Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Jan 23rd, 2020
107
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 16.98 KB | None | 0 0
  1. @EMS POJECIA #MEDYCZNE - ( może się przyda)
  2. [Asystolia] - brak czynności elektrycznej serca, całkowity brak czynności skurczowej serca.
  3.  
  4. [Bradykardia] - spowolnienie akcji serca poniżej 50 razy na minutę.
  5.  
  6. [Iniekcja] - wprowadzenie roztworu do tkanki za pomocą strzykawki z igłą.
  7.  
  8. Intubacja - umieszczenie rurki intubacyjnej w tchawicy, dzięki której jest umożliwione wentylowanie mechaniczne.
  9.  
  10. Tachykardia (inaczej – częstoskurcz) - przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę.
  11.  
  12. [Drenaż] – odprowadzenie treści płynnych z pewnych narządów poza ciało.
  13.  
  14. [Krwotok, krwawienie] - gwałtowna utrata krwi w jej pełnym składzie na skutek urazu naczyń krwionośnych bądź choroby.
  15.  
  16. [Odma opłucnej] – wtargnięcie powietrza lub innych gazów do jamy opłucnej spowodowane najczęściej uszkodzeniem miąższu płucnego lub przedziurawieniem ściany klatki piersiowej.
  17.  
  18. [Hipertermia] – stan podwyższonej temperatury ciała spowodowany czynnikami zewnętrznymi Hipotermia czyli ochłodzenie organizmu – dolegliwość, w wyniku której temperatura ciała (u ludzi) spada poniżej bezwzględnego minimum normy fizjologicznej czyli 36 °C.
  19.  
  20. [Tracheotomia] - zabieg otwarcia przedniej ściany tchawicy i wprowadzenie rurki tracheotomijnej do światła dróg oddechowych, dzięki której umożliwione jest wentylowanie płuc; stosuje się ją, gdy niemożliwa jest intubacja.
  21.  
  22. [Wenflon] - plastikowa rurka umieszczana tymczasowo w żyle, wraz z zewnętrzną częścią pozwalającą na przyłączenie strzykawki, poprzez którą podawane są leki.
  23.  
  24. [Kroplówka] (inaczej - wlew kroplowy) – zabieg medyczny, w którym pacjentowi podaje się drogą dożylną, doodbytniczo lub czasami podskórnie płyny zawierające różne substancje (mogą to być leki, mikroelementy np. roztwór fizjologiczny soli lub składniki odżywcze np. glukoza itp.) albo płyny krwiozastępcze lub krwiopochodne.
  25.  
  26. [Migotanie komór] - zaburzenie rytmu serca, polegające na szybkiej i nieskoordynowanej pracy serca, które jeśli nie zostanie szybko przerwane
  27. @EMS LEKARSTWA Z KTÓRYCH MOŻEMY KORZYSTAĆ WRAZ Z OPISEM DZIAŁANIA
  28.  
  29. [Nospa] – działa rozkurczowo, np na bule brzucha
  30.  
  31. [Morfina] – podajemy przy bardzo mocnym bólu, jest na narkotykach więc uwaga by nie przedawkowć.
  32.  
  33. [Anatoksyna] – możemy stosować w przypadku ran kłutych, postrzałowych. Działanie antybakteryjne, odkażanie
  34.  
  35. [Ativan] – Środek usypiający. Podajemy go dożylnie i domięśniowo. (wiadomo operacje itp)
  36.  
  37. [Fenatyl] – zastępczy dla Ativanu natomiast ma silniejsze działanie. Środek usypiający i przeciwbólowy. Podawany w znieczuleni ogólnym.
  38.  
  39. [Atropina] – Lek stosowany do reanimacji jak i w przypadku bradykardi i asystolii. Podawany dożylnie.
  40.  
  41. [Diazepam] – Jest to psychotrop, który podajemy dożylnie lub doustnie. Stosowany w przypadku: padaczki, przeciwlękowo, uspokajająco, rozluźniający mięśnie, ułatwiający zasypianie.
  42.  
  43.  
  44. [Ketamina] – Służy do znieczulenia punktowego, np. twarzy. Więkse dawki działają jako tzw. „krótka narkoza” 15 minut. Podawana jest dożylnie lub domięśniowo.
  45.  
  46. [Pavulon] – Używany w zabiegach takich jak, np. nastawianie złamanej kończyny. Rozluźnia skórę i mięśnie, doprowadzając do ich silnego zwiotczenia. Podaje go się dożylnie, bądź domięśniowo.
  47.  
  48.  
  49. [Epinefryna] – lek stosowany do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (skrót: RK-O). Poprawia przepływ wieńcowy i mózgowy, zwiększa siłę skurczu serca. Wstrzykiwany w żyły bądź mięśnie.
  50.  
  51.  
  52. [Olanzapina] – środek przeciwpsychotyczny stosowany dla uspokojenia, na omamy, zaburzenia myślenia, wrogość oraz podejrzliwość. Podawany dożylnie lub domięśniowo.
  53.  
  54. [Lidokaina] - lek przeciwbólowy, znieczulający miejscowo. Stosowany przy bolesnych zabiegach. Podawany dożylnie, zewnętrznie, podskórnie.
  55.  
  56. [Altacet] - maść na stłuczenia i opuchliznę, smarujemy miejscowo
  57.  
  58. Kapuch09.02.2019
  59. @EMS Przyrządy medyczne
  60. [Igła i nici chirurgiczne] – To właśnie nimi zaszywamy rany po operacji, później oczywiście trzeba je ściągnąć.
  61.  
  62. [Defibrylator] – urządzenie medyczne służące do przeprowadzania zabiegu defibrylacji serca, np. została zatrzymana akcja serca, wtedy musimy użyć defiblyratora i postarać się aby ją przywrócić.
  63.  
  64. [Stetoskop] – to medyczny przyrząd diagnostyczny służący do osłuchiwania chorego, głównie jego klatki piersiowej, serca i jamy brzusznej.
  65.  
  66. [Skalpel]– mały, bardzo ostry nożyk, o jednostronnym ostrzu. Używany w chirurgii do cięcia tkanek miękkich.
  67.  
  68. [Nosze] – rodzaj urządzenia medycznego, umożliwiające transportowanie chorego lub rannego w pozycji leżącej. Stosowane przez różne służby ratownicze, stanowią podstawowe wyposażenie ambulansu sanitarnego.
  69.  
  70. [Nożyczki chirurgiczne] – narzędzie chirurgiczne, służące do cięcia tkanek miękkich lub materiału szewnego, tj. nici chirurgicznych.
  71.  
  72. [Nóż elektryczny] – urządzenie medyczne stosowane w chirurgii do cięcia przy pomocy prądu elektrycznego o wysokiej częstotliwości.
  73.  
  74. [Respirator]– medyczne urządzenie reanimacyjne, umożliwiające sztuczne, wymuszone oddychanie tlenem, wykorzystywane w sytuacjach ustania czynności oddechowej, bądź celem jej ułatwienia gdy pacjent wprawdzie oddycha samodzielnie, lecz czynność ta jest utrudniona lub ze względu na stan pacjenta nie zaspokaja zapotrzebowania organizmu na tlen.
  75.  
  76. [Rurka intubacyjna] – gładka rurka z tworzywa sztucznego wprowadzana do tchawicy przez jamę ustną lub nos (w przypadku intubacji przez-nosowej), w celu zapobiegania niedrożności dróg oddechowych lub niewydolności oddechowej. Najczęściej rurka wyposażona jest w mankiecik z zaworkiem w celu uszczelnienia jej w tchawicy.
  77.  
  78. [EKG] – urządzenie rejestrujące pracę serca, w sposób ciągły, przez 24 godziny na dobę w celu późniejszej, szczegółowej, często komputerowej analizy.
  79.  
  80. Kapuch19.02.2019
  81. @EMS Złamania, skręcenia, zwichnięcia
  82. W przypadku złamania najważniejsze jest zdiagnozowanie otwartego i zamkniętego , czy też zwykłego zwichnięcie/skręcenia kończyny jak np. kostki, dłoni. Musimy wiedzieć, że złamanie otwarte to takie, gdzie wystaje kość, która przebiła skórę/mięsień, a niekiedy występują odłamy kostne. Złamanie zamknięte to takie, gdzie kość jest złamana wewnątrz ciała. Najważniejsze jest usztywnienie owego miejsca, zaś później odwiezienie poszkodowanego do szpitala.
  83.  
  84. Postępowanie w przypadku złamania [zamkniętego]
  85.  
  86. [1] Nawiązanie kontaktu z poszkodowanym (uspokojenie go, rozmowa, wywiad medyczny),
  87. [2] Sprawdzenie kończyn, poprzez dotyk
  88. [3]Usztywniamy kończynę szyną, bądź jedną z plastikowych desek, naciągając gumki blokujące,
  89. [4]Wraz z partnerem lub w pojedynkę, przekładamy poszkodowanego na nosze i zabieramy do szpitala.
  90. [5]W przypadku, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, sprawdzamy jego puls i oddech. Staramy się go wybudzić, następnie udzielić fachowej pomocy.
  91. Postępowanie w przypadku złamania [otwartego]
  92. [1] Nawiązanie kontaktu z poszkodowanym (uspokojenie go, rozmowa, wywiad medyczny),
  93. [2] Sprawdzenie kończyny i oględziny widocznej rany,
  94. [3] Oczyszczenie otwartej rany (np. Anatoksyna),
  95. [4] Zabezpieczenie rany poprzez nałożenie jałowego opatrunku na wierzch,
  96. Usztywniamy kończynę szyną, bądź jedną z plastikowych desek, naciągając gumki blokujące,
  97. [5] Wraz z partnerem lub w pojedynkę, przekładamy poszkodowanego na nosze i zabieramy do szpitala
  98. [6] W przypadku, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, sprawdzamy jego puls i oddech. Staramy się go wybudzić, następnie udzielamy fachowej pomocy.
  99. [7] Gdy występuje silny krwotok, możemy zastosować opaskę uciskową
  100. [8] Gdy poszkodowany skarży się na ból, możemy podać lek uśmierzający ból tutaj podałbym Lidokainę.
  101. [9] Jeżeli jest możliwość składamy kość, jeżeli nie to usuwamy pozostałości i wstrzepiamy implant
  102. [10] Szyjemy ranę i owijamy bandażem
  103.  
  104. Postępowanie w przypadku [skręcenia][Zwichnięcia]
  105.  
  106. [1] Jak już stwierdzimy zwichnięcie,skręcenie smarujemy Altacetem
  107. [2] opaska elastyczna, stabilizator
  108.  
  109. Lady Rabe20.03.2019
  110. @EMS Oparzenia
  111.  
  112. Wyrożnia się trzy stopnie oparzeń:
  113.  
  114. [I stopnia]- Na ciele pojawia się zaczerwienienie, nie występują pęcherze. Obrażenia znikają po paru dniach. Ten stopień obejmuje wyłącznie naskórek. Nie pozostawia blizn ani śladów.
  115. [II stopnia]- występuja pęcherze, występuje większa bolesność i dłuższy czas gojenia (do 2 tygodni). Obejmuje naskórek oraz części skóry.
  116. [III stopnia]- Skóra staję się martwa i nie reaguje na dotyk (uszkodzone receptory czuciowe). Odczuwalny jest dotkliwy ból na krawędziach oparzenia. Rany są suche, bez pęcherzy. Wyleczenie tego stopnia oparzeń jest jedynie częściowe. Pozostawia rozległe i głębokie blizny. Obejmuję całą grubość.
  117. **Postępownie w przypadku oparzeń:
  118.  
  119. Podstawowa zasada pierwszej pomocy to jak najszybsze schłodzenie poparzonych obszarów pod zimną bieżącą wodą. W przypadku I stopnia (10-15min) natomiast II stopień (30 min). Gdy mamy doczynienia z oparzeniami III stopnia, schładzamy rany jedynie przez kilka minut aby nie wprowadzić pacjenta w stan hipotermii. Nie wolno zanurzać pacjenta w zbiorniku z wodą ani okładać lodem.
  120. Osobie poparzonej należy natychmiast zdjąć biżuterię. Jeżeli obszar ciała zdążył już spuchnąć, należy rozciąć nieporządane przedmioty, aby nie doszło do martwicy tkanek. Nie wolno przekłuwać pęcherzy!
  121.  
  122. Oparzenia [I stopnia] goimy bez opatrunku lub nakładamy jedynie opatrunek jałowy. Można użyć Termcoolu (żelu w aerozolu chłodzącego oparzenia) oraz opatrunków hydrożelowych, które nie przyklejają się do ran.
  123. Przy oparzeniach [II stopnia] stosujemy opatrunki ze srebrem jonowym które eliminuje ryzyko zakażenia i przyspiesza proces gojenia.
  124. Oparzenia [III stopnia] leczymy chirurgicznie. Konieczne jest usunięcie martwych tkanek. W takim przypadku ranę oparzeniową zamieniamy w ranę chirurgiczną, którą w zależności od potrzeby zszywamy lub pokrywamy wolnym przeszczepem skóry.
  125.  
  126. Xzw-Korus_34 😈21.03.2019
  127. @EMS Rodzaje ran
  128. [RANA CIĘTA] – powstaje w wyniku działania ostrego, tnącego narzędzia(nóż, brzytwa), ma najczęściej przebieg prosty, nie sięga głęboko. Brzegi rany ciętej są gładkie, równe a otaczające tkanki nieuszkodzone. Przy przecięciu tętnic powierzchniowych obficie krwawi. Po chirurgicznym zaopatrzeniu rana cięta goi się dobrze z pozostawieniem niedużej blizny.
  129.  
  130. [RANA RĄBANA]- powstaje w wyniku działania ciężkiego narzędzia o ostrej krawędzi ( siekierka, tasak). Ma charakter rany ciętej, ale jest od niej większa i głębsza. Powoduje rozległe uszkodzenia tkanek głębiej położonych.
  131.  
  132. [RANA KŁUTA] – powstaje w wyniku działania w głąb ostro zakończonego narzędzia ( bagnet, nóż, pręt, gwóźdź). Charakteryzuje się niedużym otworem wkłucia i sięgającym w głąb wąskim kanałem ( bardzo niebezpieczne są rany klatki piersiowej i brzucha). Rana kłuta obficie krwawi na zewnątrz w momencie usuwania narzędzia zadającego ranę. Następnie w skutek zamknięcia wąskiego kanału rany, krwawienie zewnętrzne może ustać, ale krew może nadal wynaczyniać się wewnątrz rany. Krwawienie wewnętrzne oraz obecność ciał obcych w głębi rany sprzyja rozwojowi zakażenia. To z kolei może utrudniać gojenie rany i doprowadzić po zagojeniu do utworzenia rozległej blizny.
  133.  
  134. [RANA ZATRUTA]- powstaje w skutek ukąszenie przez jadowite węże lub owady. Charakteryzuje się jednoczesnym uszkodzeniem tkanek i wprowadzeniem do nich trujących substancji.
  135. [RANA POSTRZAŁOWA] – rana powstająca na skutek działania pocisków z broni palnej lub odłamków pocisków. Około 40% ran postrzałowych współistnieje ze złamaniem kości.
  136.  
  137. *Rany postrzałowe :
  138. - przelotowa – charakteryzuje się występowaniem otworu wlotowego kanału rany i otworu wylotowego naruszając skórę i tkanki wewnętrzne,
  139. - ślepe – charakteryzuje się występowaniem otworu wlotowego i kanału rany, który kończy się ślepo pociskiem,
  140. - styczne – powstała wskutek uszkodzenia zewnętrznej powierzchni ciała przez pocisk lub odłamek (wyglądem przypomina ranę szarpaną).
  141. [RANA SZARPANA] – powstaje w wyniku działania zakrzywionego narzędzia o tępej krawędzi (hak, bosak). Ma nieregularny kształt i poszarpane, nierówne brzegi. W głębi rany widać niekiedy strzępy oderwanych tkanek. W skutek zakażenia wywołanego przez obecność, zniszczonych, obumarłych tkanek rana goi się źle i pozostawia dużą bliznę.
  142. [RANA TŁUCZONA] – powstaje w wyniku działania tępego narzędzia (młotek, kamień, cegła). Charakteryzuje się nierównością brzegów otartych z naskórka, nieregularnym kształtem oraz uszkodzeniem otaczających komórek.( stłuczenie, obrzęk, siniec)
  143.  
  144. [RANA MIAŻDŻONA] – powstaje w wyniku najsilniejszego urazu( tępe narzędzie godzące, przygniecenie, przejechanie, upadek z wysokości na twarde podłoże) Charakteryzuje się bardzo silnym bólem , niewielkim krwawieniem(z miażdżenie tkanek) oraz częstym rozległym uszkodzeniem okolicznych okolicznych leżących głębiej tkanek ( złamanie lub zmiażdżenie kości)
  145.  
  146. Pikuś | Juan Montana10.01.2020
  147. @Lekarz Ketamina - znieczulenie dość mocne, podwójna dawka usypia.\
  148. Octenisept - środek dezynfekujący.
  149. Witamina K - zwiększa krzepliwość krwi przez co intesywność krwawienai jest mała.
  150. Ketamine i witamine k podajemy dozylnie.
  151.  
  152. Pikuś | Juan MontanaW zeszłą niedzielę o 14:18
  153. @everyone Postępowanie podczas ran Postrzałowych:
  154.  
  155. Rana styczna:
  156.  
  157. Po przyjezdzie na miejsce należy jak najszybciej podać leki przeciwbólowe w postaci małej ilości ketaminy wstrzykiwanej dożylnie, po tej czynności należy zdezynfekować ranę za pomocą octeniseptu i zabezpieczyć gazą jałową nieprzylegającą oraz bandażem. Po przyjezdzie na szpital, należy użyć ssaka mechanicznego i odessać nadmiar krwi, nastepnie podać witaminę K na zmniejszenie intensywności krwotoku i zszyć ranę.
  158.  
  159. Rana Ślepa:
  160.  
  161. Takie samo postępowanie j.w, różni się tym że pacjenta wprowadzamy w stan śpiączki podając dość sporą ilość ketaminy i za pomocą szczypiec chirurgicznych wyciągamy pocisk, jeżeli rana jest za wąska, rozszerzamy ją za pomocą rozwieraka chirurgicznego zszywamy, a następnie wybudzamy za pomocą maseczki ambu i tlenu pacjenta stosując tzw. Tlenoterapię.
  162.  
  163. Rana przelotowa:
  164. J.w wszystko to samo z tym że nie wyciągamy kuli bo jej po prostu nie ma @DuDeK | Fridrish Hofman !! Pamiętamy aby zaszyć obydwie rany .
  165.  
  166. Sprzęt potrzebny do wykonywania zabiegów:
  167. Szczypce Chirurgiczne
  168. Kroplówka z Ketaminą oraz z Witaminą K
  169. Rozwierak Chirurgiczny
  170. nici i igłą chirurgiczna
  171. Wenflon oraz cewnik dożylny
  172. Gaza jałowa nieprzylegająca oraz bandaż
  173.  
  174. Pikuś | Juan MontanaW zeszłą niedzielę o 14:29
  175. Postępowanie podczas wypadku:
  176.  
  177. Dojezdzajac na miejsce, jezeli poszkodowani są w pojazdach, należy upewnić się czy my jesteśmy bezpieczni, pamiętajmy że martwy ratownik to nieskuteczny ratownik. Po upewnieniu się co do naszego bezpieczeństwa, wyciągamy poszkodowanych z samochodu chwytem ratowniczym, zabezpieczając dłońmi ich odcinki szyjne kręgosłupa, kładziemy na deskę ortopedyczną, zakłądamy kołnierz ortopedyczny zabezpieczamy pasami i zanosimy do karetki. Po przyjezdzie do szpitala, podajemy tlen (jezeli poszkodowany jesrt nieprzytomny i wykonujemy badania RTG, USG, w zależności od obrażeń działamy. @everyone
  178.  
  179. Pikuś | Juan MontanaW zeszłą niedzielę o 14:44
  180. @everyone Badania dostepne na szpitalu:
  181.  
  182. USG (Ultrasonografia) - Badanie wykonujemy podczas podejrzeń że narzady brzuszne zostały uszkodzone.
  183. Odpalamy aparat USG, na brzuchu pacjenta rozprowadzamy specjalny zel, łapiemy za głowice i jezdzimy nią ostroznie w miejscu w którym jest podejrzenie urazu narządu.
  184.  
  185. EKG (Elektrokardiografia) - Wykorzystywane do badania oceny bicia serca oraz jego zaburzeń, bardzo dobre do wykrywania chorób serca. Używane podczas bóli w klatce piersiowych. Przynosimy aparat EKG, ściągamy górną część ubrań pacjenta, przyklejamy diody w kształcie odwróconego V na klatce piersiowej pacjentai wykonujemy badanie.
  186.  
  187.  
  188. RTG (Rentgen) - Badanie które pozwala uzyskać zdjęcie uszkodzonej kończyny (kości), używane podczas różnych rodzajów złamań. Zakładamy fartuch anty-promienny, ustawiamy aparat na konczyne pacjenta i wykonujemy zdjęcie.
  189.  
  190. RM (Rezonans Magnetyczny) - badanie pomaga w szybki i nieinwazyjny sposób zbadanie i przeswietlenie wszystkich tkanek, kości oraz narządów. Stosujemy po wypadkach najczęściej. kładziemy pacjenta na stoliku przymontowanym do maszyny RM następnie idziemy do komputera i klikamy start, ciało pacjenta wjezdza do maszyny, a my na monitorze widzimy urazy.
  191.  
  192. Tomografia komputerowa- Badanie które pozwala nam sprawdzic czy sttruktura czasz nie została naruszona jak i pozwala sprawdzić nam czy mózg nie został uszkodzony. Działą podobnie jak rezonans magnetyczny z tym że wjezdza tylko głowa pacjenta.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement