Advertisement
Guest User

Koniec arabskiej wiosny. Tunezja skręca w stronę dyktatury

a guest
Aug 5th, 2022
37
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 2.56 KB | None | 0 0
  1. Na nic zdają się protesty opozycji, która mówi o gwoździu do trumny arabskiej wiosny sprzed ponad dekady. Chodziło w niej o obalenie tyranów i godne życie.
  2. Tunezja skręciła w stronę dyktatury, przyjęła konstytucję, która pełnię władzy oddaje w ręce prezydenta. Kais Saied obiecuje, że ustawa zasadnicza otwiera nowy rozdział, uratuje kraj przed bałaganem, stagnacją i kryzysem. Przy okazji wykręca demokratyczne bezpieczniki, a wie, jak to robić, bo jest profesorem prawa konstytucyjnego, sam zresztą napisał dużą część przepisów. W jego systemie parlament i sądy z mianowanymi przez prezydenta sędziami przestają być osobnymi ośrodkami władzy, zostają zdegradowane raczej do ról podwykonawców, z zadaniem wprowadzania w życie jego pomysłów.
  3.  
  4. W referendum konstytucyjnym nie wymagano żadnych progów frekwencyjnych – udział wzięło zaledwie 30 proc. uprawnionych, 95 proc. głosujących przyklasnęło koncepcji Saieda. Głosowano w rocznicę przeprowadzonego przez niego zamachu stanu, gdy rozwiązał parlament, wyrzucił premiera, wprowadził stan wyjątkowy, zaczął rządzić dekretami i obsadził swoimi ludźmi komisję wyborczą. Tamte ruchy miały usprawnić odpowiedź na śmiercionośną falę covidu i spora część rodaków prezydenckie zdecydowanie przyjęła z wyraźną ulgą. Nic dziwnego, skoro według ówczesnych sondaży dwie trzecie Tunezyjczyków kojarzyło demokrację z brakiem stabilności, niezdecydowaniem rządzących i kłopotami ekonomicznymi.
  5.  
  6. Na nic zdają się protesty opozycji, która mówi o gwoździu do trumny arabskiej wiosny sprzed ponad dekady. Chodziło w niej o obalenie tyranów i godne życie. Rewolucja zaczęła się w Tunezji i na niej się kończy. Wcześniej próby demokracji w Egipcie przekreśliło wojsko, w Bahrajnie interweniowali Saudowie, w Syrii dyktator utrzymał się dzięki zagranicznemu wsparciu. Taki finał rewolucji w Tunezji przepowiadano od kilku lat, przestrzegano, że przy skali wyzwań gospodarczych, głębokości podziałów politycznych, wysokiej korupcji i braku pracy demokracji będzie bardzo trudno.
  7.  
  8. Rodacy mówią o prezydencie: RoboCop, przez sztywność, mówienie klasycznym arabskim i brak charyzmy. W 2019 r. wygrał wybory prezydenckie jako outsider, jeździł starym Peugeotem, dawni znajomi wspominają, że był skromny i sympatyczny. Ma dopiero 65 lat, więc jeśli zechce i zdrowie pozwoli, może planować prezydenturę na wiele lat.
  9.  
  10. Polityka 32.2022 (3375) z dnia 02.08.2022; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 11
  11. Oryginalny tytuł tekstu: "Koniec arabskiej wiosny"
  12.  
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement