Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Oct 22nd, 2019
205
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 8.27 KB | None | 0 0
  1. 2. Czym jest Role Play (RP, a RPG) oraz RP w GTA SA
  2.  
  3. Witaj, skoro czytasz ten poradnik musisz być świeżym, dopiero rozpoczynającym swoją przygodę z Role-Play'em graczem. Jako całkowicie nowe pokolenie czeka Cie jeszcze dużo pracy nad tym, żeby zrozumieć czym w ogóle jest to całe RP, ale bądź spokojny na razie jesteś niedoświadczony, ale po przebrnięciu przez ten cały poradnik zyskasz wiedzę, która pozwoli Ci na spokojną rozgrywkę na naszym serwerze. Najlepszą nauką jest praktyka, ale w tym przypadku, bez teorii się nie obejdzie, najpierw pozwól sobie zrozumieć, czym jest ten cały tryb, a potem wiedzę którą nabyłeś tutaj, przenieś na rozgrywkę w grze, od razu nie będziesz orłem, ale pamiętaj "praca czyny mistrza". Każdy z nas przechodził przez to co Ty teraz
  4.  
  5.  
  6.  
  7. Role-Play:
  8.  
  9. Czym jest ten cały tryb zapytacie? Role-Play w wolnym tłumaczeniu oznacza 'odgrywanie ról' jest to nic innego jak gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze wcielają się w role fikcyjnych postaci, za które są odpowiedzialni, sami wybierają cechy, wygląd jak i sposób życia postaci - to Wy kreujecie swój charakter i tworzycie jego historię, rozwijacie go, stawiacie sobie kolejne cele i dążycie do ich realizacji, poprzez odgrywanie wątków fabularnych, tak zwanych 'akcji'. Każda postać na przedstawionym polu gry jest inna, ale mogą je łączyć wspólne cele, organizacje czy poglądy. Główną zasadą w trakcie gry jest tak zwane 'pozostanie w postaci', przez ten termin, określa się grę In Character, czyli czynności, które podejmuje postać w świecie przedstawionym, pod tym wyrażeniem nie kryje się nic innego, jak wcielanie się jako aktor w kreowany charakter i odgrywanie zachowań dla niego realistycznych tj. interakcje z innymi graczami, dążenie do realizacji wcześniej założonych celów - po prostu granie swojej roli, w tym trybie stawia się przede wszystkim na wyobraźnie oraz kreatywność. Każdy z nas jest jednocześnie aktorem i swoim reżyserem, bo to od ciebie zależy jaką ścieżką pójdzie twój bohater. W zabawie również bierze udział grupa nazywana 'Mistrzami gry'(eng. gamemasters), która jest odpowiedzialna za kreowanie przedstawionego świata który widzisz,  posiada ona całkowitą kontrole nad tym światem, jest narratorem, opowiada historię i organizuje jego życie. Ty jesteś odpowiedzialny za swoją postać a oni za świat który widzisz w grze, co daje świetne połączenie i opisywany świat staje się jeszcze bardziej spójny i realistyczny. 
  10.  
  11.  
  12.  
  13. Role-Play w uniwersum GTA San Andreas:
  14.  
  15. Tryb RP w nawiązaniu do naszego serwera, jest to rodzaj rozrywki prowadzonej na platformie stworzonej przez Rockstar Games - GTA: San Andreas(z dodatkiem San Andreas: Multiplayer). Jest to nic innego jak globalny teatr w którym jest prowadzona jedna wielka gra aktorska. Od momentu wejścia na serwer i wcieleniu się w naszą postać, wychodząc na ulice miasta z automatu stajemy się częścią integralnej całości przedstawionego świata, od tej chwili możemy zagrać dosłownie wszystko z jakąkolwiek osobą na serwerze. Musimy jednak pamiętać, że w trybie RP opierającym się na uniwersum GTA: San Andreas odgrywamy realia prawdziwego życia, a sama rozrywka na serwerze jest kontrolowana i ograniczana z kilku stron, aby owe realia właśnie zachować m. in. przez regulamin, czy skrypt gry, który ustawia odpowiednio parametry rozrywki, aby była ona realistyczna, spójna, dynamiczna, a przede wszystkim przyjemna. Bo przecież dobrze wiadomo, jakby każdy grał co mu się żywnie podoba, rozrywka szybko zmieniła by się w czysty chaos nie do opanowania, co wyklucza się z zasadą przyjemnej rozrywki. Skrypt gry co jakiś czas zostaje poddany aktualizacji, przez co wprowadzone są nowe funkcje, które rozszerzają naszą rozrywkę o nowe możliwości. Serwer funkcjonuje dzięki kilku rodzaju organizacji, które mogą posłużyć nam jako ścieżka kariery, czy droga zarobku, czy wcześniej założonych celów jakie obrała nasz postać. Wyróżniamy ugrupowania tj. rządowe instytucje(LSPD, EMS, LSFD), przestępczość(gangi, mafie, kartele) czy biznesy cywilne(restauracje, bary, korporacje taksówkarskie). Oczywiście w tym przypadku również ogranicza nas nasza wyobraźnia, jeśli posiadasz jakiś pomysł stworzenia kolejnego ugrupowania dla wspólnej rozrywki to przedstaw swój pomysł mistrzowi gry w odpowiednim dziale na forum, a on rozpatrzy twój wniosek i ew. wyda Ci potrzebna narzędzia do gry. 
  16.  
  17. Przejdźmy teraz do kluczowego momentu w Role-Play'u - mianowicie nasza rozgrywka rozdziela się na dwie strefy, pierwsza, ściśle związana z naszym przedstawionym światem i naszą postacią na serwerze czyli strefa In Character i druga związana z naszym realnym światem, czyli strefa Out Of Character. Wszystko co robi nasza postać na serwerze, czy czynności odgrywane przez innych graczy jest to właśnie strefa IC, natomiast wszystko związane z naszym zewnętrznym światem(spoza gry) jest to strefa OOC. Na serwerze istnieje osobny chat do rozmów OOC, którego używamy za pomocą komendy /b [tekst], choć nie polecam go nadużywać ponieważ szpeci to rozgrywaną akcję i niekiedy może wybić z rytmu, podczas akcji powinniśmy używać go tylko w ostateczności, ponieważ stawiamy na tak zwane quality RP. Pamiętajcie żeby nie wykorzystywać informacji pozyskanych w sposób OOC w grze IC, co to oznacza -  na przykładzie kolega Ci napisał na skype, że jakiś gang planuje okraść twoją postać, a Ty wykorzystasz tą informacje IC aby to powstrzymać, ale skąd twoja postać ma wiedzieć, że chcą Cie okraść? Rozumiesz do czego zmierzam? Nigdy nie łączymy świata OOC z IC, jest to karane przez administracje serwera i nazywa się to dokładnie MegaGaming - czyli wykorzystywanie informacji OOC w IC.
  18.  
  19.  
  20.  
  21. Role-Play(RP) a Role-Play-Game(RPG):
  22.  
  23. Ostatnia stacja naszego poradnika, wiele osób nie widzi różnicy między tymi dwoma trybami a są one kolosalne. Zacznijmy od różnic dotyczących naszej postaci w trybie RP to gracz decyduje kogo chce grać, to on tworzy postać pod swoje preferencje i przechodzi przez świat gry po swojemu, którą ścieżką mu się żywnie podoba. Natomiast w trybie RPG to gracz zazwyczaj podąża narzuconą ścieżką przez Mistrza Gry lub według zasad ustalonych w rozgrywce, na przykład: według statystyk. Przy rozwoju postaci przejmujemy się ekwipunkiem postaci, ubiorem, rozwojem pewnych umiejętności – no i w tym wypadku są ograniczenia niestety. Tryb RP w naszym uniwersum również posiada niektóre statystki zapożyczone z trybu RPG, tj. stan majątku, czy status siły - jest to dodane po to aby rozrywka była bardziej urozmaicona, różnorodna i żeby większość społeczności bez pomysłu na grę nie odgrywała typowego: *przystojnego, muskularnego, bogatego Amerykanina bez problemów na głowie*. Sposób pisania w trybie RP i RPG również się różnią, w tym pierwszym jak opisujemy akcję wykonywaną przez naszą postać używamy formy trzecioosobowej, natomiast w drugim trybie przeważnie opisujemy aktualnie wykonywaną akcję w pierwszej osobie. Różnice w opisie: tryb RP preferuje metodę odgrywania swojej postaci dotyczy, jak najlepszego opisu określającego postać lub danej sytuacji w jakiej się znajduje, albo emocji, zachowania, a nawet opisu jakiegoś miejsca, rzeczy. Natomiast w trybie RPG: konkretne przedstawianie działań jakie wykonuje postać w danej chwili, a jakieś większe opisy dokonuje narrator i służą głównie jako tło, dekoracja. Zazwyczaj brakuje tu myśli postaci, a rozgrywka opiera się w głównej mierze na czynach. Różnica wczuwania się we własną postać: w trybie RP jest znacznie łatwiej wczuć się w postać, ale zależy to od tego na ile znamy swoją postać i ile w nią zainwestujemy. Jeśli gramy postacią, która ma być podobna do nas samych, to raczej problemu nie ma. Ten zaczyna się, gdy tworzymy bardziej skomplikowane postaci, na przykład: ciemny charakter, tutaj już trzeba posiadać chociaż minimalną wiedzę na temat funkcjonowania takiej postaci i jak kiedyś będzie temat o motywach postaci, dobrze wiedzieć w jakich warunkach taka postać się wychowywała. W trybie RPG mamy narzuconą wcześniej postać, którą polubimy albo znienawidzimy
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement