PatrZDZ

Fikcyjna Polska - Polska Press Grupa

Dec 4th, 2020 (edited)
166
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 15.80 KB | None | 0 0
  1. Polska Press (medialnie: Polska Press Grupa, dawniej: Grupa Wydawnicza Polskapresse) – polska grupa wydawnicza wchodząca w skład do marca 2021 niemieckiego holdingu Verlagsgruppe Passau, a od marca 2021 do funduszu inwestycyjnego Penta Investments. Polska Press sp. z o.o. została zarejestrowana w KRS 27 lutego 2015 roku po kupieniu przez Grupę Wydawniczą Polskapresse spółki Media Regionalne. Prezesem zarządu jest Dariusz Świąder.
  2.  
  3. 7 grudnia 2020 fundusz inwestycyjny Penta Investments poinformował o podpisaniu umowy przedwstępnej na przejęcie grupy Polska Press. Decyzja ta spotkała się z oburzeniem i zdecydowaną krytyką ze strony środowisk popierających partię Prawo i Sprawiedliwość. 5 lutego 2021 zgodę na transakcję wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. 1 marca 2021 doszło do podpisania umowy po kupna spółki Polska Press pomiędzy Verlagsgruppe Passau i funduszem inwestycyjnym Penta Investments w wyniku, której Penta Investments został właścicielem wydawnictwa Polska Press.
  4.  
  5. Spółka jest wydawcą 20 dzienników regionalnych, 3 regionalnych dodatków telewizyjnych (Tele Magazyn, Super Tele, TV Pilot), tygodnika telewizyjnego Tele Program, 4 tygodników ogłoszeniowych (Moto Express, Autogiełda Wielkopolska, „Jarmark”, Motojarmark), 150 tygodników regionalnych i bezpłatnego dziennika Echo Miasta ukazującego się dwa razy w tygodniu w siedmiu miastach Polski.
  6.  
  7. W skład grupy Polska Press wchodzą także media internetowe. Polska Press jest właścicielem serwisu ogłoszeniowego Gratka.pl, serwisu motoryzacyjnego Motofakty.pl, miejskiego portalu informacyjnego naszemiasto.pl, portalu strefabiznesu.pl, portalu stronakobiet.pl, portalu strefaagro.pl, programu telewizyjnego telemagazyn.pl, oraz serwisów sportowych gol24.pl oraz sportowy24.pl. Jest również współwłaścicielem m.in. grupy e-budownictwo.pl, agregatora informacji o wydarzeniach Coigdzie.pl i platformy e-learningowej Langloo.com.
  8.  
  9. ===
  10. Polska - dziennik ogólnopolski, wydawany od 15 października 2007 przez wydawnictwo Polska Press, wchodzące w skład funduszu inwestycyjnego Penta Investments. Dziennik powstał w oparciu o regionalne dzienniki grupy Polska Press i ukazujące się z nimi tygodniki. Dziennik powstaje przy współpracy z brytyjskim dziennikiem The Times.
  11.  
  12. Tytuł "Polska" połączył dzienniki regionalne Polskapresse i redakcję w Warszawie w jeden ogólnopolski dziennik, zachowujący odrębność dotychczasowych, znanych i cenionych tytułów.
  13.  
  14. Tytuł "Polska" to jeden z najbardziej zaawansowanych projektów wydawniczych w Europie, prezentujący nowy model gazety ogólnokrajowej. Nie ma w nim podziału na materiały typowo regionalne i ogólnopolskie - wszystkie informacje są przedstawione w taki sposób, by pokazać jaki wpływ na życie czytelnika gazety ma dane wydarzenie z kraju, czy ze świata.
  15.  
  16. Najważniejsze w tytule "Polska" jest:
  17. lokalność – duża liczba informacji lokalnych,
  18. użyteczność – pierwsza i jedyna gazeta z codziennymi dodatkami kolorowymi i stronami poradnikowymi,
  19. nowe podejście do informacji – informacje w gazecie dobierane są z punktu widzenia potrzeb czytelnika,
  20. obecność po stronie czytelnika – rozlicza polityków z tego co robią, nie opowiadając się po żadnej ze stron politycznych,
  21. nowoczesna grafika – nowoczesna ale nawiązująca do najlepszych tradycji dziennikarskich polskich i światowych.
  22.  
  23. „Polska” to pierwsza i jedyna gazeta oferująca codzienne kolorowe dodatki tematyczne. Czytelnicy znajdą też w głównym grzbiecie specjalne dodatki poradnicze oraz nowoczesny przewodnik po programie TV – Tele Magazyn.
  24.  
  25. "Polska" powstaje we współpracy z najbardziej prestiżową i opiniotwórczą codzienną gazetą brytyjską „The Times”. Jej logo znajduje się na winiecie, a teksty są wykorzystywane we współpracy redakcyjnej.
  26.  
  27. Gazeta ukazuje się w osiemnastu wydaniach:
  28. Polska Metropolia Warszawska - województwo mazowieckie
  29. Polska Dziennik Bałtycki - województwo pomorskie
  30. Polska Dziennik Łódzki - województwo łódzkie
  31. Polska Dziennik Zachodni - województwo śląskie
  32. Polska Kurier Lubelski - województwo lubelskie
  33. Polska Gazeta Krakowska - województwo małopolskie
  34. Polska Gazeta Poznańska - województwo wielkopolskie
  35. Polska Gazeta Wrocławska - województwo dolnośląskie
  36. Polska Nowa Trybuna Opolska - województwo opolskie
  37. Polska Echo Dnia - województwo świętokrzyskie, część południowa województwa mazowieckiego oraz teren byłego województwa tarnobrzeskiego
  38. Polska Nowiny - województwo podkarpackie oraz część wschodnia województwa świętokrzyskiego
  39. Polska Gazeta Lubuska - województwo lubuskie
  40. Polska Gazeta Pomorska - województwo kujawsko-pomorskie
  41. Polska Gazeta Współczesna - województwo podlaskie
  42. Polska Głos Szczeciński - teren byłego województwa szczecińskiego
  43. Polska Głos Koszaliński - teren byłego województwa koszalińskiego
  44. Polska Głos Pomorza - teren byłego województwa słupskiego
  45. Polska Olsztyn - województwo warmińsko-mazurskie
  46.  
  47. Działy:
  48. Fakty 24
  49. Dział, który rozpoczyna gazetę. W Faktach 24 znajdą się wszystkie najważniejsze newsy z kraju i ze świata, a także informacje gospodarcze, naukowe i kulturalne. W Faktach 24 nie tylko informujemy, ale także wyjaśniamy, jakie konsekwencje mają prezentowane wydarzenia, jaki wpływ będą mieć na czytelnika, jego życie czy kieszeń. Wszystkie informacje podajemy w sposób praktyczny. W Faktach 24 zajmujemy się tym co ważne, ciekawe, fascynujące, ale przede wszystkim opisujemy rzeczywistość, która nas otacza.
  50.  
  51. Strony regionalne
  52. Strony regionalne stanowią bardzo ważną część całej gazety. Znajdują się na nich relacje z najważniejszych wydarzeń, lokalna publicystyka, sylwetki osób ważnych w regionie. Dzięki współpracy redakcji regionalnych i redakcji w Warszawie istotne informacje z jednego regionu mogą być publikowane w innych regionach.
  53.  
  54. Opinie
  55. W dziale Opinie obecna jest przede wszystkim tematyka społeczna. Dlatego mniej, niż w innych polskich dziennikach jest polityki i polityków, a więcej tekstów opisujących problemy Polaków. W dziale Opinie nie brakuje też dobrej rozrywki. Polską rzeczywistość codziennie komentują najlepsi polscy rysownicy. Ważnym elementem działu Opinii są materiały pochodzące od czytelników - w tym miejscu wykorzystujemy blogi, fora internetowe oraz listy do redakcji.
  56.  
  57. Pieniądze
  58. W dziale Pieniądze piszemy o finansach i gospodarce z perspektywy konsumenta. Znajdą się tu porady, jak dobrze inwestować, oszczędzać i wydawać, co nam szykują producenci, gdzie szukać prawdziwych okazji, a co jest marketingową pułapką. Przedstawiamy także sylwetki polskich przedsiębiorców, ich biznesowe pomysły i recepty na sukces.
  59.  
  60. Kultura
  61. W dziale Kultura znajduje się przegląd wszystkich nowości - zarówno w kulturze popularnej, jak i tej wysokiej. Dział ma ambicję być kompasem kulturalnym, który wskaże to co jest dobre i ostrzeże przed tym co jest słabe, i pomoże czytelnikom odnaleźć się w zjawiskach kultury.
  62.  
  63. Zbliżenia
  64. Teksty z działu Zbliżenia przedstawiają i analizują w szerszy sposób intrygujące zjawiska społeczne, gospodarcze, czy polityczne zachodzące w Polsce i za granicą. Zbliżenia są swoistym przewodnikiem po świecie doby globalizacji.
  65.  
  66. Poradnik
  67. Dział Poradnik to praktyczne informacje potrzebne w życiu codziennym. Znajdują się tu porady w niemal każdej dziedzinie, począwszy od tego, jak płacić niższe podatki, aż po to jak wybrać najlepszą szkołę dla dziecka, czy najlepszą ofertę wyjazdu na wczasy.
  68.  
  69. Sport
  70. W żadnej gazecie nie może zabraknąć sportu. W dziale znajdują się relacje z wydarzeń sportowych z każdego regionu, kraju i Europy. W poniedziałkowym wydaniu relacje sportowe zajmują ponad 20 stron. Sport w dzienniku Polska jest atrakcyjny dla wszystkich. Zarówno dla fanatycznych kibiców, którzy znajdą tu fachowe komentarze ekspertów, gwiazd sportu, wyniki meczów od ekstraklasy po B klasę, ale i dla osób, które nie interesują się sportem na co dzień. Ci drudzy w dziale Sport mogą przeczytać o kulisach sportu, sportowych gwiazdach i odkrywają sport od strony obyczajowej.
  71.  
  72. Pogoda i rozrywka
  73. Szczegółowa mapa regionu i Polski. Przejrzysta i praktyczna.
  74.  
  75. Każdego dnia wraz z gazetą dołączane są dodatki tematyczne:
  76. Poniedziałek: Sportowy24, Męska Rzecz, Praca Gratka
  77. Wtorek: Twój Dom, Nieruchomości Gratka
  78. Środa: Uroda i Styl, Edukacja Gratka (co 2 tygodnie)
  79. Czwartek: Dobra Kuchnia, Moto Gratka
  80. Piątek: Tele Magazyn
  81. Sobota: Magazyn Rodzinny, Podróże Gratka, The Times
  82.  
  83. ===
  84. Express Ilustrowany – łódzki tabloid ukazujący się codziennie, od 2 sierpnia 1923. Jest on obecnie wydawany przez koncern Polska Press sp. z o.o.
  85.  
  86. Express Wieczorny Ilustrowany ukazał się jako gazeta koncernu wydawniczego „Republika”. Jego założycielami i udziałowcami byli trzej dziennikarze – Władysław Polak (wieloletni redaktor naczelny), Czesław Ołtaszewski (właśc. Czesław Nusbaum-Ołtaszewski) i Leszek Kirkien oraz dwaj biznesmeni – Maurycy Ignacy Poznański i Sergiusz Cynamon. Kapitał początkowy wyniósł 5 milionów marek polskich, a umowę zawiązania spółki podpisano 23 stycznia 1923, chociaż pierwszy numer dziennika „Republika” (w 1925 nazwę zmieniono na "Ilustrowaną Republikę") wydano już 6 stycznia 1923. Dopiero czasem koncern zaczął wydawać kolejne tytuły, m.in. 2 sierpnia 1923 ukazał się pierwszy numer Expressu Wieczornego Ilustrowanego.
  87.  
  88. Pierwszy powojenny nakład ukazał się 17 stycznia 1946. Jego przedwojenną tradycję kontynuowali tacy dziennikarze jak: Mieczysław Jagoszewski, Adam Ochocki i Wacław Drozdowski, autor komiksów z Patem i Pataszonem, a następnie z Wickiem i Wackiem. Na jego łamach zadebiutował satyryk Ludwik Jerzy Kern, późniejszy redaktor dodatku tygodniowego „Śmiejmy się”.
  89.  
  90. W 1953 roku zgodnie z nakazem ówczesnych władz zostały zlikwidowane popołudniówki. „Express Ilustrowany” połączono wówczas z „Dziennikiem Łódzkim” jako „Łódzki Express Ilustrowany”. Po trzech latach, 15 listopada 1956, powrócił do kiosków pod tytułem „Express Ilustrowany” i po kilku miesiącach znów stał się najpopularniejszą łódzką gazetą.
  91.  
  92. W 1990 roku rozpoczął się proces likwidacji Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej „Prasa-Książka-Ruch” i tym samym, w 1991 roku, tytuł kupił francuski koncern prasowy Roberta Hersanta. Po 4 latach „Express Ilustrowany” odkupił niemiecki koncern wydawniczy Verlagsgruppe Passau.
  93.  
  94. Do połowy lat 90. gazeta ukazywała się 5 razy w tygodniu, następnie zaczęła wychodzić również w soboty, jednak wydanie magazynowe nadal ukazuje się w piątek.
  95.  
  96. Wydawcą dziennika jest spółka Polska Press. Średnia sprzedaż „Expresu Ilustrowanego” w maju 2020 wynosiła 79,8 tys. egzemplarzy. Średnia sprzedaż magazynowa wydania piątkowego w maju 2020 wyniosła 246,8 tysięcy egzemplarzy.
  97.  
  98. W piątki do gazety dodawany jest dodatek telewizyjny „TV Pilot”. W soboty gazeta ukazuje się z 3 tygodnikami lokalnymi obejmującymi 4 powiaty aglomeracji łódzkiej oraz z dodatkiem Weekend.
  99.  
  100. ===
  101. Kurier Poranny – informacyjne, codzienne pismo lokalne regionu północno-wschodniego, wydawane w Białymstoku od stycznia 1990 (numer 0 ukazał się 21 grudnia 1989); pierwotnie redakcja składała się z dziennikarzy popołudniówki Kurier Podlaski; posiada 6 tygodników: Kurier Osiedlowy, Kurier Bielski, Kurier Sokólski, Kurier Łapski, Kurier Hajnowski i Kurier Lokalny (Wasilków, Supraśl, Czarna Białostocka); nakład 35 tys. egz., magazyn – 55 tys. egz. (1995), Właścicielem gazety jest Polska Press sp. z o.o.
  102.  
  103. „Kurier Poranny" to gazeta Białegostoku - stolicy województwa podlaskiego. To tu sprzedajemy blisko 85 proc. swego nakładu, to tu jesteśmy liderem wśród mediów, to tu władza musi się z nami liczyć. Na całym Podlasiu naszym Czytelnikiem jest co czwarty mieszkaniec województwa. Czytają nas głównie osoby z wykształceniem wyższym i średnim.
  104.  
  105. „Kurier Poranny" odważnie staje po stronie mieszkańców miasta i regionu, a władze muszą się z nami liczyć. W imieniu Czytelników wywalczyliśmy angiograf - aparat do ratowania życia zawałowcom lub razem z Podlasianami staraliśmy się, by powstała droga ekspresowa Białystok-Warszawa. Zabiegaliśmy również o godne i trwałe uczczenie miejsca, gdzie w czasie wojny zwieziono szczątki kilku tysięcy białostockich Żydów i pozostałości po synagodze.
  106.  
  107. Pamiętamy też, że ukazujemy się na terenie, który zawsze był miejscem przenikania się kultur, narodowości i wyznań. Dlatego chętnie współpracujemy z każdym, dla kogo sprawy Białegostoku i regionu są ważne. Z każdym, kto ma coś ciekawego do przekazania. Dużo piszemy o białostockim biznesie. Jako jedyni prezentujemy ranking najlepszych i największych firm Podlasia. W internetowej wersji gazety treści te zamieszczamy w rozbudowanym dziale Strefa Biznesu.
  108.  
  109. Naszym czytelnikom oferujemy także bezpłatne dodatki. Dla szukających pracy w poniedziałki ukazuje się dodatek „regiopraca". We wtorki dla miłośników motoryzacji oferujemy dodatek "regiomoto". W środy wychodzi „regiodom" - poradnik dla kupujących nieruchomości i tych, którzy budują lub remontują. Piątek to dzień, w którym ukazuje się „Magazyn" - weekendowy dodatek z reportażami, wywiadami oraz „Super Tele" - kolorowy przewodnik po stacjach TV.
  110.  
  111. W ciągu 30 lat istnienia gazety kilka razy zmienialiśmy szatę graficzną „Porannego". Ostatni raz we wrześniu 2006 roku. Chcieliśmy bowiem pokazać białostoczanom, że zarówno oni, jak i nasze miasto, zasługują na zmiany. Zrobiliśmy to także po to, by dać Czytelnikom nowocześniejszą, mądrzejszą i lepszą gazetę. Ich reakcje świadczą o tym, że nam się to udało.
  112.  
  113. ===
  114. Echo Miasta – bezpłatna gazeta polska, wydawana od czerwca 2005, ukazująca się w poniedziałki i czwartki. Większość nakładu gazety jest rozprowadzana w godzinach przedpołudniowych kierowcom w miejscach o najwyższym natężeniu ruchu (na skrzyżowaniach) oraz przechodniom (w okolicach dworców, przystanków komunikacji miejskiej itp.). Pozostała część nakładu rozkładana jest na stojakach umieszczanych w miejscach użyteczności publicznej (biura, urzędy, restauracje itp.). Wydanie czwartkowe, w związku z większym nakładem w stosunku do wydania poniedziałkowego, dystrybuowane jest już w środowe popołudnia.
  115.  
  116. Echo Miasta porusza sprawy lokalne, ważne dla mieszkańców poszczególnych miast, pozostawiając w cieniu sprawy ogólnopolskie. Gazeta wydawana jest dwa razy w tygodniu. W poniedziałki ukazuje się w 7 miastach Polski: Warszawie, Katowicach, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Łodzi, a w czwartki w 19 miastach: Katowicach, Białymstoku, Kielcach, Koszalinie, Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Rzeszowie, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Trójmieście, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze.
  117.  
  118. Na początku wydawcą gazety była łódzka spółka Media4mat, której większościowym udziałowcem była Polska Press. Od 10 grudnia 2009 wydawcą Echa Miasta jest grupa Polska Press.
  119.  
  120. Gazeta jest silnie powiązana z serwisem internetowym naszemiasto.pl. Serwis ten tworzy sieć miejskich serwisów informacyjnych. Zawiera wiadomości lokalne ok. 500 miast z 16 regionów Polski. W serwisie znajdują się też bazy danych miast i okolic, w tym m.in. baza firm, lokali gastronomicznych i urzędów. Wydawca czasopisma jednocześnie zastrzega, że publikowany serwis naszemiasto.pl nie jest internetową wersją dziennika Echo Miasta – posiada odrębny layout i charakter przekazu.
  121.  
  122. W gazecie można znaleźć bogaty serwis miejski, wywiady, poradniki, fotoreportaże, program telewizyjny oraz sport. W redakcjach Echa Miasta pracują młodzi i dynamiczni dziennikarze pod kierunkiem doświadczonych redaktorów naczelnych.
Add Comment
Please, Sign In to add comment