Advertisement
Not a member of Pastebin yet?
Sign Up,
it unlocks many cool features!
- RVD1O Wyloguj
- Logo Multi Theft Auto Zagraj
- Facebook Twitter Steam Community Zgłoszenia Wyszukiwarka
- Tradycyjna rozgrywka Role Play w nowoczesnym wydaniu.
- Wyświetl nową zawartość
- Główna
- Forum
- Gracze
- Poznaj devGaming
- Rozgrywka
- Zmiany
- .devGaming - Tradycyjna rozgrywka RolePlay w nowoczesnym wydaniu! → .devGaming Role Play → Red County Police Department → Red County Police Academy → Police Academy → Materiały szkoleniowe
- Zdjęcie
- Poradnik RCPD
- Rozpoczęty przez filipek, kwi 02 2017 17:04
- Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
- Brak odpowiedzi do tego tematu
- #1 Poradnik RCPD: post #1 filipek
- freeze
- Gracze
- 779 postów
- Napisano 02 kwiecień 2017 - 17:04
- Btd7jtl.png
- Rozdział I
- 1.0 WSTĘP
- 1.1 WYDZIAŁY I ICH OPIS
- Rozdział II
- 2.0 KOMUNIKACJA RADIOWA
- 2.1 KODY RADIOWE
- 2.2 KODY PRZESTĘPSTW
- 2.3 PODSTAWOWE ZWROTY PRZY MELDUNKACH
- 2.3.1 SKRÓTY
- 2.4 KRYPTONIMY JEDNOSTEK
- 2.5 MELDUNKI OSOBISTE I ODZNAKI
- 2.6 MELDUNKI PATROLOWE
- 2.7 ALFABET FONETYCZNY
- Rozdział III
- 3.0 UMUNDUROWANIE
- 3.1 INFORMACJE DOT. UMUNDUROWANIA
- 3.2 EKWIPUNEK OSOBISTY
- 3.3 BROŃ SŁUŻBOWA
- 3.4 WYPOSAŻENIE RADIOWOZU
- 3.5 EKWIPUNEK OFICERA POZA SŁUŻBĄ
- Rozdział IV
- 4.0 OPISY POJAZDÓW
- 4.1 OPISY POSTACI
- 4.2 ZATRZYMANIE DROGOWE
- 4.3 FELONY TRAFFIC STOP
- 4.4 POŚCIG ZMOTORYZOWANY
- 4.5 OKREŚLENIA POŚCIGOWE
- 4.6 POŚCIG PIESZY
- 4.7 PRAWO MIRANDY I PODSTAWA PRAWNA
- 4.8 STOPNIE UŻYCIA SIŁY
- 4.9 UPR - UPRZEJMOŚĆ, PROFESJONALIZM, RESPEKT
- 4.10 UŻYCIE BRONI PALNEJ
- 4.11 SUPERVISOR I JEGO ZADANIA
- Rozdział V
- 5.0 BLOKADY DROGOWE ORAZ TAŚMY POLICYJNE
- ROZDZIAŁ VI
- 6.0 MATERIAŁY POMOCNICZE
- ROZDZIAŁ I
- 1.0 WSTĘP
- Red County Police Department jest główną agencją policyjną działającą na terenie całego stanu Red County. Głównym zadaniem departamentu jest ochrona mieszkańców metropolii oraz ich mienia bez względu na rasę, kolor skóry czy wyznanie religijne. Instytucja odpowiedzialna jest przede wszystkim za pilnowanie porządku publicznego, nadzór ruchu drogowego oraz walkę z szeroko rozumianą przestępczością. Władze RCPD dokładają wszelkich starań, aby lokalne społeczeństwo czuło się bezpieczne i wolne od przemocy. Funkcjonariusze służący w departamencie kierują się wartościami takimi jak duma, ochrona, służba, honor. Motto departamentu brzmi "Chronić z honorem, służyć z dumą" ("Protect with honour, serve with pride"). Instytucja dąży do utrzymania stanu, w którym nie istniałaby przestępczość.
- 1.1 WYDZIAŁY I ICH OPISY
- db04f691e7355f582d414493b58fab33.png
- Central Area Patrol Division - 01
- Głównym i najważniejszym trzonem Red County Police Department jest CAPD (skrót od pełnej nazwy dywzji). Jednostka zrzesza największą ilość funkcjonariuszy i odpowiada za codzienne wezwania i problemy obywateli miasta. Central Area Patrol Division odpowiedzialne jest za zapewnienie bezpieczeństwa w zachodniej części miasta, jednakże do obszarów patrolowanych zalicza się również pobliskie miasteczka takie jak Dilimore, Palomino Creek, Montgomery oraz Blueberry. Obszary patrolowane przez oficerów należą do najbardziej bezpiecznych w mieście, jednakże funkcjonariusze każdego dnia muszą być gotowi na wyzwania. Do tej dywizji trafiają również młodzi, niedoświadczeni członkowie departamentu, którzy mają za zadanie wykazać się przed społeczeństwem oraz stanąć czoła codzienności z którą styka się codziennie każdy z oficerów. Zaraz po ukończeniu procesu RCPA (akademia) trafia się do ów dywizji.
- Highway Patrol - 02
- Dywizja działająca w całym stanie, a jej głównym założeniem od zawsze było bezpieczeństwo na drogach, prowadzenie czynności operacyjnych oraz działań charytatywnych, promocyjnych oraz społecznych powiązanych stricte z ruchem drogowym. Funkcjonariusze wewnątrz dywizji wyróżniają się mundurem w barwach pustynnych, bądź jak kto woli: khaki, przez spodnie przechodzi również niebieski pasek z ciemno niebieskimi elementami, a koszula mundurowa zawsze posiada długie rękawy, na ramionach możemy zauważyć charakterystyczne naszywki w kolorze niebieskim i żółtym, które widać z dalszej odległości, a na nich znajduje się zwyczajny napis "Highway Patrol". Zadaniami, które określa się oficerów pracujących w wydziale zawsze była kontrola ruchu drogowego w całym stanie, aż do granicy stanu. Osoby mające taki charakter pracy zawsze mają stalowe nerwy, jednak muszą pamiętać o czynniku ludzkim, który wobec kierowców musi być zachowany na więcej niż sto procent, dlatego też nacisk kładziony jest na zachęcanie kierowców, głównie młodych do bezpiecznej jazdy, lecz nie zawsze przez karanie mandatami oraz zakładanie blokad bądź zabieranie pojazdów, głównie przez interakcje z kierowcami, rozmawianie z nimi, zachęcanie do przestrzegania przepisów oraz sprawdzanie za każdym razem trzeźwości osób za kółkiem. Często funkcjonariusze pojawiają się w kamizelkach odblaskowych, które posiadają napisy "POLICE" na bokach, wykorzystywane są podczas przeprowadzania nawet zatrzymań drogowych, kontroli drogowej, wypadków, DUI, oraz innych czynności związanych z działaniem na drogach. W związku z tym, że rozwój grup zmotoryzowanych w całym stanie jest dość duży, stąd też wszyscy oficerzy prowadzą ściśle określone teczki pojazdów, kartoteki kierowców oraz prowadzą czynności operacyjne w wozach nieoznakowanych, wyłapując pojazdy o dużej wartości majątkowej bądź powiązane z danymi grupami. Zajmują się również nielegalnymi wyścigami, które bardziej obserwują niż reagują na nie, chyba, że odbywają się w mieście, wtedy wszyscy kierowcami zostają spisani, podobnie jak samochody - dywizja nie jest nastawiona na zamykanie osób za wybryki na drogach, bardziej do interakcji z nimi. Sposoby wykorzystywane do sprawdzania trzeźwości, mierzenia prędkości oraz innych czynności są stale zmieniane i ustalane, w związku z nową technologią, którą obdarzone są radiowozy oraz motocykle. Dywizja wewnątrz posiada odpowiednie pojazdy pościgowe, pokroju Bullet GT, Cheetach, Bullet ENFORCER, które posiadają nowoczesne technologie pozwalają na sprawniejsze prowadzenie, meldowanie oraz monitorowanie wszystkich czynności, jakie wykonują pojazdy ścigane (aktualizowanie DMV, dokładnej prędkości maksymalnej, przyśpieszenia itp). Tylko oficjalni członkowie dywizji posiadają naszywki oraz umundurowanie w barwach khaki, co odróżnia ich od innych jednostek w RCPD.
- Detective Bureau - 03
- Znane również jako DB (skrót od pełnej nazwy dywizji) jest jednostką składającą się z wydziałów detektywistycznych odpowiedzialnych za prowadzenie śledztw, niwelowanie przestępczości w Los Santos oraz Red County i dodatkowo jest zobowiązana z ograniczeniem i zwalczaniem gangów oraz przestępczości zorganizowanej. Wyszkoleni śledczy z Detective Bureau zapewniają bezpośrednie, profesjonalne i zróżnicowane podejście przy prowadzeniu śledztw i eliminowaniu przestępczości, wykorzystując zaawansowane i tradycyjne techniki dochodzeń kryminalnych. Zajmujemy się głównie przestępstwami z działu organizacji przestępczych, jest to nasza główna siła napędowa w grze. Stawiamy na dużą interakcje z innymi graczami na bardzo wysokim poziomie, który jest minimum przy ewentualnej próbie dostania się w nasze elitarne szeregi. Prowadzimy również zorganizowane operacje skierowane przeciwko gangom, zorganizowanym ugrupowaniom przestępczych, czy nawet pojedyńczym osobom. Grając w Detective Bureau, macie bardzo duże pole do popisu i szereg możliwości urozmaicenia gry dla swojej, czy innych postaci. Stając się członkiem naszej skromnej rodzinki, która jest dla siebie zarówno IC jak i OOC, dostajesz wielki kredyt zaufania, który można równie łatwo stracić. Nasz cel to świecenie przykładem nie tylko dla reszty RCPD, ale także dla ludzi spoza naszej frakcji. Prowadzimy również pomniejsze/większe eventy skierowane głównie do naszego grona, czasami zapraszając do udziału w naszej zabawie zwykłych graczy społeczności devGaming. Podsumowując cenimy sobie profesjonalizm zarówno w grze, jak i poza nią, każdy w naszym gronie jest równy sobie i stawiamy sobie wysoką poprzeczkę, bo wszyscy przyszliśmy tutaj z jednego powodu, który możecie sobie sami wypowiedzieć. Zachęcam was do aspirowania o dołączenie w nasze szeregi, gwarantując tobie niepowtarzalny klimat, którego nigdzie nigdy nie spotkałeś, bo gramy dla przyjemności, a nie dla własnych celów.
- Police Gang Unit - 12
- Gang Unit to umundurowana jednostka zajmująca się zwalczaniem przestępczości na ulicach South Central. Do zadań członków tej grupy należą: zbieranie informacji na temat ulicznych gangów, utrzymywanie porządku na ulicach tej części miasta, interakcja z członkami grup przestępczych, reagowanie na zgłoszenia na tym terenie i wiele podobnych działań. Ze względu na specyfikę obszaru, na którym działają funkcjonariusze tej jednostki, muszą oni prowadzić teczki gangów, uzupełniać je i odświeżać. Tak jak zawsze, nasza gra będzie opierać się na tym, aby nie wywoływać konfliktów z organizacjami przestępczymi, innymi frakcjami czy jednostkami naszego departamentu. Tutaj, jak i w całej frakcji, nie ma miejsca dla osób, które wywołują niepotrzebne konflikty czy też prowokują innych. Nasza gra nie będzie podobać się każdemu - to oczywiste lecz nie należy wykłócać się z nikim. Trzeba wciąż grać swoje, a ewentualne zażalenia, niezgodności czy płacze ze strony gangów przekazywać zarządowi jednostki lub frakcji. Najważniejszą rzeczą podczas grania na South Central jest tworzenie klimatu grą IC - czy to wzajemnie z oficerami, czy to z członkami gangów. Wszelkie formy udupiania na siłę będą surowo karane. Nie możemy też grać terminatorów, którzy podczas przeszukań są w stanie znaleźć wszystko. Można czasem coś przeoczyć - nie będzie to na pewno karane, a miło przyjęte. Nie mylmy jednak tego z grą skorumpowanego gliniarza. Trzeba też pamiętać o strachu jaki może odczuwać nasza postać, która jest tylko człowiekiem w tej grze.
- Special Weapons nad Tactics - 61
- Special Weapons and Tactics jest jedną z najbardziej niezbędnych struktur wewnątrz departamentu. Jednostka zapewnia wszystkim służbę dostępną dwadzieścia cztery godziny na dobę, będąc w stanie reagować do wszelakiej maści wezwań o charakterze terrorystycznym oraz sytuacji wysokiego ryzyka, takich jak pościgi za uzbrojonymi, czy przeszukiwanie mieszkań niebezpiecznych dzielnic miasta, na sytuacjach z zakładnikami kończąc. Obecnie łączną ilość przeprowadzonych akcji szacuje się na ponad dwieście dwadzieścia cztery. Każdy operator posiada przeszkolenie w zakresie działań w zamkniętych pomieszczeniach (CQB), na który kładziony jest największy nacisk, w terenach zurbanizowanych (MOUT), oraz działań w środowisku wodnym jak i w mniejszym stopniu terenie otwartym, poza standardowym zakresem taktyk, operator szkolony jest również ze strzelectwa dynamicznego, strzelectwa w "stresie", oraz samej dyscypliny ogniowej. Umiejętności te są stale szlifowane i udoskonalane przez szkolenia, podczas których ćwiczone są wszelakiej maści scenariusze, które mogą mieć przełożenie na działania rzeczywiste. Tożsamości każdego z operatorów podczas działań są niejawne, a identyfikowani są poprzez kryptonimy obowiązujące jedynie podczas wykonywania swoich operacji.
- Riot Control - 62
- Jedna z dywizji podlegająca pod skrzydła całej struktury Red County Police Department, zbierająca w sobie funkcjonariuszy jednostki SWAT oraz kilku innych dywizji, opierająca się na ściśle określonych taktykach, w walce z osobami strajkującymi na terenie miasta Los Santos. W ich głównych założeniach leży jak najszybsze zwalczanie zamieszek w mieście, protestów i ochrona publicznych wydarzeń, w których udział biorą ważne osobistości, pokroju CEO Los Santos, Chief of Police i tym podobne. Funkcjonariusze podlegający pod Riot, mają na wyposażeniu radiowozu sprzęt, który jest niezbędny do szybkiej kontroli tłumów, wliczając w to ciężkie kamizelki, hełmy czy rozsuwane batony, które są dłuższe od zwykłych pałek teleskopowych. W kwaterze stacjonują stali operatorzy, którzy są gotowi na wyjazd do takich wydarzeń, mając w specjalnych pojazdach ekwipunek, pozwalający na rozpoczęcie walki z agresywnymi protestantami, którzy rzucają kamieniami, butelkami, bądź innymi przedmiotami. Granatniki na wkłady gazowe, granatniki na wkłady stalowe, które obezwładniają osobę, granaty hukowe, granaty kulkowe, granaty dymne pozwalające na szybkie przenikanie w tłum i rozbijanie go od środka. Całe działania opierają się na szybkich i dynamicznych taktykach, które z reguły pozwalają na przemieszczanie się w szykach bojowych w stronę osób, które protestują. Funkcjonariusze działający w Riot Control atakują dopiero w momencie, gdy tłum zaczyna rzucać butelkami, kamieniami w innych ludzi, lokale, pojazdy i tym podobne. Złamanie szyku przez operatorów jest częstym zabiegiem by zdekoncentrować uczestników zgromadzenia, a później uderzyć z boku bądź wbiec w nich i obezwładnić. Często wykorzystywane są też pojazdy, pokroju GMT 900, Enforcer BEAR CAT, oraz radiowozy, które służą jako ruchoma tarcza bądź swego rodzaju taran, który jedzie prosto w tłum, a nikt o zdrowych umysłach nie będzie w niego wchodził. Platformy na bokach rancherów pozwalają na przewożenie około dwudziestu operatorów, wliczając tych w środku pojazdu. Pozwala to na sprawne i szybkie wjeżdżanie w miejsce zamieszek i aresztowanie osób biorących w nich udział. Ciągle szkolenia pozwalają na bieżąco usprawniać wszystkie manewry, które są wykorzystywane, funkcjonariusze często oglądają nagrania z danych zajść by uczyć się na swoich błędach i je poprawiać, większość z nich musi myśleć na bieżąco gdyż wyłapanie jednego funkcjonariusza w czarny punkt może zepsuć cały szyk i tylko negatywnie wpłynąć na rozpraszanie ludzi. Jednostka często mobilizowana jest na tereny South Central, gdzie pomagają podczas różnego rodzaju ustawek między grupami, obławami na dzielnice i jej mieszkańców oraz tego typu działań. Działania funkcjonariuszy są z reguły dość brutalne, jednak na tyle skuteczne, że wszystkie próby wzniecenia jakichkolwiek zamieszek kończą się na kilku minutowym proteście. Jeżeli różne zgromadzenia mają charakter pokojowy, Riot Control wspiera tłumy, chroni ich i przeprowadza przez całe miasto w przypadku gdy władze miasta wyrażą na to zgodę. Bez zgody władz miasta na strajki, protesty, manifestacje są uznawane za nielegalne i zwalczane w ciągu kilkunastu minut. W wewnętrzny podział wydziału, wchodzi również jednostka szybkiego reagowania, w naprawdę krytycznych sytuacjach, są to funkcjonariusze wyposażeni w tarcze balistyczne, ciężkie granatniki z wkładami kulkowymi bądź gazowymi oraz pojazdem, który posiada armatkę wodną na szczycie, niektórzy z nich uzbrojeni są w broń długą załadowaną ostrą amunicją. Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli, a tłum mimo reakcji zwykłego oddziału Riot Control nie zostaje powstrzymany do akcji wkraczają oni, używając wszystkiego co mają przy sobie. Armatka wodna została użyta między innymi w protestach pod urzędem miasta oraz białym domem.
- Canine Unit - K-9 Platoon
- Istotna gałąź w drzewie Red County Police Department pod nazwą K-9 Platoon, skupia w sobie funkcjonariuszy z całego departamentu oraz specjalnie szkolone psy różnych ras. Głównymi zadaniami tego plutonu jest: szukanie zaginionych osób, wspieranie funkcjonariuszy podczas zatrzymań wysokiego ryzyka, wspomaganie przy pościgach pieszych, szukanie broni palnej, białej, narkotyków oraz materiałów pirotechnicznych. Do pobocznych zadań można zaliczyć tropienie pralni brudnych pieniędzy, sporej maści zagubionych przedmiotów, wspieranie innych wydziałów podczas przechwytywania sporych ilości narkotyków oraz broni. Psy szkolone są przez okres kilku miesięcy, w tym czasie przechodzą masę testów, egzaminów, a na koniec każdemu z nich przypisywana jest dodatkowa specjalizacja której szkolenie trwa około pięciu miesięcy. Podstawowe szkolenia obejmują sposoby walki z przeciwnikami wszelkiego rodzaju (chudych, grubych, uzbrojonych, chcących popełnić samobójstwo etc.), podstawy szukania zaginionych ludzi, a także techniki obezwładniania podejrzanego na ziemię, poruszania się w pomieszczeniach na śliskiej powierzchni, przeszukania aut i osób. Dodatkowe specjalizacje skupiają się stricte na kilku kierunkach: zaawansowane tropienie zaginionych, podejrzanych, porwanych i dzieci, szukanie większych ilości narkotyków i broni, tropienie materiałów pirotechnicznych. Psy używane podczas szturmów z jednostką SWAT posiadają najwyższe kwalifikacje w obezwładnianiu podejrzanych i walki z nimi, przez co nawet uzbrojony podejrzany nie jest w stanie zatrzymać psa w inny sposób, niż strzelanie do niego. Funkcjonariusze wydziału specjalizują się głównie w przeszukaniu wszelakich maści mieszkań, domków, bloków mieszkalnych, willi, piwnic oraz samochodów, tych większych i mniejszych. Dodatkowo mocno współpracują z jednostką SWAT, przez organizowanie wspólnych szturmów z psami oraz innych zorganizowanych akcji. Pojazdy używane przez Canine Unit mają odpowiednie zastosowania. Poruszanie się zwykłym pojazdem patrolowym z oznakowaniem "K-9" na tylnych drzwiach, służy w głównej mierze do szybkiego reagowania na pościgi piesze, zmotoryzowane, zatrzymania wysokiego ryzyka, poszukiwania ludzi - z reguły są to psy bez dodatkowych specjalizacji. Większość wozów w wydziale K-9 to Rangery, które charakteryzuje spora ilość miejsca na sprzęt oraz co najważniejsze, potrafią zabrać do dwóch psów. Duża ilość miejsca z tyłu, otwarte szyby i specjalna krata pozwala na wyskoczenie przez okno w razie pościgu czy innych sytuacji w których to wymaga. Krata ma za zadanie chronić psa przez wypadkami, strzelaninami, próbą uprowadzenia. Funkcjonariusze podczas większych poszukiwań, zorganizowanych akcji poruszają się w pełnym wyposażeniu, Battle Dress Uniform i czarnymi kurtkami z białymi odblaskowymi emblematami wydziału.
- ROZDZIAŁ II
- 2.0 KOMUNIKACJA RADIOWA
- Komunikacja radiowa jest najważniejszą procedurą wewnątrz Red County Police Department. Każdy komunikat powinien być, krótki i treściwy dlatego właśnie wykorzystywane są kody i meldunki, których celem jest ułatwienie komunikacji pomiędzy jednostkami. W każdym meldunku zawieramy najważniejsze informację, których dotyczy dana sytuacja, jeżeli żaden z kodów nie odpowiada do danej sytuacji staramy się zapełnić go słowami, które szybko i jasno opiszą całe zajście. Wewnątrz organizacji posługujemy się meldunkami, które zaczynają się od kryptonimu jednostki bądź waszej odznaki.
- 2.1 Kody Radiowe
- 10-0 - Prośba o raport wszystkich jednostek
- 10-1 - Do wszystkich jednostek...
- 10-2 - Jednostka w drodze
- 10-3 - Odmawiam
- 10-4 - Zrozumiałem
- 10-5 - ETA (szacowany czas dojazdu)
- 10-6 - Jednostka na miejscu
- 10-7 - Jednostka niedostępna dla wezwań (dozwolone w momencie przesłuchania, sytuacji "officer down" i wysokiego ryzyka)
- 10-8 - Jednostka dostępna dla wezwań
- 10-10 - Zmień kanał na...
- 10-15 - Zatrzymany w radiowozie (suspect in-custody)
- 10-19 - Powrót na posterunek
- 10-20 - Pozycja to...
- 10-21 - Potrzebny holownik
- 10-22 - Potrzebny radiowóz
- 10-23 - Potrzebne wsparcie Special Weapons and Tactics (określać zawsze w jakim celu)
- 10-24 - Potrzebne wsparcie Highway Patrol (określać zawsze w jakim celu)
- 10-29 - Potrzebne Emergency Medical Services (określać zawsze w jakim celu)
- 10-30 - Zatrzymanie drogowe
- 10-31 - Kontrola drogowa
- 10-60 - Pościg za...
- 10-61 - Pościg zakończony
- CODE 1 - potwierdzenie odebrania informacji
- CODE 2 - pilna odpowiedź na wezwanie, brak użycia sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Pełne zastosowanie się do zasad ruchu drogowego.
- CODE 3 - alarmowa odpowiedź na wezwanie, użycie sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Możliwe nagięcie zasad ruchu drogowego z zachowaniem szczególnej ostrożności.
- CODE 4 - dalsze wsparcie nie jest już potrzebne
- CODE 4N(Nora) - dalsze wsparcie nie jest potrzebne ale pozostańcie w okolicy
- CODE 6 - interwencja poza pojazdem (Out of Car Investigation)
- CODE 6A(Adam) - interwencja poza pojazdem z wymaganą asystą
- CODE 6G(George) - interwencja poza pojazdem, funkcjonariusze mają do czynienia z członkami gangu ulicznego, wymagana asysta
- CODE 7 - przerwa (np. na posiłek)
- CODE 10 - prośba o sprawdzenie danych personalnych
- CODE 12 - Poszukiwany w zasięgu wzroku
- CODE 12A - Poszukiwany w zasięgu wzroku, znajduje się w pojeździe
- CODE 100 - podejrzany prawdopodobnie uciekł
- 2.2 Kody Przestępstw
- 187 - morderstwo
- 207 - porwanie
- 211 - napad rabunkowy
- 245 - napad ze śmiertelnie niebezpiecznym narzędziem/bronią
- 245GS - napad ze śmiertelnie niebezpieczną bronią (występuje ofiara postrzału)
- 261 - gwałt
- 273A - przemoc w kierunku osoby nieletniej
- 288 - przestępstwo seksualne wobec osoby nieletniej
- 330 - hazard
- 368 - przemoc w kierunku osoby w podeszłym wieku
- 390 - osoba pod wpływem alkoholu
- 415 - zakłócanie spokoju
- 417 - osoba z bronią palną
- 417A - osoba z nożem
- 417B - zabarykadowany podejrzany
- 417BH - zabarykadowany podejrzany wraz z zakładnikami
- 417S - padły strzały ("Shots fired!")
- 422 - zagrożenie atakiem terrorystycznym
- 451 - podpalacz
- 459 - włamanie
- 470 - fałszerstwo
- 502 - jazda pod wpływem alkoholu
- 503 - kradzież pojazdu
- 510 - przekroczenie prędkości, brawurowa jazda
- 586 - nielegalne parkowanie
- 594 - wandalizm
- 604 - rzucanie różnymi obiektami
- 646.9 - prześladowanie
- 902 - chora lub ranna osoba
- 902N - kolizja drogowa, brak ofiar
- 902T - kolizja drogowa. Brak informacji na temat ofiar
- 903 - katastrofa powietrzna
- 917A - opuszczony pojazd
- 917S - podejrzany pojazd
- 918 - szalona osoba
- 918V - agresywna, szalona osoba
- 920 - zaginiona osoba
- 924B - odprawa
- 925 - podejrzanie zachowująca się osoba
- 925A - podejrzanie zachowująca się osoba wewnątrz pojazdu
- 927 - podejrzane okoliczności (np. pozostawione otwarte drzwi od mieszkania)
- 996P - podejrzany ładunek
- 997 - Funkcjonariusz potrzebuje pilnej pomocy ("Deputy/Officer needs help!") Jak najkrótszy czas reakcji okolicznych jednostek za pomocą "CODE 3".
- 998 - Funkcjonariusz prowadzący wymianę ognia ("Deputy/Officer involved in shooting") Jak najkrótszy zas reakcji wszystkich jednostek za pomocą "CODE 3"
- 999 - Ranny funkcjonariusz ("Deputy/Officer Down") Wszystkie jednostki odpowiadają "CODE 3"
- 2.3 Podstawowe zwroty przy meldunkach
- Shots Fired ("Padły strzały") - Tego typu fraza powinna zostać zameldowana gdy na miejscu zdarzenia/akcji/podczas pościgu czy patrolu zostaną oddane strzały w kierunku jednostek LSPD, jednostka zgłaszająca powinna podać dokładną lokalizację (dzielnica/ulica/charakterystyczne miejsce).
- Officer Down ("Ranny funkcjonariusz) -Tego typu fraza powinna zostać zameldowana, kiedy oficer zostaje poważnie raniony i upada na ziemię - nie jest zdatny do dalszego działania (najczęściej w wyniku potraktowania ostrym narzędziem, postrzału czy też poważnego ataku). Funkcjonariusz zgłaszający powinien podać lokalizację (dzielnica/ulica/miejsce charakterystyczne). Wszystkie jednostki powinni odpowiedzieć ma wezwanie jako priorytet.
- Officer Needs Help! ("Funkcjonariusz potrzebuje pomocy!") -Tego typu fraza powinna być zameldowana, kiedy oficer potrzebuje natychmiastowej pomocy, gdyż jego życiu i zdrowiu zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo, bądź zaraz zostanie poważnie zraniony (w wyniku czego może nawet zginąć). Oficer (jeżeli jest w stanie) powinien podać swoją lokalizację. Wszystkie jednostki powinny natychmiastowo odpowiedzieć na wezwanie.
- Requesting Back up ("Potrzebne wsparcie") -Tego typu fraza powinna być zameldowana, kiedy oficer potrzebuje natychmiastowego wsparcia, ale poziom zagrożenia nie wskazuje bezpośrednio na następstwo poważnych obrażeń, śmierć lub poważne zagrożenie dla osób trzecich. Odpowiedź na wezwanie wszystkich dostępnych jednostek jako pilna.
- Requesting Additional Unit ("Potrzebna dodatkowa jednostka") - Tego typu fraza powinna zostać zameldowana, kiedy oficer potrzebuje wsparcia do sytuacji niskiego priorytetu (non-emergency call). Funkcjonariusz wzywający wsparcie powinien określić swoją pozycję i sytuację, w jakiej się znajduje.
- Traffic Crash (Wypadek drogowy) - Tego typu fraza może być zameldowana gdy dojdzie do zdarzenia w ruchu drogowym, gdzie jeden (lub więcej) uczestników ruchu drogowego bierze udział w zdarzeniu, w wyniku którego któryś z uczestników ruchu drogowego został ranny lub doszło do jego śmierci.
- Traffic Collision (Kolizja drogowa) - Tego typu fraza może być zameldowana gdy dojdzie zdarzenia drogowego które pociągnęło za sobą wyłącznie straty materialne, a w wyniku którego osoby w nim uczestniczące nie ponoszą śmierci ani nie doznają urazów.
- Copy That/Solid Copy/Roger That/Acknowledge - "Zrozumiałem". Potwierdzenie odebrania informacji drogą radiową.
- How copy? - "Jak mnie zrozumiałeś?" Prośba o potwierdzenie otrzymania informacji drogą radiową.
- Come in! - "Zgłoś się!" - wywołanie jednostki/osoby o danym kryptonimie. Prośba o zgłoszenie się.
- Go Ahead - "Możesz mówić" - forma potwierdzenia transmisji pomiędzy jednostkami, często odpowiedź na frazę "Come in"
- 2.3.1 Skróty
- LSMC – Los Santos Medical Center, czyli pogotowie ratunkowe.
- ETA – Estimated Time of Arrival, czyli tzw. czas operacyjny (w czasie którego dotrzemy do celu)
- MDT - Mobile Data Terminal, czyli określenie komputera policyjnego.
- POI - Person of interest, czyli osoba, która posiada istotną wiedzę dot. danej sprawy. Nie dotyczy podejrzanych.
- VIN – Vehicle ID Number, czyli numer seryjny auta.
- 2.4 Kryptonimy jednostek
- Każdy patrol oznaczony jest innym kryptonimem który pozwala go zidentyfikować w ciągu ułamków sekund. Każdy z nich posiada różne restrykcje, obowiązki i przywileje.
- ADAM - Jednostka dwuosobowa
- LINCOLN - Jednostka jednoosobowa
- BOY - Jednostka poruszająca się Rangerem
- CYCLE - Jednostka rowerowa
- EDWARD - Jednostka Highway Patrol
- AIR - Jednostka Air Support Division
- FRANK-BOY - Jednostka piesza
- MARY - Jednostka motocyklowa
- TOM - Jednostka holownicza
- KING - Jednostka Gang Unit
- WILLIAM - Jednostka Detective Division
- DAVID - Jednostka Special Weapons and Tactics
- SAM - Jednostka Supervisory
- 2.5 Meldunki osobiste i odznaki
- Wzór ogólny:
- SSWNNN
- S - Stopień
- S - Step
- W - Wydział
- NNN - Numer oficera (Nadawany przez moderatora listy)
- Numery rang RCPD:
- 1 - Police Officer I
- 2 - Police Officer II
- 3 - Police Officer III
- 4 - Police Officer III+1*
- 4 - Corporal*
- 5 - Sergeant
- 6 - Staff Sergeant
- 7 - Lieutenant
- 8 - Captain
- 9 - Chief of Police
- Numery wydziałów:
- 0 - Chief of Police
- 1 - Central Area Patrol Division
- 2 - Highway Patrol
- 3 - Gang Unit
- 4 - Detective Bureau
- 5 - SWAT, RIOT
- *W przypadku Patrol Officer III+1, STEP 2 tej rangi nazywany jest Corporal.
- 2.6 Meldunki patrolu
- Wzór ogólny: A-B-NN
- A - Numer wydziału jednostki
- B - Kryptonim jednostki
- NNN - Numer pojazdu patrolowego
- Przykładowe meldunki:
- !!Meldunki nie muszą być szablonowe. Te przykłady mają Wam przybliżyć, jak mniej więcej możemy zameldować daną czynność!!
- Prośba o "10-0" i odpowiedź na raport:
- [Odznaka], 10-1, 10-0
- [Numer Jednostki/Odznaka], [Skład], [Pozycja], [Status (aktualne zajęcie)]
- Prośba o przełączenie na TAC 1:
- [Numer Jednostki] to [Numer Jednostki] 10-10 [Numer Kanału]
- Przykładowe odwołanie wsparcia:
- [Numer jednostki] CODE 4 dla [nazwa interwencji i miejsce interwencji]
- Ogólne stwierdzenia:
- Rozpoczęcia (jak i zakończenia) zmiany nie melduje się.
- Meldunki nie powinny być zakończone zwrotami takimi jak "over" czy też "odbiór".
- W miarę możliwości (przy podawaniu danych osobowych) należy używać alfabetu fonetycznego.
- To, co da się zakodować należy przekazać za pomocą kodów radiowych. Pozostałe informacje przedstawia się słownie.
- Kody statusów "CODE X" (np. CODE 4, kod czwarty) łączone są często z czasownikiem "pokazać", nie trzeba tego jednak stosować.
- Staramy się nie wtrącać angielskich słówek do polskich zdań (odstępstwem od tej zasady jest ścisła terminologia radiowa [kody, zwroty, alfabet fonetyczny itp]
- 2.7 Alfabet fonetyczny
- A - Adam
- B -Boy
- C - Charles
- D - David
- E - Edward
- F - Frank
- G - George
- H - Henry
- I - Ida
- J - John
- K - King
- L - Lincoln
- M - Mary
- N - Nora
- O - Ocean
- P - Paul
- Q - Queen
- R - Robert
- S - Sam
- T - Tom
- U - Union
- V - Victor
- W - William
- X - X-ray
- Y - Young
- Z - Zebra
- ROZDZIAŁ III
- 3.0 Umundurowanie
- Mundur służbowy, klasa B - dywizja patrolowa
- Koszula mundurowa w kolorze granatowym/khaki (długi lub krótki rękaw).
- Granatowa kurtka patrolowa (w wypadku, gdy potrzebne).
- Granatowa bluza patrolowa (w wypadku, gdy potrzebne).
- Spodnie w kolorze granatowym.
- Czarne skarpety.
- Pas taktyczny z oprzyrządowaniem.
- Baretki (w wypadku, gdy posiadane)
- Medal strzelecki (w wypadku, gdy posiadane)
- Taktyczne obuwie koloru czarnego, bez widocznych znaków firmowych.
- Mundur rekruta, klasa B - Police Officer I
- Koszula mundurowa w kolorze granatowym (długi rękaw)
- Granatowa kurtka patrolowa (w wypadku, gdy potrzebne).
- Granatowa bluza patrolowa (w wypadku, gdy potrzebne).
- Spodnie w kolorze granatowym.
- Czarne skarpety.
- Pas taktyczny z oprzyrządowaniem.
- Taktyczne obuwie koloru czarnego, bez widocznych znaków firmowych.
- Mundur galowy, klasa A - wszyscy funkcjonariusze
- Kapelusz (Campaign Hat) w kolorze czarnym.
- Koszula mundurowa z długim rękawem.
- Czarny krawat.
- Czarna marynarka mundurowa (tzw. "Ike jacket").
- Spodnie w kolorze granatowym.
- Czarne skarpety.
- Czarne obuwie taktyczne, bez widocznych znaków firmowych.
- Białe rękawiczki (w wypadku, gdy potrzebne)
- Pas taktyczny z oprzyrządowaniem.
- Medale i baretki (w wypadku, gdy posiadane)
- 3.1 Informacje dot.umundurowania
- Każdy funkcjonariusz (za wyjątkiem osób do tego upoważnionych) w trakcie pełnienia służby musi posiadać pełne umundurowanie danego typu.
- Dopuszcza się posiadanie okularów przeciwsłonecznych z czarnymi szkiełkami.
- Z prywatnej biżuterii dopuszcza się posiadania tylko:
- zegarka.
- maksymalnie dwóch obrączek (ich kształt nie może stanowić zagrożenia dla funkcjonariusza jak i osób trzecich)
- spinek bądź klamer w kolorze włosów.
- kolczyków, które:
- są koloru srebrnego bądź złotego.
- nie wystają poza obszar ucha.
- nie zwisają swobodnie.
- swoim kształtem nie stanowią zagrożenia dla funkcjonariusza/osób trzecich.
- Insygnia służbowe korpusu terenowego (SGT) eksponowane są na ramionach, natomiast wyższych stopniem funkcjonariuszy (Lieutenant, Captain, Chief of Police) na kołnierzu koszuli mundurowej.
- Każdy funkcjonariusz musi posiadać tabliczkę z nazwiskiem (tzw. "nametag" bądź "nameplate"), noszoną na prawej piersi.
- W wypadku wszelakich kombinezonów ma ona postać nadruku naszytego na mundur w tym samym miejscu.
- Odznaka powinna być eksponowana na lewej piersi, niezależnie od posiadanego rodzaju umundurowania (nie dotyczy nieumundurowanych funkcjonariuszy oraz tych w ubraniu specjalnym).
- Paski starszeństwa (tzw. "Seniority stripes") powinny być umiejscawiane na środku lewego przedramienia. Przeznaczone są dla funkcjonariuszy patrolowych (oficerów i sierżantów) oraz poruczników.
- Każdy jeden pasek starszeństwa oznacza 3 miesiące służby. Można posiadać ich maksymalnie 5.
- Medale powinny być umiejscawiane tylko i wyłącznie na służbowej marynarce poniżej odznaki.
- Medali nie można eksponować jednocześnie z baretkami (wyjątek stanowią medale strzeleckie)
- Funkcjonariusze nie powinni nosić pod koszulą koszulek (widocznych w obrębie szyi), które swoim kolorem odbiegają od białej barwy.
- W wypadku kobiet włosy powinny być spięte w kok.
- Kamizelki taktyczne, kabury udowe oraz kombinezony typu Battle Dress Uniform są przeznaczone tylko i wyłącznie dla funkcjonariuszy Special Operations Bureau.
- 3.2 Ekwipunek osobisty
- Stab vest - kamizelka zapewniająca ochronę w obrębie tułowia przed pchnięciami ostrymi narzędziami/bronią białą.
- Pas taktyczny
- Broń palna krótka
- Naszywka z imieniem i nazwiskiem funkcjonariusza
- Pokrowiec ze stalowymi kajdankami
- Karteczka z prawami mirandy
- Notes
- Pałka teleskopowa wraz z pokrowcem dla niej
- Gwizdek
- Latarka
- Radio
- Gaz pieprzowy
- 3.3 Broń służbowa
- Obecnie każdy oficer posiada broń służbową, wszystkie modele, które przeznaczone są do odgrywania:
- Glock 17, 9mm
- Beretta 92FS, 9mm
- Beretta 92F, 9mm
- Beretta 845F, .45 caliber
- Glock 21, .45 caliber
- Glock 22, .40 caliber
- Glock 23, .40 caliber
- Glock 19, 9mm
- Glock 26, 9mm
- Glock 36, .45 caliber
- Smith & Wesson, model 4506, .45 caliber
- Smith & Wesson, model 4566, .45 caliber
- Smith & Wesson, model 4516, .45 caliber
- Smith & Wesson, model 3914, 9mm
- Kimber Custom II, .45 caliber
- Kimber Classic, .45 caliber
- 3.4 Wyposażenie radiowozu
- Standardowe wyposażenie:
- Less Lethal Shotgun (Beanbag)
- Remingtona M870 Marine
- Urban Police Rifle (HK416) (Dostępne tylko dla sierżantów oraz upoważnionych funkcjonariuszy)
- Wyposażenie w bagażniku:
- Pachołki (/blokada 7)
- Stojak z kierunkiem ruchu (/blokada 6)
- Taśmy (/blokada 3 i 4)
- Megafon (/m [text])
- Apteczka
- Koło zapasowe
- Kanister
- Linka holownicza
- Baterie zapasowe
- Zapasowy tazer M26c
- Dodatkowa amunicja do Remingtona i HK416
- Dodatkowe kajdanki
- Blokady na koło (/kolo)
- Torba z ekwipunkiem dodatkowym (WARBAG)
- Dodatkowe magazynki do broni
- Testy narkotykowe
- Maska uniemożliwiająca plucie/gryzienie (Restraint Protection Mask)
- Butelki z wodą pitną
- Dodatkowe kajdanki plastikowe zip-cuffs
- Apteczka z medykamentami
- 3.5 Ekwipunek oficera poza służbą
- Po zakończeniu jak i przed rozpoczęciem każdy oficer ma prawo posiadać broń palną i odznakę. W razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa pierwsze co musicie zrobić to zadzwonić pod 911, dopiero potem możecie podjąć się interwencji. Co mam na myśli pisząc niebezpieczeństwa? Mam na myśli sytuacje które zagrażają życiu Waszemu lub cywili.
- !!Nie trzeba oczywiście wspominać że sytuacje w których interweniujecie poza służbą, tzw. "off duty" są sytuacjami bardziej niebezpiecznymi gdyż nie posiadacie na przykład kamizelki kuloodpornej. Pamiętajcie, że jedyne co posiadacie off-duty to broń palną i swoją odznakę!!
- ROZDZIAŁ IV
- 4.0 Opisy pojazdów
- [XX | YYY]
- Premier Police Interceptor
- XX - dywizja pod którą przypisany jest pojazd
- YYY - indywidualny numer pojazdu
- Numery dywizji:
- 01 - Central Area Patrol Division
- 02 - Highway Patrol
- 12 - Gang Unit
- 61 - Special Weapons and Tactics
- Przykładowy opis:
- [12 | 082] - pojazd o numerze 082 przypisany pod dywizję Gang Unit
- Uwaga! Indywidualny numer pojazdu zawsze powinien mieć trzy cyfry, nawet jeżeli przydzielony jest dwucyfrowy, np. zamiast [XX | 54] w opisie należy wpisać [XX | 054]. To samo tyczy się numeru dywizji - nie wpisujemy samego 1, tylko 01.
- Pod każdym z identyfikatorów znajduje się nazwa modelu, np. Premier Police Interceptor, Premier Police Pursuit itd. - każdy z opisów modeli wpisany jest w temat z przydziałami radiowozów.
- 4.1 Opisy postaci
- Opis postaci obowiązkowo musi zaczynać się od podanego wzoru.
- Po obowiązkowej formułce można umieścić własne informacje dot. naszej postaci (wygląd, odznaczenia, opis umundurowania etc)
- Zabrania się umiejscawiania w opisie przedmiotów, które nie istnieją (np. kaski, hełmy, chusty itp)
- Opis postaci powinien być schludny, czytelny i napisany z głową.
- Wzór:
- [RCPD | Officer | numer odznaki | I.Nazwisko]
- [RCPD | Corporal | numer odznaki | I.Nazwisko]
- [RCPD | Sergeant | numer odznaki | I.Nazwisko]
- 4.2 Zatrzymanie drogowe
- 1.Włączenie sygnałów świetlnych i dźwiękowych,
- 1.1 W przypadku gdy kierowca nie reaguje na sygnały dźwiękowe i świetlne należy powiadomić go przez megafon aby zjechał na pobocze, zgasił silnik, pozostawił ręce na kierownicy i nie opuszczał pojazdu (tj. Tutaj LSPD! Zjedź na pobocze i zgaś silnik! Nie opuszczaj pojazdu i pozostaw ręce na kierownicy!).
- 3. Ustawienie się w odpowiedni sposób za zatrzymywanym pojazdem.
- 4. Radiowóz powinien znajdować się prawą osią w połowie szerokości pojazdu kontrolowanego.
- 5. Oświetlenie pojazdu kontrolowanego za pomocą szperaczy, jeżeli zmuszają do tego warunki pogodowe.
- 6. Zgaszenie silnika w radiowozie, zaciągnięcie hamulca ręcznego.
- 7. Złożenie meldunku do centrali o przeprowadzanym zatrzymaniu.
- 8. Podejście do zatrzymanego pojazdu.
- 8.1 Pasażer wysiada równocześnie z kierowcą, powoli zbliża się z prawej strony do zatrzymanego pojazdu. W trakcie wykonywania tej czynności dokładnie obserwuje ruchy użytkowników pojazdu. Jeżeli zauważy niebezpieczeństwo - ma obowiązek o tym poinformować.
- 8.2 Kierowca wysiada razem z pasażerem, powoli zbliża się do pojazdu z lewej strony. W trakcie podchodzenia może docisnąć klapę od bagażnika pojazdu, w celu:
- - pozostawienia swoich odcisków palców (jako dowód w sprawie, jeżeli coś stałoby mu się w trakcie tej interwencji).
- - sprawdzenia, czy klapa jest domknięta.
- 8.3 Kierowca radiowozu przeprowadza rozmowę z kierowcą zatrzymanego pojazdu na temat popełnionego wykroczenia. Odbiera od niego dokumenty i sprawdza je, ewentualnie zadaje pytania dot:
- - posiadania nielegalnych przedmiotów (broni, narkotyków)
- - spożywania napojów alkoholowych, bądź też środków odurzających przed rozpoczęciem jazdy.
- - innych, niezbędnych w danej sytuacji informacji.
- - (Jeżeli podejrzany zachowuje się nadzwyczaj dziwnie, bądź też w podobny sposób wyglądała jego jazda, można przystąpić do sprawdzenia jego stanu trzeźwości oraz wykonania testu narkotykowego).
- - (Sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, wykonanie wszystkich czynności kontrolnych - w wypadku kontroli drogowej)
- 9. Pouczenie/wystawienie ewentualnego mandatu/wezwanie holownika/nałożenie blokady.
- 10. Zwrot dokumentów.
- 10.1 Wyjątek stanowi sytuacja, w której zostało odebrane prawo jazdy - wtedy nie należy go oddawać.
- 11. Powrót do radiowozu, wcześniej informując zatrzymanego kierowcę o:
- - pozostaniu w pojeździe, dopóki funkcjonariusze nie powrócą,
- - zakazie włączenia silnika do momentu, w którym funkcjonariusze nie znajdą się w radiowozie.
- - zakazie ruszania w dalszą drogę, przed wydaniem przez funkcjonariuszy stosownego polecenia.
- 12. Meldunek o zakończeniu zatrzymania.
- 13. Przekazanie kierowcy pojazdu informacji o tym, że może już ruszać dalej.
- 4.3 Felony Traffic Stop
- Felony Traffic Stop - czyli zatrzymanie drogowe podwyższonego ryzyka wiąże się z sytuacjami, w których:
- ⦁ zatrzymujemy szczególnie niebezpiecznych podejrzanych (zazwyczaj istnieje prawdopodobieństwo, że są uzbrojeni),
- ⦁ zatrzymujemy podejrzanego po zakończonym pościgu zmotoryzowanym,
- ⦁ supervisor rozkaże wykonanie procedury Felony Traffic Stop.
- !!Mechanika wykonania może różnić się w zależności od sytuacji, umiejscowienia pojazdu oraz warunków!!
- Mechanika wykonania:
- 1. Ustawiamy radiowóz za zatrzymywanym pojazdem w połowie szerokości.
- 1.1 Drugi radiowóz ustawia się zaraz obok radiowozu w środku. Maska drugiego radiowozu powinna być skierowana w stronę zatrzymywanego pojazdu.
- 1.2* Trzeci radiowóz ustawiamy po drugiej strony tak samo jak drugi.
- 2. Radiooperatorzy wysiadają z wozu stosując drzwi radiowozu jako osłonę, wyciągając broń i mierząc w stronę pasażera/ów pojazdu.
- 3. Kierowca radiowozu w środku prowadzi Felony za pomocą megafonu kierując do kierowcy poniższe polecenia. (/m)
- 3.1 Kierowca radiowozu rozkazuje kierowcy zatrzymywanego pojazdu wyciągnąć kluczyki ze stacyjki i wyrzucić je przez okno na jezdnie.
- 3.1* Gdy kierowca nie stosuje się do poleceń powtarzamy to 3 razy. Gdy nadal nie słucha Funkcjonariusze muszą się przegrupować na dwa oddziały. Jeden z oddziałów podchodzi, drugi osłania ich zza radiowozów i wyciągając kierowce siłą.
- 3.2 Gdy kierowca wyrzuci kluczyki rozkazujemy by otworzył drzwi zewnątrzną klamką i opuścić pojazd z uniesionymi rękoma ku górze stojąc plecami w strone funkcjonariusze.
- 3.3 Po tym jak kierowca opuścił pojazd rozkazujemy by podciągnął koszulke na głowe i wykonał obrót o 360stopni.
- 3.3* Gdy widzimy broń lub inne niebezpieczne narzędzie nakazujemy by jedną ręką wyciągnął przedmiot i położył na ziemi kopiąc pod wóz.
- 3.4 Po tym rozkazujemy by kierowca cofnął się z uniesionymi rękoma ku górze stojąc do nas cały czas tyłem do krawędzi bagażnika.
- 3.5 Nakazujemy by prawą ręką otworzył bagażnik (lewa ręka cały czas w górze)
- 3.6 Po tym rozkazujemy by cofnął się trzy kroki w lewo, a następie klęknął na kolana i założył ręce na kark.
- 3.7 Po tym Radiooperator podchodzi do mężczyzny, powala go na ziemie i skuwa, następnie cofa się z nim na tył swojego radiowozu, opiera go o bagażnik i tam dokonuje przeszukania oraz aresztowania.
- 4. Gdy w pojeździe znajduje się więcej osób stosujemy tą samą technikie omijając wyrzucenie kluczyków i otwierania bagażnika.
- 5. Stosujemy taką strukture wyciągania osób z wozu: Kierowca>Pasażer z przodu> Pasażer z tył od lewej strony> Pasażer z tył od prawej strony.
- 6. Po zabezpieczeniu wszystkich osób z pojazdu podchodzi do wozu dowolona ilość funkcjonariuszy i dokonuje przeszukania wozu poczynając od bagażnika.
- 7. Podczas podchodzenia do pojazdu, nie tworzymy ognia krzyżowego, idziemy z jednej strony.
- 8. W momencie sprawdzania bagażnika musi uczestniczyć minimum dwóch funkcjonariuszy.
- Materiały wideo:
- C4 Competition 2013 - Felony Stop
- A Textbook Felony Traffic Stop
- Dallas Police North Central Explorers conducting Felony Traffic stop
- 4.4 Pościg zmotoryzowany
- Pościgiem zmotoryzowany - podejrzany ucieka przed jednostkami RCPD pojazdem, nie reagując na ostrzeżenia świetlne i wydane za pomocą megafonu przez oficerów. Kiedy rozpoczynamy pościg meldujemy na radiu: Kryptonim jednostki, 10-60 za [kolor, marka wozu, opcjonalnie rejestracja], 10-10 TAC1/TAC2/TAC3/TAC4.
- W tej sytuacji nakazuje się wysyłanie wiadomości przez megafon do kierowcy pojazdu, aby zatrzymał się i zjechał na pobocze. Podczas takiego pościgu znaczenie ma liczba jednostek. Pozycje pościgu podaje kierowca pierwszego radiowozu. Ma ją podawać średnio od 5 do 10 sekund i w miarę możliwości przewidywać ruchy uciekiniera. Najlepszym wyjściem na zakończenie pościgu jest jazda za podejrzanym do momentu, gdy popełni błąd uderzając w ścianę/latarnię lub skończy mu się paliwo. Ponadto zapamiętajcie, że w pościgu nie chodzi o to kto pierwszy będzie jechał, ani kto spowoduje zatrzymanie uciekiniera. Utrzymywać macie się ciągle w takiej samej kolejności, chyba że kierowca pierwszego radiowozu nie jest w stanie utrzymać stałej odległości między sobą, a pojazdem uciekającym. Wszystkie przepychanki będą karane. Oczywiście gdy pojazd się zbliża do Was - nie musicie go taranować, ustąpcie i zwolnijcie.
- W przypadku gdy podejrzany sprawia zbyt duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego można podjąć działania bardziej ofensywne, jednakże wymaga to co najmniej trzech jednostek (pojazdów) podążającym za ściganym oraz zgody Supervisora pościgu). Za działania ofensywne uważa się:
- Tworzenie blokad za pomocą radiowozu w poprzek drogi na sporą odległość od ściganego.
- Tworzenie blokad za pomocą kolczatek, blokad.
- Manewr PIT - wykonywany tylko za zgodą przełożonego.
- Gdy dojdzie do zatrzymania pojazdu podejrzanego są dwie możliwości. Albo zostanie w pojeździe, albo zacznie uciekać pieszo. W przypadku ucieczki odsyłamy do informacji na temat pościgu pieszego, a w przypadku zostania w pojeździe - procedur dotyczących zatrzymania wysokiego stopnia zagrożenia.
- Materiały wideo:
- Highland Park LAPD Pursuit
- LAPD Pursuit - White Honda
- Wild Police Chase - South Los Angeles
- 4.5 Określenia pościgowe.
- P1 - Jest to jednostka prowadząca pościg. Jego zadaniem jest podążanie za uciekającym pojazdem, podawanie pozycji na bieżąco innym jednostkom. Jeśli jednostką P1 jest patrol jednoosobowy, nieoznakowany lub motor, jego rolę powinien jak najszybciej przejąć patrol dwuosobowy oznakowany, są jednak od tego ustępstwa, jeśli na przykład pościg jest prowadzony za jednośladowcem, lub nie ma jednostki Adam. Jednostka P1 nie próbuje żadnych manewrów na uciekającym.
- P2 - Jest to grupa jednostek (Od 1 do 4) które służą jako wsparcie, jeśli jednostka P1 napotka jakiś problem, najbliższa jednostka P2 przejmuje jego rolę. P2 stara nie oddalać się od pościgu. Jednostka P2 ma prawo ubiegać się do SV pościgu o wykonanie manewru PIT.
- P3 - Pozostałe jednostki biorące udział w pościgu. Starają się one obrać alternatywną drogę do podejrzanego. Do zadań jednostek P3 należy rozstawienie blokad i kolczatek, jednak w sytuacji, w której nie utrudnią one działań jednostkom P1 i P2.
- SV - Supervisor - Jest to jednostka dowodząca pościgiem, na ogół jest to pierwszy patrol SV który dołączył się do pościgu, w specjalnych przypadkach, rolę SV w pościgu może przejąć dowolna jednostka Traffic Division. Jednostka SV trzyma się razem z P2. To on wydaje pozwolenie na wykonanie manewrów, rozstawienie blokad i kolczatek, otworzenie ognia. Decyduje także o wezwaniu specjalnych pojazdów przeznaczonych do pościgów za szybszymi pojazdami.
- PIT - Precision Immobilization Technique/Pursuit Intervention Technique - Wykonanie manewru PIT są dozwolone tylko na autostradach, drogach stanowych, poza terenami zabudowanymi. Manewr polega na uderzeniu przednią częścią radiowozu w tylni bok pojazdu uciekającego, tak by wytrącić go z równowagi, przekręcić go do 180.
- BOX - manewr polegający na zamknięciu uciekającego pojazdu w tzw. boxie. Do manewru potrzebne są co najmniej 4 jednostki. Pierwsza wyprzedza pojazd i jedzie przed jego maskę, druga i trzecia utrzymują prędkość identyczną jak pojazd uciekający, będąc równolegle do niego. Ostatnia jednostka, znajduje się za pojazdem. Na polecenie Supervisora krąg zostaje zacieśniony, a pojazd zostaje zblokowany.
- PIT-BOX - manewr polegający na natychmiastowym zablokowaniu pojazdu przez jednostki departamentu, zaraz po wykonanym manewrze PIT.
- 4.6 Pościg pieszy
- Pościgiem pieszym (pursuit on foot) nazywamy ucieczkę osoby przed funkcjonariuszem. Dobrym rozwiązaniem w przypadku pieszego pościgu jest rozdzielenie się. Pasażer powinien wyskoczyć z pojazdu i ścigać uciekiniera pieszo, natomiast kierowca starać się blokować drogę uciekającemu. Funkcjonariusz goniący pieszo powinien bez przerwy podawać pozycję pościgu, tak aby ten drugi był w stanie przewidzieć ruchy przestępcy. Ponadto ważne jest wykrzykiwanie co jakiś czas komendy do poddania się.
- Mamy kilka sposobów na zatrzymanie uciekiniera:
- Pchnięcie w trakcie biegu w celu spowodowania upadku uciekiniera.
- Użycie Taser
- Potrącenie radiowozem (przodem, pushbarem bądź zderzakiem)
- Użycie Less Lethal Shotgun
- Inne metody, które nie zagrażają utratą życia bądź ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu
- Jeśli zatrzymaliśmy już podejrzanego maksymalnie jak najszybciej rzucamy się na niego przygniatając własnym ciałem (/me), a następnie skuwamy w kajdanki. Przypomnę, że im więcej osób rzuci się na podejrzanego tym lepiej, gdyż nie dajemy mu żadnej możliwości do wstania i kontynuowania ucieczki. Nie bijemy bez powodu, ale swoimi czynami powinniśmy pokazać lekką brutalność.
- Materiały wideo:
- Los Angeles Police Foot Pursuit
- Suspect Chase & TakedownSouth LA
- Foot Pursuit bodycam
- 4.7 Prawo Mirandy i podstawa prawna
- Prawo mirandy - to spisane w jednej formułce wszystkich praw które przysługują zatrzymanemu. Ich przedstawienie jest obowiązkowe a nie zrobienie tego nie jest równoznaczne z wypuszczeniem podejrzanego.
- Masz prawo do zachowania milczenia. Wszystko co powiesz, może być użyte i zostanie użyte przeciw tobie, podczas rozprawy sądowej.
- Masz prawo do obecności adwokata podczas przesłuchania. Jeśli nie jesteś w stanie opłacić adwokata, zostanie ci przydzielony adwokat z urzędu. Czy rozumiesz swoje prawa?
- 1.Podejrzanemu przysługuje prawo do:
- Składania wyjaśnień
- Odmowy składania wyjaśnień lub odmowy odpowiedzi na pytania
- Korzystania z pomocy obrońcy
- Żądania przesłuchania go z udziałem ustanowionego obrońcy, którego niestawiennictwo nie tamuje przesłuchania
- Opieki medycznej
- 2.Podejrzany jest obowiązany poddać się:
- Oględzinom zewnętrznym ciała oraz innym badaniom nie połączonym z naruszeniem integralności ciała, w szczególności wolno od podejrzanego pobrać odciski, fotografować go oraz okazać w celach rozpoznawczych innym osobom
- Niezbędnym dla postępowania badaniom psychologicznym i psychiatrycznym oraz badaniom połączonym z dokonaniem zabiegów na jego ciele, z wyjątkiem chirurgicznych, pod warunkiem, że dokonywane są przez uprawnionego do tego pracownika służby zdrowia z zachowaniem wskazań wiedzy lekarskiej i nie zagrażają zdrowiu podejrzanego; w szczególności podejrzany jest obowiązany
- Przy zachowaniu tych warunków - poddać się pobraniu krwi lub wydzielin organizmu
- 3.Podejrzany pozostający na wolności:
- Zobowiązany jest stawić się na każde wezwanie w toku postępowania karnego oraz zawiadomić organ prowadzący postępowanie o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu trwającego dłużej niż 7 dni. W razie nie usprawiedliwionego niestawiennictwa podejrzanego można sprowadzić przymusowo
- Jeżeli przebywa za granicą ma obowiązek wskazać adresata dla doręczeń w kraju; w razie nie uczynienia tego pismo wysłane pod ostatnio znanym adresem w kraju, albo jeżeli adresu tego nie ma, załączone do akt sprawy, uważa się za doręczone
- Jeżeli podejrzany, nie podając nowego adresu, zmienia miejsce zamieszkania, lub nie przebywa pod wskazanym przez siebie adresem, pisma wysłane pod tym adresem, w toku trwającego śledztwa lub dochodzenia, uważa się za doręczone.
- Prawo Mirandy powinno być odczytane najpóźniej przed rozpoczęciem przesłuchania aresztowanego. Jeśli jego prawa nie zostaną mu odczytane, wszystkie jego zeznania w sali przesłuchań na komendzie zostaną unieważnione w sądzie.
- !!Nie przeczytanie Prawa Mirandy aresztowanemu nie upoważnia go do opuszczenia aresztu!!
- 4.8 Stopnie użycia siły
- Poziom 1 użycia siły - Współpraca
- Zachowanie celu.
- Współpraca i słuchanie komend oficera.
- Autoryzowane użycie siły.
- Używanie zwrotów takich jak “proszę” i “dziękuję”.
- Oferowanie pomocy i zachowanie cierpliwości.
- Poziom 2 użycia siły - Opór
- Zachowanie celu.
- Znieważanie, wrogie nastawienie, wulgarny język.
- Autoryzowane użycie siły.
- Komendy takie jak STOP, RUSZAJ SIĘ, TERAZ, etc.
- Poziom 3 użycia siły – Nasilony opór
- Zachowanie celu.
- Zaczyna przemieszczać się, możliwie stawiać opór fizycznie.
- Cel nie ucieka lecz zaczyna przeciwstawiać się poleceniom funkcjonariusza.
- Autoryzowane użycie siły.
- Wezwanie posiłków na miejsce; większa ilość funkcjonariuszy może zbudzić strach i współpracę.
- Kontynuacja użycia werbalnych poleceń do uzyskania współpracy.
- Eskalacja między poziomem 3, a 4 może skończyć się użyciem kajdanek.
- Poziom 4 użycia siły – Agresywne zachowanie
- Zachowanie celu.
- Może próbować atakować funkcjonariusza lub cywila.
- Próbuje uciekać.
- Wyciąga broń lub podnosi przedmiot, który może być użyty jako broń.
- Autoryzowane użycie siły.
- Paralizator.
- Gaz.
- Przemieszczenie celu do pojazdu, zakutego w kajdanki.
- Wyciągnięcie broni bez użycia.
- Poziom 4-5 - Eskalacja
- Cel może wyjąć broń; funkcjonariusz wyciąga swoją jak tylko cel zacznie celować w kogokolwiek.
- Poziom 5 - Zabójczy
- Zachowanie celu.
- Oddaje strzały.
- Autoryzowane użycie siły.
- Użycie siły zabójczej w celu powstrzymania podejrzanego.
- 4.9 UPR - Uprzejmość, Profesjonalizm, Respekt
- UPR - to podstawowa zasada, której przestrzegamy, to o nią opiera się sposób w jaki się zachowujemy, reagujemy na i rozwiązujemy problemy, zarówno na służbie, jak i po służbie. Właśnie temu odpowiada UPR. Zawsze pamiętaj o poniżej wypisanych trzech słowach, w kontakcie z kimkolwiek na służbie.
- Uprzejmość
- Pamiętaj, że wszyscy podejrzani są niewinni, do czasu uznania winnymi w sądzie. To oznacza, że sam telefon na numer alarmowy mówiący o innej osobie nie czyni go od razu podejrzanym zbrodni.
- Zwracanie się do ludzi tytułami takimi jak Pan, Pani zawsze jest dobrym sposobem na zaskarbienie sobie szacunku, a także jasne wyrażenie swojej woli. To samo tyczy się używania odpowiedniej rangi, gdy adresujemy innego pracownika LSPD, szczególnie rang wyższych.
- Profesjonalizm
- Nie odbiegaj od tematu i bądź obiektywny, stawiaj służbę na pierwszym miejscu i trzymaj się reguł i praw nawet poza służbą. Udowodnij, że jesteś stróżem prawa i zachowaj czysty umysł, w pełni zwrócony swojemu zadaniu. Słuchaj rozkazów dowodzącego oficera.
- Respekt
- Wszyscy jesteśmy ludźmi równymi sobie. Nie okazuj braku szacunku swoim kolegom z pracy i nie krytykuj innych za ich kolor skóry, pochodzenie, rangę, czas spędzony w policji, pracę czy nawet popełnione przestępstwa. „Traktuj ludzi tak, jak chcesz być traktowanym”.
- "Protect with honour, serve with pride"
- Słowa widniejące na naszych radiowozach, oznaczają po prostu "Chronić z honorem, służyć z dumą" - Należy pamiętać kim jesteśmy, i po co nas powołano, Obywatele to osoby dla których jesteśmy w stanie poświęcić swoje życie. Robimy to dla nich, by zapewnić im bezpieczeństwo i normalne funkcjonowanie, a służenie w szeregach RCPD jest chlubą i powodem do dumy.
- 4.10 Użycie broni palnej
- Zasady otwarcia ognia przeciwko innym osobom to podstawa, która musi być przestrzegana przez wszystkich funkcjonariuszy Red County Police Department. Łamanie ich podlega karze In Character (w niektórych przypadkach Out of Character).
- Broń może zostać użyta w przypadkach:
- Jeżeli inne środki przymusu bezpośredniego (tj. tazer, pałka policyjna, siła fizyczna) nie są wystarczające, bądź z uwagi na okoliczności oficer nie może ich zastosować.
- Jeżeli ścigany odda w stronę funkcjonariusza bądź innego obywatela ogień.
- Ścigany celuje do obywatela bądź funkcjonariusza z zamiarem zabicia.
- Prowadzony jest ostrzał w stronę radiowozu z pojazdu uciekającego.
- Ścigany jest zbiegiem z wyrokiem i może stanowić poważne zagrożenie.
- Podejrzany nie reaguje na wezwanie oficera do pozbycia się broni (dwukrotnego)
- Podejrzany wsiada do samochodu z zamiarem dalszej ucieczki, można w szczególnych przypadkach (gdy podejrzany jest pod wpływem jakichkolwiek środków odurzających, co może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji podczas pościgu; gdy jest uzbrojony i/lub niebezpieczny) oddać strzał w oponę, aby uniemożliwić dalszą ucieczkę.
- Nieupoważnionym użyciem broni jest:
- Sytuacją, w której wobec cywila zostaje użyty paralizator, mimo że sam cywil nie sprawiał problemów.
- Sytuacja, w której podejrzany ucieka do pojazdu jak i samym pojazdem.
- Postrzelenie osoby uciekającego pieszo, a nie posiadającej broni palnej.
- Sytuacja, w której ścigany posiada broń, jednakże nie stanowi zagrożenia (broń nie jest wycelowana bezpośrednio w drugiego człowieka.
- W przypadku, gdy podejrzany celuje do innej osoby również należy wstrzymać się z oddaniem strzału. Jeśli jednak stan emocjonalny podejrzanego może świadczyć o tym, że wszystko zmierza do postrzelenia osoby, do której celuje, funkcjonariusz ma prawo zlikwidować zagrożenie, strzelając aby zabić.
- Shoot to kill (strzelać, by zabić, Deadly Force) - zasada ta dotyczy sytuacji, w których to funkcjonariusz oddaje strzał, w celu pełnego unieszkodliwienia przestępcy, napastnika. Wówczas strzelacie tak długo, aż osoba wklepie animkę /ranny, bądź do BW.
- Podejrzany gwałtownie wyceluje do oficera policji bądź cywila.
- Podejrzany odda strzał w kierunku oficera policji bądź cywila.
- Podejrzany stwarza poważne zagrożenie.
- Podejrzany jest zbiegiem z listą poważnych przestępstw, bądź jest uzbrojony i/lub bardzo niebezpieczny.
- 4.11 Supervisor i jego zadania
- Supervisor (przełożony), to w RCPD jednostka prowadzona i obejmowana tylko przez rangi Sergeant w górę oraz osoby do tego upoważnione. Zadaniem przełożonych jest nadzorowanie, kontrolowanie i sprawdzanie działań reszty funkcjonariuszy na danym obszarze.
- Supervisor dojeżdża na miejsce zdarzeń, wydaje polecenia dla jednostek na miejscu zgłoszenia. a jego zadaniem jest poprowadzenie akcji szybko, sprawnie i bezpiecznie.
- W wypadku gdy jest duża ilość zgłoszeń, Supervisor przyjeżdża na miejsce i sprawdza wykonywane czynności przez funkcjonariuszy po czym przekazuje status dowódcy danego zgłoszenia wyznaczonej osobie na miejscu (przeważnie jest to pierwsza jednostka na miejscu zgłoszenia), następnie udaje się na miejsce kolejnego zgłoszenia.
- Może się zdarzyć tak, że w ogóle nie będzie dostępnej jednostki Supervisor w terenie, wtedy postępujemy tak jak zwykle się to robi - dowodzi osoba najwyższa stopniem.
- !!Poleceniom jednostki Supervisor należy się całkowicie podporządkować!!
- ROZDZIAŁ V
- 5.0 Blokady drogowe oraz taśmy policyjne
- Blokady drogowe to dość istotna część rozgrywki w całej frakcji, ich poprawne rozłożenie często wpływa na jakość rozgrywki prezentowanej przez RCPD, jednak ich głównym założeniem jest poinformowanie kierowców, cywili i innych uczestników danej akcji o tym, że funkcjonuje objazd, bądź trwa zorganizowana akcja (przykładowo napad na bank) albo na miejscu zdarzenia znaleziono ciało. Wyróżniamy mnóstwo sytuacji, w których możemy użyć blokad drogowych oraz taśm policyjnych. Poniżej chcemy Wam przedstawić kilka przykładów, jak poprawnie działać rozkładać blokady w danych sytuacjach. Przykłady opierają się na użyciu tylko JEDNEGO radiowozu, w zależności od ich ilości można używać ich zamiast poszczególnych blokad (nr 6, 7, 8)
- 1. Blokada drogowa na jednym pasie. Należy pamiętać, że radiowóz trzeba ustawić pod takim kątem, by sugerował kierowcy pojazdu, w którą stronę ma kierować. Warto dodać, że podczas takiej blokady, musimy kierować ruchem zważając na to, że pojazdy kierujące się objazdem muszą wjechać pod prąd. Zawsze pamiętajmy o włączeniu sygnałów świetlnych. Zdjęcia poniżej:
- Spoiler Show
- 2. Blokada drogowa na dwóch pasach. Należy pamiętać, że radiowóz ustawiony musi być ustawiony poziomo, gdyż musimy zablokować oba pasy, dodatkowo ustawiamy pachołki na przodzie i tyle radiowozu. W tym przypadku możemy zawracać kierowców, odpowiednio kierując ruchem, bądź poprostu kazać im czekać aż skończymy działania. Pamiętajmy o interakcji podczas takiego typu blokad. Zawsze pamiętajmy o włączeniu sygnałów świetlnych. Poniżej zdjęcia:
- Spoiler Show
- 3. Blokada drogowa w przypadku gdy pojazd znajduje się na poboczu/chodniku jednak uległ wypadkowi. Jest to chyba najprostsza forma blokady drogowej, która ma ostrzec kierowców, że pojazd uległ wypadkowi jednak znajduje się na poboczu i nie muszą korzystać z objazdów, a jedynie wyminąć radiowóz. Możemy użyć również samego radiowozu bez konieczności rozstawia pachołków i znaku. Zawsze pamiętajmy o włączeniu sygnałów świetlnych. Poniżej zdjęcie:
- Spoiler Show
- 4. Blokada dużych skrzyżowań. Jedna z najtrudniejszych rzeczy, wymagająca sporej ilości blokad, jeżeli używamy tylko jednego radiowozu. Ruch musimy poprowadzić w taki sposób, by był bezpieczny dla każdej ze stron, a przedewszystkim dla nas i osób poszkodowanych w wypadków na środku ów skrzyżowania. Należy pamiętać, że ustawienie radiowozu musi na samym początku musi chronić osoby poszkodowane przed uderzeniem z wybranej przez nas strony (najlepiej ustawiać to tak jak na zdjęciu). Wszystko może zmienić się zależnie od położenia wypadkowych pojazdów. Jest to schematyczny rzut na wszystko. Zawsze pamiętajmy o włączeniu sygnałów świetlnych. Zdjęcia poniżej:
- Spoiler Show
- 5. Blokada średnich/małych skrzyżowań. Nie różni ona się niczym od blokowania dużych skrzyżowań, prócz tego, że wymaga mniej blokad, a także trzeba bardziej zainteresować się kierowaniem ruchem. Należy pamiętać, że na małych skrzyżowaniach oraz średnich musimy manewrować całym ruchem, z dwóch stron prawdopodobnie nie będzie możliwości zrobienia pasa awaryjnego, wiec kierowcy muszą zawracać bądź czekać. Zawsze pamiętajmy o włączeniu sygnałów świetlnych. Zdjęcia poniżej:
- Spoiler Show
- 6. Zabezpieczanie chodników taśmami policyjnymi. Musimy pamiętać, że taśmy zawsze są rozwijane i dodatkowo muszą być połączone punktu A do punktu B. Najprościej będzie zaprezentować to w praktyce. Należy brać pod uwagę, że taśm używamy w przypadku blokowania chodników (ewentualnie drogi za zgodą sierżanta) a także miejsc przestępstwa, denatów oraz innych przypadkach, które tego wymagają. Zdjęcia poniżej:
- Spoiler Show
- 7. Zabezpieczanie miejsca przestępstwa/strzelaniny z udziałem radiowozu/innych przypadków. Tutaj również nic się nie zmienia jak wyżej. Najlepiej przedstawić to w praktyce. Należy pamiętać, że ilość slotów na blokady jest ograniczona, dlatego czerwone linie sugerują miejsce, które FIZYCZNIE powinien zablokować funkcjonariusz, zdjęcia poniżej:
- Spoiler Show
- 8. Zabezpieczanie ciał. W tym przypadku sprawa ma się nieco inaczej, gdyż nie musimy zajmować całej przestrzeni chodnika, a jedynie z taśm formujemy KWADRAT, który jedynie zabezpiecza, by nikt nie zatarł śladów zaraz obok ciała, jedna z najprostszych metod rozkładania blokad. Zdjęcia poniżej:
- Spoiler Show
- !Należy pamiętać, że format blokad może zmienić się w przypadku większej ilości radiowozów, funkcjonariuszy, którzy mogą blokować fizycznie dany obszar (stanąć i nie wpuszczać nikogo) oraz danej sytuacji, która akurat ma miejsce. Wyżej przedstawione przykłady mają nakreślić Wam jak powinno wyglądać PRAWIDŁOWE zablokowanie drogi albo użycie taśm. To tylko część przykładów!
- ROZDZIAŁ VI
- 6.0 Materiały pomocnicze
- Materiały wrzucone przez policje znajdująca się i działająca na terenie Stanów Zjednoczonych. Często potrafią rozwiać wątpliwości co do zachowania w danych przypadkach, pomagają wczuć się w klimat i zobaczyć jak to wszystko działa od środka. Należy pamiętać, że jedyni
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement