Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Feb 20th, 2017
103
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 4.86 KB | None | 0 0
  1. komu opłaca się kupno i rejestracja samochodu w Czechach?
  2. 1. Osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą
  3. 2. Firmom
  4.  
  5. Osoba prywatna może sobie w Czechach samochód kupić, ale go nie zarejestruje - z resztą podobnie jak Czech nie zarejestruje samochodu w Polsce, jeśli nie jest w naszym kraju zameldowany.
  6.  
  7. Ponieważ ja mieszkam w Czechach już ponad 5 lat, a ostatnio zajmuję się właśnie przenoszeniem polskich firm do Pragi, pozwolę sobie na krótkie wyjaśnienie.
  8.  
  9. Z różnych względów (przede wszystkim podatkowych) osobom prywatnym kupno i rejestracja auta w Czechach po prostu się nie opłaca. Nie będą one w stanie korzystać z dostępnych korzyści.
  10.  
  11. Z drugiej strony jeżeli ktoś jest jednoosobową firmą tak jak Leszek, to przeniesienie się do Czech daje o wiele więcej korzyści niż tylko możliwość zaoszczędzenia na samochodzie.
  12.  
  13. Jak to wygląda?
  14.  
  15. PLUSY
  16. Jeżeli zarejestrujesz jednoosobową firmę w Czechach to:
  17. - płacisz podatek w wysokości 15%, pod warunkiem, że przekroczysz kwotę wolną. Oczywiście jeżeli ktoś inwestuje tak jak Leszek, to może się zdarzyć, że tej kwoty nigdy nie przekroczy, więc de facto można zapomnieć o podatku dochodowym. Filozofia Czech jest taka - niech ludzie kupują jak najwięcej - odbijemy to sobie w VAT i akcyzie.
  18.  
  19. - do kosztów można wrzucić WSZYSTKO co jest związane z prowadzoną działalnością. Nie ma żadnych limitów. Można wykazać nawet stratę. Trzeba to tylko umieć wybronić przed Urzędem Skarbowym.
  20.  
  21. - Jeżeli kupujemy samochód i rejestrujemy go na naszą działalność, to jeśli jesteśmy płatnikiem VAT to odliczamy CAŁY VAT (VAT w Czechach to 21%). Nie ma akcyzy na auta o pojemności silnika pow. 2000 ccm
  22. Jeżeli zapłacimy podatek drogowy (1 CZK za 1 ccm rocznie) to otrzymujemy jeden z bonusów - do wyboru:
  23. a) z automatu otrzymujemy prawo odliczania od dochodu 5000 CZK miesięcznie (około 800 PLN) tylko za to, że korzystamy z samochodu - nie trzeba przedstawiać żadnych rachunków
  24. b) możemy odliczyć WSZYSTKIE wydatki związane z użytkowaniem samochodu - benzyna, oleje, opony, przeglądy, naprawy (w tym powypadkowe), tunning (jeśli umiemy wykazać że to jest związane z naszą działalnością) itp itd.
  25. Pierwsza opcja jest dobra jeśli wiesz, że nie wyjeździsz paliwa na 800 PLN miesięcznie. Druga jest dobra jeśli wyjeździsz więcej. Bez względu na sytuację - wygrywa podatnik.
  26.  
  27. - Opłaty jak ZUS i NFZ to obecnie równowartość około 650 PLN płatne z dołu.
  28.  
  29. - Kontrole z US mają charakter wyjaśniania wątpliwości i ew. wzywania do usunięcia nieprawidłowości, a nie nałożenia wymyślonej uprzednio kary
  30.  
  31. MINUSY
  32. - Niestety trzeba mieć adres, na którym zarejestrujemy firmę. Wymaga to urzędowo potwierdzonej zgody właściciela nieruchomości. Jeżeli nie masz znajomego, który Ci to udostępni, to musisz bulić za wirtualne biuro (na szczęście my robimy to taniutko :P)
  33.  
  34. - nie ma się co czarować - firmy najlepiej rejestrować w Pradze. Dlaczego? Bo US w Trzyńcu (czyli ten, co obsługuje np Czeski Cieszyn), nie ma za dużo roboty, więc z automatu kontrolują wszystkie działalności. Oczywiście nie chodzi o nakładanie kar czy coś... ale już sam fakt, że trzeba tam jechać i wynajmować tłumacza jest upierdliwy. W Pradze to zdarza się stosunkowo rzadko... a właściwie prawie nigdy. Więc nie dajcie się wpuścić w rejestrację firmy gdzieś na prowincji. To się nie opłaca.
  35.  
  36. - Prowadzenie działalności wiąże się również z zameldowaniem się na pobyt tymczasowy (do tego też potrzebna jest zgoda właściciela nieruchomości). Można to oczywiście pominąć, ale wtedy nie zarejestrujemy samochodu... a przecież chodzi nam głównie o to?
  37.  
  38. - Płacąc w Czechach NFZ automatycznie jesteśmy wykreślani z polskiego ubezpieczenia (w UE wolno mieć ubezpieczenie zdrowotne tylko w jednym kraju). Wprawdzie od ręki dostajecie Europejską Kartę Ubezpieczenia, ale w Polsce na tę kartę obsłuży Was jedynie pogotowie i szpital, który będzie prowadzić działania ratujące Wasze życie. Trzeba zapomnieć o publicznym lekarzu ogólnym i o specjalistach. To wszystko trzeba będzie robić w Czechach. Poza tym w razie wypadku istnieje zagrożenie, że po uratowaniu naszego życia NFZ zrobi nam repatriację do Czech na dokończenie leczenia.
  39.  
  40. - Warunkiem KONIECZNYM jest posiadanie czeskiej księgowej. To, że przepisy są przyjazne dla przedsiębiorcy wcale nie oznacza, że są proste i przejrzyste. Raz w życiu złożyłem zeznanie i źle to się dla mnie skończyło... Więc konieczne jest również opłacanie księgowej. I najlepiej z daleka omijać te, które mają stałą stawkę bez względu na ilość dokumentów.
  41.  
  42. Sytuacja ze spółkami z o.o. jest na szczęście o wiele prostsza :)
  43.  
  44. Tak że myślę, że za przeniesieniem firmy do Czech przemawia o wiele więcej argumentów niż tylko kupno auta.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement