Advertisement
Guest User

Untitled

a guest
Jun 9th, 2013
147
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 9.18 KB | None | 0 0
  1. koncepció leírás
  2.  
  3. A 3.-as jelzésű területen, (Budafok, Hajó utca) 224932/12 (640m^2) ill. 224932/18 (3176m^2) ingatlanok összevonásából kialakuló jelentős zöldfelületű telek jön létre (3816m^2). A hely környékét tekintve kitüntetett, helyzete lehetővé teszi akár vízről való megközelítését is, továbbá három úttal is kapcsolatban áll (Ártér u., Hajó u. Duna u.), illetve elérhető a déli telkek felől is.
  4. Településszerkezeti szempontból Övezeti besorolása IZ-BF/D2 ; kulturális, vendéglátó, sportpályák stb. szerepel az előnyös felhasználási javaslatok között. Környezetében ... található. A terület szinte elhagyatott, elmaradottnak mondható.
  5.  
  6. Az alapvető koncepció abból a felvetésből indul ki, hogy a városban rendkívüli hiány mutatkozik ún. közösségi műhelyekből, ahol a felhasználók a digitális gyártási eszközök lehetőségeit kihasználva dolgozhatnak. Jelenleg a belvárosban a nyugati tértől nem messze található a Massachusetts-i Institute of Technology (MIT) kutatási-fejlesztési ideáját meghonosító Fablab, (a "Build anything you want c. kurzus a mai napig felvehető az MIT-n) ahol bárki kivitelezheti elképzeléseinek prototípusát, viszont ennek területe a funkcióhoz és a nagy számú felhasználóhoz rendkívül kicsi, kényelmetlen. Ezért a súlyos hiányra -és elmaradottságra- tekintettel, egy új fejépület tervezését tűztem ki, nem titkoltan egy olyan céllal, hogy a -város léptékű hiány pótlása mellett- egy ilyen közeg kiterjesztése -mely már létezik kicsiben a nyugati térnél- fellendülést hozhatna a magyar prototípusigényű design állóvizébe (bútor és tárgytervezés, építészet, stb). A Szendrői hagyományoknak megfelelően, egy technológiához méltó építészet, egy közösségi innovációs műhely létrehozása a cél. Továbbá távlati elképzelések között szerepel, hogy mintegy innovációs bázisként, a magyar designerek, építészek kezébe hatékony, világszínvonalú eszközöket adhasson nem csak a tervezés hanem egyben kivitelezés tekintetében is (pl. a kreditpontos továbbképzések keretein belül). Ennek megfelelően természetesen egy ún. elméleti rész is helyet kap a programban.
  7.  
  8. Maga a felépítmény alapvetően szabályos szerkesztésű, de helyenként kompozícióját tekintve szándékosan megtört, emberléptékű, klasszikusan kényszerített 0,618 ill. 1.618-as arányokkal. Telken belüli elhelyezését tekintve. a Duna felé "kívánkozik", a telek víz felőli oldalán a városépítészeti előírásoknak megfelelően, gyalogos és kerékpáros közlekedésre alkalmas közterület, illetve zöldsáv kerül kialakításra. A telken lévő zöldfelületet nem alakítom át, a fák megmaradnak, újak nem lesznek ültetve. Meglévő formájban a telek szabadtéri kulturális események színteréül tökéletesen alkalmas, területe megfelelő. Az épület helyzetének, illetve alakjának 2 fő oka van, egyik hogy mivel a telek szinte minden irányból megközelíthető, több úton, víz felől, másik telekről, ezért előnyös tulajdonság az, ha az épület minden oldalról ugyanazt az arcát mutatja. Az ebből fakadó megközelítési-bejárati kérdéseket a burkolat vonalvezetése, illetve egy hangsúlyos bejárat fogja feloldani. Másik oka, hogy a homlokzatképzés nyugtalan, térben is kitérő polygonális, generatív szerkesztettségének ellensúlyozásaként, egy klasszikus euklidészi testet célszerű alkalmazni. A homlokzati struktúra kialakulása a koncepció-videóból derül ki egyértelműen. Szinte már blatáns módon a víz misztikus fogalmából inspriálódott, de újszerű jelleggel a Duna sodrását animált turbolenciával lekövető, majd a kialakult háló csomópontjainak számát redukáló, de jellegét megtartó generatív szerkesztés által létrehozott teljesen parametrikus szerkezet, mely szerkesztés visszaköszön több helyen az interiőrben, illetve az udvari burkolatban is. Az épület szerkezetét tekintve acélváz zöld-lumineszcensz NLP filmréteggel applikált üvegpanelekkel. 2,10m magasságig, külső oldalán a burkolat nélküli acélváz egy kvázi másodrendű védvonalként funkcionál, árvíz esetén panelek felhelyezésével zárható ki a víz, természetesen nem tökéletesen vízzáró módon.
  9. A tevezett födémszerkezet egy alapvetően 200x200x100 (cm) -as elemekből álló féloktaéder tesszaláció, melyet egy 20x20 egységű raszterben, egy klasszikus kéttengelyes koordinátarendszerbe szerkesztettem föl. A raszter trajektorikus torzításával, a rendszer parametrikus szerkesztettségének köszönhetően a tesszaláció az egyértelműen parabolikus egyenletekkel -szakaszosan- leírható, a kialakuló beziér görbék által meghatározott síkban értelmezett felülettel együtt torzul.
  10. Az így létrehozott térbeli rácsszerkezet a hajlításra igénybevett szerkezetekhez gyártott MERO térrács elemekből egyszerűen összeszerelhető. A szerk. anyaga alumínium, önsúlya rendkívül kedvező, rétegrendjével együtt mértékadó terhelése egy átlagos családi ház födémszerkezetének közel felét adja. Az egyes helyekre irányított megnövelt rácssűrűségeknek alaprajzi megfontolásai vannak (többletterhelés). A szerkezet szélső beakasztóelemekhez kapcsolódó gömbcsuklói acél anyagúak. A hasznos teher alapértéke 3kN/m^2 .
  11.  
  12. Az épület szerkezeti kialakítása egy elsődleges főtartó oszloprendszerből és egy másodlagos tartószerkezetből áll mely egy ellipszishenger-váz. Az elsődleges tartószerkezet König Stahl 400x200x16 zártszelvény, a másodlagos tsz. d=40mm csőszelvény 10mm falvastagsággal.
  13. A főtartórendszer merevítéséről U200-as szegélygerendák gondoskodnak. A másodlagos szerkezet a szegélygerendákhoz van fogatva. A másodlagos tartószerkezethez az Eckelt LW-ISO rendszerelemeivel függönyfal csatlakozik. A külső árnyékoló köpeny méretezendő keresztmetszerű tartórudakkal csatlakozik a szegélygerendák másodlagos tsz.-i illesztőpontjainál kialakított speciális kapcsolat gömbcsuklóihoz. A szerkezet vágott 50% és 100% transzparens polycarbonate lapokkal kerül burkolásra a rácsrudak között. Az épület a helyi és bővebb előírásoknak is megfelel.
  14. Az épület felhasználását tekintve alapvetően három szint+tetőterasz áll rendelkezésre, az alsó szinten az építési programnak megfelelően a kiviteli-gyártó rész CNC maró (3 ill 4 tengelyes),Lézervágó, 3d nyomtatók, Fóliavágók munkaterek stb. kerülnek elhelyezésre, alaprajzilag a vizesblokkkok és a gépészeti helyiség a közlekedőhöz szervezve, úsztatva jelennek meg. A munka egyterűen egymástól szeparálatlanul zajlik, csak indokolt esetben kerül munkatér leválasztásra, (pl. festékkel dolgozó gép esetén) . Az alaprajzi elemek egyben a berendezések helyét is kiadja, illetve tároló funkciókat is ellát továbbá az alaprajzi HI-MACS plasztikák térmodulátor szerepét is betöltik. Az első emelet üresen hagyott multifunkciós tér (modellező-kiállító-előadó funkciókhoz) . A második emeleten az "elméleti rész" kap helyett, ide egy kvázi szabad bejárású iroda illetve nagy dolgozóterületek, számítógépek kerülnek, ill. a hosszútávú elképzelések szerint egy min. 3 TFLOP/s teljesítményú szuperszámítógép, a nagy számítási teljesítményű műveletek elvégzésére. (Ennek ára hozzávetőleg 25-30m ft). Energiaellátást tekintve hálózatba kötött de a villamos energiát a területen elhelyezett napelemek is biztosítják. Összesen 190m^2 napkollektor felület áll rendelkezésre. Sík vagy U csöves CPC kollektorokkal ez a fűtési rendszerbe, HMV ellátásba, hűtésbe és az elektromos energia ellátásba is rendkívül nagy hatásfokkal besegít. Az épület a felszíni csatorna melletti gyalogos útról közelíthető meg. Erre simul rá az épületet körbevevő háromszögekből álló térburkolat konfiguráció, mely egyben jelzi az épület főbejáratát is. A telek zöldfelülete a Duna parti flóra és fauna világához csatlakozik, nem szakad meg a telekhatáron: biztosítva az összefüggő zöldfelületi rendszert. A telket nem kerítjük le, az szabadon használható. A Duna part irányába két gyalogos tengely is vezet, melyen keresztül a vízpart elérhető. Épület körüli járda: beton járólapok, 15cm vtg tömörített kavicságyon. A kivitelezés utolsó ütemében zajlik a parkosítás illetve a szolárpanelek helyének kialakítása, majd a panelek beépítése és üzembe helyezése, az energiatranszmitterek bekötése a gépészeti helységbe.
  15.  
  16. A kivitelezést fejlesztési projektként kell kezelni és ennek megfelelően finanszírozása is fejlesztési forrásokból kell, hogy megvalósuljon. A helyszínrajzon ábrázolt távlati ütemezés kijelölt topológiája kijelöli a területen javasolt fejlesztési konfigurációt.
  17. Az épület fenntartása a felhasználók napi illetve havidíjaiból, oktatásból, tanfolyamok lebonyolításából, illetve adott esetben az állandó meghívott szakemberek fejlesztéseiből, innovációjából, továbbá állami finanszírozás útján valósulhat meg.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement