Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Dec 30th, 2015
192
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 8.52 KB | None | 0 0
 1. Ieva Kupce saladus
 2.  
 3. Kes on tema väikse tütre isa?
 4. jaga
 5. kommenteeri
 6.  
 7. Sel laupäeval libistab Eesti president Toomas Hendrik Ilves (62) endast 24 aastat nooremale lätlannale Ieva Kupcele sõrme abielusõrmuse. Pulmad peetakse perekeskis.
 8.  
 9. Kupce jõudis Eesti ja Läti avalikkuse ette mõni kuu tagasi, kui sai avalikuks tema side Ilvesega. Selle ajaga on naine enda ümber kudunud tiheda saladuseloori.
 10.  
 11. Kupce on äärmiselt ettevaatlik. Tema seni ainus intervjuu ilmus Päevalehes. Naist usutles tema ajakirjanikust tuttav.
 12.  
 13. Kupce on töötanud kümme aastat Läti kaitseministeeriumis. Ta tegi aktiivselt lobitööd Balti riikide NATOsse vastuvõtmise nimel.
 14.  
 15. ILVES JA KUPCE LAPSEGA: Eesti tulevane presidendipaar käis detsembri keskpaigas Riia turul ostlemas. Kaasa võeti ka lätlanna pisitütar, kelle peanupp õnneliku paari vahelt paistab.
 16. Foto: Edijs Pālens/ LETA
 17.  
 18. Euroopa Komisjoni veebilehel märgitakse tagasihoidlikult, et Kupce on lõpetanud „programmi“ Johns Hopkinsi ülikoolis Washingtonis. Sellest väga prestiižikast koolist öeldi Ekspressile, et lätlanna sai sealt 2012. aastal magistrikraadi.
 19.  
 20. Kupce ei vasta meilidele. Teda ei saa kätte telefoni teel. Läti kaitseministeeriumist öeldakse, et Kupce eraelulisi küsimusi kommenteerib Eesti presidendi kantselei.
 21. Eksnõunik teatab teisest lapsest
 22.  
 23. Esimestes Eesti meedias Kupce kohta avaldatud kirjatükkides räägiti temast kui üksikemast, kes kasvatab ühte last. 13aastase poja isa on Ivars Pundurs (49), Läti suursaadik Kreekas.
 24.  
 25. Alles siis, kui Ilves teatas Kupcega kihlumisest, selgus, et naisel on ka teine laps. Sellele viitas presidendi endine nõunik Iivi-Anna Masso. „Millegipärast jäeti mainimata mullu sündinud teine laps,“ kirjutas Masso Nihilisti blogipostituses.
 26.  
 27. Masso teatas, et Kupcet on Ilvese seltsis juba aastaid nähtud. (Kupce kinnitas hiljem Päevalehele antud intervjuus, et tunneb Ilvest juba ligi 20 aastat. Säde nende vahel tekkis aga sel suvel.)
 28.  
 29. Päev hiljem tunnistas teise lapse olemasolu ka presidendi avalike suhete nõunik Toomas Sildam.
 30.  
 31. Ta ütleb raudkindlalt ja mitu korda Ekspressile, et president pole lapsega seotud: „Ieva Kupce tütre isa nimi ei ole kuidagi seotud Ieva Kupce ja president Toomas Hendrik Ilvese omavahelise suhtlemisega.“
 32. Jäljed viivad Bakuusse
 33.  
 34. Delfile ütles Sildam vahetult Masso loo ilmumise järel, et Ieva kasvatab lisaks pojale ka „ligi 2aastast tütart, neist viimase isa kaotas ta raskele haigusele“.
 35.  
 36. Postimees täpsustas, et tütre isa on aserbaidžaanlane, kellega Kupce tutvus Bakuus töötades.
 37.  
 38. Presidendi kantselei pole seda kolme nädala jooksul ümber lükanud ega valeks tunnistanud.
 39.  
 40. Kupce töötas tõesti aastatel 2010–2011 Euroopa Liidu eriesindaja poliitilise nõustajana Aserbaidžaanis.
 41.  
 42. Seal tutvus ta Aserbaidžaani advokaadi Isakhan Ashuroviga, kes suri vähki.
 43.  
 44. Ajakirjas The Economist ilmus kolm ja pool aastat tagasi lühike järelehüüe tema surma kohta, mille juures oli Kupce tehtud foto Ashurovist.
 45.  
 46. Kupce meili teel saadetud küsimusele ei vasta.
 47.  
 48. Ekspress otsis seetõttu üles aserite perekonna.
 49. Kes on Isakhan Ashurov?
 50.  
 51. Ashurov töötas Nõukogude ajal politseis. Pärast liidu lagunemist istus mees pool aastat vangis. Seejärel hakkas poliitiliste vangide õiguste eest seisma. Seda tegi ta aktivisti ja advokaadina kuni surmani. Ashurovi naine Shahla ütles Economistile, et tema mees pühendas kogu oma elu võitlusele demokraatia ja õigluse eest.
 52.  
 53. Nad olid abielus kuni mehe surmani. Abiellusid 1981. aastal. Neil on neli last.
 54. Pärast perega nõu pidamist ütleb Ashurov, et nad teadsid Kupce ja isa armusuhtest.
 55.  
 56. Veidi enne surma, kui ta juba võitles haigusega, kohtus advokaat Ieva Kupcega. Lätlanna viibis tol ajal lähetusel Aserbaidžaanis.
 57.  
 58. Ekspress võttis ühendust Ashurovi poja, USAs õppinud ja ÜROs töötanud, nüüd kodumaale naasnud Tahsin Ashuroviga (29). Ta kuuleb Kupce teisest lapsest esimest korda. Saadan talle väljavõtteid Eesti meediast ja tõlgin inglise keelde Sildami tsitaadi, kus ta väidab, et Kupce kaotas lapse isa raskele haigusele.
 59.  
 60. Kas Ashurov võiks seega olla Kupce lapse poolvend? Mees on hämmingus. „See pole võimalik!“
 61.  
 62. Ta palub aega, et perega nõu pidada.
 63. Kohtumine Washingtonis
 64.  
 65. Ashurov suri soolevähki. Kui sellele varakult jälile jõuda, saab haigust ravida. Juristi raviks kogus annetusi isegi rahvusvaheline mittetulundusühing Lawyers for Lawyers.
 66.  
 67. Arstid soovitasid Ashurovil minna taastusravile Washingtoni Georgetowni Ülikooli kliinikumi. „See ravi on väga kallis ja Ashurovil ei ole ravikindlustust. Kui ta ei saa oma üliolulist tööd jätkata, on see suur kaotus demokraatiale Aserbaidžaanis,“ teatas MTÜ.
 68.  
 69. Ashurov läkski Ameerikasse ravile.
 70.  
 71. Umbes samal ajal suundus Washingtoni õppima ka Kupce.
 72.  
 73. Pärast perega nõu pidamist ütleb Ashurov, et nad teadsid Kupce ja isa armusuhtest. Nad ei hakanud sureva mehe viimasest kuramaažist suurt numbrit tegema. Mees oli juba niigi haige.
 74.  
 75. Isakhan Ashurov oli poja sõnul armastav isa, kelle jaoks perekond oli väga oluline. „Ta oli inimeste ja ühiskonna suhtes väga hooliv,“ ütles ta Ekspressile.
 76.  
 77.  
 78.  
 79. RASKE TÖÖ: Isakhan Ashurov (videos istub vasakul) oli karismaatiline advokaat, kes kaitses poliitilisi vange Aserbaidžaanis ning uskus, et raske töö viib sihile.
 80.  
 81. Tahsin kohtus Ievaga USAs, kus ka tema õppis ja hiljem töötas.
 82. Bioloogiliselt võimatu
 83.  
 84. Ashurovite perekonna ühine seisukoht on, et proua Ieva laps ei saa nende isaga seotud olla.
 85.  
 86. Ashurovi poeg ei usu, et 57aastane mees veel enne surma last oleks soovinud. „Mu isa suri 2012. aasta juunis ja oli enne seda mitu kuud väga nõrk. Ta võttis kõvasti alla. See pole lihtsalt loogiline.“
 87.  
 88. Lisaks trotsiks see bioloogiat.
 89.  
 90. Kui Ieva tütar on alla kaheaastane, nagu Sildam väidab, oleks ta pidanud sündima hiljemalt 2013. aasta lõpus. Ashurov suri 2012. aasta juunis. Sellisel juhul oleks Kupce kandnud last 18 kuud.
 91. Isa võttis tugevaid ravimeid
 92.  
 93. Muidugi on teisigi võimalusi kuni kunstliku viljastamiseni välja.
 94.  
 95. Viimasel juhul esineb tõesti üks võimalus, kus Kadriorg saab väita, et tulevane presidendiproua kaotas lapse isa raskele haigusele.
 96.  
 97. Sperma säilitamine on USAs aina tavapärasemaks muutunud praktika. Eriti levinud on see just vähihaigete seas. Ühendriikides puuduvad üleriigilised seadused, mis reguleerivad lapse saamist juba lahkunud inimesega. Iga kliinik vastutab ise protseduuride ja protokolli eest. Muuhulgas ka selle eest, millistest dokumentidest piisab tõestuseks, et mees oli nõus kunstliku viljastamisega pärast enda surma.
 98.  
 99. Tahsin Ashurov seda varianti tema isa puhul ei usu, kuigi isa võttis viimastel kuudel väga tugevaid ravimeid, mis mõjutas ta mõistust ja selget mõtlemist. „Ma rääkisin tema kirurgi ja arstiga. Usun, et nad oleks mulle öelnud, kui mu isal oleks sellised plaanid olnud,“ ütles ta.
 100. Nördinud pere
 101.  
 102. Sildam ega Kupce pole Isakhan Ashurovit lapsega seoses maininud. Tema poeg sooviks, et Eesti presidendi kantselei ütleks välja, et Ieva Kupce tütar pole tema isa laps. Sildam ei tee seda, mis paneb aserite perekonna sügavalt nördima.
 103.  
 104. „See on väga naeruväärne ja ebatõenäoline, et mu isa midagi sellist teinud oleks,“ ütleb Tahsin Ashurov. „See on lihtsalt mugav vale, et midagi kinni mätsida. Ma ei tea, mis see on, ja see ei huvitagi mind. Nad peaksid lihtsalt hoidma mu isa ja tema reputatsiooni sellest kõigest eemal. See on ebamoraalne väga mitmel tasandil.“
 105.  
 106. Kui Eesti presidendi kantseleid süüdistatakse ebamoraalsuses ja valetamises, ulatub see üle eraelu piiride.
 107.  
 108. Sildam ütleb Ekspressile: „Te otsite vale asja ja valest kohast.“
 109.  
 110. Samas aga: kui suur on tõenäosus, et üks noor naine, kelle armastatu sureb vähki, leiab kohe uue mehe, kes sureb peagi samuti raske haiguse tagajärjel?
 111.  
 112. Kui Kupcel oli kuraasi abielus president ära võluda, siis võiks tal olla ka nii palju julgust, et oma rahvaga rääkida. Ta esindab ju Eestit laupäevast alates.
 113.  
 114. Foto: Andres Putting
 115. Kadrioru selgitus
 116. Toomas Sildam (pildil) vastas Ekspressi küsimusele, kes on Ieva Kupce tütre isa: „Pidanuksin teile selgelt ütlema: te otsite vale asja ja valest kohast. Seejuures meenutan Eesti ajakirjanduseetika koodeksi punkti 4.9, et „Inimese eraelu puutumatust rikkuvaid materjale avaldatakse vaid juhul, kui avalikkuse huvid kaaluvad üles inimese õiguse privaatsusele“. Ieva Kupce tütre isa isikuga seotud eraelulised andmed ei ole kuidagi seotud Ieva Kupce ja president Ilvese suhetega ei minevikus, praegu ega tulevikus. Need on eraelulised andmed ja jäävad sellisteks.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement