Advertisement
rovastus1

Prezentacia

Oct 22nd, 2018
95
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 10.17 KB | None | 0 0
  1. Štrukturálne diagramy vyjadrujú koncepty systému a ako tieto koncepty spolu súvisia nezávisle od času. Elementy v týchto diagramov pripomínajú podstatné mená v prirodzenom jazyku a tieto elementy sú spájané vzťahmi, ktoré sú štrukturálne
  2. alebo sémantické.
  3.  
  4. -----------------
  5.  
  6. Objektový diagram (Object Diagram) reprezentuje špecifickú inštanciu diagramu tried v nejakom momente. Hlavným zameraním objektového diagramu sú atribúty množiny objektov a vzťahy medzi týmito objektami. Diagram je jednoduchý na vytvorenie, pretože sa skladá z objektov a spojmi medzi týmito objektami. Na slide môžeme vidieť príklad objektového diagramu zobrazujúci rodokmeň. Komponenty objektového diagramu (Object Diagram) :
  7. Objekty - inštancie triedy. Napríklad, ak 'Osoba' je trieda, tak 'Manžel' je objektom triedy 'Osoba'.
  8. Nadpisy triedy - špecifické atribúty triedy. Napríklad pre objekt 'Manžel' sú nadpisy triedy meno, pohlavie a vek.
  9. Atribúty triedy - reprezentované obdĺžnikom s dvoma záložkami, ktoré označujú prvok softvéru.
  10. Spoje - čiary spájajúce objekty objektového diagramu. Napríklad objekty 'Manžel' a 'Manželka' sú spojené spojom 'Manželstvo'.
  11.  
  12. -----------------
  13.  
  14. Diagram tried (Class Diagram) reprezentuje čo musí byť prítomné v modelovanom systéme. Komponenty v diagramoch tried reprezentujú triedy, objekty a interakcie medzi triedami a objektami, ktoré budú skutočne naprogramované.
  15. Komponenty diagramu tried (Class Diagram): Triedy - šablóny na vytváranie objektov a implementáciu správania objektov v systéme. Tvar triedy pozostáva z obdĺžnika s tromi rádmi. Horný rad obsahuje názov triedy, stredný rád obsahuje atribúty triedy a posledný rád vyjadruje metódy a operácie, ktoré sa môžu vykonávať v danej triede. Všetky triedy majú rôzne úrovne prístupu :
  16. Verejne (Public) Označujeme pomocou symbolu (+).
  17. Privátne (Private) Označujeme pomocou symbolu (-).
  18. Chránené (Protected) Označujeme pomocou symbolu (\#).
  19. Balíčkové (Package) Označujeme pomocou symbolu ($\sim$).
  20. Statické (Static) Označujeme pomocou podčiarknutia.
  21. Interakcie - reprezentujú rôzne vzťahy a spoje, ktoré môžu existovať v triedach a objektových diagramov. Medzi najbežnejšie interakcie patria :
  22. Dedičstvo - proces pri ktorom trieda preberá funkcionality rodiča. Označuje sa priamou čiarou s zatvorenou hlavou šipky smerujúcou k nad-triede.
  23. Obojsmerná závislosť - považuje sa za základný vzťah medzi dvoma triedami. Oba triedy sú si vedomé navzájom o sebe a taktiež o ich vzťahu. Označuje sa priamou čiarou medzi dvoma triedami.
  24. Jednosmerná závislosť - jedna trieda je vedomá o druhej a narába s ňou. Označuje sa priamou čiarou s otvorenou šípkou z vedomej triedy do známej triedy.
  25. Signály - reprezentujú komunikáciu medzi aktívnymi objektami.
  26. Dátové typy - definujú dátové hodnoty. Dátové typy môžu byť primitívne typy (int, str) ale aj pomocou enumerátorov.
  27. Balíčky - tvary určene na zorganizovanie súvisiacich tried v diagrame.
  28. Rozhrania - definujú súdržný súbor správania.
  29. Enumerátory - reprezentujú používateľom definované dátové typy.
  30. Objekty - inštancie triedy alebo tried, reprezentujúce konkrétne alebo prototypové inštancie.
  31. Artefakty - modelové elementy, reprezentujúce konkrétne entity v softvérovom systéme (dokumenty, databázy, spustiteľné súbory).
  32.  
  33. -----------------
  34.  
  35. Diagram nasadenia (Deployment Diagram) opisuje aspekt samotného systému. Tieto diagramy pozostávajú z niekoľkých tvarov UML medzi, ktoré patria trojrozmerné polia, známe ako uzli, reprezentujúce základné prvky softvéru alebo hardvéru v systéme. Čiary od uzla k uzlu označujú vzťahy a menšie tvary obsiahnuté v škatuli reprezentujú artefakty softvéru, ktoré sú nasadené. Komponenty diagramu nasadenia (Deployment Diagram):
  36. Artefakt - produkt vyvíjaný softvérom. Označovaný ako obdĺžnik s menom a slovom 'Artifact' obklopený dvojitými šípkami.
  37. Asociácia - čiara indikujúca správu alebo iný typ komunikácie medzi uzlami.
  38. Komponent - obdĺžnik s dvoma záložkami označujúce softvérový element.
  39. Závislosť - indikuje, že daný uzol alebo komponent je závislý od iného uzla alebo komponentu. Označuje sa ako prerušovaná čiara končiaca šípkou.
  40. Rozhranie - kruh označujúci zmluvný vzťah. Objekty realizujúc rozhranie, musia dokončiť určitú povinnosť.
  41. Uzol - hardvérový alebo softvérový zobrazený ako trojrozmerná škatuľa.
  42. Uzol ako kontajner - uzol obsahujúci iný uzol.
  43. Stereotyp - zariadenie obsiahnuté v uzly, nachádzajúce sa v hornej časti uzla, pričom názov je obklopený dvojitými šípkami.
  44.  
  45. -----------------
  46.  
  47. Komponentové diagramy zobrazujú vzťahmi medzi komponentami, ktoré sa nachádzajúcu v systéme. Komponent predstavuje modul tried reprezentujúci nezávislí systém alebo podsystém. Hlavnou úlohou komponentových diagramov je umožnenie identifikovať rôzne komponenty a čo v danom systéme umožňujú. Symboly komponentového diagramu (Component diagram):}
  48. Komponentový symbol - entita vykonávajúca stereotypnú funkciu. Komponent poskytuje komunikáciu prostredníctvom rozhraní a iných komponentov.
  49. Uzlový symbol - reprezentuje hardvérové a softvérové objekty.
  50. Symbol rozhrania - zobrazuje vstup alebo materiál, ktorý komponent dostava alebo posiela.
  51. Portový symbol - špecifikuje interakciu medzi komponentom a prostredím.
  52. Balíkový symbol - zoskupuje viacero elementov systému.
  53. Poznámkový symbol - dovoľuje vývojárom pripojiť meta analýzu k komponentovému diagramu.
  54. Symbol závislosti - zobrazuje určitú časť systému, ktorá je zavisla na inej časti systému.
  55.  
  56.  
  57. ########################################################
  58.  
  59. Diagramy chovania zobrazujú všetky elementy systému, ktoré sú závislé od času a poukazujú na to ako jednotlivé koncepty takéhoto systému sú navzájom prepojené. Takéto diagramy sa využívajú počas analýzy na popísanie vnútornej logiky jednotlivých procesov systému bez špecifikovania ako budú tieto procesy implementované.
  60.  
  61. -----------------
  62.  
  63. Prvým diagramom chovanie je diagram prípadov použitia (Use Case Diagram), ktorý zobrazuje pohľad na modelovaný systém a vzťahy medzi aktormi v systéme. Zaoberá sa postupnosťou transakcií medzi jednotlivými účastníkmi so systémom počas dialógu medzi nimi. Hlavný význam takéhoto diagramu je zobrazenie aktérov, ktorý s daným systémom komunikujú a vzťahov medzi službami systému a ich používateľmi.
  64.  
  65. Základné komponenty diagramov prípadov použitia (Use Case Diagrams):
  66. Aktor - používateľ, ktorý pracujú s daným systémom. Ide o osobu, externý systém alebo inú entitu, ktorá sa dostáva do styku s aplikáciou alebo systémom.
  67. Systém - špecifická sekvencia akcií a interakcií medzi aktormi a systémom. Systém sa taktiež môže nazývať aj scenárom.
  68. Ciele - konečný výsledok z diagramu prípadov užitia. Úspešný diagram musí popisovať aktivity a varianty použité na dosiahnutie cieľov.
  69.  
  70. -----------------
  71.  
  72. Ďalším z najhlavnejších diagramom chovania je sekvenčný diagram (Sequence diagram). Tento diagram popisuje postupnosť a spôsob ako skupina objektov navzájom spolupracujú. Takéto diagramy sa používajú na efektívnu dokumentáciu už existujúcich procesov medzi objektami v danej skupine objektov alebo na pochopenie požiadaviek počas tvorby nového systému.
  73.  
  74. Základné symboly sekvenčný diagramov (Sequence Diagrams):
  75. Objekt - popisuje ako sa daný objekt chová v kontexte systému.
  76. Aktivačná mriežka - reprezentuje potrebný čas na dokončenie danej úlohy. Dĺžka mriežky musí byť rovná dĺžke vykonávania danej úlohy.
  77. Aktor - entita, ktorá pracuje so systémom, interne alebo externe
  78.  
  79. -----------------
  80.  
  81. Nasleduje diagram aktivít (Activity Diagram), ktorý zobrazuje sekvencie a podmienky potrebné na koordináciu správania systému a ako sävisí s celkovými procesmi systému. Jednoducho povedané, diagrami aktivít patria medzi diagrami chovanie pretože popisujú čo musí modelovaný systém vykonávať.
  82.  
  83. Základné komponenty diagramov aktivít (Activity Diagrams):
  84. Akcia - jeden krok v aktivite, kde používatelia alebo systém samotný vykonáva nejakú úlohu.
  85. Bod rozhodnutia - pozostáva z jedného vstupu a dvoch alebo viacerých výstupov. Ide o bod v ktorom sa tok procesu rozhoduje podľa daného stavu. Rozhodnutie sa nepovažuje za krok.
  86. Riadiaci tok - konektor, ktorý popisuje smer vykonávania krokov v diagrame.
  87. Inicializácia - symbolizuje štartovný bod diagramu, z ktorého celý tok aktivity začína, v podobe čierneho kruhu.
  88. Ukončenie aktivity - symbolizuje koncový bod diagramu, do ktorého celý tok aktivity smeruje, v podobe bieleho kruhu s bodkou.
  89. Spojenie - využíva sa na vykonanie kroku po dokončení kroku predchádzajúceho alebo na spojenie viacerých krokov do jedného kroku, z ktorého vychádza iba jeden výstup.
  90. Poznámka - umožňuje diagramu podať dodatočné informácie, ktoré nevstupujú priamo do diagramu ale slúžia ako dodatočné vysvetlenie pre fungovanie daného diagramu.
  91.  
  92. -----------------
  93.  
  94. Posledným je stavový diagram (State Diagrams alebo State Machine Diagrams), ktorý zobrazuje postupný vývoj systému, ktorý musí mať konečný počet stavov. V takomto diagrame sú vyjadrené stavy pre jednotlivé objekty a prechody medzi nimi, kde sa stavy a vykonávanie objektov menia podľa toho aké dáta sú na vstupe.
  95.  
  96. Základné symboly a pseudostavy stavových diagramov (State Diagrams):
  97. Počiatočný bod - vystupuje z neho jeden prechod do takzvaného defaultného stavu systému
  98. Spojenie a rozvetvenie - pseudostav, ktorý spája spojenia smerujúce z viacerých uzlov do jedného alebo rozvetvuje spojenie do viacerých uzlov.
  99. Bod rozhodnutia - pseudostav, ktorého úlohou je vetviť prechody medzi stavmi. Po vstupu dochádza ku vyhodnotení podmienky, ktorá je vopred definovaná. Po vyhodnotení bude použití prechod, ktorého podmienka bola splnená.
  100. Bod ukončenia - koneční pseudostav, po ktorého dosiahnutí sa zastaví akákoľvek činnosť systému.
  101. vanie daného diagramu.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement