Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
May 23rd, 2018
165
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 11.39 KB | None | 0 0
  1. Kolm eestlast räägivad, kuidas nad Amazonis arvestatavad ettevõtted üles ehitanud on.
  2.  
  3. Targalt tegutsedes võib „uue aja” firma seal väga edukaks kasvatada.
  4.  
  5. Amazoni siseelu on kohati karm. Reegleid rikkuda ei maksa.
  6.  
  7. Eestis on tuntud termin „Skype’i maffia”, mis tähistab endisi skypelasi, kes siiani aeg-ajalt kokku saavad, ühist äri ajavad või niisama plaane peavad. Ent nüüd võib rääkida ka Eesti Amazoni-maffiast, sest möödunud augustis said esimest korda kokku eestlased, kes Amazonis tulusat äri teevad. Mõnel liiguvad seal miljonid eurod. Seos on olemas ka Skype’iga, sest osa neist on ühises Skype’i-vestluses infot ja kogemusi vahetanud juba mõnda aega. Kaevusime koos kolme Eesti ettevõtjaga maailma rikkaima inimese, Amazoni asutaja Jeff Bezose rajatud maailma telgitagustesse.
  8.  
  9. „Ma olen alles 28-aastane, aga aasta alguses tabas mind tervisehäda, millega tegelen siiani. See on ületöötamisest,” kurdab üks eestlasest Amazoni-ettevõtja. Teine ütleb, et tema müüb kaupa paarisaja tuhande eest kuus vaid 20-tunnise töönädalaga ega ole end lõhki töötanud. Võitlus selles hiigelkaubamajas on aga karm ja selleks, et ellu jääda, peab nägema vaeva. Oluline on mitte rikkuda reegleid, sest muidu võib su äril kriips peal olla.
  10.  
  11. „Ma olen alles 28-aastane, aga aasta alguses tabas mind tervisehäda. See on ületöötamisest.”
  12. Amazon on maailma võimsaim kaubamaja. Kauplemise netokäive jõuab peagi 200 miljardi dollarini aastas ja tunamullu soovis seal äri tegema hakata enam kui 700 000 kauplejat. Neist jäi aastaga pinnale vaid pisku, ligi 48 000. Seega võib öelda, et Amazonis edukas äri ajamine ei ole mingi kiirelt rikkaks saamise skeem. Kuid põnev maailm on see kindlasti.
  13.  
  14. Raino Raasuke, Neeme Rõõs ja Mihkel Moosel ajavad kõik äri Amazonis, ent igaüks veidi erinevalt. Üks on neil siiski ühine – nad kõik on loonud oma brändi Amazoni keskkonnas. Neil ei olnud varem tegutsenud ettevõtet, mille tooteid nad tohutusse kaubamajja müüma läksid.
  15.  
  16. Uue ajastu ärimudel
  17. Võtame esmalt Raasukese, kes sattus Amazoni pakutavate võimaluste kohta lugema juhuslikult 2013. aastal. Raasukesele tundus Amazonis müümine huvitav mõte. Ta tutvus sealse kauplemiskeskkonna detailidega, tegi konto ja asus uurima, millist toodet võiks müüa. Mida inimesed tahaksid osta ning millises nišis on veel ruumi? Ta avastas potentsiaalselt eduka toote, otsis tootja, tellis esimese koguse ja nii tema praeguseks mitme miljoni eurose käibega ettevõtmine algaski. Brändi nimeks on NoCry, mille ta kavatseb kasvatada globaalselt tuntuks tööriistade ja ohutustarvikute pakkujaks. „Soovin, et paarikümne aasta pärast oleks see sama tuntud kui DeWalt, Makita või Stanley,” ütleb ta.
  18.  
  19.  
  20. Raino RaasukeFoto: Kristjan Järv
  21. Samamoodi tegutsevad ka USA-s veepuhastustarvikuid ja Euroopas rahakotte müüv Moosel ning ilutoodetega kauplev Rõõs. Nad tellivad tooted, panevad oma logo külge ja müüvad. Sellega kõigi kolme puhul asi siiski ei piirdu. Et olla edukas, pead sa pidevalt oma toodet arendama ja tulema turule uue kaubaga, sest ühe toote edulugu ei pruugi Amazonis kesta igavesti. Konkurente tuleb aina juurde ja samasuguseid müüjaid on igal pool maailmas.
  22.  
  23. Ärimehed ütlevad, et nende jaoks, kel on soov ettevõtluses kätt proovida, on Amazon just õige koht. Seal võib alustada vaid mõne tuhande euroga. Peab muidugi olema valmis, et kaotad raha, aga mingi arv tooteid õnnestub ikka müüa, sest potentsiaalseid ostjaid on ju sadu miljoneid. Alustamiseks tuleb avada tasuta konto, otsida edupotentsiaaliga toode, tellida seda näiteks 500 tükki ja müüki paisata. Siis hakkab saabuma tagasiside, mida tuleks paremaks muuta. Esimene investeering on kooliraha, mille käigus õpitakse, kuidas edaspidi edukam olla.
  24.  
  25. Nende jaoks, kel on soov ettevõtluses kätt proovida, on Amazon just õige koht.
  26. „Tean inimesi, kes teevad seda põhitöö kõrvalt mõned tunnid päevas ja teenivad iga kuu lisaks 1000–2000 eurot. Aga alguses tegid nad kõvasti tööd, et hoog sisse saada,” räägib Moosel. Raasukese sõnul on probleem, et igasugustel koolitustel püütakse jätta mulje, et tegemist on kiirelt rikkaks saamise skeemiga. Tegelikult on töömaht jõhker. Tema ongi see, kel tekkisid ületöötamisest tervisehäired. „See on äri nagu äri ikka. Kui tahad hoida olemasolevat või kasvada, siis peab vaeva nägema. Muidu närbud.”
  27.  
  28. Talle oponeerib Neeme Rõõs, kes ütleb, et lähenemisi on erisuguseid. Esimeste toodetega alustades olid tal kodus kasvamas väikesed kaksikud ja kontorisse jõudis ta vaid ühel päeval nädalas. Esimesel aastal tegi tööd umbes kümme tundi nädalas. Raasuke meenutab, et alguses oli ka temal sama lihtne, sest midagi ei olnudki teha. Raha ka eriti mitte, sest müük oli kümme toodet päevas. Kliendikirju tuli üks kahe päeva kohta. „Mida suuremaks saad, seda enam tööd,” nendib Raasuke.
  29.  
  30.  
  31. Graafika: Toom Tragel
  32. Rõõs nendib, et palju sõltub ambitsioonikusest. Neil on pereäri, kus koos tegutseb kaks peret ja kõik tegelevad Amazoni-äriga umbes 20 tundi nädalas. Suviti, kui lasteaiad on kinni, siis vähem, talviti reisitakse. „Mul on hea meel, kui lõpuks kontorisse ka saan. Kasvame aeglasemalt. Kui igaüks panustaks täisaja, siis kasvaks rohkem, iseasi, kas just kahekordselt. On vaja leida rahu ja tasakaal ja seda see äri võimaldab.” Raasukest on aidanud see, et nüüd on tal palgal juba üheksa inimest, kellega koos ettevõtet kasvatada.
  33.  
  34. Suurfirma ei nööri liiga palju
  35. Amazon on meeletu masinavärk ja pakub oma platvormil müüjatele mitmeid teenuseid. Turunduse, brändi ehitamise, tootmise korraldamise ja kauba tellimisega peab ettevõtja ise tegelema, aga siis võtab asja üle suurfirma. Laoteenus, kliendile toote saatmine ja neilt raha saamine – see on kõik Amazoni kanda. Iga müügi pealt võtab Amazon tavaliselt 15% vahendustasu, aga see võib teatud juhul ka erineda. Teiseks on logistikatasu ehk ladu ja toote kliendile toimetamine. See maksab olenevalt toote kaalust ja gabariidist kolm kuni kuus dollarit. Tegelikult võib logistika ka enda peale võtta, aga see ei ole väikese firma puhul kuigi mõttekas. Kolmas suurem Amazoni teenimise koht on reklaam. Raha eest saab endale osta keskkonnas reklaampinda ja otsingutulemustes eespool olla. Iga klikk maksab. „Selle pealt Amazon teenib,” ütleb Rõõs rõõmsalt.
  36.  
  37.  
  38. Neeme RõõsFoto: Kristjan Järv
  39. Raasuke lisab, et väiksemate, kuni kümnedollariliste toodete pealt võtab Amazon endale umbes 30%. Jaekettides võib see protsent ulatuda ka üle 50. „Suur pluss on see, et nad hoiustavad su kaupa ja hoiustamise tasu on seejuures väga väike,” kiidab Raasuke.
  40.  
  41. Amazon pakub ka oma klienditeenindust, mis aga ei ole paraku alati heal tasemel. See on neil Indiast sisse ostetud ja nii kauplejad kui ka kliendid on sellega tihti hädas. Samas on see väikefirma jaoks taas üks kulu vähem. „Neil on selline ärimudel, et nad on meie jaoks palju automatiseerinud. See võimaldab meil panna oma aur kasvu ja tootearendusse,” sõnab Raasuke.
  42.  
  43. Erinevalt jaekettidest, kust raha saamine võtab aega kuu või kauemgi, maksab Amazon müügist saadud summa välja iga kahe nädala tagant. Oma raha võtab Amazon müügitulust kohe maha. Kui sul on oma e-pood või näiteks eBay konto, siis saab sellegi Amazoni logistikasüsteemiga ühildada.
  44.  
  45. Karmid reeglid ja petmine
  46. Leidlikke pettureid tuleb aina juurde ja selleks, et maailma suurim turuplats ei muutuks katastroofitsooniks, on selle pidaja kehtestanud reeglid, mida pidevalt täiendatakse. Teatud rikkumine, näiteks kaubamärgi või patendi rikkumine, võib kaasa tuua eluaegse müügikeelu. On aga ka n-ö Amazoni-sisesed rikkumised – näiteks see, kui müügiks pakutakse üht, aga kliendile saadetakse teistsugune toode. Eriti kuum on võltsarvustuste ostmine, mida Raasukese sõnul kohtab väga palju.
  47.  
  48. „Ma isiklikult ei soovita midagi reeglitevastast teha. Meil lendas hiljuti Amazonist välja üks suur konkurent, sest pea iga toote juures olid neil võltsarvustused.” toob Raasuke esile. Rõõs räägib aga ühest meeldivamast kogemusest keskkonnas. Tema konkurendil oli häid arvustusi 8000 ringis, samas kui temal tuhatkond. Väga kahtlane lugu. Ühel kenal päeval märkas Rõõs, et konkurendil oli kiitvaid hinnanguid alles vaid 300. „See oli ilus hetk,” meenutab Rõõs naerdes. Niisiis on Amazoni süsteemid juba nii targad, et suudavad võlts-arvustusi tuvastada.
  49.  
  50.  
  51. Mihkel MooselFoto: Kristjan Järv
  52. Amazon ei ole siiski liiga karm. Tavaliselt antakse esimene eksimus andeks, kui end parandad. Väiksemate probleemide korral tehakse ka meeldetuletusi. Siiski peab iga müüja ise tõendama, et tema ei ole süüdi. Nii on paljudel eestlastel juhtunud, et nende üks toode või kogu leht on mõneks ajaks „letilt” eemaldatud.
  53.  
  54. „Vahel on lihtsam süüd tunnistada ja vabandada, ehkki ei pruugi kohe teadagi, miks sind blokeeriti,” toob Moosel esile. Kui konto on võetud n-ö vaatluse alla, võib Amazon kaupa ja maksmata raha probleemi lahendamiseni kinni hoida. Niisiis – Amazon on võimas keskkond, aga ainult ühele kanalile toetudes on oht, et mingil põhjusel on su konto nädal aega kinni ja müük võrdub ümmarguse nulliga. Selleks peab valmis olema. „Minu kogemus on see, et kui sa nende reeglite järgi mängid, siis sinu kallal ei nokita. Saad öösel magada ka,” nendib Raasuke.
  55.  
  56. Amazon ei ole siiski liiga karm. Tavaliselt antakse esimene eksimus andeks, kui end parandad.
  57. Mooseli sõnul on Eestis mitukümmend aktiivset Amazoni müüjat, huvilisi aga mitusada. Augustikuisel kogunemisel oli neid 30 ringis, aga 30. mail toimuvale konverentsile peaks tulema üle 170 inimese. Kolmest ärimehest koolitab teisi ettevõtjaid ainult Moosel ja õpetab, kuidas Amazonis paremini müüa. Teised kaks soovivad pigem keskenduda oma põhiärile ja mitte niivõrd konsultatsiooniga tegeleda. Sõpradele ja tuttavatele on nad siiski nõu andnud ja Rõõs on mõnega koos isegi ühise firma loonud. Üldiselt soovitavad nad netis ringi surfata ja koolitustel käia.
  58.  
  59. „See on globaalne äri. NoCry kontoris töötab inimesi paljudest riikidest ja suhtluskeel on inglise keel. Kaalutlen veel, kas viia osa ametikohti üldse Eestist välja. Töökuulutusi on mul praegu üleval neli,” ütleb Raasuke lõpetuseks.
  60.  
  61. Jeff Bezose megaplatvorm on niisiis täiesti omaette maailm.
  62.  
  63. Kui palju eestlased Amazonis teenivad?
  64.  
  65. Kolmik ei soovi oma äri majanduslikust poolest eriti rääkida. Neeme Rõõs nendib, et tal on isegi aastaaruanded esitamata, sest on tarvis keskenduda kasvule. Peale selle on tal firma USA-s. Ta ütleb aga, et müük ulatub mitmesaja tuhande euroni kuus. Osa sellest läheb uute toodete ostmiseks ja brändi arenguks. „Teenin rohkem kui palgatööga ja seda 20 tunni töö eest. Mõnest ettevõttest oleks ma juba kümme korda kinga saanud, kui nii oleks tööd teinud,” naerab ta.
  66.  
  67. Rõõs ütleb veel, et mõne brändiga on nad 50 000–100 000-eurose kuukäibe saavutanud aasta-pooleteisega. Osa sellest läheb uute toodete ostmisele, osa teistesse projektidesse ja ise otsustad, palju endale maksad.
  68.  
  69. Raasuke ei soovi täpseid arve avaldada ja ütleb ainult, et on viimastel aastatel käivet igal aastal kahekordistanud. 2016. aasta majandusaasta aruandes oli tema ühe firma Nocry OÜ käive üle miljoni euro ning kasum 300 000 euro kanti. Järelikult oli eelmisel aastal käive juba kahe miljoni peal. Moosel on uuem kaupleja ja tema käibenumbrid jäävad veel sadadesse tuhandetesse aastas.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement