Advertisement
fgen

CV kirjutamine

Oct 28th, 2015
422
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 13.38 KB | None | 0 0
  1. Eduka CV koostamine
  2. CV-kirjutamine ei ole ainult faktide ülesloetlemine ja rääkimine, miks Sa võiksid sobida kandideeritavale töökohale, vaid ka konkureerimine teiste kandidaatidega, kellest Sa pead edukaks kandideerimiseks parem olema. Ehk väga tähtis on oma eeliste leidmine ja väljatoomine võrreldes teiste kandidaatidega. Kuidas seda teha kui Sa ei tea, mis tasemel teised kandidaadid on? Sa ei teagi! Sellepärast peadki alati püüdma koostada enda kohta parima CV, mis võimalik. Välja tuleks tuua isegi kõik väheolulised aspektid, mis võivad anda Sulle eelise teiste kandideerijate ees!
  3. Püüan siinkohal välja tuua mõningad eelised, millele saaksid tähelepanu pöörata.
  4. Üldised kriteeriumid CV kirjutamisel oleks, et püüa see koostada võimalikult struktureeritult, arusaadavalt ja korrektselt. CV pikkuseks on 1-2 A4 lehekülge. CV on ametlik dokument, seega vaata, et see oleks vormistatud korrektselt, kontrolli kindlasti üle ka kirjakeel ja sõnastus. Antud teksti lõpus räägin Sulle täpsemalt, millele veel tähelepanu pöörata ja mida jälgida. Samuti räägin rohkem sellest, et mis võiks anda just Sulle eelise. Nüüd aga asume esimese peatüki juurde.
  5. I peatükk: Isiklik informatsioon.
  6. Alustame CV-d oma nime, sünniaja, aadressi, telefoninumbri, e-maili ja perekonnaseisu kirjutamisega. Kirjuta need täpselt ja korrektselt. Kindlasti kontrolli üle oma kontaktandmed, sest see on viis, kuidas Sinuga ühendust saadakse. Selles peatükis ilmselt väga palju möödapanekuid teha ei saa, kuid siiski on mõned punktid, mida peaksid vältima. Kui Su e-maili aadressiks on marimumm@hot.ee või metsamees@hotmail.com, siis kindlasti ära kasuta neid e-maili aadresse tööle kandideerimiseks (uskumatult paljud inimesed teevad seda). Uue mailiaadressi loomine on väga lihtne. Tee endale uus eraldi endanimeline e-maili aadress. Nii oled tõsiseltvõetavam kandidaat. Kui sa pead blogi, siis soovitatav on ka oma blogi aadress juurde panna. See annab rohkem informatsiooni sinu kui inimese kohta. Kui aga kirjutad blogis ebasündsaid asju või kirud kedagi, siis kindlasti ära lisa blogi oma CV-le juurde. Blogi annab Sulle eelise ainult juhul, kui see esitleb Sind kui asjalikku inimest või on uue töökohaga seonduv. Näiteks disainer võiks panna tehtud tööde lingi, turundusinimene oma turundusblogi lingi jne.
  7. Sinu pilt CV-s
  8. Soovitatav on lisada CV-le oma pilt, kuid kindlasti ära pane selleks mingit peo- või rannapilti. Pilt peab olema viisakas ja ametlik. Samuti ei sobi ballikleidiga pilt, sest see on küll pidulik, kuid mitte ametlik riietus. Kui Sul ei ole endast korrektset pilti, siis pigem jäta see lisamata või lase endast teha üks korrektne foto.
  9. II peatükk – hariduskäik
  10. Hariduskäigu alla kirjuta kronoloogilises järjestuses koolid, kus Sa õppinud oled. Järjesta nii, et kõige hilisem kool oleks kõige üleval. Kui lisad kõrgkooli või mõne erialakooli, siis kindlasti kirjuta juurde ka teaduskond, eriala, mitmes kursus (juhul kui veel õpid) ja ka lõputöö teema. Tööandja võib otsida just inimest, kes teaks rohkem teemal, millel just Sina lõputöö kirjutasid. See annab Sulle eelise! Kui Sul on kool veel pooleli, siis jäta lõpetamisaasta märkimata (see tähendab, et Sa veel käid nimetatud koolis). Kui Sul ei ole väga palju haridustausta, siis ära muretse, sest tänapäeval pole paljude tööandjate jaoks haridustase esmaseks prioriteediks. Sa suudad kogemustega või motivatsioonikirjaga selle osa kompenseerida. Kui oled kooli vahetanud iga paari aasta tagant, siis ei ole mõtet CV-sse kõiki koole märkida. Pane ainult kool ja aasta, mil lõpetasid põhikooli, keskkooli ja/või kõrgkooli/kutsekooli. Kui Sul CV-s on kirjas väga palju koole, siis tööandjal võib tekkida kahtlus, et miks Sa nii tihti koole vahetasid. Kas Sa ei saanud inimestega läbi või oli Sul õpiraskusi või midagi muud sellist. Sa ei tea kunagi, kas Sinu CV lugejal on mingi eelarvamus mõne asja kohta, seega püüa vältida fakte, mis selliseid küsimusi võivad tekitada. Kui saavutasid midagi märkimisväärset oma haridusteel, siis pane see kirja. Kui oled kooli lõpetanud Cum Laude, siis lisa see kindlasti juurde. Analoogsed faktid näitavad, et oled kohusetundlik, edasipüüdlik ja suudad saavutada eesmärke. Ära häbene oma trumpide kirjapanemist, need annavad Sulle teiste ees eelise!
  11. III peatükk – täiendkoolitus
  12. Täiendkoolituse juures kehtivad üldiselt sarnased märkused nagu hariduskäigu juures. Siinkohal on küll parem, kui täiendkoolitus on seotud erialaga. Kui oled läbinud kokanduse täiendkoolituse ja kandideerid autoremondi lukksepaks, siis otseselt midagi väga palju see Sinu CV-le juurde ei anna, kuid samas ei võta ka punkte maha. Seega otseselt väga midagi välja ei ole mõtet jätta. Kes teab, võibolla Su ülemus on ka suur kokkamishuviline
  13. IV peatükk – töökogemus
  14. Kogemuste pagas on CV juures kõige tähtsam osa! Kui muude punktide juures pigistatakse nii mõnigi kord nn silm kinni, siis kogemuste osa on koht, mida vaadatakse CV-s alati väga suure hoolega!
  15. Töökogemuse juures ei ole mitte ainult tähtis ära loetleda kronoloogilises järjekorras töökohad, mis Sul olnud on (kõige hilisem töökoht kõige üleval), vaid siin tuleb juba eesmärgipärasemalt mõelda. Räägin Sulle, kuidas seda teha. Töökoha ülesloetlemisel pane kirja firma nimi, töökoha nimetus, kaua ametikohal töötasid, millised olid tööülesanded ja millised olid antud töökohal suuremad saavutused.
  16. Esmalt pane kirja ainult need töökohad, mis seonduvad selle töökohaga, kuhu kandideerid. Ehk kui kandideerid lasteaiakasvatajaks, siis pane kirja kõik töökohad, mis Sul on seotud haridussüsteemiga või lastega (k.a. lapsehoidmine). Jäta esialgu välja töökohad, mis kuidagi ei seostu töökohaga kuhu kandideerid. Näiteks kui kandideerid kunstigalerii müügijuhi kohale, siis ära kirjuta, et oled olnud traktorist või ehitaja. See elimineerib Sind suuresti juba konkurentsist. Miks? Sest kunst ja traktorid ei ole seotud valdkonnad. Sinna ametikohale otsitakse loovinimest ja isegi kui oled väga loova iseloomuga ja olude sunnil oled pidanud traktorist olema, siis ära pane seda lihtsalt kirja. See ei tule Sulle kasuks. Kui aga kandideerid automüügifirmasse müügijuhiks, siis vastupidi pane kindlasti CV-sse, et oled traktorist olnud. Miks? Sest see näitab, et Sul on kogemus masinatega ja ilmselt paremad tehnilised teadmised kui teistel kandideerijatel. Siit jõuame järgmise punktini.
  17. Rõhuta oma eeliseid ja too välja iga töökoha puhul oma saavutused!
  18. Töökogemuste kirjapanemine ei ole lihtsalt faktide üleskirjutamine. Kindlasti saavutasid töökohal midagi tähelepanuväärset. Isegi siis, kui keegi Sind kunagi ei tunnustanud, siis enda arvates ometigi tegid midagi hästi? Pane oma saavutused kirja! Kui autojuhina hoidsid kütet kokku, sõitsid sihtkohta kiiremini, olid alati valmis ületunde tegema või Sul ei olnud 20 aastat ühtegi avariid – pane see kirja! See on koht CV-s, mis eristab Sind teistest kandidaatidest ja toob välja Su eelised! Lisaks näitab, et oskad laiahaardelisemalt mõelda kui ainult fakte üles kirjutada. See on asi, mida tööandja hindab! Võib-olla on Sul raske neid eeliseid leida või see tundub mõttetu eputamisena, kuid kinnitan Sulle, et seda see ei ole. Tööandja ei tunne Sind, ta ei tea Sinust midagi, aga ta tahab rohkem teada ja siinkohal on Sul võimalus seda infot pakkuda. Kandideerimine on võistlus ja miks Sa ei taha võistluses oma eeliseid maksma panna? Kui tööandjal on valida kahe CV vahel:
  19. 1) Marek, kelle töökogemuses on kirjas: Kännu Ehitus OÜ – 10 aastat ehitaja
  20. 2) Ragnar, kelle töökogemuses on kirjas: Kännu Ehitus OÜ – 5 aastat ehitaja, üldehitus ja välistööd.
  21. Saavutused: tellijad olid väga rahul tulemustega, kuna soovitasin alati neile materjalivalikut ja ehituslahendusi. Tööandja tõi mitmeid kordi välja minu abivalmiduse ja ehituskvaliteedi.
  22. See oli küll lihtne näide, kuid kuigi Marekul on täpselt 2x rohkem kogemusi, siis olen üsna kindel, et Ragnar kutsutakse intervjuule. Sest ta kirjutas välja oma eelised, oskas neid analüüsida ja esitleda.
  23. Kui Sa oled õpilane ja suvel tööd teinud, siis pane kirja ka hooajatööd (rõhuta erialaga seonduvaid töökohti). Kui Sa aga enam ei ole õpilane ja viimase 5 aasta jooksul on Sul näiteks 5 erinevat töökohta olnud, siis siin on jällegi ohumärk tööandja jaoks. See jätab mulje kui väga püsimatust inimesest. Seega pane kirja ainult kandideeritava ametikohaga seonduvad töökohad ja jäta ebaolulised töökohad kirja panemata. Miks? Sest tööandja üldiselt ei investeeri inimesesse, kes tuleb ja läheb nii nagu huvi on.
  24. Mis siis kui Sul ei ole ühtegi töökogemust või oled tõesti väga erialakaugel töökohal seni töötanud? Siis oled sa teistest kandideerijatest sammu võrra maas. Ära muretse, olukord ei ole siin veel lootusetu. Isegi siis kui Sul on töökogemust vähem kui konkurentidel, on Sul võimalik saada intervjuule ja ka saada see töökoht. Kuidas? Siin tuleb appi kaaskirja kirjutamine, kus Sa saad vabas vormis kirjutada, miks just Sina sobid antud töökohale.
  25.  
  26. V peatükk – keelteoskus
  27. Keelteoskuse juures loetle üles keeled, mida ja millisel tasemel Sa oskad. Alusta emakeelest ja järjesta loetelu valdamise järgi. Need keeled, mida paremini valdad kirjuta ülespoole. Keelteoskuse juures ei anna tööandjale väga palju infot, kui kirjutad: Vene keel – kesktase. Miks? Sest kesktase tähendab erinevate inimeste jaoks erinevat keeleoskuse taset. Mõni alahindab oma keeleoskust, teine jälle hindab seda üle. Seega on hea kui kirjutad, kui tihti ja kuna viimati antud keelt kasutasid. Kui oled olnud lapsepõlves hea saksa keele oskaja, aga ei ole seda viimased 15 aastat kasutanud, siis ilmselt on see mõnevõrra nn roostes. Püüa täpsustada, millisel tasemel vastavas keeles kirjutad ja räägid.
  28. VI peatükk – arvutioskus
  29. Arvutioskuse juures järjesta jällegi oma oskused oskuse taseme järgi. Need programmid, mida oskad rohkem kirjuta ettepoole. Mida rohkem infot annad, seda parem on Sinust aru saada.
  30. VII peatükk – täiendav info
  31. Täiendava info juures saad välja tuua veel lisanduvaid omadusi, mis võiksid anda Sulle teiste kandideerijate ees eeliseid. Kui oled kirjutanud erialaseid artikleid või lugenud palju raamatuid erialasest valdkonnast, siis pane see kirja. Võid lihtsalt loetleda ka üles oma tugevused, mis võiksid anda Sulle eelise teiste kandideerijate ees. Siin saad ära märkida ka soovitajaid, autojuhilubade kategooriad, auto kasutamise võimaluse jms info. Täiendava info all saad ära märkida ka oma hobid. Siinkohal on küll soovitus, et hobide loetelu ei anna just väga palju eelist, kui need ei kattu tööandja omadega. Kuidas Sa saad teada, kas need kattuvad tööandja omadega? Tänapäeval on olemas Orkutid, Facebookid jms, kust Sa saad tööandja kohta infot otsida. Orkutis on näiteks community-d. Sa saad näha, mis communityte liige Su tööandja on. Kui näiteks ta on autode fanaatik ja see ühtib ka Sinu huvidega, siis märgi see kindlasti ära ka oma hobide all. Teil on kohe ühine teema, millest rääkida ja tihtipeale eelistatakse just inimest, kellega on lootust paremini läbi saada!
  32. Tööle asumise võimalik aeg
  33. Märgi üles ka kuna Sul on võimalik tööle asuda. Hea kui see on võimalikult koheselt, kuid siinkohal pead Sa siiski olema aus. Ei ole mõtet öelda, et saad koheselt tööle asuda, kuigi tegelikult saad teha seda alles kuu aja pärast. Valed tulevad varem või hiljem välja ja need ei jäta Sinust positiivset muljet.
  34. Video CV ülesehitus:
  35. 1) Pöördumine – tervita video vaatajat, tutvusta end nimeliselt ja täpsusta, millisele ametikohale kandideerid.
  36. 2) Lühike ülevaade endast - täpsusta, mis haridus Sul on või millega oled hetkel tööalaselt hõivatud. Too välja ja rõhuta just seda informatsiooni, mida Sinu CV-s ei ole välja toodud.
  37. 3) Töökogemus – kirjelda lühidalt ja konkreetselt oma tööalast kogemust, tuues välja kaua oled töötanud soovitud ametikohal, millised on Sinu kogemused ja peamised saavutused tööelus.
  38. 4) Miks oled parim kandidaat - too välja peamised punktid, miks just Sina oled parim kandidaat ja mis on Sinu tugevused.
  39. 5) Lõpetamine – täna tööandjat, et tal oli aeg Sinu CV-d vaadata. Lisaks võid välja tuua kokkuvõtliku lause oma kandidatuuri kohta.
  40. Üldised soovitused:
  41. 1) Video pikkus – video sisu peab mahtuma 1-2 minuti sisse.
  42. 2) Riietus – riietus peaks olema viisakas. Riietu video salvestamisel nii, nagu läheksid tööintervjuule.
  43. 3) Rääkimine - räägi aeglaselt ja selge diktsiooniga. Räägi avatult, loomulikult ja mis peamine, enesekindlalt. Veendu, et vaatad otse ekraani.
  44. 4) Video taust - veendu, et Sinu video taust oleks viisakas ja professionaalne. Parim viis on teha video CV-d sisestes tingimustes. Veendu, et video tegemisel ei oleks müra ja muid häirivaid faktoreid.
  45. 5) Sinu kehakeel Suur osa inimese suhtlemisel on ka mitteverbaalsel suhtlemisel, seega püüa jälgida oma kehakeelt. Kasuta oma käsi eneseväljendamisel mõistlikes piires.
  46. 6) Veendu, et video CV oleks sobiv - video CV ei ole kohustus vaid võimalus silma paista. Ära tee video CV-d lihtsalt tegemise pärast. Veendu, et see oleks asjakohane ja see täiendaks Sinu CV-d. Harjuta mitmeid kordi, enne kui video CV lõplikult „purki paned“. Võimalusel näita enne tuttavatele.
  47. 7) Sul on võimalik video CV-s demonstreerida oma konkreetseid ametiala oskusi, näiteks keevitaja võiks keevitada ja kokk oma firmarooga teha.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement