Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Dec 12th, 2018
84
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 15.90 KB | None | 0 0
  1.  
  2. Цели Целта на програмата „Еразъм+“ е принос към стратегията „Европа 2020“ за растеж, работни места, социално равенство, изразяващо се в: – заетост за 75 % от населението на възраст 20—64 години; – инвестиции в научноизследователска и развойна дейност (НРД) в размер на 3 % от БВП на ЕС; – постигане на целите „20/20/20“ по отношение на климата/енергията (включително намаляване на емисиите с допълнителни 30 %, ако условията са подходящи); – дял на преждевременно напусналите училище под 10 %; дял на младото поколение със завършено висше образование от най-малко 40 %; – намаление на броя на застрашените от бедност с 20 млн. души. и включване и към целите на „Образование и обучение 2020“, стратегическата рамка на ЕС в областта на образованието и обучението.
  3.  
  4. Друга цел на програмата „Еразъм+“ е насърчаване на устойчивото развитие на нейните партньори в областта на висшето образование и принос към постигане на целите на стратегията на ЕС за младежта.
  5.  
  6.  
  7. В продължение на почти 30 години ЕС финансира програма „Еразъм“, която е дала възможност на над 3 милиона европейски студенти да проведат част от обучението си в друго висше училище или в организация в Европа.
  8.  
  9. С програма „Еразъм+“ тези възможности се предоставят на всички – студенти, служители, стажанти, преподаватели, доброволци и др. Освен това не става въпрос само за Европа или европейците – хора от цял свят могат да се възползват от възможностите по „Еразъм+“.
  10.  
  11. Възможности за: Студенти Обучението в чужбина е централна част от „Еразъм+“ и е доказано, че то има положителен ефект върху перспективите за заетост по-късно. То също така е шанс за подобряване на езиковите умения, за придобиване на увереност и независимост и за потапяне в нова култура.
  12.  
  13. Служители (преподаване) „Еразъм+“ предоставя възможности за преподаване в учебно заведение в чужбина за определен период от време. Тези възможности се предлагат както на служители от образователния сектор, така и на хора извън сектора, които са поканени да споделят своите знания и опит.
  14.  
  15. Служители (обучение) „Еразъм+“ предоставя възможности за преподаватели и други служители, работещи в сферата на образованието. Периодите на обучение в чужбина могат да включват обмен на опит на работното място, наблюдение или специални курсове.
  16.  
  17. Стажанти „Еразъм+“ помага за придобиването на ценен опит на работното място чрез стажове в чужбина. Подкрепа за стажове се предоставя на студенти и наскоро завършили висшисти, както и на учащи в професионални училища, чираци и наскоро завършили професионални училища.
  18.  
  19. Младежи Програма „Еразъм+“ е достъпна за всички млади хора, не само за тези, които в момента учат във висше или професионално училище. С помощта на „Еразъм+“ можете да работите като доброволец в Европа или извън нея или да участвате в младежки обмен в чужбина.
  20.  
  21. Младежки работници „Еразъм+“ подпомага професионалното развитие на младежките работници чрез възможности за обучение или създаване на контакти в чужбина. Периодите в чужбина могат да включват курсове, учебни посещения, обмен на опит на работното място или наблюдение в подходящи организации и др.
  22.  
  23. Кой може да участва? Програмата „Еразъм+“ е отворена за много лица и организации, въпреки че условията за допустимост се различават за различните действия и страни.
  24.  
  25. Физическите лица могат да участват в много възможности, финансирани по програмата „Еразъм+“, макар че повечето от тях трябва да го направят чрез
  26. организация, участваща в програмата. Условията за допустимост на лица и организации зависят от страната, в която те се намират.
  27.  
  28. Държавите, отговарящи на условията, са разделени на две групи — държави по програмата и държави партньори. Държавите по програмата отговарят на условията за всички действия по „Еразъм+“, а държавите партньори могат да участват само в някои и трябва да отговарят на определени условия.
  29.  
  30. Как се управлява програмата? Програмата „Еразъм+“ се управлява от Европейската комисия (изпълнителният орган на ЕС), Изпълнителната агенция за образование, аудио-визия и култура, няколко национални агенции в държави по програмата и няколко национални офиса в някои държави партньори.
  31.  
  32. Европейската комисия Европейската комисия извършва цялостното управление на програмата, включително:
  33.  
  34. Управление на бюджета Определяне на приоритетите Идентифициране на целите и критериите на програмата Надзор и насоки за изпълнението Последващи действия и оценка на програмата Изпълнителната агенция за образование, аудио-визия и култура на Европейската комисия отговаря за управлението на „централизираните“ елементи на програмата, включително:
  35.  
  36. Популяризиране на програмата и възможностите Публикуване на покани за представяне на предложения Преглед на исканията за безвъзмездни средства Сключване на договори и надзор на проектите Съобщаване на резултатите Изпълнителната агенция и Комисията също така провеждат проучвания и изследвания, както и управление и финансиране на други органи и мрежи, подкрепяни от програмата „Еразъм+“.
  37.  
  38. Подробна информация за управлението на програмата „Еразъм+“ може да се намери в годишните работни програми, публикувани от Европейската комисия.
  39.  
  40. Националните агенции В страните от ЕС Комисията е поверила голяма част от управлението на „Еразъм+“ на националните агенции. Извън ЕС и по-специално в областта на висшето образование тази роля се изпълнява от Националните бюра на програма „Еразъм+“.
  41.  
  42. Комисията предоставя финансиране на националните агенции, които използват средствата, за да управляват „децентрализираните“ дейности на програмата. Това позволява на агенциите да адаптират програмата си според нуждите на своите национални системи за образование, обучение и младеж.
  43.  
  44. Националните агенции отговарят за:
  45.  
  46. Предоставяне на информация за програмата Преглед на кандидатурите, подадени в тяхната държава Мониторинг и оценяване на изпълнението на програмата в съответните държави Подкрепа за хората и организациите, участващи в „Еразъм+“ Популяризиране на програмата и нейните дейности на местно и национално равнище Тези агенции оказват и подкрепа на бенефициерите по програмата от етапа на кандидатстване до края на проекта. Те работят също с бенефициерите и други организации в подкрепа на политиката на ЕС в области, подпомагани от програмата.
  47.  
  48. Национални бюра на програма „Еразъм+“ Извън ЕС в държавите партньори, участващи в „Еразъм+“ в областта на висшето образование, голяма част от работата на националните агенции се извършва от националните бюра на програма „Еразъм+“. Тези бюра са отправна точка за всеки, който има намерение да участва в „Еразъм+“, и отговарят за:
  49.  
  50. Предоставяне на информация за програмата и за това кой може да участва в нея
  51. Предоставяне на съвети и съдействие на потенциалните кандидати Мониторинг на проектите по програма „Еразъм+“ Подкрепа на политическия диалог, проучвания и прояви Поддържане на контакти с експерти и местни власти Наблюдение на политическите тенденции Други органи Различни други организации също подкрепят програмата:
  52.  
  53. мрежата „Евридика“ – предоставя информация за националните образователни политики и системи. eTwinning – онлайн платформа за сътрудничество за училищен персонал, която предоставя инструменти, подкрепа и услуги. EPALE – електронната платформа за образование за възрастни в Европа е общност за служители и професионалисти, работещи в сектора. Мрежа на експертите по реформата на висшето образование – подкрепя разработването на политики и диалога, води комуникация по проекти на „Еразъм+“ и предоставя обучение и съвети в държавите партньори. Euroguidance – мрежа от национални центрове за ресурси и информация за професионалисти и създатели на политики в областта на образованието и заетостта. Национални информационни центрове за академично признаване (NARIC) – предоставят информация за признаването на дипломи и периоди на обучение в чужбина, както и съвети за обучение в чужбина. Национални екипи от експерти на ECVET – популяризират приемането, прилагането и използването на Европейската система за кредити в професионалното образование и обучение. Мрежата на младежките ресурсни центрове SALTO – работа с младежта, обучение, ресурси и дейности за изграждане на мрежи, подкрепа на проекти по „Еразъм+“ и хостинг на инструмент на „Еразъм+“ за намиране на партньори. Мрежата „Евродеск“ – предлага информационни услуги на млади хора в областта на образованието, обучението и възможностите за младежи.
  54.  
  55. ПОЛЗИ Конкретните въпроси, по които програмата работи, са:
  56.  
  57. • Намаляване на безработицата, особено сред младите хора
  58. • Насърчаване на образованието за възрастни, особено изграждането на нови умения и умения, които се търсят от пазара на труда • Насърчаване на младите хора да участват в европейската демокрация • Подкрепа за иновации, сътрудничество и реформи • Намаляване на преждевременното напускане на училище • Насърчаване на сътрудничеството и мобилността между страните партньори на Е
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement