Guest User

Untitled

a guest
Jan 9th, 2021
131
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 4.32 KB | None | 0 0
  1. - Deweloperzy mają świadomość, że tereny zielone są atrakcyjne, ale brak refleksji, że budując niszczymy zieleń - mówi Robert Kalak, społecznik, współautor uwag, które mają ochronić Dolinę Bogdanki. Dla tych terenów powstają właśnie miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które mogą bezpowrotnie je zmienić
  2.  
  3. 7
  4.  
  5. ekologia
  6. ,
  7. Ekologia
  8. ,
  9. zmiany klimatu
  10.  
  11. Pierwsze projekty dwóch planów dotyczących terenów wokół Bogdanki – przy parku Sołackim i parku Wodziczki – Miejska Pracownia Urbanistyczna przedstawiła w lipcu. Obejmują fragmenty klinów zieleni, które już w założeniach przedwojennych planistów miały przewietrzać miasto. Jak podkreślają społecznicy – w dobie zmian klimatu ich rola jest niepodważalna.
  12. Wykoszona i spalona przez słońce w czasie upałów trwa nad Wartą
  13. Czytaj także:
  14. Jak Poznań przygotuje się do zmian klimatu do 2030 roku? Nasilą się fale upałów, susze i nagłe powodzie
  15.  
  16. Członkowie Koalicji Za Zieleń Poznań i Stowarzyszenia Prawo do Przyrody złożyli uwagi do planów MPU, uwzględniające ochronę bezcennej zieleni. Powołali się m.in. na przyjęty w 2019 r. „Plan adaptacji do zmian klimatu Miasta Poznania do roku 2030” wskazujący istotną rolę zadrzewień w walce z globalnym ociepleniem. W dokumencie mowa m.in. o ochronie terenów „pełniących funkcje przyrodnicze przed nadmiernym wykorzystaniem, zagospodarowaniem i zabudową".
  17. Na terenie Rozbratu będzie budowa?
  18.  
  19. Tymczasem w przedstawionych właśnie projektach dotyczących Sołacza pod zabudowę miasto planuje przeznaczyć część obszarów zieleni. MPU wielu ważnych uwag społeczników nie uwzględniła. Częściowo poprawione projekty w poniedziałek i wtorek zostaną poddane publicznej dyskusji.
  20.  
  21. – Zgłosimy ponownie nasze zastrzeżenia – zapowiada Robert Kalak, współtwórca uwag złożonych do lipcowych projektów. – Rozumiemy, że planiści muszą pogodzić interesy miasta, właścicieli prywatnych i organizacji, które chcą chronić zieleń. Ale Dolina Bogdanki to bardzo ważny ekologicznie teren w Poznaniu, miejsce, z którego korzystają wszyscy poznaniacy. Powinien być chroniony nawet na obszarze prywatnym i bezdyskusyjnie na obszarze publicznym – uważa społecznik.
  22.  
  23. Na terenach, których losy właśnie się ważą, leży m.in. Skłot Rozbrat. – Miejsce istotnych społecznych dyskusji, ośrodek kultury, funkcjonujący w Poznaniu od początku lat 90. Do tego otoczony zielenią, której ochronę sugerowaliśmy – mówi Robert Kalak.
  24. Spór o cenną ziemię w sercu Poznania. Działkowcy uciekli, anarchiści budują barykadę
  25. Czytaj także:
  26. Spór o cenną ziemię w sercu Poznania. Działkowcy uciekli, anarchiści budują barykadę
  27.  
  28. Niestety, w styczniowym projekcje MPU w miejscu Rozbratu widnieje teren pod zabudowę.
  29. W obronę Doliny Bogdanki może się włączyć każdy
  30.  
  31. Ważny przyrodniczo obszar, o który upomnieli się społecznicy, to także pas zieleni ciągnący się wzdłuż linii estakady szybkiego tramwaju biegnącej nad Doliną Bogdanki. – Należy do miasta, a mimo to miasto nie uwzględniło naszej propozycji i chce go przeznaczyć pod zabudowę. To oczywiste, że ten teren zieleni może i powinien zostać zachowany! – uważa Kalak.
  32.  
  33. W styczniowym projekcie dotyczącym terenów przy parku Sołackim żadna z uwag społeczników nie została uwzględniona – a wręcz przeciwnie, rozszerzono obszar intensywnej zabudowy wielorodzinnej. Plan zakłada też możliwość postawienia budynków i zbudowanie drogi tuż przy parku Sołackim, w miejscu, gdzie teraz rosną drzewa.
  34.  
  35. – Jest widoczna presja deweloperów, żeby budować na terenach zieleni – mówi Robert Kalak. – Inwestorzy mają świadomość, że te tereny są atrakcyjne. Ale zupełnie nie ma refleksji, że budując tam, niszczymy tę zieleń – dodaje.
  36.  
  37. – Na Sołaczu miasto musiałoby wynegocjować zamianę wielu terenów z właścicielami prywatnymi. Ale kliny zieleni powinniśmy chronić za wszelką cenę. Bo bez zieleni życie w mieście stanie się nieznośne – przypomina społecznik.
  38.  
  39. Dyskusje publiczne online nowych, styczniowych projektów dla Sołacza odbędą się w poniedziałek i wtorek o godz. 17. Udział w nich może wziąć każdy. Uwagi do obu projektów można składać do 18 lutego. Szczegóły – www.mpu.pl i na stronie MPU na Facebooku.
Add Comment
Please, Sign In to add comment