PatrZDZ

Fiktiv Hungary - Ringier Axel Springer

Oct 17th, 2020 (edited)
78
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 14.63 KB | None | 0 0
  1. A Ringier Axel Springer Magyarország Kft. (rövidített neve: RAS Magyarország Kft.) a magyar sajtópiac jelentős médiavállalata, amely az Axel Springer-Budapest Kiadói Kft. és a Ringier Kiadó Kft. fúziójával jött létre 2014-ben.
  2.  
  3. Az Axel Springer-Budapest Kiadói Kft. a német Axel Springer SE cég magyarországi leányvállalata, a magyar sajtópiac jelentős szereplője volt. Az Axel Springer-Budapest Kiadói Kft. 2014-ben egyesült a svájci tulajdonú Ringier Kiadó Kft.-vel. Az új cég Ringier Axel Springer Magyarország Kft. néven működik tovább. A kiadó 1989-es megalapítása óta dr Bayer József látta el az ügyvezető igazgatói feladatokat 2019-ig, amikor is bejelentette nyugdíjba vonulási szándékát. Utódja Kovács Tibor, aki korábban már 13 évet dolgozott a Ringier Kiadónál, 2019 szeptemberétől vezeti a vállalatcsoportot. 2014 októberében a Ringier Axel Springer Magyarország Kft. regionális újságokat adott el a Mediaworks Hungary Zrt.
  4.  
  5. ===
  6. A Népszabadság Magyarország legnagyobb példányszámú politikai napilapja. Budapesti és országos kiadásban jelenik meg a hét hat napján, váltakozva más-más mutációs regionális oldalakkal. Színes, tematikus mellékletei is vannak. Az újság a rendszerváltásig a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) központi lapjaként működött. Az Magyar Szocialista Párthoz (MSZP) kötődő Szabad Sajtó Alapítvány révén ma is jelentős befolyása van a pártnak a lapban.
  7.  
  8. A Népszabadság Magyarország vezető közéleti napilapja, amely több mint félmilliós olvasótáborával jelentősen meghaladja a többi közéleti napilap együttes olvasószámát, és a reklámpiacon évek óta az első helyen áll a nyomtatott sajtótermékek között.
  9.  
  10. A lap életének meghatározó eseményei egybeesnek hazánk legújabb kori történelmének legfontosabb állomásaival. 1942-ben jelent meg a Szabad Nép első, illegális kiadása, amely 1945-től legálisan került utcára. 1956-tól a lapot Népszabadság néven adják ki. 1990-ben megalakult a Népszabadság Rt. a Bertelsmann-csoport részvételével. A Népszabadság Rt. többségi tulajdonrészét, 67,7 %-ot 2005-ben a Ringier Kiadó szerezte meg. A Népszabadság 2006-ban Zrt.-vé alakult. A lap 2014-től az újság Ringier Axel Springer Magyarország Kft. részévé vált.
  11.  
  12. A Népszabadság pártoktól, politikai mozgalmaktól és szervezetektől független napilap, szerkesztősége önálló szellemi műhely. A lap szellemisége a demokrácia alapelvein, a szabadság és jogegyenlőség eszméin alapul. Működésében a sajtószabadság érvényre juttatása vezérli.
  13.  
  14. A lap közléspolitikai elvei és törekvései: a hírek közlésénél tárgyilagosság és hitelesség, a vélemények és kommentárok megfogalmazásánál kiegyensúlyozottság és igényesség, törekvés az egyéni és közösségi érdekek összehangolására, a szabad piacgazdaság és a társadalmi igazságosság értékeinek egyidejű képviseletére.
  15.  
  16. A Népszabadság széles körben ismert és olvasott néplap, illetve minőségében elismert referencialap, amely a magyar közéletben betöltött szerepe folytán feladatának tekinti a magyar kultúra és a nemzeti identitástudat ápolását.
  17.  
  18. A Népszabadság Rt. a lap megjelentetésén kívül jelenleg állandó mellékleteivel igyekszik a sokszínű olvasói igényeknek eleget tenni. A Népszabadságot több mint száz, magasan képzett újságírója és saját tudósítói hálózata a hazai hírpiac egyik vezetőjévé teszi.
  19.  
  20. ===
  21. A Blikk a svájci Ringier kiadó magyar leányvállalatának (Ringier Kiadó Kft.) kiadásában 1994 márciusától megjelenő magyar nyelvű bulvárlap. 1998-ig hatszor jelent meg egy héten, azóta Vasárnapi Blikk címen kiadják a hetedik lapszámot is. 2004-ig a lapot a Szikra nyomda készítette. A Blikk 2004-től teljesen színes formában jelenik meg, mióta a Ringier saját nyomdájában készíti. A lap 2014-től a Ringier Axel Springer Magyarország Kft. kiadásában jelenik meg.
  22.  
  23. Kolossváry Balázs, a Blikk jelenlegi főszerkesztője 2014 augusztusában vette át a lap vezetését. Korábban kilenc évig a Blikk főszerkesztő-helyettese volt, majd megbízott főszerkesztőként dolgozott a lapnál. Pályafutása a Ringier kiadónál 1998-ban kezdődött, amikor az újság sportrovatába került. Később dolgozott a Szórakoztató rovat vezetőjeként is, majd 2005-ben főszerkesztő-helyettes lett. A szerkesztőségben közel nyolcvan fő dolgozik.
  24.  
  25. A Blikk szórakoztató napilap, amely a legszélesebb körű olvasóréteget látja el az élet minden területéről szóló információkkal és hasznos, a mindennapi életet megkönnyítő szolgáltatásokkal. Pártatlanul, politikai elfogultságtól mentesen ad gyors tájékoztatást Magyarország és a nagyvilág eseményeiről, közben pedig az olvasók életét, vágyait, érzéseit pontosan közvetíti. A lap könnyed hangvételű, szórakoztató stílusú cikkekre épül.
  26.  
  27. Nagy terjedelemben ad hírt a sztárvilág eseményeiről és bőségesen szolgál sport információkkal is. Az újság nagy hangsúlyt fektet a tipográfiai elemekre, domináns hatáseleme a látvány, ezt szolgálják a nagy, színes fotók és az infógrafikák. A tájékoztatás mellett szerephez jut a szolgáltatás is, rendszeres jelleggel adnak szaktanácsadók válaszokat az elektronikusan vagy postai úton beérkezett levelekre, illetve telefonos megkeresésekre.
  28.  
  29. A Blikket a Ringier Verlag alapította Magyarországon 1994-ben. A Blikk megjelenésének pillanatában a magyar tabloid piacon öt cím volt megtalálható. A bulvársajtó piacára a folyamatos változás a jellemző: az eltelt évek során tabloid lapok szűntek meg, indultak újra, új befektetők jelentek meg, majd tűntek el, lapok fuzionáltak. A mai Blikk piacvezető nemcsak saját szegmensében, hanem a magyar napilap piacon is. A közel 100 fős szerkesztőség nagyobb arányban vidéki, zömében középfokú végzettséggel rendelkező olvasókat lát el naponta a legfrissebb csemegékkel.
  30.  
  31. ===
  32. A Világgazdaság (a lap beceneve: zöld újság) 1969 óta megjelenő, a magyar és a világgazdaságról, üzleti életről tájékoztató napilap, amelyet az 1980-as években csak zárt körben terjesztettek. Ez a lap volt az elődje a HVG hetilapnak.
  33.  
  34. A lap létrehozását Tardos Márton közgazdász kezdeményezte még 1968-ban, az új gazdasági mechanizmus bevezetésekor. Tardos akkoriban a Konjunktúra- és Piackutató Intézetben dolgozott, így egyfelől pontosan tudta, hogy a gazdasági vezetők körében nagy szükség van egy ilyen lapra, másrészt a korszak nehézkes és pártirányítású sajtóirányításával könnyebben el tudta fogadtatni a lapindítás indokait. A lap tulajdonosa a Magyar Kereskedelmi Kamara és a Konjunktúra- és Piackutató Intézet lett, kiadója pedig a Hírlapkiadó Vállalat.
  35.  
  36. A lapnak 1968 októberében két próbaszáma jelent meg, majd novemberben még további mutatványszámok. A hivatalos megjelenés csak 1969 januárjától indult. A Világgazdaság elsődleges célja a hazai gazdasági és kormányzati vezetők napi tájékoztatása volt a világgazdaság, illetve a magyar gazdaság legfrissebb eseményeiről, trendjeiről. Az akkori Magyarországon egyedülálló módon a nagy nyugati hírügynökségek anyagait (Reuters, Associated Press, UPI) a Világgazdaság szerkesztősége közvetlenül és azonnal telexen megkapta.
  37.  
  38. A lap a kor többi sajtótermékéhez képest viszonylag szabad szellemben, az MTI erősen szűrt híranyagain jelentősen túlmutató forrásokra támaszkodva közölhette a világgazdaság híreit, ami számos konfliktusnak volt a forrása. Várkonyi Péter és Marjai József bírálták a lapot és igyekeztek ellehetetleníteni. Az új gazdaságpolitika megfeneklését és Nyers Rezső háttérbe vonását követő években nagyon komolyan felmerült a lap megszüntetése is. Egyfajta kompromisszumos megoldásként, a lap szerkesztőségéből alapították meg a HVG (akkor még Heti Világgazdaság) című hetilapot, melynek első lapszáma 1979. június 7-én (május 9-i próbaszámmal) jelent meg, és ezzel közel egy időben - június 1-től - a Világgazdaság lekerült az újságosstandok polcairól, és zárt terjesztésű, a Magyar Kereskedelmi Kamara tagvállalatainak járó lappá minősült vissza. Ezt a korlátozást csak 1988-ban oldották fel, az azévi április 9-i lapszám volt közel egy évtized után az első, amelynek a fejlécéről lekerült a belső használatra felirat.
  39.  
  40. A lap első és leghosszabb ideig hivatalban lévő főszerkesztője Gyulai István volt 1968-tól 1991 áprilisáig, ténylegesen azonban csak 1992 októberében vonult nyugállományba. Távozását követően egy szerkesztőbizottság vette át a vezetést, tagjai Elek János, Emőd Pál, Szabó Márta voltak, a bizottság elnöke pedig Vince Mátyás, így a főszerkesztői titulus formálisan Vincét illette. 1992 után a szerkesztőség élén leghosszabb ideig - mintegy 9 évig - Bánki András, illetve Kocsi Ilona állt, aki az ezredforduló környékén öt évre a Magyar Hírlap főszerkesztői székébe került, de előtte és utána összesen hat évig a Világgazdaság élén állt, és főmunkatársként is évekig dolgozott a lapnál.
  41.  
  42. A szerkesztőség kezdetben a Dorottya utca 6. szám alatt volt, a Technoimpex-székházban, majd egy évtized után átköltöztek a Wesselényi utca 57-be. A rendszerváltást követően Budára költözött a lap, ahol számos helyen megfordultak, így a Bécsi úton, a Naphegy tér 8-ban, az MTI székházában, majd a Maros utcában és a Városmajor utcában, hogy aztán visszaköltözzenek a Bécsi útra, a volt Népszabadság-székházba.
  43.  
  44. A lapnak 1996 óta van honlapja (www.vilaggazdasag.hu), a cikkek azonban csak 2002 óta érhetők el a www.vg.hu címen.
  45.  
  46. A lapot a rendszerváltást megelőzően a szokásoknak megfelelően a Hírlapkiadó Vállalat jelentette meg, majd 1991-ben megalakult a Zöld Újság Rt., amely 2014-ig volt a lap kiadója. 2001-ben a kiadóvállalatba bevásárolta magát az Axel Springer-Budapest Kiadói Kft. A lap 2014-től a Ringier Axel Springer Magyarország Kft. kiadásában jelenik meg.
  47.  
  48. A Világgazdaság megbízható, naprakész, objektív információforrás, az üzleti élet befolyásos, mértékadó lapja. A tényekre alapozva vizsgálja a magyar és nemzetközi gazdaságot, vállalatokat, az EU eseményeit. A belső szerzők mellett neves külső szakértők foglalnak állást a tényekről. A Világgazdaság az információszolgáltatás, véleménynyilvánítás mellett fontosnak tartja a tanácsadást is, segít eligazodni a befektetési és pályázati lehetőségek között, a cégek működtetésével, adózásával kapcsolatos kérdésekben, az emberi erőforrás témájában. A képet ágazati, régiós és ország mellékletek, szakoldalak színesítik.
  49.  
  50. A Világgazdaság a hozzá kapcsolódó többletszolgáltatásokkal (online, konferenciák, szakmai kiadványok) a döntéshozók elérésének hatékony kommunikációs eszköze.
  51.  
  52. ===
  53. A Nemzeti Sport Magyarország egyetlen sportnapilapja, a Népsport utódja. (Nincs közvetlen összefüggése az 1903-ban alapított, azonos című lappal.)
  54.  
  55. Az első, Nemzeti Sport című újság alapítója Fodor Károly műegyetemi vívómester. Az akkoriban hiánypótló újság Fodor vívótermében készült. Az első újság 30 fillérbe került.
  56.  
  57. 1903-ban hetente jelent meg először a vívással és minden egyéb sporttal foglalkozó hetilap. Szerény példányszámban, kis méretekben, fekete-fehér változatban, a tudósítók kézzel írt oldalakat juttattak el a szerkesztőkhöz. 1907-ben a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) hivatalos lapjává nyilvánította. 1912. november 10. és 1919. október 2. között – a túlzott mértékben megnövekedett költségek miatt – nem jelent meg. 1919. szeptember 18-án az első kiadvány Képes Sport címmel jelenik meg. Október 2-án már Nemzeti Sport névvel, már hetente kétszer kerül a terjesztőkhöz.
  58.  
  59. 1922. augusztus 22-én megalakult a függetlenséget, önállóságot biztosító Nemzeti Sport Lapkiadó Rt.. A heti megjelenés háromra emelkedett.
  60.  
  61. Vadas Gyula főszerkesztő irányításával 1923-ban napilap lett, az újság hetente ötször jelent meg. Keddi napokon Képes Sport mellékletet tartalmazott. 1925-től jellegzetesen zöld papírra nyomtatták az újságot. Ebben az évben szórakoztató melléklettel Bolondos Ötletek Képekkel (BÖK) bővült. Állandó mottói közé tartozott: Tévedni bírói dolog. Létrehozták, évente adták át a Nemzeti Sport Plakettjét, az első elismerést Schlosser Imre kapta.
  62.  
  63. A második világháború végétől Népsport néven jelent meg sportnapilap Magyarországon. A rendszerváltásig (1990-ig) Népsport volt a neve (leszámítva az 1956-os forradalmat követő néhány hónapot, amikor csak Sport volt a cím). Eredeti nevét a privatizációval egyidejűleg kapta vissza, kezdetben az átmenetet jelképező Nemzeti (nép)Sport alakban, majd a nép szót elhagyva. 1997-ben elindult online változata, a Nemzeti Sport Online (közismert rövidítése: NSO). 1999-ben a Ringier Kiadó Kft.-hez került a lap kiadói joga és a teljes szerkesztőség. A lap 2014-től a Ringier Axel Springer Magyarország Kft. kiadásában jelenik meg.
  64.  
  65. A Nemzeti Sport a sportrajongóknak nyújt tartalmas kikapcsolódást, tájékoztat, véleményt mond és alakít, eredményt közöl. A több mint 115 éves múltra visszatekintő lap nemcsak a magyar lappiac egyik legpatinásabb szereplője, hanem nemzetközi viszonylatban is megállja a helyét. Mindemellett Magyarország egyetlen sportnapilapja.
  66.  
  67. Első száma 1903. március 15-én került az utcákra. A húszas évek elején hetente kétszer jelent meg, majd 1923 óta napilapként működik.
  68.  
  69. A lapstruktúra gerincét a labdarúgás, kézi és kosárlabda, hoki és vízilabda adja, mindezek mellett a tradicionális magyar sikersportágakkal, látványsportokkal, az atlétikával, a tenisszel, valamint a technikai sportokkal foglalkozik kiemelten a lap.
  70.  
  71. A Nemzeti Sport általában 20-24 oldalas terjedelemben jelenik meg, normál berlini formátumban. Az egyes kiemelkedő hazai és nemzetközi sportesemények jobb megismerése érdekében a lapban rendszeresen jelennek meg tematikus mellékletek, keddenként pedig a szigorúan vett élsport hátországát és az utánpótlás eredményeit tartalmazó melléklettel jelentkezik, míg a hét minden napján Sportfogadás mellékletet talál az olvasó a Nemzeti Sportban.
  72.  
  73. A sportnapilap mintegy 80 fős szerkesztősége a hiteles beszámolás jegyében tájékoztatja napról napra a hűséges olvasókat.
Add Comment
Please, Sign In to add comment