Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Oct 20th, 2019
136
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 9.32 KB | None | 0 0
  1. Emad kasutavad rinnapiima koguse suurendamiseks retseptiga maoravimit, mille ravimiamet on rangelt ära keelanud
  2.  
  3. Pere ja Kodu
  4.  
  5. Toimetas Kerttu Jänese
  6.  
  7.  
  8. "Imetamisnõustaja andis mulle allkirjastamiseks paberi, milles nõustun ravimit omal vastutusel võtma," kirjeldab toimetusega ühendust võtnud ema. "Edasi lubas ta ise ära korraldada, et arst kirjutab mulle sellele ravimile digiretsepti, minu mureks on vaid apteeki minna ja ravim välja osta, mida ma ka tegin. Ühtegi arsti mina isiklikult ei kohanud."
  9.  
  10. Kolmenädalse beebi ema kirjutab: "Sünnitasin kolm nädalat tagasi ja sellest ajast olen võidelnud, et last korralikult rinnale saada – mul on piima vähe ja tütreke ei saa sellest kuidagi söönuks, aina nutab rinnal. Kohe sünnitusmajas suhtlesin imetamisnõustajaga ja olen seda jätkanud ka pärast kojusaamist. Imetamisnõustaja on kogu selle aja mulle toeks olnud ja oleme proovinud erinevaid võtteid – lapse imemisvõte on korras, joon imetava ema teed ja apteegitilliteed. Proovinud olen ka Maria kapsleid ja söön halvaad, mis kõik peaks rinnapiima tootmist soodustama.
  11.  
  12. Kui kõik traditsioonilised vahendid said proovitud, tuli mu imetamisnõustaja aga välja pakkumisega, et on veel üks võimalus, mida võiksin proovida – võtta domperidooni sisaldavat ravimit, mis aitab piima juurde toota. Alguses sain aru, et imetavatele emadele ongi loodud rinnapiima soodustav ravim, kuid nõustajat edasi kuulates selgus hoopis, et tegemist on maoravimiga, mis on mõeldud tugeva iivelduse ja oksendamise raviks. Ravimi kõrvalmõjuna suureneb rinnapiima eritus. Olin veidi kahtlev, kuid kuna imetamisnõustaja mulle seda soovitas kui täiesti ohutut alternatiivi, siis ütlesin, et olen valmis proovima. Mu imetamisnõustaja oli mulle alati väga meeldiva ja targa mulje jätnud, ta süvenes mu imetamismuredesse väga põhjalikult.
  13.  
  14. Allkiri: ainult omal vastutusel
  15. Imetamisnõustaja andis mulle allkirjastamiseks paberi, milles nõustun ravimit omal vastutusel võtma. See pani mind esimest korda veidi muretsema, kuid andsin siiski allkirja. Edasi lubas imetamisnõustaja ise ära korraldada, et arst kirjutab mulle sellele ravimile digiretsepti, minu mureks on vaid apteeki minna ja ravim välja osta, mida ma ka tegin. Ühtegi arsti mina isiklikult ei kohanud.
  16.  
  17. Ravimiga koju jõudes hakkasin kohe infolehelt selle kohta lähemalt uurima. Minu ehmatuseks on infolehel kirjas: Ei ole soovitatav rinnaga toitvatele naistele! Rinnapiimast on leitud vähene kogus domperidooni. Domperidoon võib põhjustada soovimatuid kõrvaltoimeid rinnapiimatoidul oleva lapse südamele. Helistasin oma imetamisnõustajale, et asja täpsustada ning tema kinnitas, et see risk südamele pidi olema vaid enneaegsetel lastel ja seetõttu enneaegsete laste emadele nad seda ravimit ka ei soovita. Mind see selgitus piisavalt ei veennud – selsamal momendil otsustasin, et mina oma lapse tervisega igatahes ei riski!
  18.  
  19. Uurisin Facebooki gruppidest veel teistegi emade kogemusi ja minu üllatuseks leidub väga palju naisi, kes söövad neid tablette! Ühest foorumist lugesin, et osad nõustajad soovitavad naistel süüa tablette rohkem, kui ravimi infolehel soovituslik kogus, ja kogu imetamise perioodi. Minule soovitati seda proovida esialgu lühiajaliselt ja soovitud tulemuse saabudes ravimi kogust järjest vähendada.
  20.  
  21. Olen täiesti šokis – kuidas pakutakse emadele ravimit, mida ei ole soovitav imetamise ajal võtta? Kuidas emad saavad oma laste tervisega riskida? Või kui see on beebidele ohutu, siis miks väidab ravimi infoleht hoopis midagi muud?" kirjutab kolmenädalase beebi ema (kirjutaja on toimetusele teada).
  22.  
  23. Ravimiamet keelab rangelt
  24.  
  25. Ravimiameti ohutusjärelvalvebüroo juhataja Maia Uusküla kinnitab Perele ja Kodule, et domperidooni ei ole lubatud kasutada selleks, et rinnapiima teket soodustada. „Ohtlike kõrvaltoimete tõttu – tõsised südame rütmihäired ja südame äkksurm – on lubatud ravimit kasutada ainult iivelduse ja oksendamise raviks ning ka sellel näidustusel mitte kauem kui üks nädal,“ ütleb ta. „Rinnaga toidetavate vastsündinute kohta on vähe andmeid, kuid teada on, et domperidoon imendub vähesel määral rinnapiima. Seega on võimalus, et ravimi jäägid rinnapiimas kahjustavad vastsündinu tervist.“
  26.  
  27. Uusküla paneb südamele, et patsiendile saab ravimit määrata ja soovitada ainult arst, kes hindab naise tervislikku seisundit ja võimalikke riske. „Imetamisnõustajal retseptiravimeid õigus soovitada ei ole. Naistekliinikud tagavad kättesaadava imetamisnõustamise kõikidele imetavatele emadele, luues selleks erinevaid võimalusi – veebinõustamine, imetamisnõustajate vastuvõtud, nõuandetelefon. Imetamisnõustamise käigus soovitatakse ka apteegis müüdavaid käsimüügiravimeid.“
  28.  
  29. Nõustaja ei tohi retsepti organiseerida
  30.  
  31. Perearst dr Karmen Joller rõhutab, et üldine praktika näeb ette, et ravimeid kasutatakse vaid ettenähtud näidustustel. Ta möönab, et erandkorras võib arst kasutada ravimeid ka ravimi infolehes mittemainitud näidustustel, kui selleks on olemas selge põhjendus. Näiteks kui mingil põhjusel ei saa kasutada mitte ühtegi muud meetodit patsiendi aitamiseks ja on näiteks teada, et ravimil võib olla patsiendi jaoks soodne kõrvaltoime. „Kõige selle juures peab arst hoolega kaaluma kasu-riski suhet, veenduma, et patsiendile ja antud juhul ka beebile avalduvad riskid on väiksemad kui ravimist saadav kasu. Teaduslikud tõendid domperidooni piimaeritust suurendava mõju kohta on väga tagasihoidlikud, pigem võiks öelda, et need puuduvad.“
  32.  
  33. Dr Joller peab lubamatuks praktikat, kus imetamisnõustaja "organiseerib" arsti retsepti. Domperidooni on temagi oma praktikas kunagi ühel korral sel näidustusel kasutanud – imetava ema tungival soovil. „Ravimi võtmine tuli katkestada emal tekkinud kõrvaltoimete tõttu ja rohkem ei ole ma seda määranud. Seni oleme ikka muul moel lapse rinna otsa saanud. Ja on olukordi, kus laps jääbki pudelitoidule – kui ikka kõik variandid on ära proovitud, ei tasu emal end sellises olukorras ülearu süüdi tunda. Olen kohanud mitmeid emasid, kes on suures stressis ja kurvameelsed, kuna nad vaatamata pingutustele ei suuda oma last rinnaga toita. Juba selline muretsemine ja pinge ise võivad rinnapiima hulka vähendada. Püüan neid emasid rahustada, sest tänapäeval laps ju nälga ei jää.“
  34.  
  35. Lääne-Tallinna Keskhaigla naistekliiniku juhataja dr Piret Veerus ütleb, et antud ravimit on laktatsiooni (piima eritumise) suurendamiseks kasutatud lühiajaliselt eriolukorras, ja seda just näiteks enneaegse sünnituse korral. „Ravimit välja kirjutades tuleb arvestada mitmete kõrvaltoimete ja vastunäidustustega. Ravimi ohutus rinnaga toitmise ajal ei ole tõestatud ja seetõttu see paljudes riikides laktatsiooni suurendamiseks lubatud pole.“
  36.  
  37. See ei ole imerohi
  38.  
  39. Ida-Tallinna Keskhaigla imetamise nõustamise juhi Marge Põldma sõnul kasutati ITK imetamise kabinetis domperidooni üle kümne aasta. „Kuigi osad uurijad on väitnud, et domperidoonil ei ole positiivset efekti, nägime oma töös, et domperidoonravi saavad imetavad emad said kiiremini vähendada segutoidu koguseid, kui nende lapsed olid kombineeritud toitmisel,“ põhjendab ta. „Domperidooni peaks soovitama vaid vastava ettevalmistuse ja kogemusega imetamisnõustaja. Meeskonda kuulub kindlasti ka laste-, pere- või naistearst.“
  40.  
  41. Ta rõhutab, et tegemist ei ole imerohuga, mis aitaks kiiresti ja ilma vaevata rinnapiima koguseid tõsta. Enne tuleks alati kasutada võtteid, mis aitaksid piimakoguseid loomulikul viisil tõsta: sagedam imetamine, lapse õige imemistehnika, peale imetamist rinna täiendav pumpamine, taimsed vahendid nagu apteegitill, lambalääts jne.
  42.  
  43. „Igasuguste ravimite kasutamise puhul imetava ema poolt tuleb alati kaaluda, kas saame ravimist suuremat kasu kui põhjustame võimalikku terviseriski emale või lapsele. Teades domperidooni kõrvaltoimeid tuleb enne selle ravimi kasutuselevõttu alati veenduda, et puuduvad vastunäidustused – südame-veresoonkonnahaigused või nende riskitegurid, neeru- ja maksahaigused, mõningate ravimite tarvitamine jne. Ebasoovitavate kõrvaltoimete ilmnedes tuleb ravimi võtmine lõpetada ja nendest teatada,“ ütleb Põldma.
  44.  
  45. Erinevad hinnangud riskidele
  46.  
  47. Eesti Ravimiameti käesoleval aastal välja antud ravimi ohutusalane teabekiri lubab domperidooni imetavate emade ravis kasutada kuni üks nädal, seejuures rõhutades, et rinnapiima teke on domperidooni soovimatu kõrvaltoime ning kasutus rinnapiima tootmise stimuleerimise eesmärgil ei ole lubatud!
  48.  
  49. Põldma hinnangul aga domperidooni kohta tehtud uuringutest tegelikult ei selgu, et seda ravimit saanud imetavate emade lastel oleks esinenud tervisehäireid. „Seda on kasutatud ka imikute refluksi ravis, kuna see kiirendab mao tühjenemist, aktiviseerides mao-sooletrakti. Emade kaebuseks on olnud enamasti suukuivus. Ravimiameti poolt koostatud domperidooni kasutamise eest hoiatavad ohutusalased teabekirjad toetuvad siinkohal allikatele, kus on käsitletud vanemaealist koormatud anamneesiga patsienti ja käsitlemata on jäetud kõrvaltoimet uurivad artiklid. Eeskujuks on võetud USA Toidu- ja Ravimiameti (FDA) seisukohad, mis on keelanud domperidooni kasutuse igasugusel eesmärgil.“
  50.  
  51. Põldma viitab, et samas on paljudes kõrgetasemelise meditsiinisüsteemiga riikides pikajaaline ja edukas domperidooni kasutuskogemus, näiteks Kanadas ja Austraalias.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement