imbuedl

Picto Before Swamp Owl Timing

Aug 7th, 2018
92
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 2.25 KB | None | 0 0
  1. Picto Before Swamp Owl vs. Swamp Owl Before Picto
  2.  
  3.  
  4. Picto Before Owl (Theory):
  5.  
  6. goron roll onto boat/dock -> shoot octo -> climb ladder = 13.82
  7. HP -> goron roll to owl -> hit owl -> goron roll to ssh = 15.00
  8.  
  9. 13.82 + 15.00 = 28.82
  10.  
  11.  
  12. Owl Before Picto (Current):
  13.  
  14. goron roll to owl -> hit owl -> climb ladder = 7.05 + 12.23 = 19.28
  15. HP -> octo skip -> goron roll to ssh = 9.50
  16.  
  17. 19.28 + 9.50 = 28.78
  18.  
  19.  
  20. Picto Before Owl With Owl Superslide:
  21.  
  22. goron roll onto boat/dock -> turn human -> climb ladder = 8.48
  23. HP -> owl superslide -> zora roll to ssh = 22.70
  24.  
  25. 8.48 + 22.70 = 31.18
  26.  
  27. ---
  28.  
  29. Picto Before Owl With Owl Superslide and HP Before Picto vs Picto Before Owl With Owl Superslide:
  30.  
  31. goron roll onto boat/dock -> climb ladder = 8.48 - 1.4 = 7.08
  32. finish ladder as goron -> heart -> enter door as human = 7.63
  33. exit as human -> superslide stuff = 26.41 <-- bad, movement at end couldve been like 1.3s faster?
  34.  
  35. 26.41 + 7.08 + 7.63 = 41.12
  36.  
  37. goron roll onto boat/dock -> turn human -> climb ladder = 8.48
  38. finish ladder as human -> enter house = 1.68
  39. exit as human -> turn goron -> pound -> heart = 5.23
  40. heart -> superslide stuff = 22.70
  41.  
  42. 8.48 + 1.68 + 5.23 + 22.70 = 38.09
  43.  
  44. this idea is ~3.03s slower
  45.  
  46.  
  47. ---
  48.  
  49. Picto + HP Before Owl With Superslide vs Picto Before Owl With Superslide and HP Cycle 3:
  50.  
  51.  
  52. exit house as human -> actual HP -> control = 7.26
  53. *control after HP -> superslide stuff = 22.70
  54. control after HP -> bomb explodes = 9.95
  55. exit house as goron -> exit swamp to bad bat area = 7.24
  56.  
  57. *7.26 + 22.70 + 7.24 = 37.2
  58.  
  59. 7.26 + 9.95 + 7.24 = 24.45 <== more accurate
  60.  
  61.  
  62. *exit house as human -> superslide stuff = 26.41 <-- ~25.11
  63. exit house as human -> bomb explodes = 12.00
  64. exit house as goron -> actual HP -> exit swamp to bad bat area = 11.59
  65.  
  66. *26.41 + 11.59 = 38 <-- ~36.7
  67.  
  68. 12.00 + 11.59 = 23.59 <== more accurate
  69.  
  70. 24.45 - 23.59 = .86 ==> HP cycle 3 saves ~.86s
  71.  
  72.  
  73. ------
  74. exit as goron -> hp -> roll to ssh w/ octo gone = 11.24
  75. exit as goron -> roll to ssh w/ octo gone = 7.88
  76.  
  77. 11.24 - 7.88 = 3.36 detour to get HP in cycle 2
  78.  
  79.  
  80. exit house as goron -> exit swamp to bad bat area = 7.24
  81. exit house as goron -> actual HP -> exit swamp to bad bat area = 11.59
  82.  
  83. 11.59 - 7.24 = 4.35 detour to get HP in cycle 3
  84.  
  85. cycle 2 is better
Add Comment
Please, Sign In to add comment