Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Feb 22nd, 2020
97
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 4.33 KB | None | 0 0
  1. Ich samoloty będą latać w USA. Nasi studenci na SAE Aero Design
  2. Samoloty bezzałogowe skonstruowane przez studentów Politechniki Wrocławskiej wystartują w dwóch konkursach w USA – na Florydzie i w Teksasie. – Mamy już spore doświadczenie w tego typu zawodach, tym razem zdecydowaliśmy się na zupełnie nowe rozwiązania – mówią konstruktorzy z Akademickiego Klubu Lotniczego PWr.
  3. Najpierw czekają ich zawody w SAE Aero Design East, które odbędą się w Lakeland na Florydzie od 6 do 8 marca. Cztery tygodnie później startują na SEA Aero Design West w Fort Worth w Teksasie (3-5 kwietnia). Studenci przez wiele miesięcy przygotowywali się do tych konkursów, projektując samoloty, które wezmą udział w rywalizacji w dwóch kategoriach – Advanced i Micro. Ich wymiary to odpowiednio……. (do uzupełnienia). Wystartują jako zespół JetStream.
  4. Krótsze skrzydła, lepsza nośność
  5. – W klasie Advanced biorą udział samoloty, które muszą podnieść jak najcięższy ładunek statyczny, zlokalizować punkt na ziemi i zrzucić z wysokości 30 m jak najwięcej ładunków o masie 1 kg. Namierzanie odbywa się za pomocą systemu składającego się z kamery i nadajników, które wysyłają obraz w czasie rzeczywistym oraz dane telemetryczne lotu do naziemnej stacji kontroli – wyjaśnia Weronika Grzesik z AKL PWr. Dodaje, że w tej klasie ograniczeniem jest moc zespołu napędowego, dlatego studenci wprowadzili trochę zmian do swojego projektu z zeszłego roku.
  6. – Musieliśmy dostosować się do regulaminu konkursu, który w każdej edycji się zmienia, tym razem były to m.in. krótsze skrzydła – wyjaśnia Jacek Napora, odpowiedzialny za projekt…… – Wprowadziliśmy do naszej konstrukcji pylony, które wynoszą skrzydła ponad kadłub samolotu. Zwiększyła nam się powierzchnia nośna, co sprawiło, że przy dobrym wietrze nasz samolot szybciej leci, ale jest stabilniejszy – dodaje.
  7. Studenci poprawili także parametry zastosowanego już w zeszłym roku systemu autonomicznego zrzutu. – Jest to……. (prośba o uzupełnienie). Takie rozwiązanie pozwala nam precyzyjniej sterować momentem, w którym wypuszczamy ładunek – tłumaczy Mateusz Żurawski, który odpowiada za cześć programistyczną w projekcie.
  8. Gotowi na wszystko
  9. Z kolei w klasie Micro samoloty muszą podnieść jak najcięższy ładunek, czyli plastikowe rurki, pokonać z nim określony dystans i bezpiecznie wylądować. Jest to konkurencja dla niewielkich samolotów, które muszą zmieścić się do pojemnika o określonych wymiarach, a w czasie zawodów studenci mają tylko 1,5 minuty na ich wyjęcie, złożenie i przygotowanie do lotu. Start samolotu odbywa się poprzez wyrzut z ręki.
  10. – Ta konkurencja obfituje w spektakularne upadki. W ubiegłym roku wyławialiśmy nasz samolot z jeziora – przyznają ze śmiechem się studenci. – Tym razem liczymy na to, że nic takiego nam się nie przydarzy. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani – mówi Jacek.
  11. Skrzynia z samolotem poleciała już 19 lutego, studenci zapakowali do niej także zapasowe części. – Startujemy w tych zawodach już od wielu lat. Z doświadczenia wiemy, że 2 dodatkowe kadłuby samolotu to minimum. Na miejscu, gdzie są inne warunki atmosferyczne niż w Polsce, musimy być gotowi na wszystko – przyznaje Mateusz.
  12. Studenci mają świadomość, że taki konkurs wersyfikuje wszystko, nad czym pracowali przez ostatnie miesiące w warsztacie – począwszy od strony technicznej, na dokumentacji, prezentacji projektu i logistyce kończąc. Nad powstaniem samolotów pracowało w sumie 25 osób, do Stanów leci ekipa składająca się z 12 – są wśród nich studenci z dużym doświadczeniem, jak i ci, którzy lecą na zawody po raz pierwszy. Drużyną opiekuje się dr Marek Głogowski.
  13. Zespół JetStream startuje w SAE Aero Design od ponad dziesięciu lat, wspierany przez uczelnię i sponsorów, a od 2012 r. także przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Łącznie klub ma już w swoim dorobku dwadzieścia dziewięć medali. W tym roku celują w pierwsze miejsce, ich największym rywalem jest amerykańska drużyna z Georgia Institute of Technology.
  14. O przebiegu zawodów i osiągnięciach naszych studentów będzie można poczytać na ich profilu facebookowym https://www.facebook.com/Jetstream.PWr/ i https://www.facebook.com/pg/AKL.PWr/posts/. Który z nich?
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement