Advertisement
Guest User

oci

a guest
Jan 16th, 2017
101
0
Never
Not a member of Pastebin yet? Sign Up, it unlocks many cool features!
text 7.09 KB | None | 0 0
  1. Oči, s tými najviac udržiavame kontakt, či už pri rozhovore alebo inej príležitosti, vždy je to tá najsledovanejšia oblasť. Podľa očí sa dá zistiť všeličo. Aj podľa pohľadu a jeho smeru. Existujú tri kanály, v ktorých sa môže človek v danej chvíli nachádzať. Ak chceme zistiť, v ktorom kanále sa človek v danej chvíli nachádza, musíme si všimnúť, aké dejové slovesá používa. Pozerať, počúvať, pociťovať, cítiť a podobné sú psychologické procesy.
  2.  
  3. Dejové slovesá zo zrakovej oblasti. Vidieť, pozrieť, pozerať, upierať zrak, vyzerať. Ale aj uvedenie farieb a tvarov poukazuje na zrakové vnemy, napríklad: generálna línia, jasná perspektíva, stredný bod, modré v modrom, loviť v mútnych vodách, niečo vidieť temne.
  4.  
  5. Dejové slovesá zo sluchovej oblasti: počuť, dopočuť sa, načúvať, niekoho počúvať, znieť, zvučať, dať sa počuť, hlásiť sa o slovo, dostať sa k slovu, dobre sa počúvať. Ale tiež poukazy na všetko sluchové prezrádzajú sluchový kanál: falošný zvuk, melodičnosť , prenikavý, ohlušujúci, tichý zvuk.
  6.  
  7. Dejové slovesá z citovej oblasti: cítiť, pociťovať, ucítiť, hmatať, ohmatávať, dotknúť sa, siahnuť. V prenesenom zmysle: slabý žalúdok, zlý pocit, mäkký v kolenách, neistá záležitosť, tvrdý oriešok, pohroma konta, dostať zaucho.
  8.  
  9. Ale nielen zo slovies, ktoré daný človek používa sa dá zistiť, v ktorom kanále sa nachádza náš partner. Môžeme to spoznať i z výšky gest, z hlasu a rýchlosti reči.
  10.  
  11. Pohľady nad hlavu, Vysoká poloha hlasu, Rýchla reč, Gestá vo výške hlavy alebo ponad hlavu: Zrakový kanál
  12. Pohľady vo výške hlavy, Stredná poloha hlasu, Stredne rýchla reč, Gestá vo výške ramien: Sluchový kanál
  13. Pohľady nado, lHlbšia poloha hlasu, Pomalá reč, Gestá vo výške bedier: Citový kanál
  14.  
  15. Treba varovať pred bežnou mienkou, niekto je falošný alebo má zlé svedomie, lebo sa nemôže niekomu pozerať do očí. Práve kto sa chce pretvarovať, dokáže sa dívať priamo z očí do očí, avšak niekedy preháňa, takže sa dá jeho zámer uhádnuť. Väčšina ľudí si o sebe myslí, že vie uhádnuť, kedy človek klame. Opak je pravdou. Len 20% ľudí vedelo správne odhadnúť, kedy im človek klame, plne vníma rozhovor či myslí na niečo iné.
  16.  
  17. Ak niekto neustále bez mrknutia na mňa pozerá, môže sa nachádzať v tranze, spať s otvorenými očami, nudiť sa alebo je mi nepriateľsky naklonený. Podvedome zatvárame viečka, keď chceme ochrániť oči pred nebezpečenstvom, napríklad pred úderom päsťou. Ale tiež rozpaky, neistota, nervozita, ale i zlé svedomie môžu vyvolať viac alebo menej žmurkanie. Ak sa náš partner nachádza v podobnej situácii a pritom viečkami vôbec nepohybuje, môžeme sa domnievať, že to robí náročky, aby ukázal čisté svedomie.
  18.  
  19. Zábery skrytou kamerou potvrdili, že sa pri rozhovore pozeráme navzájom na seba tridsať až šesťdesiat percent času. Zamilo-vaní podstatne dlhšie, lebo sa viac zaujímajú o osobu partnera ako o to, čo práve hovorí. A to tiež platí, ak sme zamilovaní a pozeráme sa na partnera podstatne dlhšie ako šesťdesiat percent: Potom nás osoba zaujíma viac ako jej téma alebo sme už prestali počúvať.
  20.  
  21. Drzý pohľad - upieranie zraku na osobu, ktorej je to zjavne nepríjemné, sa obíde bez žmurkania. Podobne predstieraný zlostný pohľad. V tomto prípade sa zavŕtajú oči uprene do očí toho druhého, pričom je obočie stiahnuté dole, takže vznikne vráska hnevu nad koreňom nosa. Tento pohľad používajú niektorí ľudia, aby zastrašili iných - snáď aby prinútili zmeniť predmet rozhovoru alebo aby bez slova proti niečomu protestovali.
  22.  
  23. Sliedivý alebo záľudný pohľad sa dá rozoznať na prižmúrených očiach, ktoré smerujú doboka.
  24. Nedôverčivý pohľad hľadá niečo v tvári alebo na tele partnera, alebo od neho odvráti zrak, napríklad do zeme, akoby tam chcel nájsť pravdu. Ak vyzerá menej kriticky, možno ho označiť ako hľadajúci alebo skeptický pohľad.
  25.  
  26. Odmietavý pohľad vysiela negatívne správy. Pri ňom sa mimovoľne napnú pery a ústne kútiky sa stiahnú nadol. Môžu sa tiež vy-tvoriť vrásky na čele alebo medzi obočím.
  27.  
  28. Šikmý pohľad sa chce dívať bez toho, aby bol spozorovaný. Ale ľudia s ťažkosťami v krčných stavcoch alebo nedoslýchaví sa takto často pozerajú, to je podmienené držaním hlavy.
  29.  
  30. Pohľad zhora nadol môže vzniknúť pri rôznej veľkosti osôb alebo tiež z túžby držať si toho druhého od tela. Niekedy môže byť aj výrazom pýchy či opovrhovania. Ak si chceme zvýšiť odstup od partnera príležitostne sa vypneme a ešte ľahko otočíme hlavu na stranu.
  31.  
  32. Rozdielne vysoké osoby môžu taktiež spôsobiť pohľad zdola nahor. Ak sa takto niekto na nás pozerá, nechce prerušiť kontakt. Ak oči sklopí na dlhší čas, môžeme si myslieť, že mu nie sme viac hodní pohľadu.
  33.  
  34. K zavretiu očí dochádza, ak niekto nechce niečo vidieť alebo počuť, alebo nechce byť rozptyľovaný vonkajším prostredím. Zatvo-renie očí pri bozkávaní zvyšuje našu schopnosť vnímania.
  35.  
  36. Privreté oči prezrádzajú veľkú únavu, rezignáciu, tuposť alebo nezáujem. Podobne ako pri pohľade zdola si môžeme myslieť, že nie sme hodní plného pohľadu. Pri ospalom pohľade je tiež oko privreté, ale leskne sa zvýšenou produkciou sĺz.
  37.  
  38. Ak sa sústredíme na jeden bod alebo myšlienku, zúži sa očná štrbina, ako keď chce krátkozraký zaostriť.
  39.  
  40. Zamilovaný alebo zbožňujúci pohľad vznikne, ak sa oči plné oddanosti a zbožňovania otočia smerom nahor. Ak pritom chýba očiam chýbajúci lesk, pôsobí takáto mimika ako predstieraná.
  41.  
  42. Oči milujúcich "plávajú v šťastí", lebo vylučujú viac tekutín. Okrem toho sa rozširujú očné zreničky a mäkké ústa sa ohrnú do-predu. V zamilovanom stave niekedy dotyčná osoba ľahko pery navlhčuje špičkou jazyka.
  43.  
  44. Milé oko pôsobí pohľadom plným vnútornej rovnováhy. Skúmavý pohľad je trápny bez pozitívnych signálov. Blúdivý pohľad sa páči len vtedy, ak sa sústreďuje celou priazňou na telo partnera, inak budí dojem, že človek je myšlienkami niekde inde.
  45. Či je náš alebo postoj nášho partnera k jemu či nám pozitívny, môžeme zistiť na zmene farby jeho zreničiek: pri negatívnych pocitoch zrenička stmavne, pri pozitívnych zjasnie. K negatívnym pocitom počítame bolesti, strach, hnev alebo zúrivosť. Pozitívne pocity sa prejavujú vo forme povznesenej nálady, veselosti, dobrotou, ochotou, láskou. Vtedy môžu oči zažiariť alebo svietiť "zvnútra". Také oči majú napríklad deti pred vianočným stromčekom alebo ľudia, ktorí žijú v harmónii, spokojní, vyrovnaní.
  46. Mnohí ľudia chcú z očí vyčítať inteligenciu. Zatiaľ sa to však nikomu nepodarilo na sto percent a ani to nie je možné. Hoci teda nezistíme inteligenciu na očiach, inteligentní ľudia budú používať oči uvedomelejšie ako menej inteligentní: na pozorovanie iných ľudí a aby svojím zrakom pôsobili pozitívne na iných.
Advertisement
Add Comment
Please, Sign In to add comment
Advertisement