Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Apr 1st, 2020
145
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 11.88 KB | None | 0 0
  1. Na początek pewna typowa dla przeciwników argumentacja:
  2.  
  3. 1. "Nie ma czegoś takiego jak "ideologia lgbt", ponieważ nie ma spisanej doktryny poglądów."
  4. Otóż doktryna jest pewną konkretyzacją poglądową i siłą rzeczy musi być precyzyjniejsza niż sama ideologia. Na schemacie ogólności poglądów możemy znaleźć:
  5. ideologia -> doktryna -> program polityczny
  6. Zatem jest to argument niepoprawny, równie dobrze można stwierdzić, "ideologia 'x' nie istnieje, ponieważ nie ma sporządzonego programu politycznego".
  7.  
  8. 2. "To nie żadna ideologia, tylko równość i prawa człowieka."
  9. Mocno powiązane z punktem 1. i przy okazji wyjaśnia, dlaczego nie ma spisanej doktryny lgbt i dlaczego prawdopodobnie nigdy ona nie powstanie. Przeciwnicy terminu "ideologia lgbt" doskonale wiedzą jak dokonywać manipulacji, bazując na emocjach. Pewna osoba nazwała to "techniką odwróconej dehumanizacji". Polega to na przekonywaniu siebie oraz innych, że dane poglądy i dana wizja świata nie są poglądami ani wizją świata i że to jest coś obiektywnego i oczywistego - nie można tego podważyć, tak musi być.
  10. Relatywiści moralni tworzący imperatyw kategoryczny.
  11. Konkretnie - hiperbolizuje się problemy osób z mniejszości seksualnych, żeby wywołać iluzję, że gdy "ta słuszna opcja" próbuje dokonać zmian systemowych w społeczeństwie, to jest to nie tylko dobre, ale też nie może tworzyć ideologii, wobec której takie osoby wytworzyły sobie negatywne konotacje. 'Ideologia' ma pierwotnie neutralne nacechowanie emocjonalne. Bazuje także na wrogości wobec przeciwników, zwolenników kompromisu, bądź też sceptyków - nie jest to reguła, ale częsta postawa środowisk prolgbt.
  12.  
  13. 3. "Nie ma "ideologii lgbt", bo nie wszyscy geje, lesbijki, etc. mają te same poglądy i nie każdy wspiera ruchy lgbt."
  14. Właśnie dlatego na początku jest 'ideologia', a nie samo lgbt, bo nie można winić całej grupy za błędy poszczególnych osób. Termin ten jest skrótem, dzięki któremu nie trzeba za każdym razem pisać tekstów w stylu "postulaty polityczno-społeczno-kulturowe przedstawiające kierunki i sposoby myślenia, mentalność i priorytet wartości osób należących do pewnej grupy poglądowej, o które walczą ruchy wspierające lgbt i niektórzy przedstawiciele gejów, lesbijek, etc.". Nie wszyscy geje, lesbijki, etc. identyfikują się z systemem poglądów zwanym "ideologia lgbt", dlatego nie wszyscy będą jej ideologami.
  15. Jeśli ktoś uważa ten termin za krzywdzący i zły, mam nadzieję, że równie gorliwie walczy z "ideologią kobiet" (feminizm). Ja uważam za krzywdzące wliczanie wszystkich nieheteronormatywnych osób do grupy poglądowej, w imię której walczą różne organizacje pozarządowe. Nie reprezentują oni interesu wszystkich osób, tylko swoich własnych ideologów, dlatego używam sformułowania "mniejszości seksualne", zamiast "lgbt", gdy mam na myśli ludzi ze względu na orientację seksualną.
  16.  
  17. 4. "Nie ma ideologii lgbt, bo lgbt to nie grupa społeczna." - to już na dobrą sprawę zależy od interpretacji. Mniejszości seksualne nie mogą stanowić pierwotnej grupy społecznej - co najwyżej wtórną. (baza: PWN, socjologia) Jeśli ujmujemy lgbt jako przedstawicieli mniejszości seksualnych, to może być różnie z wykazywaniem istnienia grupy społecznej, jeśli jednak zwracamy uwagę na przedstawicieli tej konkretnej identyfikacji poglądowej i aktywistów społecznych, to ciężko nie uznać ich za grupę społeczną. Bardzo typową wtórną grupą społeczną jest partia polityczna - między tym tworem a lgbt jest ta różnica, że zbiorowość lgbt nie jest zazwyczaj sformalizowaną instytucją polityczną, jednak formalnie działające ruchy będące organizacjami pożytku publicznego istnieją i mają się dobrze (np. KPH). Członkowie i osoby biorące ich za układ odniesienia wykazują swoją zwartość i odrębność, a także mają poczucie pewnej wspólnoty między sobą, przez którą realizują wspólne cele.
  18.  
  19. Definicje ideologii według polskich standardów językowych:
  20. 1. ideologia «system poglądów, idei, pojęć jednostki lub grupy ludzi» (PWN) Polecam zajrzeć do rozbudowanej wersji (encyklopedia.pwn.pl), ponieważ jest długa i nie ma sensu jej tu wklejać.
  21.  
  22. 2. ideologia «całokształt haseł i poglądów jakiegoś kierunku, prądu politycznego, ekonomicznego, artystycznego, jakiejś grupy społecznej, politycznej, artystycznej; pogląd na świat»
  23. Ideologia jest szerokim i wszechstronnym uzasadnieniem tego, co chce dana grupa zdobyć, co jest jej potrzebne do pełnego rozwoju. (SJP pod red. W. Doroszewskiego)(całość definicji jest dostępna na stronie sjp.pwn.pl).
  24.  
  25. Pominę tu argumentację pierwszej definicji, jest to Wasze pole do popisu. Przykładowe postulaty wchodzące w skład ideologii lgbt:
  26.  
  27. a) związki partnerskie,
  28. b) małżeństwa jednopłciowe,
  29. c) adopcja dzieci przez pary jednopłciowe,
  30. d) uproszczenie przepisów korekty [zmiany] płci
  31. e) kryminalizacja dyskryminacji osób lgbt
  32. f) edukacja seksualna w szkołach z retoryką tolerancji i akceptacji
  33.  
  34. Odnośnie tej drugiej - ideologia lgbt wpasowuje się przynajmniej w dwa wybrane kierunki - prąd polityczny i grupy społecznej.
  35.  
  36. W kontekście ideologicznym wtórnej grupy społecznej wyjaśnienie jest wyżej, wytłumaczenie prądu politycznego jest nawet prostsze i bardziej oczywiste, choć postaram się przestawić to w sposób bardziej formalny.
  37.  
  38. Ruch (prąd) polityczny z definicji jest dążeniem do zdobycia władzy politycznej lub wywierania na nią wpływu.
  39.  
  40. "Władza (lub stosunek władzy) bywa definiowana jako zdolność do kontrolowania działań innych ludzi (Hollander, 1985)."
  41.  
  42. Na gruncie politologii przez ruch polityczny rozumie się także np. zespół organizacji (często grup o różnym stopniu sformalizowania) prowadzących działalność w wielu państwach i odznaczających się określonymi wspólnymi cechami, przede wszystkim w sferze założeń i celów.
  43. Psychologia polityczna (baza: J. Reykowski, za: Jan Strelau):
  44.  
  45. "Istnieją różne formy władzy, (...) polityczna odróżnia się od nich tym, że obejmuje uprawnienie do koordynowania społecznych czynności i zakłada dysponowanie społecznymi środkami przymusu (...)."
  46.  
  47. "Zjawiska polityczne to wszelkie działania jednostek i grup, które dotyczą uzyskiwania i sprawowania władzy oraz wpływu na władzę, takie jak kampania wyborcza, wydawanie i i egzekwowanie aktów prawnych, podejmowanie decyzji dotyczących organizacji życia społecznego, formułowanie, ogłaszanie lub wdrażanie programów zmian społecznych. Należy do nich także uczestnictwo w zebraniach partii czy stronnictw, [!] udział w paradach i demonstracjach, w zbiorowych akcjach wymierzonych przeciw władzy lub w jej obronie itp. [!]"
  48.  
  49. Nie dajcie się zwieść, że kryteria jedynej słusznej definicji ideologii spełniają wyłącznie największe i najbardziej rozbudowane ideologie jak socjalizm czy konserwatyzm. Nie ma jednej definicji.
  50.  
  51. Jednym z celów ideologii jest trafienie do jak największej liczby osób, żeby z pomocą wystarczającego poparcia móc wprowadzać korzystne dla siebie zmiany i rządzić samodzielnie lub wywierać wpływ na władzę. Postulaty lgbt dotyczą bardzo małej części ludzkości, dlatego powstanie partii politycznej (a za nią programu) w pełni dla nich autonomicznej graniczy z cudem. Ponadto w tej grupie jest spore rozwarstwienie gospodarcze, dlatego musiałyby najpierw wyraźnie wyodrębnić się konkretne frakcje (odłamy).
  52.  
  53. (baza: wikipedia.org) "Ideologia – pojęcie występujące w filozofii i naukach społecznych oraz politycznych, które określa zbiory światopoglądów służących do całościowego interpretowania i przekształcania świata."
  54.  
  55. Niektórzy mogą stwierdzić, że ideologia lgbt nie służy do całościowego interpretowania i przekształcania świata. Z wyjaśnieniem przychodzi teoria gender, która jest jednym z filarów ideologii lgbt. Pokazuje ona, w jaki sposób wyznawcy lgbt postrzegają ludzką seksualność, czyli jak w antropocentrycznym kontekście działa świat. Poza samą płciowością można także zaobserwować stawianie się w pozycji "klasy uciskanej", dlatego konieczne jest prowadzenie walki o swój interes społeczny.
  56.  
  57. Ideologia od filozofii różni się zasadniczo jedną rzeczą. Ta druga dąży do poznania świata i przedstawienia go w sposób prawdziwy, niezależnie od czyichś interesów. Ta pierwsza dąży do przedstawienia wyższości lub pierwszeństwa własnych założeń nad innymi. Ideologia czerpie prawdy teoretyczne z filozofii czy innych dyscyplin poznania teoretycznego, by uzasadnić słuszność swoich celów.
  58. Właśnie to robią ruchy lgbt - próbują wykazywać wyższość i słuszność własnych postulatów nad innymi, zarzucając innym często różne inwektywy lub też fobie.
  59.  
  60. Problemy i kwestie poruszane przez wyznawców ideologii lgbt jako przedstawicieli dużej grupy społecznej (duża grupa społeczna, czyli od kilkudziesięciu osób do kilku miliardów):
  61.  
  62. 1. Wizja jednostki i jej roli w społeczeństwie, np. sprzeciw wobec zysków i woli kolektywu, który w ich mniemaniu wymusza na nich nieadekwatne przystosowanie.
  63.  
  64. 2. Odmienność osób nieheteronormatywnych, np. kolorowe parady, niecodzienne zachowanie, sprzeciw wobec konwenansów.
  65.  
  66. 3. Zmiana społecznego myślenia w temacie instytucji małżeństwa i rodziny, np. postulat "małżeństw jednopłciowych", adopcja dla par homoseksualnych.
  67.  
  68. 4. Likwidacja lub zmiana obecnego porządku społecznego i prawnego, np. postulat zmiany prawa karnego i wprowadzenie pojęcia mowy nienawiści, systemowej walki z homofobią i transfobią.
  69.  
  70. 5. Podpieranie się wartościami takimi jak sprawiedliwość i wolność, np. zarzucanie niesprawiedliwości i ucisku wobec swojej ludności w wyniku nierówności prawnych i odbieranie wolności poprzez niemożność formalnego realizowania niektórych swoich potrzeb czy życie w poczuciu zagrożenia bezpieczeństwa.
  71.  
  72. Cechy ideologii lgbt:
  73.  
  74. 1. Uporządkowany obraz świata istniejącego i pożądanego w przyszłości - czyli wizja tęczowej utopii, w której pary osób nieheteronormatywnych będą mieć te same przywileje prawne co inni, w którym osoby występujące przeciw mniejszościom seksualnym będą natychmiastowo wyłapywane przez służby państwowe i skazywane za "mowę nienawiści" oraz reedukowane zgodnie z przyjętym wówczas systemem norm, który gwarantowałby im dodatkowe przywileje społeczne, których obecnie nie mają.
  75.  
  76. 2. Duży stopień ogólności celów i sposobów działania - całość ideologiczna bazuje na przekonaniu, że mniejszości seksualne nie są adekwatnie traktowane i należy to zmienić. Metody działania są dość mocno podzielone - tak samo jak w przypadku innych większych ideologii.
  77.  
  78. 3. Składa się z sądów prawdziwych - np. "pary homoseksualne nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego", "faktem jest występowanie agresywnych zachowań wobec osób nieheteronormatywnych".
  79.  
  80. 4. W mniejszym lub większym stopniu upiększa zakładany cel - przekonanie, że po wdrożeniu własnych postulatów świat będzie zdrowszy, piękniejszy i lepszy.
  81.  
  82. 5. Najczęściej uzasadnia całokształt działań politycznych i określa cele, które mają zakończyć pewien etap działań, np. zdobycie władzy, i dalej je rozwijać - punkt dopasowywany do danego kraju i panujących w nim warunków. Np. w Polsce obecnym celem jest legalizacja związków jednopłciowych i rozszerzenie przepisów antydyskryminacyjnych o mowę nienawiści, następnym etapem będzie uzyskanie małżeństw (więc także ulg podatkowych) i adopcja dzieci. Przykładowe uzasadnienia podane są wyżej.
  83.  
  84. 6. Występują w niej ogólne sądy wartościujące, które określają wartości przyjmowane w ramach danej ideologii za punkt wyjścia oceny zjawisk społecznych - "to niesprawiedliwe, że pary jednopłciowe nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego", "to złe, że w naszym kraju te osoby mają ograniczoną wolność", etc.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement