Advertisement
kubpica

sss

Jun 19th, 2018
102
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 3.42 KB | None | 0 0
  1. Podsumowania tras możemy dokonać gdy:
  2. -sieci docelowe da się przedstawić w postaci jednej podsumowującej sieci,
  3. -sieci docelowe są dostępne poprzez ten sam interfejs wyjściowy bądź adres następnego skoku.
  4. Do podsumowania sieci możemy wykorzystać tę stronę - http://www.asecuritysite.com/IP/routesum (bit.ly/routesum)
  5. bit.ly/kalkulatorip
  6.  
  7. Podsumowując tematykę dystansu administracyjnego:
  8. dystans administracyjny może przyjąć wartość 0 – 255,
  9. im niższa wartość tym bardziej wiarygodne źródło informacji,
  10. wartość 0 przypisana jest trasą (siecią) bezpośrednio podłączonym – parametru tego nie da się zmienić,
  11. wartość 1 posiadają trasy statyczne (domyślnie),
  12. wartość 255 oznacza, że trasa nigdy nie zostanie wpisana do tablicy routingu,
  13. wartość dystansu administracyjnego dla tras statycznych i tras dynamicznych może być modyfikowana, więc to, że dana trasa ma dystans administracyjny 110 wcale nie musi oznaczać, że pochodzi ona z OSPF.
  14. Dystans administracyjny (odległość administracyjna) – miara używana przez routery m. in. firmy Cisco, będąca liczbą naturalną z przedziału od 0 do 255, reprezentującą poziom zaufania (wiarygodności) w odniesieniu do źródła informacji o danej trasie. Zasada działania jest dość prosta – im mniejszy dystans administracyjny (mniejsza liczba), tym źródło danych jest bardziej godne zaufania.
  15.  
  16. Metryka maksymalna:
  17. By uniknąć zjawiska zliczania do nieskończoności (count to infinity) wprowadzono ograniczenie odnośnie metryki czyli przyjęto jej maksymalną wartość. W przypadku protokołów z rodziny RIP granica ta wynosi 16. Oznacza to, że gdy router otrzyma informację o sieci zdalnej z metryką większą niż 15 odznaczy ją jako niedostępną.
  18. Podzielony horyzont (split horizon):
  19. Zasada ta mówi o tym, że router nie rozgłasza (wysyła) informacji o sieciach poprzez interfejsy, z których informacja o nich została uzyskana. Reguła podzielonego horyzontu uniemożliwia przesłanie informacji o danej sieci z powrotem do źródła jej pochodzenia.
  20. Generalnie wyróżniamy trzy rodzaje routingu między sieciami VLAN:
  21. • jeden interfejs routera —jedna sieć VLAN,
  22. Jeden interfejs routera - jedna sieć VLAN jest rozwiązaniem, które wymaga zastosowania routera z wieloma interfejsami. Dzieje się tak, ponieważ każda sieć VLAN musi zostać podłączona z interfejsu przełącznika do interfejsu routera osobnym przewodem.
  23. • zastosowanie przełączników warstwy 3.
  24. Przełączniki warstwy 3. pełnią funkcje typowe dla przełączników warstwy 2., lecz dodatkowo są wyposażone w mechanizmy umożliwiające przejęcie funkcji routingu. Pamiętajmy jednak, że przełącznik warstwy 3. nie jest routerem. Niektóre mechanizmy i funkcje są zaimplementowane tylko routerach i na razie nie zanosi się na to, aby było inaczej. Na przełączniku warstwy 3. tworzone są wirtualne interfejsy. Interfejsy posiadają w większości przypadków te same nazwy, co tworzone sieci VLAN. Tak więc dla sieci VLAN2 interfejsem wirtualnym będzie interfejs VLAN2. Po utworzeniu interfejsu należy przypisać mu adres IP z zakresu podsieci VLAN. Po zakończeniu konfiguracji interfejsu oraz routingu przełącznik zajmuje się przekazywaniem ruchu z jednej sieci VLAN do drugiej. Tej funkcji nie pełni już router, który bez wątpienia jest mniej obciążony. Niewątpliwie jest to zaleta tego typu rozwiązania.
  25. • „router na patyku”,
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement