Guest User

Untitled

a guest
Jan 24th, 2018
71
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 17.64 KB | None | 0 0
  1. Spółka cywilna powstaje na podstawie kodeksu cywilnego oraz umowy wspólników. Spółka nie ma osobowości prawnej, ale ma NIP i REGON. Wspólnikiem w spółce cywilnej może zostać osoba zarówno fizyczna, jak i prawna. Każdy wspólnik ma obowiązki wspólnego podziału w zyskach jak i w stratach chyba, że umowa spółki przewiduje inny podział. Jeżeli spółka została nie określona na czas, wspólnik może z niej wystąpić (trzy miesiące na przód). Przyczyny rozwiązania spółki :
  2. Osiągnięcie celu gospodarczego
  3. Zmniejszenie się liczby wspólników do jednego
  4. Upływ czasu spółki
  5. Orzeczenie sądowe o rozwiązaniu spółki.
  6. Roczny przychód spółki nie może przekroczyć wartości powodującej (800000 OJRO)
  7. Spółkę partnerską tworzą wspólnicy (partnerzy) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Wprowadzona została przez Kodeks spółek handlowych. Partnerzy mogą być wyłącznie osobą fizyczną uprawnioną do wykonywania odpowiednich zawodów: lekarza, notariusza, położnej, doradcy podatkowego. Spółka partnerska powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Spółka działa pod własną firmą.
  8. Osobowa spółka prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą i niebędąca inną spółką handlową. Spółka jawna ma ułomną osobowość prawną. Posiada swój majątek, który stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Wspólnicy ponoszą osobistą, nieograniczoną i solidarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność o charakterze subsydiarnym. Powstaje ona przez zawartość umowy i wpisanie do rejestru przedsiębiorców (Krajowy Rejestr Sądowy). Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i tak samo uczestniczy w stratach bez względu na rodzaj i wartość wkładu.
  9. Spółka komandytowa spółka osobowa mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli odpowiada w sposób nieograniczony co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona (komandytariusz). Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki do wysokości zadeklarowanej w umowie kwoty. Wyłącznie w formie aktu notarialnego, KRS.
  10. Spółka komandytowo-akcyjna (skrót S.K.A.) – spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki. Charakter spółki :
  11. spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców,
  12. minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 50 000 zł,
  13. osoby podpisujące statut są założycielami spółki,
  14. statut spółki powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.
  15. Spółka akcyjna (forma skrócona w nazwach spółek S.A.) - rodzaj spółki kapitałowej. W Polsce spółki akcyjne działają obecnie na podstawie Kodeksu spółek handlowych, wcześniej regulował ją Kodeks handlowy. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej podzielony jest na akcje o równej wartości. Akcje te mogą być notowane (kupowane i sprzedawane) na giełdzie. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki, ryzyko ponoszą jedynie do wysokości wniesionego kapitału oraz czerpią zyski.
  16. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – W Polsce spółka tego typu jest spółką handlową, czyli taką której funkcjonowanie regulowane jest przez Kodeks spółek handlowych. Może być utworzona przez jeden lub kilka podmiotów (wspólników). Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki wobec wierzycieli; odpowiada za nie sama spółka swoim majątkiem utworzonym z wkładów wspólników. Z chwilą wpisu do KRS spółka uzyskuje osobowość prawną Liczba wspólników posiadających udziały w spółce może być dowolna, jednak w przypadku, gdy istnieje tylko jeden wspólnik i dokonuje on czynności prawnej z własną spółką, czynność ta wymaga formy aktu notarialnego. Wypis tego aktu notarialnego notariusz przesyła sądowi rejestrowemu..
  17. Spółka cywilna powstaje na podstawie kodeksu cywilnego oraz umowy wspólników. Spółka nie ma osobowości prawnej, ale ma NIP i REGON. Wspólnikiem w spółce cywilnej może zostać osoba zarówno fizyczna, jak i prawna. Każdy wspólnik ma obowiązki wspólnego podziału w zyskach jak i w stratach chyba, że umowa spółki przewiduje inny podział. Jeżeli spółka została nie określona na czas, wspólnik może z niej wystąpić (trzy miesiące na przód). Przyczyny rozwiązania spółki :
  18. Osiągnięcie celu gospodarczego
  19. Zmniejszenie się liczby wspólników do jednego
  20. Upływ czasu spółki
  21. Orzeczenie sądowe o rozwiązaniu spółki.
  22. Roczny przychód spółki nie może przekroczyć wartości powodującej (800000 OJRO)
  23. Spółkę partnerską tworzą wspólnicy (partnerzy) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Wprowadzona została przez Kodeks spółek handlowych. Partnerzy mogą być wyłącznie osobą fizyczną uprawnioną do wykonywania odpowiednich zawodów: lekarza, notariusza, położnej, doradcy podatkowego. Spółka partnerska powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Spółka działa pod własną firmą.
  24. Osobowa spółka prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą i niebędąca inną spółką handlową. Spółka jawna ma ułomną osobowość prawną. Posiada swój majątek, który stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Wspólnicy ponoszą osobistą, nieograniczoną i solidarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność o charakterze subsydiarnym. Powstaje ona przez zawartość umowy i wpisanie do rejestru przedsiębiorców (Krajowy Rejestr Sądowy). Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i tak samo uczestniczy w stratach bez względu na rodzaj i wartość wkładu.
  25. Spółka komandytowa spółka osobowa mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli odpowiada w sposób nieograniczony co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona (komandytariusz). Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki do wysokości zadeklarowanej w umowie kwoty. Wyłącznie w formie aktu notarialnego, KRS.
  26. Spółka komandytowo-akcyjna (skrót S.K.A.) – spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki. Charakter spółki :
  27. spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców,
  28. minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 50 000 zł,
  29. osoby podpisujące statut są założycielami spółki,
  30. statut spółki powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.
  31. Spółka akcyjna (forma skrócona w nazwach spółek S.A.) - rodzaj spółki kapitałowej. W Polsce spółki akcyjne działają obecnie na podstawie Kodeksu spółek handlowych, wcześniej regulował ją Kodeks handlowy. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej podzielony jest na akcje o równej wartości. Akcje te mogą być notowane (kupowane i sprzedawane) na giełdzie. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki, ryzyko ponoszą jedynie do wysokości wniesionego kapitału oraz czerpią zyski.
  32. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – W Polsce spółka tego typu jest spółką handlową, czyli taką której funkcjonowanie regulowane jest przez Kodeks spółek handlowych. Może być utworzona przez jeden lub kilka podmiotów (wspólników). Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki wobec wierzycieli; odpowiada za nie sama spółka swoim majątkiem utworzonym z wkładów wspólników. Z chwilą wpisu do KRS spółka uzyskuje osobowość prawną Liczba wspólników posiadających udziały w spółce może być dowolna, jednak w przypadku, gdy istnieje tylko jeden wspólnik i dokonuje on czynności prawnej z własną spółką, czynność ta wymaga formy aktu notarialnego. Wypis tego aktu notarialnego notariusz przesyła sądowi rejestrowemu..
  33.  
  34.  
  35.  
  36.  
  37.  
  38. Spółka cywilna powstaje na podstawie kodeksu cywilnego oraz umowy wspólników. Spółka nie ma osobowości prawnej, ale ma NIP i REGON. Wspólnikiem w spółce cywilnej może zostać osoba zarówno fizyczna, jak i prawna. Każdy wspólnik ma obowiązki wspólnego podziału w zyskach jak i w stratach chyba, że umowa spółki przewiduje inny podział. Jeżeli spółka została nie określona na czas, wspólnik może z niej wystąpić (trzy miesiące na przód). Przyczyny rozwiązania spółki :
  39. Osiągnięcie celu gospodarczego
  40. Zmniejszenie się liczby wspólników do jednego
  41. Upływ czasu spółki
  42. Orzeczenie sądowe o rozwiązaniu spółki.
  43. Roczny przychód spółki nie może przekroczyć wartości powodującej (800000 OJRO)
  44. Spółkę partnerską tworzą wspólnicy (partnerzy) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Wprowadzona została przez Kodeks spółek handlowych. Partnerzy mogą być wyłącznie osobą fizyczną uprawnioną do wykonywania odpowiednich zawodów: lekarza, notariusza, położnej, doradcy podatkowego. Spółka partnerska powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Spółka działa pod własną firmą.
  45. Osobowa spółka prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą i niebędąca inną spółką handlową. Spółka jawna ma ułomną osobowość prawną. Posiada swój majątek, który stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Wspólnicy ponoszą osobistą, nieograniczoną i solidarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność o charakterze subsydiarnym. Powstaje ona przez zawartość umowy i wpisanie do rejestru przedsiębiorców (Krajowy Rejestr Sądowy). Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i tak samo uczestniczy w stratach bez względu na rodzaj i wartość wkładu.
  46. Spółka komandytowa spółka osobowa mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli odpowiada w sposób nieograniczony co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona (komandytariusz). Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki do wysokości zadeklarowanej w umowie kwoty. Wyłącznie w formie aktu notarialnego, KRS.
  47. Spółka komandytowo-akcyjna (skrót S.K.A.) – spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki. Charakter spółki :
  48. spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców,
  49. minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 50 000 zł,
  50. osoby podpisujące statut są założycielami spółki,
  51. statut spółki powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.
  52. Spółka akcyjna (forma skrócona w nazwach spółek S.A.) - rodzaj spółki kapitałowej. W Polsce spółki akcyjne działają obecnie na podstawie Kodeksu spółek handlowych, wcześniej regulował ją Kodeks handlowy. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej podzielony jest na akcje o równej wartości. Akcje te mogą być notowane (kupowane i sprzedawane) na giełdzie. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki, ryzyko ponoszą jedynie do wysokości wniesionego kapitału oraz czerpią zyski.
  53. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – W Polsce spółka tego typu jest spółką handlową, czyli taką której funkcjonowanie regulowane jest przez Kodeks spółek handlowych. Może być utworzona przez jeden lub kilka podmiotów (wspólników). Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki wobec wierzycieli; odpowiada za nie sama spółka swoim majątkiem utworzonym z wkładów wspólników. Z chwilą wpisu do KRS spółka uzyskuje osobowość prawną Liczba wspólników posiadających udziały w spółce może być dowolna, jednak w przypadku, gdy istnieje tylko jeden wspólnik i dokonuje on czynności prawnej z własną spółką, czynność ta wymaga formy aktu notarialnego. Wypis tego aktu notarialnego notariusz przesyła sądowi rejestrowemu..
  54. Spółka cywilna powstaje na podstawie kodeksu cywilnego oraz umowy wspólników. Spółka nie ma osobowości prawnej, ale ma NIP i REGON. Wspólnikiem w spółce cywilnej może zostać osoba zarówno fizyczna, jak i prawna. Każdy wspólnik ma obowiązki wspólnego podziału w zyskach jak i w stratach chyba, że umowa spółki przewiduje inny podział. Jeżeli spółka została nie określona na czas, wspólnik może z niej wystąpić (trzy miesiące na przód). Przyczyny rozwiązania spółki :
  55. Osiągnięcie celu gospodarczego
  56. Zmniejszenie się liczby wspólników do jednego
  57. Upływ czasu spółki
  58. Orzeczenie sądowe o rozwiązaniu spółki.
  59. Roczny przychód spółki nie może przekroczyć wartości powodującej (800000 OJRO)
  60. Spółkę partnerską tworzą wspólnicy (partnerzy) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Wprowadzona została przez Kodeks spółek handlowych. Partnerzy mogą być wyłącznie osobą fizyczną uprawnioną do wykonywania odpowiednich zawodów: lekarza, notariusza, położnej, doradcy podatkowego. Spółka partnerska powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Spółka działa pod własną firmą.
  61. Osobowa spółka prowadząca przedsiębiorstwo pod własną firmą i niebędąca inną spółką handlową. Spółka jawna ma ułomną osobowość prawną. Posiada swój majątek, który stanowią wkłady wniesione do spółki oraz mienie nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Wspólnicy ponoszą osobistą, nieograniczoną i solidarną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Odpowiedzialność o charakterze subsydiarnym. Powstaje ona przez zawartość umowy i wpisanie do rejestru przedsiębiorców (Krajowy Rejestr Sądowy). Majątek spółki stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia. Każdy wspólnik ma prawo do równego udziału w zyskach i tak samo uczestniczy w stratach bez względu na rodzaj i wartość wkładu.
  62. Spółka komandytowa spółka osobowa mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli odpowiada w sposób nieograniczony co najmniej jeden wspólnik (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona (komandytariusz). Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki do wysokości zadeklarowanej w umowie kwoty. Wyłącznie w formie aktu notarialnego, KRS.
  63. Spółka komandytowo-akcyjna (skrót S.K.A.) – spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Akcjonariusz nie odpowiada za zobowiązania spółki. Charakter spółki :
  64. spółka powstaje z chwilą wpisu do rejestru przedsiębiorców,
  65. minimalna wysokość kapitału zakładowego wynosi 50 000 zł,
  66. osoby podpisujące statut są założycielami spółki,
  67. statut spółki powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.
  68. Spółka akcyjna (forma skrócona w nazwach spółek S.A.) - rodzaj spółki kapitałowej. W Polsce spółki akcyjne działają obecnie na podstawie Kodeksu spółek handlowych, wcześniej regulował ją Kodeks handlowy. Kapitał zakładowy spółki akcyjnej podzielony jest na akcje o równej wartości. Akcje te mogą być notowane (kupowane i sprzedawane) na giełdzie. Akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania spółki, ryzyko ponoszą jedynie do wysokości wniesionego kapitału oraz czerpią zyski.
  69. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (skrót – sp. z o.o.) – W Polsce spółka tego typu jest spółką handlową, czyli taką której funkcjonowanie regulowane jest przez Kodeks spółek handlowych. Może być utworzona przez jeden lub kilka podmiotów (wspólników). Wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki wobec wierzycieli; odpowiada za nie sama spółka swoim majątkiem utworzonym z wkładów wspólników. Z chwilą wpisu do KRS spółka uzyskuje osobowość prawną Liczba wspólników posiadających udziały w spółce może być dowolna, jednak w przypadku, gdy istnieje tylko jeden wspólnik i dokonuje on czynności prawnej z własną spółką, czynność ta wymaga formy aktu notarialnego. Wypis tego aktu notarialnego notariusz przesyła sądowi rejestrowemu..
Add Comment
Please, Sign In to add comment