Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Aug 24th, 2017
66
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 2.17 KB | None | 0 0
  1. Dlaczego zdecydowaliśmy, że komentować na Wyborcza.pl mogą tylko nasi cyfrowi prenumeratorzy?
  2. W internecie czytasz ciekawy artykuł i chcesz o nim podyskutować. Zaglądasz do komentarzy i... wszystkiego się odechciewa. Bluzgi, nienawiść. Z kim tu rozmawiać?
  3.  
  4. Niestety, tak wygląda wiele serwisów. Na Wyborcza.pl było podobnie. Mieliśmy poczucie, że komentarze zbyt często odstają poziomem od tekstów, mądra dyskusja ginęła w zalewie głupstw. A przecież u nas nie było aż tak źle w porównaniu z innymi serwisami. Może nie było Wersalu, ale Hradczany już tak.
  5.  
  6. Miarka zaczęła się przebierać. Internetowe trolle, być może specjalnie opłacane, zalały fora prorosyjską, antyimigrancką, rasistowską, homofobiczną i nienawistną propagandą. Pojawiała się pod dowolnymi tekstami.
  7.  
  8. Dlatego zdecydowaliśmy, że chcemy rozmawiać z tymi, którzy naprawdę są naszymi czytelnikami i znają nasze teksty. Komentować na Wyborcza.pl mogą już tylko nasi cyfrowi prenumeratorzy. Żaden z polskich serwisów jeszcze się na to nie zdecydował. Jak jest na świecie? Magazyn Vice komentarze zupełnie zlikwidował. „Nie mamy czasu ani ochoty, by nadal pilnować tego szamba” – ogłosił w grudniu. By zostawić komentarz na forum norweskiego serwisu NRK, trzeba najpierw rozwiązać test ze zrozumienia artykułu, którego dotyczy.
  9.  
  10. Nasi prenumeratorzy wydają się zadowoleni ze zmian na forum Wyborcza.pl. „Od razu trolle zniknęły” – piszą. Pojawiły się też głosy, że zamykamy się w swojej bańce. Nieprawda. „Wyborcza” ma tak różnych od siebie publicystów jak Grzegorz Sroczyński i Witold Gadomski, nie może mieć więc czytelników o jednakowych poglądach.
  11.  
  12. Do tej zmiany motywują nas prenumeratorzy cyfrowi. Chcemy, by na Wyborcza.pl czuli się jak u siebie, by to była nasza wspólna strona. Ufamy im i chcemy słuchać ich głosów. Dlatego tylko oni mogą komentować na forum, to do nich co kilka dni wysyłamy specjalne mejle z raportami o najważniejszych wydarzeniach.
  13.  
  14. „By napisać jedno własne zdanie, trzeba przeczytać tysiące cudzych” – twierdził Ryszard Kapuściński. My upraszczamy sprawę: by pisać, trzeba czytać.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement