Guest User

Untitled

a guest
Nov 24th, 2017
50
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 2.23 KB | None | 0 0
  1. Pionierzy powojennej Legnicy, którzy przystąpili w <b>maju 1945 r.</b> do zapewnienia normalnego funkcjonowania miasta w nowej rzeczywistości, zastali w bazie tramwajowej przy ul. Wrocławskiej pustki. Tuż przed spodziewanym nadejściem Sowietów, w ostatnich dniach <b>stycznia 1945 r.</b> Niemcy przewrócili tramwaje na ulicach, tworząc z nich barykady. Żołnierze radzieccy, zdobywając miasto bez walki, zajęli na długo wszystkie urządzenia komunalne, w tym niezbędną tramwajarzom elektrownię, a osprzęt zajezdni, jak wielu zakładów, przywłaszczyli jako zdobycz wojenną – <i>trofiejne</i>. Spustoszeń dopełnili też później plądrujący tzw. Ziemie Odzyskane szabrownicy, zjeżdżający tu z całej Polski.
  2.  
  3. Kompletowanie i uruchamianie urządzeń w niezwykle ciężkich warunkach trwało do <b>31 października 1945 r.</b>, Tego dnia, po odblokowaniu przez Sowietów wstępu do lewobrzeżnej części miasta, uroczyście reaktywowano na skróconych odcinkach trzy przedwojenne linie tramwajowe: „1” od dworca kolejowego do ul. Pancernej, „2” od ul. Chojnowskiej do Technikum Spożywczego oraz „3” od dworca do ul. Andersa. Przywracanie pełnej długości linii zajęło tramwajarzom z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – bo taką nazwę obrał ostatecznie legnicki przewoźnik – ponad trzy lata.
  4.  
  5. Szybciej, bo już w <b>lipcu 1946 r.,</b> wznowiono działanie trolejbusu, na odmiennej od poprzedniej trasie. Stało się to dzięki ofiarności żołnierzy legnickiej jednostki Ludowego Wojska Polskiego, którzy rozebrali niemiecką trakcję (nieprzydatną wobec pokrywania się z przebiegiem tramwaju) i zawiesili od nowa między dworcem a aleją Rzeczypospolitej. Linię tą – oznaczoną literą „A” - poza trolejbusem z odzysku, obsługiwał początkowo również traktor z przyczepą pasażerską, później zaś cztery autobusy Bedford z demobilu i dwa używane trolejbusy radzieckie Jatr z Warszawy. W <b>1956 r.</b> autobusy "A" zastąpiły ostatni, często psujący się trolejbus, którego nie sposób było go naprawić, ani wymienić na nowy. W tym okresie powstały też inne linie - z lotniska do fabryki kabli na ul. Senatorskiej ("B"), oraz z dworca do zakładów na ul. Głogowskiej i Struga ("E").
Add Comment
Please, Sign In to add comment