Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Jul 12th, 2017
138
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 7.74 KB | None | 0 0
  1. Vliv alkoholu na organismus
  2. Vliv alkoholu na organismus člověka je poměrně známou záležitostí a každý si jistě dokáže představit, jak se organismus zachová po požití alkoholu. Jenže kolik lidí ví, co přesně se v jejich organismu děje a co také následuje po vystřízlivění. Nyní vám odhalím, co vlastně takový alkohol dokáže udělat s vaším tělem.
  3. Prvním účinkem, který jistě každý okamžitě pocítí, když takzvaně přijde „do nálady“, je účinek na centrální nervovou soustavu. I přesto že si mnoho lidí myslí, že je alkohol povzbudí, je tomu právě naopak. Alkohol působí jako tlumič na nervovou soustavu, zpomalí reakce člověka, zhorší se koordinace v prostoru, člověk se následně hůře rozhoduje, hůře se mu myslí a může následovat i stav zmatenosti. Po požití alkoholu není nebezpečí jen z hlediska motorických vlastností, ale také se člověku sníží práh bolesti. Takový opilý člověk si již příliš neuvědomuje svá zranění a nevnímá tolik ani chlad nebo teplo. Díky tomuto účinku se snadno může stát, že hodně podnapilý člověk může v zimě umrznout, nebo při zranění ztratit mnoho krve. Tento vliv je velmi nebezpečný a proto bychom se měli nadměrnému požívání alkoholu vyhnout. Při požití alkoholu v příliš velkém množství, u kterého bychom mohli mluvit jako o otravě alkoholem se tlumí dýchací centra a zpomaluje se krevní oběh, což může u slabších lidí nebo u lidí s problémy se srdcem způsobit smrt. Toto je shrnutí okamžitých účinků na organismus člověka, ale jaké má alkohol dlouhodobé následky?
  4. O dlouhodobých následcích bychom se nemuseli ani zmiňovat při občasném napití, nebo při občasných bujarých oslavách, ale přejdeme rovnou k následkům u lidí závislých na alkoholu, tedy u alkoholiků. Prvním vážným dopadem na orgány člověka je působení alkoholu na játra. Játra jsou velmi důležitým orgánem metabolismu člověka a detoxikace organismu. To znamená, že v játrech se odbourávají škodlivé látky. Škodlivými látkami mám na mysli též alkohol. Při neustálém zatěžování a přísunu alkoholu jsou játra ničena, jejich buňky odumírají a může dojít až k trvalému poškození. Poškozené a odumřelé buňky jsou nahrazovány vazivem, což může být následkem tzv. „tvrdnutí jater“ neboli cirhózy jater a ta je častou příčinou smrti alkoholiků. Dalším častým zdravotním problémem, který se vyskytuje u alkoholiků je alkoholická podvýživa. Člověk závislý na alkoholu trpí nechutěmi k jídlu, také díky vysokým cenám alkoholu často alkoholici investují spíše do alkoholu než do jídla. Špatné a nepravidelné stravování může způsobovat chronické záněty sliznice žaludku. Problémem je nejen nedostatek a nepravidelnost stravy, ale též její kvalita. Ve stravě alkoholiků často schází vitamíny a bílkoviny strava je nekvalitní a může přispět ke zhoršení stavu jater a také má vliv na nervovou soustavu. Mohou se objevovat periferní záněty nervů, které způsobuje píchání a mravenčení v prstech nebo ochabováním svalů. Při zmínění stravy nesmíme zapomenout též na imunitu. Imunita je při takovémto způsobu života velmi oslabená a díky tomu je alkoholik náchylnější k nemocem a různým zánětům. Velkým nebezpečím jsou také nádory, které mohou v alkoholikově těle volně bujet.
  5. Když si shrneme jednotlivé následky alkoholu, tak si můžeme představit, že takový alkoholik je celkem pohublý ochablý nemocný člověk. Mohou se u něj často vyskytovat nemoci a virózy. Tento člověk ztratí citlivost v prstech v zimě je můžeme tedy potkávat i s omrzlinami na končetinách. A nyní si řekněte sami pro sebe, vyhnuli byste se takovému člověku nebo byste mu nabídli pomocnou ruku? Většina společnosti se lidem s takovýmto problémem vyhýbá, alkoholici jsou osamělí a to působí na jejich psychiku.
  6. Psychika alkoholika
  7. Nejprve začněme opět okamžitými účinky na psychiku člověka, nejen alkoholika. Po vypití určitého množství alkoholu nastupuje euforie a stav uvolnění. Lidé tomuto stavu říkají, že jsou v náladě. V tomto stádiu je ještě alkohol poměrně neškodlivý, ale pouze v případě, že se člověk nerozhodne řídit auto (k tomuto tématu se ještě vrátíme). Po tomto stavu člověk začne ztrácet zábrany. U lidí spíše tichých a zaniklých se může stát, že ztratí svou cudnost a začnou se více sdružovat s lidmi ve svém okolí, více se s ostatními baví, ale pozor mohou nastat i případy, kdy jsou lidé příliš sebevědomí nebo agresivní. V některých případech si již chování v tomto stavu po vystřízlivění lidé nepamatují. Při dalším požívání alkoholu nastupují poruchy řeči a soustředění. Lidé se zakoktávají, zapomínají, co chtěli říct, mluví nesmysly. Následuje také porucha rovnováhy tzv. vrávorání. Lidé ztrácí sebekontrolu a v posledním stádiu následuje únava, ospalost, nevolnosti a zvracení.
  8. Ve vážnějších případech se může stát, že spánek může přejít v bezvědomí. Při otravě alkoholem je spánek velmi nebezpečný, právě kvůli utlumeným mozkovým centrům, která řídí krevní oběh a dýchání. Proto pozor u lidí v bezvědomí na udržení správného dýchání.
  9. Účinky výše popsané také hodně závisí na prostředí, ve kterém je alkohol požíván. To znamená, že ve společnosti se budeme chovat jinak, než doma při zapíjení smutku nad lahví vodky.
  10. Nyní přistoupíme k dlouhodobým vlivům na psychiku člověka. U alkoholiků se při opilosti vyskytují stejné účinky jako u jiných lidí, ale jsou častěji doprovázeny agresí, protože častější užívání alkoholu u něj může způsobit psychické poruchy. U alkoholiků můžeme sledovat dva druhy poruch. Poruchy, které jsou způsobeny dlouhodobým užíváním alkoholu a poruchy, které nastupují jako abstinenční příznaky.
  11. Dlouhodobé užívání alkoholu způsobuje vztahovačnost, podrážděnost, v některých případech to může být přílišná žárlivost. Časté užívání alkoholu způsobuje také poruchy paměti a alkoholickou demenci (v případě starších lidí může být velmi nebezpečnou). Alkoholickou demenci a poruchy paměti způsobuje postupné odumírání mozkových buněk, způsobené častým pitím. Následně mohou u alkoholika nastávat deprese a sebevražedné sklony.
  12. Při náhlém přerušení přísunu alkoholu přijdou abstinenční příznaky. Za několik hodin po vystřízlivění přichází těžký třes, zimnice, úzkost, slabost, podrážděnost. Může se také stát, že bude mít alkoholik zrakové nebo sluchové halucinace (ano případy bílých myšek nejsou pouze u feťáků). K abstinenci alkoholika se dostavuje tzv. delirium tremens neboli alkoholická psychóza.
  13. Delirium tremens je akutní stav, který přichází po náhlém přerušení dlouhodobého užívání alkoholu. V tomto stavu je alkoholik dezorientovaný, třese se, má vážné halucinace, začne se hodně potit a později se dostaví nevolnosti a zvracení. V delirium tremens se také postiženému zvýší krevní tlak. Při neposkytnutí odborné pomoci může být stav delirium tremens až životu nebezpečný. Tento stav může ustoupit již po několika hodinách, ale u vážnějších případů a těžkých alkoholiků může trvat až několik dní. Při odvykání a vysazení alkoholu může nastat alkoholická epilepsie. Při odvykání se nemusí vždy vyskytovat delirium tremens, ale může být doprovázeno halucinacemi. Tyto halucinace však mohou vést až ke schizofrenii a jiným psychickým poruchám.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement