PatrZDZ

Fikcyjna Polska - Polska Agencja Prasowa

Jan 29th, 2021 (edited)
90
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 14.55 KB | None | 0 0
  1. Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.
  2.  
  3. 31 października 1918 grupa polskich dziennikarzy przejęła biura Austriackiej Agencji Prasowej w Krakowie i Lwowie oraz założyła Polską Agencję Telegraficzną. W tydzień później Prezydium Rady Ministrów podjęło decyzję o uczynieniu z PAT agencji urzędowej. W roku 1924 spółka została znacjonalizowana. Początkowo rozpowszechniała informacje za pomocą biuletynów telegraficznych, a od 1928 – także za pomocą codziennych Kronik Filmowych PAT.
  4.  
  5. Po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 władze PAT opuściły Polskę wraz z rządem i wznowiły działalność agencji na uchodźstwie – początkowo w Paryżu, a następnie (od 1940) w Londynie, gdzie Agencja działała do 1991.
  6.  
  7. 10 marca 1944 Związek Patriotów Polskich powołał w Moskwie Polską Agencję Prasową Polpress. We wrześniu 1945 jej siedziba została przeniesiona do Warszawy. Początkowo niesformalizowana i podległa bezpośrednio kierownictwu ZPP oraz dowództwu wojskowemu Ludowego Wojska Polskiego, od 26 października 1945 PAP stała się niezależnym przedsiębiorstwem państwowym. Uchwałą Rady Ministrów z 8 sierpnia 1946 został zatwierdzony Statut Organizacyjny Polskiej Agencji Prasowej. Pierwszą, wieloletnią (1944-1954) szefową Polskiej Agencji Prasowej była Julia Minc, żona Hilarego Minca.
  8.  
  9. Mimo zasad statutowych, Agencja stała się jednym z narzędzi propagandy PRL i PZPR. W 1957 Agencja przeniosła się z pałacyku przy ul. Foksal do modernistycznego gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego w Alejach Jerozolimskich, niedaleko Komitetu Centralnego PZPR. Budynek ten był siedzibą Agencji do 2001 roku i do dziś funkcjonuje w świadomości starszego pokolenia warszawiaków jako „budynek PAP-u”. Była to jednak i pozostała przede wszystkim siedziba powołanego w 1924 roku Banku Gospodarstwa Krajowego – w latach 1928–1931 wzniesiona według projektu Rudolfa Świerczyńskiego.
  10.  
  11. Pod koniec lat 80. w agencji rozpoczął się okres demokratyzacji i modernizacji. 10 września 1990 zmianie uległo praktycznie całe kierownictwo PAP-u. Agencja dzięki temu uzyskała znaczną niezależność od czynników politycznych. Dzięki temu 27 lutego 1991 doszło do symbolicznego połączenia Polskiej Agencji Prasowej z emigracyjną Polską Agencją Telegraficzną. W tym samym roku do PAP została przyłączona Centralna Agencja Fotograficzna.
  12.  
  13. W 1993 PAP otworzyła własną stację satelitarną. W latach 1994–1996 nastąpiła komputeryzacja redakcji, a w 1995 agencja rozpoczęła udostępnianie swych serwisów (w tym fotograficznych) także w internecie. W 1997 roku Polska Agencja Prasowa rozpoczęła wydawanie Dziennika Internetowego PAP, pierwszej w Polsce internetowej gazety codziennej bez wersji papierowej.
  14.  
  15. W 2000 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby PAP przy ul. Mysiej róg Brackiej, w miejscu w którym znajdował się Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Powstał budynek „Liberty Corner”. Agencja zajmuje od połowy 2004 roku jego część od strony ul. Brackiej.
  16.  
  17. W ciągu ostatnich kilku lat agencja została dokapitalizowana w następstwie jednorazowej pomocy publicznej i dzięki temu została w zasadniczy sposób zmodernizowana.
  18.  
  19. W 2005 roku do PAP została przyłączona Drukarnia Naukowo-Techniczna (DNT) przy ul. Mińskiej w Warszawie, jedna z największych drukarń dziełowych w kraju – stając się oddziałem PAP.
  20.  
  21. Podstawą prawną dla działania PAP jest ustawa z 31 lipca 1997. Zgodnie z nią agencję przekształcono w jednoosobową spółkę skarbu państwa.
  22.  
  23. Oferta:
  24. Codzienny Serwis Informacyjny
  25. Podstawowy produkt PAP, dostarcza bieżące wiadomości z kraju i ze świata. Zawiera informacje z zakresu polityki, problematyki społecznej, gospodarki, ekonomii, nauki, kultury, sportu. Serwis tworzony jest przez doświadczonych dziennikarzy, licznych korespondentów PAP w kraju i za granicą, uzupełniany informacjami czołowych światowych agencji prasowych. Z serwisu korzystają prasa, radio, telewizje, instytucje finansowe, przedsiębiorstwa urzędy państwowe. Serwis dystrybuowany jest poprzez internet.
  26.  
  27. Serwis Fotograficzny PAP
  28. Zawiera kompletny pakiet zdjęciowy obrazujący najważniejsze wydarzenia w Polsce i na świecie. Każdego dnia klienci otrzymują siedemdziesiąt kolorowych zdjęć ilustrujących wydarzenia polityczne, kulturalne, gospodarcze, sportowe a także zwykłe ciekawostki. Zestaw zdjęć wykonanych przez fotoreporterów PAP wzbogacony zdjęciami światowych agencji fotograficznych AP i EPA, współpracujących z PAP. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik teleinformatycznych serwisy są odbierane, przetwarzane i rozsyłane w postaci cyfrowej za pośrednictwem komputerowego systemu BBS-PAP.
  29.  
  30. Serwis Infograficzny
  31. Jest doskonałym uzupełnieniem serwisów tekstowych. Ułatwia zrozumienie, lokalizację i analizę zdarzeń. Odbiorcy serwisu otrzymują graficzną ilustrację wydarzeń politycznych, gospodarczych, kulturalnych i społecznych w kraju i na świecie. Każdego dnia w serwisie znajdują się grafy dotyczącą prognozy pogody, sytuacji na giełdzie, kursów walut NBP oraz notowań walut w kantorach. Serwis przygotowywany jest we współpracy z agencją AFP dzięki czemu, zawiera szereg grafów obrazujących wydarzenia na świecie. Serwis dystrybuowany jest poprzez internet oraz BBS.
  32.  
  33. Serwis Ekonomiczny
  34. Najpełniejszy polski serwis gospodarczo-finansowy zawiera bieżące informacje ekonomiczne, polityczno-gospodarcze z kraju i ze świata, notowania z giełd papierów wartościowych i towarowych, kursy walut, komentarze i analizy z rynków pieniężnego, kapitałowego i towarowego, dane statystyczne, wskaźniki makroekonomiczne oraz raporty emitentów i komunikaty PTE i OFE. Serwis dystrybuowany jest poprzez internet.
  35.  
  36. Serwis Naukowy
  37. Serwis Naukowy zawiera około 20 depesz dziennie (dni robocze), tworzonych na podstawie: badań prowadzonych w polskich i zagranicznych instytutach naukowych, jak również informacji własnych zdobywanych przez krajowych i zagranicznych korespondentów PAP. Informacje ze źródeł zagranicznych uzupełniane są w miarę potrzeby polskimi realiami (np. danymi dotyczącymi konkretnej choroby w Polsce, komentarzami polskich naukowców). Serwis obejmuje następujące dziedziny nauk: biologia, medycyna, paleontologia, paleoantropologia, astronomia, fizyka, ekologia, archeologia, chemia, technika. Niektóre informacje są ilustrowane grafami i zdjęciami.
  38.  
  39. Serwis Samorządowy
  40. Dostarcza informacji o wszelkich działaniach jednostek samorządu terytorialnego oraz związków i stowarzyszeń samorządowych. Każdego dnia zamieszczanych jest od 20 do 50 nowych depesz z całego kraju.
  41. W szczególności są to informacje z zakresu:
  42. - przedsiębiorczości
  43. - edukacji, zdrowia, kultury, ekologii
  44. - pracy
  45. - parlamentu i rządu - w zakresie dotyczącym samorządów
  46. - prawa
  47. Zawiera też "niezbędnik" - wykaz samorządowych aktów prawnych z aktywnymi linkami do dokumentów źródłowych, a także najpotrzebniejsze adresy i telefony do parlamentu, rządu i organizacji samorządowych.
  48.  
  49. Serwis Motoryzacyjny
  50. Najbardziej aktualne wiadomości o tym, co się dzieje zarówno na polskim, jak i na międzynarodowym rynku motoryzacyjnym. Serwis zawiera depesze dziennikarzy Polskiej Agencji Prasowej i światowych agencji informacyjnych oraz doniesienia z koncernów samochodowych. Znajdują się w nim także wiadomości o sytuacji na drogach i przejściach granicznych oraz prezentacje nowych modeli samochodów.
  51.  
  52. Kalendarium Kulturalne
  53. Kalendarium zawiera informacje o terminach rozpoczęcia najważniejszych imprez i wydarzeń kulturalnych i społecznych, takich jak wystawy, koncerty, festiwale, wernisaże, rajdy, festyny, recitale, które odbędą się na terenie całego kraju w ciągu najbliższego tygodnia. Dziennie w Kalendarium zamieszczanych jest około 20 zapowiedzi.
  54.  
  55. Serwis dla prowajderów internetowych
  56. Pakiet bieżących informacji z kraju i ze świata do wykorzystania w serwisach internetowych. Zawiera informacje na tematy społeczno-polityczne, gospodarcze, kulturalne, sportowe przesyłane w trybie on-line wraz z aktualnymi zdjęciami oraz elementami infograficznymi (wykresy, tabele, ilustracje).
  57.  
  58. Serwis dla prowajderów internetowych w języku angielskim
  59. Zawiera ok. 30 - 35 wiadomości dziennie na temat wydarzeń w Polsce, ilustrowany fotografiami. Wśród stałych pozycji znajduje się przegląd prasy, prognoza pogody i kursy walut.
  60.  
  61. Gospodarczy serwis dla prowajderów internetowych
  62. Zestaw informacji ekonomicznych do wykorzystania w serwisach internetowych. Zawiera: informacje makroekonomiczne, gospodarcze, polityczno-gospodarcze, z rynku kapitałowego, o funduszach emerytalnych i inwestycyjnych, wiadomości o rynku ubezpieczeniowym i bankowym. Serwis wysyłany do odbiorcy kilka razy dziennie.
  63.  
  64. Sportowy serwis dla prowajderów internetowych
  65. Serwis poświęcony najważniejszym wydarzeniom sportowym. Zawiera informację i wyniki o międzynarodowych zawodach w różnych dyscyplinach sportu.
  66.  
  67. Serwis Wiadomości dla Radia
  68. "Wiadomości Dnia" to przygotowywany specjalnie dla rozgłośni radiowych serwis informacyjny. Serwis zawiera skrót najważniejszych wydarzeń politycznych, gospodarczych społecznych, kulturalnych, sportowych. Stałymi pozycjami dziennika są: przegląd prasy, pierwsze informacje z giełdy i prognoza pogody. Dziennik nadawany jest na 20 minut przed pełną godziną od 6.00 do 22.00 w dni powszednie, w soboty, niedziele i święta co dwie godziny. Czas antenowy dziennika nie przekracza 6 minut. Wiadomości Dnia przygotowane są w formie gotowej do odczytania na antenie.
  69.  
  70. Cotygodniowy "Magazyn Radiowy ROZMAITOŚCI" stanowi zestaw krótkich informacji z kraju i ze świata: ciekawostek, nowinek, sensacji, gotowych do bezpośredniego odczytania na antenie.
  71.  
  72. Serwis Ilustracji Dźwiękowych
  73. Serwis ten składa się z plików dźwiękowych zawierających wypowiedzi dotyczące najistotniejszych wydarzeń krajowych i zagranicznych oraz komentarze korespondentów PAP. Jest on doskonałym uzupełnieniem tekstowego Serwisu Wiadomości dla Radia.
  74.  
  75. Serwis Informacji Zleconych
  76. Wygodna i skuteczna forma przekazu własnych informacji do prasy, radia, telewizji, zagranicznych agencji prasowych, instytucji, przedsiębiorstw, urzędów centralnych. W serwisie można zamieścić własne informacje o prowadzonej działalności, osiąganych wynikach finansowych, wprowadzanych na rynek produktach i usługach, terminach konferencji i targów. Informacje rozpowszechniane są w sieci PAP a na zlecenie Klientów w sieciach światowych agencji dystrybucji informacji współpracujących z PAP m.in. Cision PR Newswire i Business Wire.
  77.  
  78. Serwisy specjalne
  79. Serwisy tematyczne na zamówienie
  80. Polska Agencja Prasowa SA przygotowuje serwisy tematyczne dostosowane formą, zawartością oraz przekazem do wymagań Klientów wśród nich:
  81. SMS - codzienne i okazjonalne serwisy informacyjne oraz tematyczne, dystrybuowane w sieciach telefonii komórkowej, wśród nich min. polityka, informacje sportowe, gospodarcze, rozrywka, kalendarium kulturalne, super newsy.
  82. Serwis kulturalny dla prowajderów internetowych - serwis zawiera najważniejsze wiadomości w zakresie kultury z kraju i ze świata, informacje o wydarzeniach kulturalnych, rocznicach, imprezach itd.
  83. Serwis Repertuarowy - serwis bazodanowy zawierający informacje o aktualnym repertuarze kin i teatrów w Polsce. Serwis zawiera min. krótkie streszczenie filmu, informacje o aktorach, godzinach projekcji, cenie biletów, wyposażeniu sal kinowych i teatralnych itd.
  84. Serwis Imprezowy - zawiera kompleksowe informacje i zapowiedzi na temat imprez odbywających się w Polsce wg kategorii imprezy targowe, imprezy sportowe, imprezy naukowe, imprezy kulturalne, imprezy masowe, wystawy. Serwis dostępny w calości jak i w wybranych kategoriach tematycznych.
  85.  
  86. Dziennik Internetowy PAP
  87. Zawiera skrót najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata, z dziedziny: polityki, gospodarki, nauki, kultury, sportu. Informacje o sytuacji na giełdach papierów wartościowych, notowaniach walut w NBP, kursach walut na giełdach światowych, prognozę pogody i programy telewizyjne. Wiadomości są bogato ilustrowane zdjęciami oraz grafiką. Istnieje też możliwość bezpłatnej subskrypcji DI PAP w wersji tekstowej, rozsyłanej pocztą elektroniczną 6 razy w tygodniu. Na stronach internetowych Dziennika można zamieszczać bannery reklamowe, zaś w wersji rozsyłanej pocztą e-mail teksty reklamowe.
  88.  
  89. Monitoring Mediów
  90. Zespół Monitoringu Mediów PAP oferuje usługi w zakresie wyszukiwania, selekcji i opracowania materiałów informacyjnych o Polsce i współczesnym świecie. Korzysta z bogatego i stale aktualizowanego zbioru informacji z serwisów PAP. Monitoruje szereg tytułów prasy ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej. Ponadto ZMM dysponuje zbiorami wycinków prasowych na temat polityki, gospodarki i finansów, nauki, kultury, ochrony zdrowia i sportu, demografii i zjawisk społecznych do końca 2004 roku. Dostarcza informacji o ważnych wydarzeniach, rocznicach, terminach imprez, spotkań, konferencji.
  91.  
  92. Wydawnictwa PAP
  93. Zespół Wydawnictw PAP redaguje (aktualizuje 12 razy w roku) w formie drukowanej:
  94. Informator Terminowy - zwiastun wydarzeń, imprez i zbliżających się rocznic
  95. Informator Polityczny - informacje o ustroju i sytuacji społeczno politycznej wszystkich państw świata
  96. Noty Biograficzne - sylwetki polskich polityków i wybitnych osobistości świata
  97.  
  98. Ponadto redaguje i aktualizuje na bieżąco tematyczne bazy danych (bazy dostępne są przez internet):
  99. Who is Who
  100. Kraje Świata
  101. Informator Terminowy
  102. Watykan
  103. Partie polityczne w Polsce
  104. Kluczowe wydarzenia w Polsce po 1945 r.
  105. Nagrody Nobla
  106. Katastrofy komunikacyjne, ekologiczne, górnicze i klęski żywiołowe
  107.  
  108. English News Service
  109. Angielskojęzyczne źródło informacji politycznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych z Polski. Serwis przygotowywany jest przez zespół redaktorów i tłumaczy - na podstawie depesz agencyjnych PAP. Zawiera kilkadziesiąt informacji dziennie. Z English News Service korzystają światowe agencje prasowe, media zagraniczne, ambasady oraz działające w Polsce instytucje i korporacje międzynarodowe.
Add Comment
Please, Sign In to add comment