Advertisement
Smudla

OS - SZZ

May 27th, 2018
160
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 9.85 KB | None | 0 0
  1. - Popis procesu, prepínání kontextu a stavy procesu
  2. - Proces, přepnutí kontextu, stavy. chtěl jenom definici procesu, co se ukládá když ho přepínám. A stavy.
  3. - proces, algorytmy planivani procesu
  4. - cíle plánování procesů, plánovací algoritmy, soupeření procesů
  5. - všechno okolo procesů a jejich plánování
  6. * proces, stavy procesů, 3 s a 7 s procesy, změna kontextu
  7. * Ptal se jaké znám operační systémy preemptivní a jaké nepreemtivní
  8.  
  9. - Sdileni prostredku mezi procesy, deadlock
  10. - sdílení prostředků, kritická sekce a deadlock.
  11. - Sdílené prostředky, kritická sekce, deadlock... Nechtěl nijak podrobně ale spíše ho to zajímalo prakticky než teoreticky
  12. - Synchronizace a vše okolo, semafory
  13.  
  14. - Měl jsem OS, jejich prostředky
  15.  
  16. - Vlákna jejich implementace, výhody nevýhody
  17.  
  18. - Hardware počítače, instrukce, DMA
  19.  
  20. - soubory, atributy, přístupová práva k nim
  21.  
  22. - síťové souborové systémy, NFS, SMB
  23.  
  24. - Správa síťových služeb, pojem démon, superdémon. Služby, omezování přístupu, aplikační a paketový firewall (tcpd, iptables/ipf), tunelování, VPN.
  25. No měl jsem celkem obavy moc sem tuhle otázku neuměl, začal jsem od konce, vysvětlil VPN + tunelování. Dále jsem řekl, že v linuxu je démon inetd a co dělá. Potom jsem jen obecně vyvětlil jak funguje firewall. Hodně pomáhal, pohoda výsledek za 2.
  26.  
  27. - Správa uživatelských účtů a skupin, práva, monitorování činnosti uživatelů.
  28. Nejdřív takové obecné povídání o tom k čemu jsou různé uživatelské přístupy, k čemu skupiny. Potom mě nechal vybrat jestli to chci popisovat na unixu nebo windows, začal sem s unixem, popsal základní principy, nic moc dopodrobna, vyjmenoval druhy oprávnění, když jsem chtěl začít o SUID, GUID a přímo příkazy pro přidělování, zastavil mě, že to už je moc podrobně.
  29.  
  30.  
  31.  
  32.  
  33.  
  34.  
  35.  
  36. servery DNS, princip překladu, domény
  37.  
  38.  
  39. kdysy dávno:
  40. jádro, OS definice, distribuovaný OS, real-time os, multiprocesorový os
  41.  
  42. start systému, zavaděče, jádro OS a runlevels, (Jaký je rozdíl mezi startem Linuxu a Windows, Dále pak něco o biosu na grafické kartě)
  43.  
  44. adresace, fragmentace, pridelovani pameti
  45.  
  46. Start systému, zavaděče, jádro. To jsem měl v prezentaci, takže pověst nelhala. Téma jsem uměl, ptal se jak se jmenuje první proces jádra (init), runlevely, MBR. 1.
  47.  
  48. kritická sekce, přístupy, algorytmy, SW, HW, OS řešení
  49.  
  50.  
  51.  
  52.  
  53. hudec:
  54.  
  55. Otázka: kritická sekce - co to je, vlastnosti, způsoby ošetření
  56. Hudec naprosto v pohodě. U těch vlastností, tj. vzájemná výlučnost, omezení čekání a pokrok v přidělování, jsem si nemohl vzpomenout na ten pokrok, tak říká, že to nechá na konec. A na konci se mě ptá, tak co je ta třetí vlastnost, říkal jste vzájemná výlučnost a pokrok v přidělování. Takže asi tak.
  57. Jinak k těm způsobům stačilo vyjmenovat (SW - Peterson, Bakery, HW - zákaz přerušení, instrukce test-set, OS - semafory, fronty zpráv, PROG - monitory). Pak chtěl jen říct, jak se nazývá semafor s bool (mutex) a na tabuli chtěl napsat jeden způsob ošetření přes OS - psal jsem semafor, takže přibližně sem_init(sem, 1) -> sem_wait(sem) -> vlastní KS -> sem_signal(sem). A že wait zablokuje proces, když je obsazená a signal zase odblokuje.
  58.  
  59. Otázka: Soupeření procesů o prostředky, vyhladovění, deadlock a pak nějaký způsoby jak předejít deadlocku. Ty jsem jediný nevěděl na tom me (drtil) a chtel to slyset
  60.  
  61. Otázka: Jádra OS, mikrojádro, monolitické jádro, vrstvené jádro a virtuální jádro. (Všechny tam byly vypsaný, takže tím, že je vyjmenujete dokážete akorát, že umíte číst, což je škoda, kdyby napsal jen jádra a já je měl vyjmenovat, mohl by to být malý plus).
  62. Tahle otázka byla pro mě asi nejhorší, dostal jsem za ni 2-. Snažil jsem se něco říkat, ale jednotlivé vrstvy jádra jsem prostě nevěděl, zkusil jsem asi 2 možnosti, které jsou někde ve výtahu co zde koluje, ale ani jedna se mu nelíbila. Nakonec, ze mě dostal akorát to, že komunikují vždy jen bezprostředně sousední vrstvy. Pak chtěl vysvětlit co přesně obsahuje mikrojádro. Já si bohužel vzpomněl jen na plánovač.
  63.  
  64. Virtuální jadro taky nebyla moc legrace, věděl jsem co to je virtualizace OS i jednotlivý druhy, ale to taky nechtěl. Pak jsem teda řekl, že to je jeden z druhů virtualizace, kdy hostované OS přistupují k jádru hostitele, a že všechny OS musí být schopny využívat stejné jádro, není tedy možné provozovat tímto způsobem Windows a Linux najednou. Na téhle otázce jsem opravdu tápal, mluvil jsem pořád, ale nic moc rozumnýho to asi nebylo, trápil mě opravdu dost a myslel jsem, že půjdu domů. Nakonec mi dal 2-. Pomáhá a naznačuje když mluvíte blbosti, ale docela problém rozebírá a když něco nevíte, nepustí vás dál k další části otázky. Jinak dopoledne nikoho nevyhodil. Když už nevíte, chce to alespoň pořad reagovat a vymýšlet odpovědi, nejspíš i když jsou to pitomosti. Hudec se sice na to moc netváří, ale je to lepší než mlčet. Dopoledne to dali všichni, ale shodli jsme se na tom, že OS jsou asi nejhorší.
  65.  
  66. Vlákna, implementace, použití atd... začal jsem mluvit teoreticky, co to vlákno je, ale to prý slyšet nechtěl a šly jsme k blokujícím systémovým voláním, co to jsou, co blokujou, co nastane, proč to nastane atd
  67.  
  68.  
  69. Statické a dynamické dělení paměti, fragmentace
  70. statické - a) stejně velké sektory
  71. b) různě velké sektory
  72.  
  73. dynamická - sektory/oblasti se dělají až za běhu
  74.  
  75. vnitřní fragmentace - plýtvání místa uvnitř oblastni/sektorů, vnější fragmentace - plýtvání mimo oblasti
  76.  
  77. pak se ptal na algoritmy first-fit, next-fit, best-fit, worst-fit
  78.  
  79.  
  80.  
  81. plánovací algoritmy, hodně jsem se do toho zamotal, pak jsem se z toho vymotal...chce slyšet jaký jsou a jak fungujou, neměl jsem tu otázku moc najetou, ale klidně se s ní dá přejít na deadlock a trochu i mutex, ale po chvilce vas vrati zpatky
  82.  
  83.  
  84. - Uživatelské účty, autorizace, autentizace, pam
  85. Autentizace - chtěl i konkrétní metody - Challenge-Response, pomocí biometrie, jméno a heslo, čipové karty...
  86. Autorizace
  87. PAM - chtěl i výhody - změna přihlašovacího mechanismu bez nutnosti zásahu do aplikace, centrální ukládání přístupových údajů
  88.  
  89.  
  90. Správa síťových služeb, pojem démon, superdémon. Služby, omezování přístupu,firewall
  91. Víceméně jsou dostal jeden z mých pokusů na SOSY, takže není špatný, kromě prezentace, omrknout i vaše zkoušky z OSYS a SOSY ;)
  92.  
  93.  
  94. Dnes padla segmentace výhody/nevýhody a virtuální paměť
  95.  
  96.  
  97. zpracování instrukcí a vše kolem, přepnutí kontextu, chtěl vědět kam se uloží informace při přepnutí instrukce..což mi nakonec musel říct, že do PCB..a něco o PCB jsem už mu pak na základě toho řekl ale musím říct, že opravdu docela šťoural v tom co jsem nevěděl ale dalo se to.. 1- mě od něj tedy překvapila
  98.  
  99.  
  100. Já měl synchronizaci procesů (vláken) pomocí prostředků OS.
  101. Na začátku jsme si ujasnili co chce (semafory) a zprávy, pak jsem mu to popsal na příkladu, na tabuli napsal dvě vlákna s sem_init(), pos_signal a pos_wait a bylo to, na nic se neptal, jen řekl, že mu to tak stačí.
  102.  
  103.  
  104. KS
  105. Chtěl říct co to je k čemu slouží...vlastnosti přístupu...a vysvětlit jak funguje...pak se ještě zeptal co znamená když je čítač v minusu
  106.  
  107.  
  108. Start OS, Jádro OS a runlevely. Chtěl to fakt podrobně, jako co se načte, co to obsahuje, kde se to nachází atd
  109.  
  110.  
  111. Koncepce jádra - monolitické, vrstvené, virtuální, mikrojádro
  112. stačilo říct jak probíhá volání obslužných procedur, že virtuální jádro je v podstatě fyzické jedno ale máme více OS s vlastním administrátorem, mikrojádro - které tři důležité věci jsou v jádře.. u mikrojádra sem se trochu zamotal ale dali sme to nějak dohromady.. celkem 1-.. byl v pohodě.. nerejpal.. snažil se navádět.. jen do obhajoby něco s citacema zase a že jsem tam měl bod týkající se šifrované komunikace a přitom to byla kódovaná..
  113.  
  114.  
  115. otázka ze zimáku ze zkoušky programování vstupů a výstupů, DMA no věděl jsem to ale chtěl přesně vědět kdy nastane přerušení jako je to blbost věděl jsem to ale tam jsem trochu zmatkoval ostatně DMA jsem pak věděl a asi věděl že mi v zimáku z toho dal za 1 tak teď výsledná za 1-
  116. u hudce se připravte na klasiku výslovnost a v praci takový věci jako spojovník, velké mezery mezi slovama prostě hudec
  117.  
  118.  
  119. synchronizace vláken a procesů: semafor, předávání zpráv a podmínkové proměnné
  120.  
  121.  
  122. Dostal jsem Virtuální paměť a stránkování. Řekl jsem mu co jsem věděl a pak se ptal na to, zda jsou rámce v FO stejne velke (odp.vzdy ano), pak co obsahuje strankovaci tabulka, jak probiha preklad logicke a fyzicke adresy, jake systemy pouzivaji strankovani (odp. temer vsechny moderni), a co je nevyhoda (odp. vnitrni fragmentace). Docela pohodova otazka, ale celkem se v tom vrtal, takze nakonec 3 a byl jsem rad.
  123.  
  124.  
  125. Typy souborových systémů, žurnálování, pseudosouborové systémy (procfs, atd), fragmentování
  126.  
  127.  
  128. typy OS, multhithreading, multitasking (chtel vedet jestli co to je za pojmy a jestli kdyz je system multitaskingovy tak jestli je automaticky i multithreadovy nebo obracene)
  129.  
  130.  
  131. Soubory, adresáře, metadata, oprávnění...nejvic chtel o metadatech, opravneni vyjmenovat a soubor adresar jedna veta
  132.  
  133.  
  134. Start počítače, zavadeč OS, runlevely.. jinak neučte se jenom z těch pdf co tu kolují
  135.  
  136.  
  137. plánování procesů, algoritmy, typy plánování... hlavně chce slyšet všechno o těch krátkodobejch
  138.  
  139.  
  140. Stránkování ve virtuální paměti
  141.  
  142.  
  143. Soupeření procesů - deadlock, vyhladovění atd. Chtěl vědět hlavně ty 4 podmínky u toho deadlocku a vše okolo nich
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement