Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
May 19th, 2019
121
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 11.67 KB | None | 0 0
  1. --------------------
  2.  
  3. Pozytywizm
  4.  
  5. --------------------
  6.  
  7. - August Conte:
  8.  
  9. Pochodzi od ksiĻŅki francuskiego filozofa Augusta Conte - <<Wyk≥ady filozofii pozytywnej>>
  10.  
  11. S≥owo pozytywny oznacza≥o realny, racjonalny, zgodny z naukĻ i rozumem ludzkim.
  12.  
  13. Filozofia wg Augusta Conte ma s≥uŅyś nauce i opowiadaś o rzeczach prawdziwych, ktůre cz≥owiek moŅe pojĻś za pomocĻ swego rozumu. Filozof wyklucza≥ istnienie metafizyki, duchůw, zjaw, a uczucia ludzkie wyjaúnia≥ istnieniem procesůw chemicznych.
  14.  
  15. - Czas trwania:
  16.  
  17. Anglia i Francja: od lat 40 XIX w. do koŮca XIX w.
  18.  
  19. Polska: od 1864r. do lat 90 XIX w.
  20.  
  21. - Przyczyna powstania:
  22.  
  23. PrzyczynĻ powstania nowej epoki by≥ ogromny skok rozwojowy cywilizacji spowodowany takimi wynalazkami jak maszyna parowa, prĻd elektryczny, telegraf. Da≥o to ludziom przekonanie, Ņe rozum ludzki jest si≥Ļ, ktůra potrafi okie≥znaś prawo natury, oraz przzed rozumem nie ma granic. W Polsce do zmiany epoki przyczyni≥ siÍ upadek powstania styczniowego i zwiĻzane z nim wydarzenia. KlÍska powstania styczniowego sprawi≥a, Ņe Polacy przestali myúleś o moŅliwoúci walki z zaborcĻ, wszelkie urzÍdy i instytucje paŮstwowe nie mog≥y byś zajmowane przez Polakůw, zaczÍto myúleś nad sposobami ochodzenia siÍ polskiego spo≥eczeŮstwa i pokojowymi metodami u≥oŅenia sobie Ņycia pod zaborami. W tym czasie has≥a pozytywistyczne p≥ynĻce z zachodu trafi≥y do polski na dobry grunt
  24. --------------------
  25.  
  26. has≥a pozytyw.
  27.  
  28. --------------------
  29.  
  30. 1. Scjentyzm - przekonanie, Ņe nauka i technika sĻ w stanie rozwiĻzaś wszelkie problemy wspů≥czesnego cz≥owieka
  31.  
  32. 2. Ewolucjonizm - przekonanie, Ņe organizmy z≥oŅone ewoluowa≥y, rozwinÍ≥y siÍ z organizmůw prostszych, np. cz≥owiek pochodzi od ma≥py. Ewolucja jest powolnym i z≥oŅonym procesem niedostrzegalnym gro≥ym okiem.
  33.  
  34. 3. Organicyzm - przekonanie, Ņe ca≥e spo≥eczeŮstwo jest jak jeden wielki organizm i wszystkie grupy spo≥eczne sĻ poszczegůlnymi jego czÍúciami i muszĻ ze sobĻ wspů≥pracowaś. Spo≥eczeŮstwo tak jak pojedyŮcze organizmy růwnieŅ ewoluujĻ, od pierwotnych poprzez metafizyczne, racjonalnych, by osiĻdnĻś doskona≥oúś w≥aúnie w epoce pozytywizmu.
  35.  
  36. 4. Utylitaryzm - teoria wymyúlona przez Johna Stuarta Milla, ktůra g≥osi, Ņe wszystkie dzie≥a i wynalazki cz≥owieka powinny byś utylitarne, czyli uŅyteczne i s≥uŅyś do rozwoju spo≥eczeŮstwa. Sztuka i literatura majĻ s≥uŅyś rozwojowi spo≥eczeŮstw, a nie byś tylko wyrazem indywidualnoúci twůrczej autora.
  37.  
  38. 5. Determinizm - poglĻd můwiĻcy, Ņe kaŅde zjawisko przyrodnicze, jak i rozwůj cz≥owieka zdeterminowane jest przez zespů≥ růŅnych czynnikůw, ktůre majĻ wp≥yw na jego rozwůj, np. dziecko dorastajĻce w atmosferze patologii spo≥ecznej ma duŅo wiÍksze szanse na zepsucie moralne niŅ cz≥owiek dorastajĻcy w dobrych warunkach.
  39.  
  40.  
  41.  
  42.  
  43.  
  44.  
  45.  
  46. -------------------
  47.  
  48. Aleksander ĆwiÍtochowski
  49.  
  50. -------------------
  51.  
  52. - Pozytywiúci: m≥odzi, nieliczni, nie kierujĻ siÍ zyskiem, nie oglĻdajĻ na znajomoúci, můwiĻ szczerze co myúlĻ, sĻ otwarci, patrzĻ w przysz≥oúś i myúlĻ raczej o innych niŅ o sobie, pragnĻ dla ludzi pracy i nauki.
  53.  
  54. - Romantycy: starzy, liczni, skrÍpowani znajomoúciami i stosunkami, nie můwiĻ wprost, nie patrzĻ w przysz≥oúś, sĻ zapatrzeni w swojĻ historiÍ i nie wyciĻgajĻ wnioskůw z jej b≥Ídůw, nie s≥uchajĻ g≥osu krytyki.
  55.  
  56. Czas romatykůw przeminĻ≥ i Ņeby osiĻgnĻś postÍp, naleŅy myúleś pozytywnie, czyli realnie. W tym celu polscy pozytywiúci bÍdĻ wcielaś w Ņycie 4 g≥ůwne has≥a:
  57.  
  58. 1. Praca organiczna - jest to walka z istniejĻcymi podzia≥ami spo≥ecznymi po to, aby ca≥e spo≥eczeŮstwo by≥o jak jeden wielki organizm i wspů≥pracowa≥o ze sobĻ. NaleŅy zlikwidowaś podzia≥y miÍdzy ludümi: arystokracja powinna wspů≥pracowaś z mieszczaŮstwem, ch≥opi powinni odczuś úwiadomoúś narodowĻ, naleŅy zapewniś godne warunki pracy ch≥opom w fabrykach, po to aby ca≥y organizm spo≥eczny můg≥ byś zdrowy i siÍ rozwijaś/
  59.  
  60. 2. Praca u podstaw - jest to průba zlikwidowania biedy i analfabetyzmu poprzez zak≥adanie szků≥, przytu≥kůw i powszechne nauczanie dziei i wyciĻganie ludzi z patologii spo≥ecznej, stwarzanie jak najlepszych warunkůw do rozwoju m≥odzieŅy zgodnie z zasadĻ determinizmu.
  61.  
  62. 3. Asymilacja Ņydůw polskich - czyli w≥Ļczenie spo≥ecznoúci Ņydowskiej w obrÍd polskiego spo≥eczeŮstwa. Zaprzyjaünienie siÍ z Ņydami i stworzenie wspůlnego rynku obrotu towarůw. Zamiast tworzyś nastroje antysemickie i průbowaś z Ņydami konkurowaś, naleŅy im pokazaś, Ņe sĻ czÍúciĻ polskiego spo≥eczeŮstwa, otoczyś ich opiekĻ i wspů≥pracĻ.
  63.  
  64. 4. Emancypacja kobiet: ruch dĻŅĻcy do zapewnienia kobietom godnej pozycji spo≥ecznej, na růwni z mÍŅczyznami, dostÍpu kobiet do edukacji uniwesyteckiej, do miejsc pracy zarezerwowanych dotĻd dla mÍŅczyzn, oraz průba wywalczenia godnej zap≥aty za wykonanĻ pracÍ.
  65.  
  66.  
  67.  
  68.  
  69.  
  70.  
  71.  
  72.  
  73.  
  74.  
  75.  
  76.  
  77.  
  78.  
  79. --------------------
  80.  
  81. Malarstwo
  82.  
  83. --------------------
  84.  
  85. - Realizm: poglĻd zak≥adajĻcy, Ņe sztuka i literatura ma byś wiernym odbiciem rzeczywistoúci. Malowano wiÍc w ten sposůb, aby oddaś jak najwiÍcej szczegů≥ůw danej sceny. Jednoczeúnie sztuka mia≥a byś uŅyteczna. Starano siÍ wiÍc przedstawiaś postaci wywodzĻce siÍ z nizin spo≥ecznych, miejsca zaniedbane, wymagajĻce naprawy i inwestycji. Osobnym nurtem w malarstwie by≥ historyzm, czyli przedstawienie scen z historii Polski, jak to czyni≥ Jan Matejko.
  86.  
  87. - Jůzef Che≥moŮski: <<Babie Lato>>:
  88.  
  89. Obraz mia≥ pokazaś, Ņe růwnieŅ proúci ludzie majĻ wyobraüniÍ i oddajĻ siÍ marzeniom.
  90.  
  91. - Jůzef Che≥moŮski: <<Bociany>>:
  92.  
  93. Opisuje dwůch ch≥opůw, ktůrzy spoglĻdajĻ w niebo na przylatujĻce ptaki. Chcieliby siÍ tak, jak ptaki, wzbiś na wyŅyny spo≥eczne. Mimo, Ņe sĻ ch≥opami, růwnieŅ potrafiĻ marzyś i snuś refleksje.
  94.  
  95. - Jůzef Che≥moŮski: <<Kuropatwy na úniegu>>:
  96.  
  97. Obraz pozornie przedstawia tylko stadko kuropatw poszukujĻcych jedzenia na bezkresnej, únieŅnej pustyni. By≥ odczytywany jako metafora losu Polakůw zes≥anych na SyberiÍ, po upadku powstania styczniowego.
  98.  
  99. - Aleksander Gierymski: <<Piaskarze>>:
  100.  
  101. Obraz przedstawia nabrzeŅe Wis≥y w Warszawie, oraz pracujĻcych piaskarzy trudniĻcych siÍ wydobywaniem piasku z Wis≥y dla firm budowlanych. by≥a to bardzo ciÍŅka, fizyczna praca i s≥abo op≥acana. Z gůry przyglĻda siÍ piaskarzom kilku przedstawicieli mieszczaŮstwa i arystokracji.
  102.  
  103. - Aleksander Gierymski: <<Įydůwka z PomaraŮczami>>:
  104.  
  105. Jest to portret ubogiej, Ņydowskiej handlarki sprzedajĻcej na ulicy pomaraŮcze i jednoczeúnie szyjĻcej coú na drutach.
  106.  
  107.  
  108.  
  109.  
  110.  
  111.  
  112.  
  113.  
  114.  
  115.  
  116.  
  117.  
  118.  
  119. --------------------
  120.  
  121. Adam Asnyk
  122.  
  123. --------------------
  124.  
  125. - Sonet <<Jednego Serca>>:
  126.  
  127. Sonet opowiada o poszukiwaniu mi≥oúci. Podmiotem lirycznym jest mÍŅczyzna, ktůry pragnie odnaleüś swĻ jedynĻ i przeznaczonĻ mu przez los ukochanĻ. MÍŅczyzna wiĻŅe ze znalezieniem mi≥oúci liczne nadzieje. Mi≥oúś da≥aby mu spokůj ducha, szczÍúcie i uczyni≥aby go lepszym cz≥owiekiem. Ukochana kobieta mog≥aby przys≥oniś mu ca≥y úwiat, daś spokojny sen, byś dla niego anio≥em wskazujĻcym mu sens w Ņyciu. Sonet koŮczy siÍ paradoksem, czyli stwierdzeniem zawierajĻcym w sobie logicznĻ sprzecznoúś. Teoretycznie znalezienie jedynej ukochanej kobiety powinno byś proste, ale z drugiej strony proúba poety okazuje siÍ prawie niemoŅliwa do spe≥nienia. Mi≥oúś ciĻŅko jest znaleüś, zw≥aszcza w czasach, gdy wszystko moŅna kupiś za pieniĻdze.
  128.  
  129.  
  130. - <<Karmelowy Wiersz>>:
  131.  
  132. Wiersz opisuje stosunek auora do kobiet, ktůrymi wielokrotnie rozczarowa≥ siÍ w Ņyciu. 3 Pierwsze strofy dawniej: Pisa≥ dla kobiet liczne wiersze. Posy≥a≥ kobietom kwiaty. Wierzy≥, Ņe to ma wartoúś i znaczenie. Myúla≥ naiwnie, Ņe dla kobiet najwaŅniejsze sĻ uczucia, bardziej, niŅ kariera czy pieniĻdze. Idealizowa≥ kobiety i traktowa≥ je serio, odda≥by za nie Ņycie. Ostatnia strofa dziú: Pozna≥ siÍ na sztucznoúci ludzi. UwaŅa, Ņe z serca nie ma Ņadnego poŅytku. Trzyma karmelki i czÍstuje nimi damy, bo na nic wiÍcej nie zas≥ugujĻ.
  133.  
  134. - <<Miejcie nadziejÍ>>:
  135.  
  136. Utwůr jest zbiorem wskazůwek skierowanych do polskiego spo≥eczeŮstwa po upadku powstania styczniowego. Podmiot liryczny nawo≥uje do tego, aby mieś nadziejÍ, nie poddawaś siÍ, wierzyś w wznios≥e idee i mieś odwagÍ. Nawo≥uje do walki, nie do biernoúci. Chce tknĻś w swych s≥uchaczy ducha patriotyzmu.
  137.  
  138. - <<Do m≥odych>>:
  139.  
  140. Utwůr jes poetyckim przes≥aniem skierowanym do m≥odego pokolenia pozytywistůw. Poeta daje m≥odym ludziom wskazůwki, jak naleŅy Ņyś i postÍpowaś: Uczcie siÍ, dokonujcie odkryś, růbcie wynalazki, wiedza zbliŅa nas do boga. Choś pozbÍdziemy siÍ przesĻdůw, zabobonůw, legend, mitůw, duchůw, zjaw, upiorůw, úwiat nie przestanie byś ciekawy, zadziwiajĻcy. Dawajcie przyk≥ad innym, nauczajcie i budujcie lepszĻ przysz≥oúś dla kolejnych pokoleŮ. Miejcie szacunek dla przesz≥oúci, tradycji i dokonaŮ waszych przodkůw. NaleŅy im siÍ czeúś i mi≥oúś bo dziÍki nim jesteúcie sobĻ. BĻdücie pokorni, bo wy teŅ kiedyú przeminiecie. Teraz jesteúcie m≥odzi, ale bÍdziecie starzy, a po was przyjdĻ inni i tak samo was oceniĻ.
  141.  
  142.  
  143.  
  144.  
  145.  
  146.  
  147.  
  148.  
  149.  
  150.  
  151.  
  152.  
  153.  
  154.  
  155. --------------------
  156.  
  157. Eliza Orzeszkowa
  158.  
  159. --------------------
  160.  
  161. - Literatura tendencyjna: to taka, ktůra swojĻ wymowĻ ma przekonaś jakĻú naukÍ, wyrobiś w czytelniku poglĻd na jakiú temat. Na dalszy plan schodzĻ wartoúci literackie: ciekawa fabu≥a, psychologia postaci. Bohaterowie tendencyjni zwykle reprezentujĻ sobĻ jakieú cechy charakteru typowe dla danej grupy spo≥ecznej, np. mÍŅczyüni sĻ üli, a kobiety biedne i s≥abe.
  162.  
  163. - <<Marta>>:
  164.  
  165. Pierwsza powieúś Elizy Orzeszkowej. BohaterkĻ jest 24 letnia Marta, ktůra po úmierci mÍŅa zostaje sama z dzieckiem i musi utrzymaś siÍ przy Ņyciu.
  166.  
  167. 1. Ćmierś mÍŅa i jej wyprowadzka z mieszkania
  168.  
  169. 2. Znalezienie taniego pokoju
  170.  
  171. 3. Poszukiwanie pracy, za kaŅdym razem z negatywnym skutkiem
  172.  
  173. 4. Praca w szwalni u Szwajcowej - utracona przez nieporozumienie
  174.  
  175. 5. Choroba cůreczki Marty - Janci
  176.  
  177. 6. SprzedaŅ obrĻczki úlubnej na leki dla dziecka i opa≥
  178.  
  179. 7. Odrzucenie propozycji zostania prostytutkĻ
  180.  
  181. 8. Průba kradzieŅy 3 rubli w sklepie
  182.  
  183. 9. PogoŮ za MartĻ i jej úmierś pod ko≥ami tramwaju konnego.
  184.  
  185. --------------------
  186.  
  187. Mendel GdaŮski
  188.  
  189. --------------------
  190.  
  191. - ImiÍ pochodzi od bycia 15 dzieckiem
  192.  
  193. - Nazwisko GdaŮski nawiĻzuje do jego pochodzenia
  194.  
  195. - Jest introligatorem
  196.  
  197. - Jest wdowcem, mia≥ ŅonÍ ResiÍ
  198.  
  199. - Mia≥ szeúcioro dzieci, a najm≥odsza cůrka zmar≥a zostawjaĻc synka Jakuba, ktůry ma 10 lat
  200.  
  201. - Od 27 lat mieszka w Warszawie na tej samej ulicy, w tym samym domu
  202.  
  203. - Jego pozosta≥e dzieci rozjecha≥y siÍ po úwiecie
  204.  
  205. - W kaŅdy piĻtek wieczorem ma szabat
  206.  
  207. - Ma gÍste, siwe brwi, siwe w≥osy oraz d≥ugĻ siwĻ brodÍ
  208.  
  209. - CzÍsto siÍ garbi, ma dusznoúci od palenia fajki
  210.  
  211. - Ma szczup≥e, Ņylaste, spracowane d≥onie, ktůre nieco drŅĻ
  212.  
  213. - Bardzo kocha swojego wnuka, dba aby odpowiednio siÍ odŅywia≥
  214.  
  215. - Nie wstydzi siÍ bycia Ņydem
  216.  
  217. - Lubiany przez sĻsiadůw, uwaŅany za postaś pozytywnĻ
  218.  
  219. *** Zegarmistrz vs mendel ***
  220.  
  221. - Įydzi sĻ obcy >> KaŅdy, kto urodzi≥ siÍ w Pl i tu mieszka i pracuje jest dobry i wartoúciowy
  222.  
  223. - Įydzi mnoŅĻ siÍ jak szaraŮcze >> Dobrych ludzi nigdy za wiele, kaŅdy ma tyle dzieci na ile go staś
  224.  
  225. - Įydzi sĻ chciwi na pieniĻdze >> Nie kaŅdy Ņyd jest chciwy
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement