Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Oct 20th, 2019
122
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 2.91 KB | None | 0 0
  1. Dnia 15.10.2019r odbyły się pierwsze ćwiczenia laboratoryjne z podstaw programowania. Tematem zajęć było wprowadzenie do systemu Linux. Niestety większość osób nie mogła zalogować sę do owego systemu, musieliśmy więc pracować w systemie Windows, co w pewnym stopniu utrudniło przyswajanie wiedzy.
  2. Podczas ćwiczeń omawialiśmy, raczej podstawowe, komendy w Linuxie, było ich około dwudziestu. Wstęp teoretyczny i omówienie poszczególnych komend trwał okołu dwudziestu minut. Następnie otrzymaliśmy zadanie, aby wykorzystać dane komendy, zapoznać się z ich działaniem w praktyce i zaczęliśmy prace w terminalu. Używałem takich komend jak:
  3. cd .. (fodler wyżej)
  4. -cd zajęcia2 (zmienia aktualny katalog na zajęcia21)
  5. -history (wyswietlanie wszystkich wpisanych kodów dotychczas)
  6. -ls (listuje katalog, wyświetla jego zawartość. np ls *.txt pokazuje pliki z rozszerzeniem txt, z kolei "ls plik1 plik2 plik3" – listuje tylko wymienione pliki)
  7. -*rm plik (usuwa dany plik)
  8. -*rm *( usuwa całą zawartość katalogu)
  9. -cp (kopiuje plik, np "cp plik3 ../katalog– stworzy plik ../katalog/plik3")
  10. -mv – (przesunięcie pliku lub zmiana nazwy jego, mv plik44 plik33 – zmieni nazwę pliku z ./plik44 na plik33)
  11. -mkdir (towrzenie katalogu, np "mkdir katalog1" towrzy katalog o nazwie katalog1)
  12. - chmd (ciekawa komenda, zmienia prawa dostępu do danego pliku. działa na poniższych literach: grupy użytkowników: u - user, g - group, o - others, a - all
  13. prawa dostępu: r - read, w - write, x - execute. czyli przykładowo chcąc zezwolić uzytkownikowi zezwalać czytać dany plik wpiszemy "chmd u+r")
  14. -echo (prosta komenda, wypisuje dane słowo, zdanie, znak itp. np echo 'hello' wypisze hello i zakończy znakiem nowej linii)
  15. -cat plik.txt (podgląd danego pliku (w tym wypadku plik.txt))
  16. -ctrl +c (ten skrót klawiszowy cofa ostatnio wspisaną komendę)
  17. -pwd – (wypisuje ścieżkę obecnego katalogu (od 'print working directory'))
  18. -touch ( za pomocą tej funkcji mozna tworzyć dowolny plik. np touch japko.txt)
  19. Kombinację tych kodów można stosować na wiele sposobów, są one jak najbardziej przydatne i łatwe w użyciu. na koniec wysyłaliśmy screenshoty z terminala z naszymi komendami do Profesora.
  20. To były nasze pierwsze zajęcia laboratoryjne, uczyliśmy sie podstaw, więc tym razem nie pisaliśmy żadnych kodów.
  21. Podsumowując,Linux jest bardziej rozbudowanym systemem niż Windows, z otwartym oprogramowaniem, czyli takim które ma jako użytkownicy możemy zmieniać. Wykorzystuje zdecydowanie mniej pamięci RAM. Jest wydajniejszy i szybszy. Nie otwiera programów windowsowych ani jego bibliotek. Uważam, że poznanie powyższych komend jak i wielu innych, które nie zostały omówione, jest bardzo ważne, a nawet obowiązkowe do pracy w systemie Linux. Mają one proste nazwy, pochodzące z języka angielskiego i czasami można domyśleć się do czego dana komenda służy.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement