Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Dec 17th, 2017
118
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 7.76 KB | None | 0 0
  1. >>Mechanika oddychania plucami
  2. przeplyw powietrza zalezy od roznicy cisnien w powietrzu i otoczeniu.
  3. pluca znajduja sie w szczelnie zamknietej jamie oplucnej, oplucna plucna i oplucna scienna. powiekszenie obj klatki piersiowej pociaga za soba spadek cisnienia w jamie oplucnej, a to powoduje rozdecie pluc. oplucna plucna do sciennej przylega, skurcz miesni, oplucna plucna podaza za nia wypelniajac cala jame.
  4. Rozdecie pluc spowodowane podcisnieniem w jamie oplucnej odbywa sie kosztem zwiekszenia obj pojedynchych pecherzykow plucnych.
  5. Nastepuje zatem obnizenie cisnienia wewnpecherzykowego ktore zostaje wyrownane przez zassanie powietrza z oskrzelikow, oskrzeli, thachicy, jamy nosowej i srodowiska.
  6. Powodem zwiekszenia obj klatki piersiowej jest skurcz miesni oddechowych: przepony, miesnie miedzyzebrowe
  7. wydech tylko przy zmeczeniu jest przy udziale miesni miedzyzebrowych wewen.
  8.  
  9. >>Mechanizm powstawania ujemnego cisnienia w klatce piersiowej, napiecie wewn w pecherzykach
  10. w czasie wdechu napiecie powierzchniowe w pecherzyku wzrasta, przy wydechu maleje co zapobiega sklejaniu sie ich. Poza tym napiecie powierzchniowe zmniejsza czynnik powierzchniowy(surfactant)
  11. W czsie wdechu powierzchnia pecherzykow wzrasta, czastki surfactantu rozsuwaja sie.
  12.  
  13. >>Regulacja oddychania: nerwowa(osrodki regulacji, narzody zmyslu uczestniczace) mechaniczna odruchowa.
  14. regulacja nerwowa: osrodek oddechowy w rdzeniu przedluzonym. Dwa rodzaje neuronow o przeciwnej funkcji. Ale oba naleza do tworu siatkowego rdzenia przedluzonego.
  15. Neurony wdechowe tworzace osrodek wdechu, w jadrze pasma samotnego nerwu blednego, i w czesci przedniej jadra tylno-dwuznacznego nerwu blednego
  16. Neurony wydechowe tworzace osredk wydechu, w jadrze dwuznacznym nerwu blednego i tylnej czesci jadra tylno-dwuznacznego nerwu blednego
  17. Ten osrodek wysyla impulsy do rdzenia kregowego, do neronow ruchowych unerwiajacych miesnie oddechowe.
  18. Neurony osrodka wdechu == rozrusznik dla czynnosci oddechowej, srednio 16 razy na minute wysylaja salwe impulsow do neuronow ruchowych, oraz do neuronow tworu siatkowego mostu(osrodka pneumotaksycznego)
  19. Osrodek pneumotaksyczny hamuje zwrotnie osrodek wdechu na 1-2s po czym neurony osrodka wdechu ponownie pobudzaja sie i wysylaja salwe impulsow do rdzenia.
  20. Regulacja/modulacja
  21. impulsy wysylane przez receptory i odbierane przez neurony wdechowe
  22. chemoreceptory klebkow szyjnych i aortalnych
  23. interoreceptory w tkance plucnej, proprioreceptory klatki piersiowej
  24. osrodki wyzszych pietr mozgowia
  25. zmiany pH w bezposrednim sasiedztwie neuronow wdechowych, pdoraznienie chemoreceptorow
  26.  
  27. chemoreceptory - zasadniczy modulator -> impulsy aferentne biegnace z chemoreceptorow klebkow szyjnych/aortalnych. Przeplywa przez nie duza ilosc krwi tetniczej, bodzcami jest wzrost Pco2/H+ lub duzy spadek Po2
  28.  
  29. intero/proprio-receptory - rozciaganie tkanki plucnej pobudza interoreceptory0mechanoreceptory ktore sa miedzy miesniami gladkimi oskrzeli i wyzwala wydech. Zmniejszenie stopnia rozciagniecia pluc w czasie wydechu pobudza inne interoreceptory ktore wyzwalaaj wydech. Odruch Heringa-Breuera
  30. Receptory pod nablonkiem drug oddechowych -> odruch kaszlu
  31. Receptory J - wrazliwe na plyn miedzykomorkowy, sa miedzy pneumotocytami i naczynami wlosowatymi pobudzajcymi pecherzyki. Podraznienie pluc, np poprzez przekrwienie pobudza je co powoduje poczatkowy bezdech, po nim szybkie plytkie oddechy,
  32.  
  33. W rdzeniu przedluzonym w powierzchni brzusznej neurony wrazliwe na zmiane pH plynu mozgowo-rdzeniowego. Wzrost H+ jak wieksza dyfuzja CO2 z krwi do plynu, to pobudza receptory a co zatym idzie osrodek wdechu.
  34.  
  35. W rdzeniu przedluzonym w powierzchni brzusznej neurony wrazliwe na zmiane pH plynu mozgowo-rdzeniowego. Wzrost H+ jak wieksza dyfuzja CO2 z krwi do plynu, to pobudza receptory a co zatym idzie osrodek wdechu.
  36.  
  37. >>Wymiana gazowa w plucach
  38. opiera sie na dyfuzji i roznicy preznosci w obu ukladach
  39. dyfuzja zalezy tez od powierzchni czynnej pecherzykow, wielkosci drogi dyfundujacych gazow. Szybkosc/latwosc dyfuzji gazow jest odwrotnie proporcjonalna do grubosc blon idzzielajacych swiatlo pecherzyka od hemoglobiny zawartej w krwince czerwonej.
  40.  
  41. Dyfuzja/wizanie tlenu
  42. odtlenowana krew do naczyn wlosowatch perzechkow tetnica plucna, ze wzgledu na duze roznice cisnien parcialnych, laczy sie gwaltownie z dyfundujacym z pecherzykow plucnych tlenem. W krwinkach oksyhemoglobina, bo przesuwa sie wzgledem siebie lancuch bialkowych i gwaltownie odszczepienie atomu wodoru. Reakcja przylaczenia potasu do oksyhemoglobiny, jest spowodowana rozpadem chlorku potasu ze wzgledu na atom wodoru. Ta reakcja jest punktem zwrotnym w powstawaniu Co@.
  43. Powstawanie oksyhemoglobiny w naczyniach wlosowatych uzaleznione od preznosci tlenu/CO2 w srodowisku oraz temperatura i stezenie H+.
  44. 1hemoglobina+4tleny
  45.  
  46. Dyfuzja/wiazanie CO2
  47. w osoczu nieznaczy procent CO2 fizycznie, czesc z bialkami osocza w polaczeniach karbaminowych. Jony wodoroweglanowe w osoczu. czesc w krwinkach w wyniku wiazan karbaminowych z czasteczka hemoglobiny.
  48. Krwinki czerwone duza role w przekazywaniu CO2 z krwi do powietrza pecherzykowego. Tlen+hemoglobina->oksyhemoglobina+( jon_potasowy )->powoduje przejecie przez krwinke rozpuszczonych w osoczu wodoroweglanow i uwolnienie do osocza(potem do powietrza pecherzykowego) calej zawartosci obecnego we krwi CO2.
  49. K+ powoduje wzrost CL- we wnetrzu komorki. Cl- ucieka do osocza, co powoduje wplyw HCO3- do wnetrza. te zmieniaja sie na H2CO3, ktory pod wplywem anhydrazy weglanowej rozpada sie na wode i CO2, a stamdad co2 do osocza, powietrza pecherzykowego na zasadzie dyfuzji
  50.  
  51. >>Transport tlenu do tkanek z pluc, i co2 z tkanek do pluc.
  52. obywa sie w czasie przeplywu krwinek przez naczynia wlosowate. Nastepuje dysocjacja oksyhemoglobiny i uwolnienie tlenu do srodowiska z powodu roznic preznosci tlenu w srodowisku. Duze stezenie CO2 sprzyja rozpadowi oksyhemoglobiny. Kwasowosc podobnie(H+), 2,3-DPG(metabolit przemian glikolitycznych, stosunek DPG do Hb w zakresie 0,7-1) tez jest wazny, poniewaz laczy sie z lancuchami polipeptydowymi w czastce globiny przez co stablilizuje 4cio rzedowa strukture w formie odtlenowanej co utrudnia jej laczenie z tlenem. Zwieksza to dysocjacje oksyhemoglobiny.
  53. Po odtlenowaniu hemoglobina traci potas, co powoduje naplyw jonow Cl- do wnetrza. Dodatkowo zazwyczaj wtedy krwinka nagle spotyka sie w naczyniach wlosowatych z duza preznosci CO2. Dwutlenek wiec wnika do komorki i podlega 2 roznym reakcja
  54.  
  55. >>zasada winklera
  56. Tlen rozpuszczony w wodzie utlenia w środowisku alkalicznym wodorotlenek manganu II do związków manganu IV. W środowisku kwaśnym jony manganu IV utleniają jony jodkowe z jodku potasu do wolnego jodu w ilości równoważnej zawartości tlenu w wodzie. Wydzielony jod oznacza się miareczkowo tiosiarczanem sodu wobec skrobi zgodnie z reakcją:
  57.  
  58. 1;3P
  59. 2 (I2) + 4 (S2O32-)=> 2 (S4O62-) + 4 (I-)
  60.  
  61. Z ilości zużytego tiosiarczanu oblicza się zawartość tlenu.
  62.  
  63. >>Pojemnosc pluc
  64. TLC - pojemnosc calkowita
  65. IC - pojemnosc wdechowa, najglebszy wdech po spokojnym wydechu
  66. FRC - zalegajaca czynnosciowa, to co zostalo w plucach po spokojnym wydechu
  67. TV - pojemnosc oddechowa, swobodny wdech i wydech.
  68. IRC - zapasowa wdechowa, maksymalny wdech+swobodnego wdechu tworza lacznie IC
  69. ERV - zapasowa wydechowa, po spokojnym wydechu, jeszcze maks wydech
  70. RV - zalegajaca pozostaje w plucach nawet po ERV
  71. IVC - pojemnosc zyciowa wdechowa, maks wydech i maks wdech
  72. VC - pojemnosc zyciowa, ilosc powietrza ktora mozna usunac z pluc po maksymalnym wdechu w czasie maks wydechu
  73.  
  74. Przestrzen martwa anatomiczna, czyli drogi oddechowe ktore nie maja warunkow anatomicznych do wymiany gazow, jama nosowa, gardlo, krtan, tchawica, oskrzela, oskrzeliki
  75.  
  76. >>RQ
  77. WO = CO2 wydzielone / O2 zużyte
  78. Dla cukrów prostych (glukoza) współczynnik oddechowy wynosi 1, lecz np. dla tłuszczów nasyconych (glicerol trójestrowy) wynosi 0,66
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement