionych aut. Powodzeniem cieszą się też opisy najbardziej niebezpiecznych odcinków dróg i skrzyżowań w Warszawie i w całym kraju. Nie brakuje adresów salonów samochodowych, punktów usługowych czy stacji benzynowych.
  136.  
  137. "Turysta" i "Monitor" w czwartek
  138. Gdzie wyjechać na urlop, jak dotrzeć do najbardziej atrakcyjnych zakątków Polski i świata. Z jakim biurem najbezpieczniej podróżować i o co zadbać przed wyjazdem. W tym dodatku dziennikarze opowiadają też o swoich podróżach. W "Monitorze" zainteresowani tematyką zamówień publicznych znajdą sporo informacji o przepisach prawnych, inicjatywach gospodarczych i samorządowych na terenie Mazowsza. W drukowanym okresowo dodatku "Gmina" nasi dziennikarze prezentują gminy woj. mazowieckiego, ich mieszkańców i inicjatywy samorządowe.
  139.  
  140. "Budować" w piątek
  141. Jak bezpiecznie kupić mieszkanie, by nie zostać oszukanym, na co zwracać uwagę przy zawieraniu umowy. Ile kosztuje działka w centrum stolicy i gdzie modnie jest zamieszkać. To tylko niektóre zagadnienia poruszane w "Budować". Czytelnicy znajdą też sporo informacji o nowych inwestycjach w mieście biurowych i mieszkaniowych.
  142.  
  143. "Telewidz" i "Przewodnik" w piątek
  144. Tu Czytelnicy znajdą najpotrzebniejsze informacje na weekend. Dziennikarze podpowiadają, jak miło spędzić wolne dni. W "Telewidzu", oprócz programu 44 stacji telewizyjnych, znaleźć można omówienia najlepszych filmów. "Przewodnik" zawiera nie tylko ofertę kin, teatrów, galerii i muzeów. Wiele ciekawych tekstów poświęconych jest muzyce młodzieżowej. Są też wskazówki, gdzie w stolicy można zabawić się w wekeend.
  145.  
  146. "Zdrowie"
  147. Raz w miesiącu można sprawdzić, czy wiemy wszystko o zdrowym odżywianiu albo wychowywaniu dziecka. Jak jeść, żeby nie przytyć, jakie produkty zawierają najwięcej składników odżywczych, kiedy i jak się leczyć domowymi sposobami. Znaleźć tu można również informacje na temat nowości medycznych i kosmetycznych.
  148.  
  149. ===
  150. Sport – ogólnopolski dziennik o tematyce sportowej ukazujący się w Katowicach od 1945 roku. W latach 2008–2017 wydawcą tytułu był Ringier Axel Springer Polska. Od sierpnia 2017 roku do grudnia 2020 wydawcą gazety była firma Whizz (Grupa Murapol). Od 1 stycznia 2021 wydawcą gazety jest Presspublica. Dodatkowo we wtorki ukazuje się tytuł "Sport - region" opisujący lokalne wydarzenia sportowe z regionu województwa śląskiego i małopolskiego, nawiązujący do nieistniejącego już tytułu "Sport Śląski".
  151.  
  152. Sport to regionalny dziennik sportowy wydawany w Katowicach, który istnieje na rynku nieprzerwanie od ponad 75 lat. Gazeta dociera do ogromnej rzeszy czytelników w województwach - śląskim, opolskim, dolnośląskim, małopolskim, świętokrzyskim, lubuskim, wielkopolskim oraz pomorskim i zachodniopomorskim.
  153.  
  154. Na łamach Sportu prezentowane są informacje o ważnych wydarzeniach sportowych, opisy spotkań piłkarskich i newsy z lig zagranicznych, ale tytuł bardziej szczegółowo niż gazety ogólnopolskie przedstawia lokalne zespoły sportowe i relacje z zawodów odbywających się w regionach, w których ukazuje się gazeta.
  155.  
  156. ===
  157. Przekrój – polskie czasopismo społeczno-kulturalne wydawany od 1945 roku w Krakowie (w latach 2002–2009 w Warszawie) jako tygodnik.
  158.  
  159. Założony przez Mariana Eilego, który był redaktorem naczelnym pisma przez 24 lata. Pierwszy numer ukazał się 15 kwietnia 1945 roku. W 561 numerze wydanym 8 stycznia 1956 roku pojawiła się krzyżówka. W połowie lat 70. tygodnik osiągał rekordowe nakłady ponad 700 tys. egzemplarzy.
  160.  
  161. Do 2002 był wydawany w Krakowie. Następnie, po zakupie tytułu przez szwajcarski koncern Edipresse Polska, siedzibę przeniesiono do Warszawy. Po przeniesieniu redakcji do Warszawy i zmianie zespołu redakcyjnego „Przekrój” zmienił swój styl, a większość stałych współpracowników zrezygnowała ze współpracy. 27 sierpnia 2009 roku wydawnictwo Edipresse poinformowało o sprzedaży tygodnika „Przekrój” Grzegorzowi Hajdarowiczowi. Od 1 lipca 2011 roku redakcja ma siedzibę ponownie w Krakowie (w części miasta Zabłocie), w Warszawie pozostaje tylko jej część.
  162.  
  163. Tytuł ukazuje się w czwartki. Kilka razy do roku ukazuje się w formie numerów tematycznych – główne motywy z roku 2006 to m.in.: czarno-biały, wielkie pieniądze, ekologia. Redakcja przygotowuje również numery w formacie XXL i naukowy "Przekrój Nauki". W 2007 roku tygodnik gruntownie przebudował swoją szatę oraz kolejność działów, zrezygnowano również z "ostatniej strony", która była cechą charakterystyczną tygodnika od czasu powstania w 1945 roku.
  164.  
  165. Od 2005 roku redakcja przyznaje nagrodę "Fenomen Przekroju", mającą co roku wskazywać osoby i zdarzenia z roku poprzedniego uznane za najbardziej fenomenalne.
  166.  
  167. Co robisz, jeśli chcesz wiedzieć, co jest ważne, a co tylko niepoważne? Sięgasz po "Przekrój". Co robisz, gdy chcesz zobaczyć najlepsze zdjęcia z ostatnich wydarzeń? Oglądasz "Przekrój". Co robisz, jeśli chcesz dowiedzieć się, kim są najważniejsze postacie biznesu, kultury, sportu, polityki? Kupujesz "Przekrój". Co robisz, gdy chcesz poznać najnowsze trendy światowej sztuki? Wybierasz "Przekrój". Co robisz, kiedy nie wiesz, co przeczytać, co zobaczyć, czego słuchać? Zaglądasz do "Przekroju". Co robisz, gdy szukasz uśmiechu, dowcipu, ironii? Znajdujesz w "Przekroju". I tak co czwartek.
  168.  
  169. "Przekrój" kierujemy przede wszystkim do ludzi młodych, chociaż wiek czytelnika nie jest dla nas fetyszem. Tydzień w tydzień, opisując i prezentując wydarzenia oraz ludzi, którzy są ich bohaterami, pokazujemy, jaki jest dzisiejszy świat we wszystkich wymiarach - jednostkowym i społecznym, dramatycznym i budzącym nadzieję, smutnym i wesołym, mądrym i głupim.
  170.  
  171. Dajemy czytelnikom fakty w słowach i obrazach. Opinie zaś poprzez dobór materiałów i sposób ich prezentacji. Czasem nazywamy rzeczy po imieniu, a czasem po prostu nie piszemy nic.
  172.  
  173. ===
  174. Uważam Rze. Inaczej Pisane – tygodnik społeczno-polityczny wydawany od 2011 w Warszawie. Redaktorem naczelnym od listopada 2015 jest Paweł Jabłoński. Czasopismo tworzone jest we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita”.
  175.  
  176. Początkowo „Uważam Rze” zamierzone było jako magazyn zawierający przedruki najlepszych tekstów publicystycznych tygodnia z „Rzeczpospolitej”. David Montgomery, szef amerykańskiego Mecomu (współudziałowca akcji „Rzeczpospolitej”) zaakceptował pomysł wydania tygodnika w połowie 2010 roku, kiedy do prac nad nim ściągnięto Stanisława Janeckiego, byłego redaktora naczelnego tygodnika „Wprost”. Nazwę „Uważam Rze” wymyślił Radosław Dobrzyński, a w kampanii promocyjnej pisma wykorzystano wielkie billboardy przedstawiające czołowych felietonistów i dziennikarzy. Kampania sugerowała, że głos zabierają osoby kneblowane przez tzw. mainstreamowe media w rodzaju „Gazety Wyborczej” oraz „Wprost”.
  177.  
  178. Każdy numer pisma zawiera działy: Peryskop, Temat Tygodnia, Kraj, Kultura, Opinie i Historia, Świat, Biznes, Życie i Nauka, Media, Podwieczorek. W czasopiśmie ukazują się również wywiady Bogusława Chraboty z postaciami polskiego życia publicznego.
  179.  
  180. "Uważam Rze. Inaczej pisane" - to z jednej strony oferta dla tych, którzy lubią czytać, poszukują ciekawych, pisanych przez najlepszych dziennikarzy, pogłębionych materiałów z wielu dziedzin: m.in. polityki, wiadomości ze świata, kultury, nauki i techniki, stylu życia czy biznesu. Z drugiej strony to głos w debacie publicznej o najważniejszych wydarzeniach, które nas otaczają. Głos konserwatywno-liberalny, ale równie uprawniony jak ten liberalno-lewicowy, dominujący w innych tygodnikach opinii.
  181.  
  182. W tygodniku znajdują się teksty znanych publicystów m.in.: Bogusława Chraboty, Michała Szułdrzyńskiego, Marcina Piaseckiego, Jacka Nizinkiewicza, Tomasza Pietrygi, Anny Wojdy, Roberta Mazurka i Igora Zalewskiego.
  183.  
  184. ===
  185. Bloomberg Businessweek Polska − polski tygodnik ekonomiczno-biznesowy, wydawany od 2011 roku przez spółkę Presspublica. Do października 2012 roku wydawany był przez Platformę Mediową Point Group.
  186.  
  187. „Bloomberg Businessweek Polska" to polska edycja najbardziej wpływowego magazynu ekonomicznego na świecie. W kręgach menadżerów, biznesmenów i osób zainteresowanych szeroko pojętą ekonomią i rynkiem cieszy się niekwestionowaną marką. W ciekawy i nowatorski graficznie, a zarazem prosty i przystępny językowo sposób tłumaczy wszystkie, nawet najbardziej skomplikowane zjawiska istotne dla gospodarki. Zarówno te istotne z punktu widzenia małej firmy, jak i krajowych i globalnych gigantów.
  188.  
  189. Za zawartość merytoryczną pisma odpowiada największy w tej części Europy newsroom biznesowy złożony z dziennikarzy „Bloomberg Businessweek Polska" oraz działu ekonomicznego dziennika „Rzeczpospolita".
  190.  
  191. Jesteśmy po to, by pomagać i rozumieć wszystkie procesy i mechanizmy rządzące współczesnym rynkiem i dostarczać na ich temat wiedzę. Nie mamy w redakcji szklanej kuli, ale pewne zdarzenia już przewidzieliśmy, a inne umiemy i będziemy odkrywać.
  192.  
  193. ===
  194. Sukces – pierwszy w Polsce po transformacji ustrojowej z 1989 wysokonakładowy magazyn (miesięcznik), wydawany przez prywatną spółkę Inter-media. Twórcami Sukcesu była czwórka szkolnych przyjaciół: Joanna i Ryszard Stolarscy, Tadeusz Helwich i Wojciech Mittelstaedt. Pierwszy numer ukazał się 29 kwietnia 1990 w nakładzie 100 000 egz. Poziom edytorski czasopisma wyraźnie przewyższał istniejące wtedy na rynku tytuły. Motto pisma brzmiało Magazyn nie tylko dla Panów. Po 2000 właścicielem Sukcesu był Zbigniew Jakubas, a wydawała go spółka Mulitco Press. Później przejęła go spółka Wydawnictwo Przekrój, od 2012 spółka Presspublica.
  195.  
  196. Pierwszym redaktorem naczelnym był Wojciech Mittelstaedt. W latach 1998–2000 funkcję redaktora naczelnego pełnił Krzysztof Bochus. Od 2006 do kwietnia 2010 funkcję redaktora naczelnego pisma pełniła Barbara Stanisławczyk. Tę funkcję pełnili następnie Artur Rumianek i od maja 2010 Agata Daniluk. Od listopada 2011 do lipca 2013 redaktorem naczelnym był Bartosz Węglarczyk. Obecnie redaktorem naczelnym jest Cezary Szymanek, który jest również redaktorem naczelnym tygodnika Bloomberg Businessweek Polska.
  197.  
  198. Miesięcznik "Sukces" to magazyn ludzi wyjątkowych. Zależy nam na prezentowaniu postaci ciekawych, odgrywających istotną rolę w życiu społecznym. Takich, którzy czując misję realizują ważne cele.
  199.  
  200. To co miesiąc 128 stron w eleganckiej szacie o ludziach, którzy odnieśli sukces w biznesie, polityce, sporcie, kulturze i nauce. Kim są, jak do tego doszli i jaką cenę za to zapłacili.
  201.  
  202. ===
  203. „Uważam Rze Historia” – miesięcznik historyczny wydawany od 2012 w Warszawie przez spółkę Presspublica.
  204.  
  205. Redaktorem naczelnym był do listopada 2015 roku Piotr Zychowicz, obecnie redaktorem naczelnym jest Paweł Łepkowski. Pierwszy numer pisma ukazał się w nakładzie 60 tys. egzemplarzy, ale z powodu nadspodziewanie dużego zainteresowania wydawca dodrukował dodatkowe 59 tys. Trzeci numer miesięcznika ukazał się w nakładzie 143 tys. egz.
  206.  
  207. Obecnie publikują Piotr Bożejewicz, Grzegorz Braun, Robert Cheda, Michał Gołkowski, Sylwia Grzegorzewska, Paweł Łepkowski, Andrzej Matowski, Lech Mażewski, Jakub Mikołajczuk, Agnieszka Niemojewska, Leszek Nowak, Leszek Pietrzak, Aleksander Piński, Robert Przybylski, Konrad Szelest, Tomasz Teluk, Andrzej Urbański, Jakub Woziński i inni.
  208.  
  209. Miesięcznik posiada reprodukcje starych fotografii i obrazów oraz litografie i mapy. Od numeru 23 zmieniła się szata graficzna czasopisma, a od numeru 30 z czasopismem współpracuje portal historyczny historycy.org. Gazeta posiada własną stronę internetową i profil na portalu społecznościowym Facebook.
  210.  
  211. Uważam Rze Historia jest wiodącym na polskim rynku wydawniczym czasopismem popularno naukowym o profilu historycznym. Jego kompozycja strukturalna, układ artykułów i wybór ilustracji opiera się na najlepszych wzorach amerykańskich i angielskich magazynów historycznych takich jak History Today, British Heritage czy Smithsonian.
  212.  
  213. Najnowszą specjalnością naszego miesięcznika są numery o częściowo monograficznym charakterze, w których skupiamy się wielowątkowo na wydarzeniach lub postaciach, które odcisnęły swoje piętno w dziejach świata. Redakcja współpracuje ze stałym zespołem autorów o liczących się nazwiskach w dyscyplinie historycznej i cenionych na całym rynku prasowym. Jesteśmy także otwarci na młode talenty, którym zapewniamy debiut publicystyczny i rozwój na łamach naszego pisma.
  214.  
  215. Wraz z ewolucją tej gazety rośnie jej stała i oddana grupa sympatyków. Wzrost sprzedaży i zainteresowania poszczególnymi numerami Uważam Rze Historia z miesiąca na miesiąc pozwala nam wyznaczyć sobie za cel zdobycie pozycji najpoczytniejszego periodyku o charakterze historycznym na polskim rynku prasowym.
Add Comment
Please, Sign In to add comment